hategame logo
No Man’s Sky - технологично демо с еднообразен и скучен геймплей
пуснато на 17 август 2016 от pseto
no man's sky cover
Въпреки цялата рекламна кампания относно No Man's Sky играта определено успява да разочарова на множество нива. grafika 2Може би No Man's Sky заслужава по-скоро зелено, но заради всичките технически проблеми и гличове ще сложа сиво. А и в крайна сметка на детайли, различни от възможно най-високите заглавието далеч не е впечатляващо. zvuk 3Тук положението е добро. Ефектите биват, саундтракът е точно това, което се очаква от подобен тип игра. gameplay 1No Man's Sky предизвиква полярни мнения засега - а аз съм на мнение, че чисто откъм геймплей механики играта е екстремално повърхностна и омръзва за броени часове. Оттам нататък правите едно и също без никаква разлика и разнообразие. На някои безкрайния грайнд, който представлява No Man's Sky им допада. На мен - не. ocenka 1Чисто технически No Man's Sky е продукт с огромен потенциал. За съжаление обаче студиото Hello Games сякаш е прекарало много повече време, създавайки огромната си автоматично генерирана вселена, отколкото да мисли за... геймплей. В резултат имаме съвсем повърхностно изпълнение, заради което бих казал, че No Man's Sky е много по-блъзк до технологично демо, отколкото до пълнокръвна игра и то с толкова големи претенции, колкото самите Hello предявиха. no man's sky 1Поредната жертва на хайпа ли е No Man’s Sky? Именно този въпрос можем да си зададем в момента. Несъмнено сте прочели първите ревюта за играта, поне половината от които са критични. Същото важи и за геймърите, които не са особено впечатлени – дори ако изключим сериозните технически проблеми за PC. Каквото и да се случи No Man’s Sky ще е разочарование. Особено при големите си очаквания. Но трябва ли да съжалим студиото Hello Games и да кажем – „О, горките, ама те искаха просто да направят една инди игра, но попаднаха в урагана на хайпа“.

Не. Просто не. Обикновено нямам навика да влизам с бутоните в краката на малки компании. Не виждам смисъл. Ако даден продукт не е на нужното ниво заради липса на бюджет и човешки ресурс, то е безсмислено да се пънеш и раздуваш каква помия е. Каквото са могли – направили са, опитваш се да вникнеш в есенцията и да видиш има ли все пак душа или напротив. Но при Hello е различно.

Първо, че имаха гърба на Sony и решиха да продължат разработката с екип от 15 човека, играейки картата на „малкото инди“. Сори, ама след всички реклами, които японците изсипаха за No Man’s Sky ми е екстремално трудно да повярвам, че са щели да откажат наемането на още 10, 15, 30 разработчици за Hello Games. И второ, от британското студио яхнаха хайп влака без да им мигне окото. Възползваха се от него – не и без огромно количество лъжливи и неспазени обещания. Примерно за наличието на мултиплейър – доказа се, че дори и двама души да са на едно и също място от една и съща планета, те не могат да се видят. Абсолютно всеки геймър е сам във вселената. И докато няма проблем в това... лошото е, че беше обещано друго. Че ще е възможно, макар и малко вероятно, двама души да се видят един друг.

Не, Hello не са бедните малки жертви, каквито се изкарват от някои хора. Не са сладката малка компания със само 15 души, сгромолясала се под напора на големите очаквания към продукта, който създават. Те помогнаха с пълна сила за образуването на хайпа. За раздуването на очакванията. И сега е време да си понесат последствията – а от тях едва ли ще може да се измъкне и харизматичния шеф на студиото Шон Мъри.

[caption id="attachment_65204" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 5 Очаквате да видите това в играта? Недейте - мащабните космически битки, обещани и показани в трейлъри на No Man's Sky липсват... вместо това чат-пат ви атакуват шепа пирати и това е[/caption]

А какъв е основният проблем на No Man’s Sky?

Някак ми беше на пръстите да напиша „всичко“, но за да съм по-конкретен ще кажа следното – играта е технологично демо. За това как може да бъде изградена автоматично една колосална автоматично генерирана вселена. Която работи в някаква степен. Мащабът е налице. Несъмнено разработчиците са прекарали години, докато създадат алгоритмите си. Не че няма бъгове. Но реално онова, което предлага No Man’s Sky все пак е впечатляващо. И човек не би могъл да не си каже – „Какво ли щеше да бъде, ако имаше някакъв геймплей“.

Уви такъв липсва. Абсолютно всичко – или поне всичко, за което се сещам – налично в No Man’s Sky е грайнд под една или друга форма. И тук може би ситуацията опира до големия въпрос – фенове ли сте на MMORPG в жанра? No Man’s Sky получава и положителни отзиви, в които се говори за „зарибяващия“ геймплей. Е, аз не мога да видя това и грам. Но все пак знам, че има и хора, на които им прави удоволствие да грайндят. И то немалко. За тях No Man’s Sky вероятно ще е приятна игра. Можете обаче да сте сигурни, че ако не обичате грайнда няма почти никакъв шанс заглавието да ви допадне.

Вече съм готов да карам по същество, но нека се отплесна с половин идея настрани. Представяйки си, че всички са чели за No Man’s Sky и се чудят какво, по дяволите е това заглавие и защо хората толкова го коментират, то ми се струва е добре да раздуя накратко за какво иде реч.

no man's sky 21Говорим за космическа игра, в която се обещава практически безкраен космос с над 18 квинтилиона автоматично генерирани планети. Основната реклама за No Man’s Sky беше тази, че никой от нас няма да стъпи на същата планета, на която приятелите ни Пешо, Гошо и Сашко – преживяването за всеки ще е уникално и различно.

Като стана дума за стъпване – заглавието е разделено на два елемента. Единият е хвърчането из космоса, а другият – цялостното разкриване на нови планети пеша. Можем да се катерим из планини, намираме подземни пещери, плуваме през морета и океани и тъй нататък. Заедно с това навлизането от космоса и излитането обратно се случва в реално време без никакви зареждащи екрани, което е супер.

И дотук с уводните думи. Които всъщност звучат яко, нали? Несъмнено. И нека кажа едно нещо – No Man’s Sky впечатлява в първите си два-три часа. Ние се намираме на неизследвана планета, като космическият ни кораб е разбит. Екипировката ни също е повредена – нито можем да изследваме дивата фауна около нас, нито нищо. Първите часове, в които и се учим как да цъкаме No Man’s Sky се прекарват именно в това – поправка на екипировката и космическия ни кораб.

[caption id="attachment_65976" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 16 Не липсват и някои доста красиви гледки, разбира се[/caption]

Доколкото тази маргинална сама по себе си задача не звучи впечатляващо и реално опира до намиране на нужните ни ресурси... то разкриването на първата планета определено е „уау“ чувство. Мащабът е титаничен. Има всякакви извратени същества, растения, ресурси. Не знаем какво и къде да търсим. Обикаляме, губим се, пропадаме в подземни пещери, опитваме се да намерим пак къде е разбитият ни летателен апарат. Колкото и далеч да скитаме не виждаме край на планетата и се уверяваме, че е определено огромна. Изследваме различните видове пред нас... може би и намираме нови такива, с които никой не се е срещал. Качваме ги в космическия атлас, даваме им собствени имена. Тип булгарикус яжтемикурикус. Забавно, а?

Това не е всичко. Срещаме и различни извънземни... които пък си имат собствени езици, които не разбираме. Дават ни някакви опции в диалог... ако изберем грешната ни се изнервят, а при правилна ни дават различни награди. Казваме си – „Баси мамата, тоя No Man’s Sky ще го играя десетки часове, не, стотици“.

След това пък излитаме в космоса. Тръгваме да разкриваме и останалите планети в първата система, в която се намираме. Влизаме в първата си космическа станция...

...и оттук нататък No Man’s Sky започва да тръгва надолу, а с всеки следващ час положението става по-скучно и по-скучно и по-скучно и още по-скучно. И по-скучно. Защо?

no man's sky 4Понеже играта е точно това, което на теория не трябва да бъде. Екстремално еднообразна. Доста вероятно е още втората планета, на която кацнете да е прекалено подобна на първата. Откъм цялостен вид, фауна. Да, едни планети са снежни и по-бели, други са зелени, трети са червени, пети са лилавеещи и всякакви други цветове. Но моделите са почти същите. Основните ресурси изглеждат по абсолютно идентичен начин и се намират в непроменен вид из цялата „безкрайна“ вселена. Не само това, но и сградите на извънземни раси, които са няколко на брой са идентични. Има няколко стила архитектура за всяка от тях – да. Но когато обиколите една планета сериозно и видите сигурно сто или хиляда тотално идентични постройки... ами, става досадно.

И докато в първите часове си мислите, че причината е във факта, че се намирате в същата звездна система – логично е планетите и расите в нея да са до някаква степен еднакви, нали – то колкото повече хвърчите из космоса, толкова повече се уверявате, че разлики няма. Въпросът е дали ще кацнете в зелена или кафява планета, дали ще има постройки от цивилизация А, Б или В на нея, дали ще има повече или по-малко ресурси. Но нищо повече. След не толкова много часове си казвате – „Това вече съм го виждал“. А нататък просто навлизате в еднообразието.

Забавното е, че изгледах някакви видео ревюта от No Man’s Sky, в които са показани куп различни планети... които изглеждат същите като онези, на които се разхождах и аз. Просто такова впечатление оставя играта. И няма как иначе. Най-интересните неща са едни и същи – ресурсите, които трябва да фармите, базите, които посещавате, за да намерите някоя нова крафтинг рецепта например и тъй нататък. Всичко останало е автоматично генериран безкраен пресечен терен.

[caption id="attachment_65977" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 17 Това е гледка, с която ще свикнете в No Man's Sky... тъй като ще прекарате десетки часове, взирайки се в камък, който бавно разрушавате с инструмента ви за миньорстване[/caption]

Заради което спокойно казах в началото – количеството е много по-важно от качеството. Винаги. Това е същото като в Diablo II някой да каже, че има 18 квинтилиона различни карти. Да, комбинациите са толкова много, че дори и човек да е играл хиляди часове пак може да се изгуби. Но все пак говорим за еднакви нива. С еднакви текстури, модели и сгради. Просто всичко е разбъркано всеки път, когато ги цъкаме. Толкоз. Но това, че сградата А се намира един път в средата, а друг път в ъгъла на картата не означава, че виждаме нещо изцяло ново и специално.

Естествено няма как човек да очаква някакво безкрайно "истинско" разнообразие от No Man’s Sky. Не можем да се надяваме едва ли не изкуствен интелект ръчно да ни изгради милиарди, трилиони уникални модели. Това е научна фантастика. Но в абсолютно всеки случай бих приел „класическия“ подход – да бъдат направени примерно 20 или 30 различни типа планети с по-малки размери, които да са копнати и пейстнати десетина пъти, отколкото да има квинтилиони... които реално са един-единствен разбъркан клонинг. Най-малкото в единия случай знаеш, че ще има някакви тайни за разкриване, нещо, което човешка ръка е оставило, за да намериш. В No Man’s Sky подобна тръпка няма.

Но какво все пак можем да правим, кацайки на нова планета?

Макар и основното нещо да е копането на ресурси, за него ще говоря нататък. Вместо това ще раздуя с другите елементи.

[caption id="attachment_65970" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 32 Всички космически станции изглеждат точно така: едно огромно хале с две вратички, водещи до миниатюрни по размер помещения[/caption]

Нещо, което се рекламираше доста беше откриването на нови животински видове във всяка планета и добавянето им в огромен космически каталог. Истината е обаче, че тази задача омръзва бързо. Първо – защото има доста видове и едва ли някой ще си играе да именува всеки от тях, не и след 2-3 часа геймплей и второ... повечето от тях са супер еднакви. Да, има прилично разнообразие – ама като видиш десетата си 10-метрова антилопа с леко по-различна глава от предходните 9 и някак ти става едно такова... никакво. Първият път има тръпка, специален момент. Оттам нататък ефектът се губи. Също така наградите за добавяне на същества в космическия атлас не са никак внушителни откъм финансови приходи. Да, можете цялостно да разкриете дадена планета и тогава се получават нелоши пари. Но това пак си е задача тип грайнд, която не ми се понрави по никакъв начин. А и винаги съм ненавиждал да съм достигнал 90% разкритие и да търся някоя хлебарка като изоглавен, че да ударя блянуваните 100%.

Освен това можете да обикаляте планетите и в търсене на крафтинг рецепти, с които можете да екипирате себе си или космическия кораб с нови технологии. Може би на всяка от тях има останки от модули на разбили се космически кораби. Намирайки такъв на случаен принцип получавате крафтинг рецепта.

Друг метод за добиване на крафтинг рецепти е контакт с интелигентни цивилизации. На някои планети такива няма (или поне не успях да ги открия!), но в повечето са налични. Интересно е, че всяка раса си има свой език, който трябва да научите. Ако не го знаете виждате куп думи, които не значат нищо и трябва да изберете някоя опция от налични две или три в диалог. Колкото и късмет да имате това не е добър вариант – а и дори да знаете десетина думи шансът ви да разгадаете какво точно се изисква от вас се увеличава драстично.

[caption id="attachment_65955" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 27 Извънземен с таблет - гледка, която ще видите стотици и хиляди пъти в No Man's Sky[/caption]

Заедно с всичко това можете да намирате монолити или пък изоставени съоръжения. Те отново (с малки изключения) включват лесни пъзели, пряко обвързани с това колко сте запознати с конкретен език. При успешно решение получавате крафтинг рецепти, специални предмети, нужни в крафтинга или пък още думи от дадения език.

И... май това горе-долу е всичко, за което се сещам? Дори и да има нещо, което пропускам, то не е от толкова основна важност, колкото посочените неща.

Фарм на ресурси. Фарм на крафтинг рецепти. Фарм на думи от даден език. Светата троица на No Man’s Sky.

Нека започна с езиците. На теория нещата звучат интересно, особено в началото на играта, когато не знаете и една дума. Опитвате се на късмет да познаете нещо, чудите се как да си подобрите речника, с всяка нова дума ви става едно такова приятно, когато разгадаете какво иска извънземен от вас... след това обаче виждате, че за да намалите фактора късмет и гадаене трябва фарм. Под каква форма?

[caption id="attachment_65978" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 18 Единственото нещо, по което се отличават корабите е броят на слотове в инвентарите си... скиновете са различни, ъпгрейдите също, но стига да имате правилните крафтинг рецепти можете да екипирате всеки кораб с всичко[/caption]

Споменатите по-рано монолити имат по няколко камъка, научаващи ви на извънземни думи. Почти всички от тях ви представят пред някакъв мини пъзел, който ако познаете получавате още знание за даден език. Така за цялостна ефективност трябва да намирате въпросните монолити, да летите до тях, учите думите. Алтернативен вариант е в космическите станции – там винаги има извънземен от една от расите; ако имате добри отношения с нея можете да инвестирате някой ресурс от рода на въглерод, за да научите нова дума.

Какво е общото между двата метода? Да, става дума за фарм. Който всъщност е обвързан помежду си. Давайки верни решения на въпросите, докато сте на дадена планета и отношението на дадена раса към вас се покачва. Което ви дава възможност да се качите в станцията и ударно да научите много от нейните думи. Тоест нещо звучи яко на теория, но всъщност е еднообразна и втръсваща до уши задача.

Говорих за крафтинг, нали? Е, в No Man’s Sky е на съвсем базово ниво. Получавате рецепта за нещо, което изисква да изфармите ресурси X, Y и Z. Събирате ресурси X, Y и Z. Натискате копчето за създаване и точка. Няма някакви нива на крафтинг, някакви ролеви системи, ъпгрейди за ефективност и т.н. Съвсем елементарно ниво.

Най-шибаното е обаче, че рецептите за крафт ви падат на тотално случаен принцип. Една от най-ранните планети, които обиколих доста рано ми осигури какви ли не ъпгрейди дори и от по-високи нива. След известно количество часове обиколих друга планета, която пък ми даваше ниски такива, които вече бях научил. Онова, което търсех в един момент беше ъпгрейд на hyperdrive-а на кораба ми, за да хвърча по-бързо до центъра на вселената, която е целта на No Man’s Sky. Получих какви ли не други неща, но не и точно това! В крайна сметка просто отидох до космическата станция и си купих нов кораб с инсталиран този ъпгрейд...

[caption id="attachment_65948" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 20 Ъпгрейдите на multi-tool-а се намират из стените на изоставени или населени бази из планетите - вие трябва просто да обикаляте като изоглавени и натискате E, докато намерите всичко, което ви е нужно[/caption]

Да, наистина има начин за търсене на по-конкретни рецепти. Примерно останките от космически кораби ви дават ъпгрейди за тях. Из различните станции на планетите, независимо изоставени или не, има рецепти за вашия multi-tool (едновременно пушкало и инструмент за добиване на ресурси). Че дори и опции да си купите просто по-добър такъв наготово. Но... пак говорим за фарм. Пак говорим за скучно обикаляне. Например хвърчане с бавна скорост с космическия ви кораб възможно най-ниско и търсене на определена сграда. На теория това трябва да е нещо приятно и отпускащо, но с нелепото управление е по-скоро изпитание на нервите...

И идва време за фарменето на ресурси. Ах, фарменето на ресурси. Насочвате вашия multi-tool към скала, храст, дърво, кристален обект или нещо друго. Задържате левия бутон на мишката. Отпускате за секунда левия бутон на мишката, за да не загрее оръдието на труда ви. После пак задържате левия бутон на мишката. И така докато скалата не се пренесе в чантата ви. Браво! Сега е време да намерите следващата скала, за да повторите упражнението.

Колко пъти? Докато не ви свършат нервите, естествено!

Фарменето на ресурси е до някаква степен интересно първите часове. Причината е, че не знаете кое какво ви осигурява и все още откривате нови неща. Например това, че най-често под земята има големи залежи на плутоний (който е нужен за двигателите на кораба ви, докато летите в атмосферата на планета). Цинкът, който е ключов елемент за създаването на антиматерия, която ползвате за пътуване между системите винаги е под формата на малки храсти. Въглерод се добива най-лесно чрез унищожаване на големи дървета. И прочее, и прочее. Първите часове е интересно, защото не знаете логиката на генератора в No Man’s Sky. После започвате да я схващате.

no man's sky 24И тук има един любопитен елемент. От една страна е добре да знаете кое къде е. Примерно на една от планетите ми свърши плутония, което значеше, че нямаше как да излетя от нея с космическия си кораб. На конкретното място много рядко виждах този иначе ключов ресурс. Все пак знаех, че все някъде има подземна пещера с плутоний. Започнах да търся точно това. И след пет минути я намерих. Беше яко, че знаех какво да търся, но не бях сигурен колко плутоний има на цялата планета. Но благодарение на знанието ми го намерих.

От друга страна... ами, губи се чувството на откривателство. Просто защото навлизам в една от 18-те квинтилиона планети и вече знаем идеално кое къде се намира и как да го търся!

Нека се върна на самото фармене на ресурси. То представлява просто един безконечен, екстремално скучен грайнд без никаква интрига. Поне да имаше нещо като мини игра, което да определя колко ресурс ще извадим от някой камък. Нещо, което да задържа интереса ни. Не, буквално се чудех топките ли да си почеша или какво, докато чакам да счупя поредната скала.

Каквото и да правите – всичко опира до грайнда. На много планети например предпочитах да прехвърчам с кораба си, докато не видя някой голям залеж на редки ресурси като злато и измисления Emeril. След това слизах, изкопавах го, пак се качвах в кораба и обикалях. Уж трябваше да е по-интересно от това да търча наляво-надясно из планетите със същата задача. Ами, пак след половин час стана унищожително скучно.

no man's sky 6В други случаи решавах, че е по-добре да крафтвам предмети и да ги лансирам на пазара. Някои от тях се правят с лесни за намиране съставки – например едното гориво, налично в почти всички астероиди, с които е изпълнен космосът. И пак не! Дори и когато се опитах да си намеря някое по-разчупено занимание в No Man’s Sky – от типа на намиране на ресурс А от планета, на ресурс Б от космоса плюс крафт на предмет В за продажба на пазара... пак скуката ме обхващаше с фантастични темпове.

Няма интрига. Само и единствено грайнд. Безкраен и безконечен.

Ако трябва да съм честен имаше и моменти на леко удоволствие. Например когато се натъкнах на една планета с високо ниво на сигурност. Което ще рече, че роботизираните пазачи (sentinel-и), налични на всяка планета, бяха изключително агресивни. Дотолкова, доколкото откриваха огън само като ме видят.

no man's sky 23На въпросната планета имаше рядък ресурс – някакви перли, които се продаваха за солидни суми на космическия пазар. Вдигайки всяка от тях обаче автоматично ме нападаха два стандартни sentinel-а – те са малки летящи роботчета, плюс трети – механично куче с големи щети. Първия път едвам се измъкнах от тях, преди да ме убият. Имаше... тръпка. И докато копах други редки ресурси от същата планета – както си задържам скучновато левия бутон на мишката по посока на камък и изведнъж някакъв sentinel идва и открива огън. Някак се разчупваше цялостното еднообразие. И ми показа, че No Man’s Sky можеше да не бъде толкова бездушен грайнд.

Подобни планети обаче са изключението. А и дори при тях всичко се връща в познатия коловоз бързо. Например аз започнах да се местя през 100 метра с космическия ми кораб, крада 1-2 перли и търча бързо обратно към него. Рискът беше почти нулев, а излитайки и мърдайки с още 100 метра настрани sentinel-ите ме изгубваха.

А ако се чудите какви са почти всички останали планети в No Man’s Sky, то отговорът е... такива с куп пасивни sentinel-и и не по-агресивни диви животни. Първите 20 часа пред играта дори не знаех, че нещо може да ме нападне! Всичко е толкова пасивно и съответно... бездушно. Вървя си из планетата, копам си ресурси и не става нищо.

Откривателство? Аз очаквам да има някаква интрига. Приключение, риск. Не просто да вървя напред и задържам F при вида на поредното страхливо животно , че да го добавя в космическия атлас... а именно това предлага No Man’s Sky.

[caption id="attachment_65958" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 30 Независимо дали сте на повърхността на планета или в космоса... терминалите за търговия изглеждат изцяло еднакво[/caption]

Някои хора наричат играта „сървайвъл“. По дяволите? Какво ще рече сървайвъл при положение, че няма какво да те отсървайвне? В една от планетите имаше някакви животни, дето ме нападаха. В един момент спрях да ги трепя и просто прелитах напред с ракетната раница. При фактическата липса на AI от гадовете и сериозно пресечения терен почти навсякъде не е никак трудно да се „откъснеш“ от тях. Така дори и шепата агресивни гадове са повече малко досадно препятствие, отколкото някаква опасност.

Някой би казал – „Ама то всяка планета си има специални атмосферни условия – мраз, бури, радиация, огромни жеги, токсичност – ако ти падне защитата на скафандъра и умираш“. Да. Ама само на теория. Нямаше нито един момент, в който дори и да е имало далечен шанс околната среда да ме убие. Дори и да се отдалечим много от кораба си винаги има ресурси, с които да си презаредим щитовете. А на всяка планета, която посетих има предостатъчно начини те винаги да са пълни. Основно под формата на намиращи се под път и над път ресурси. Дори и някое ниво като жега, токсичност и прочее да е стигнало критични граници, то в рамките на няколко минути можете да се спасите. И то ако не намерите подслон, каквито има немалко.

Беше яко как в една от презентациите Шон Мъри, вече споменатият шеф на Hello, ни показа как дойде буря и трябваше да се скрие в някаква пещера, докато тя отмине, за да не загине. Казах си – „Баси якото“. Само дето в реалност можете да се разхождате като Терминатор без да ви боли гъза и да събирате ресурсите, за да е винаги топло/хладно/неотровно на героя ви.

Накратко – в No Man’s Sky няма никаква интрига. Трудността е прекалено ниска. „Сървайвъл“ елемент няма, защото няма какво да ви погуби (с много, много малки изключения). И играта страда сериозно от това.

[caption id="attachment_65968" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 9 Не съм чел в интернет и за един човек, който да намира космическата карта за нещо полезно, специално за PC[/caption]

Така в общия случай имах чувството, че цъкам... пешеходен симулатор. И това всъщност не беше далеч от реалността. Кацаш някъде, ходиш 100 метра, обираш каквото има откъм ресурси и се връщаш – я с търчане, я с прелитане благодарение на ракетната раница. Естествено опция за телепортация обратно до кораба няма – защото защо да има? Заради което винаги трябва да сте близо до него – на една от планетите ходех сигурно половин час с надеждата да намеря търговска станция (те ви дават възможност да си телепортирате кораба до тях). Е, такава нямаше. А също и лесен начин да се върна до летателния си апарат. Което означаваше, че още половин час се връщах пеша. Сред куп скучни, еднообразни, пасивни същества. Цъках някакъв безличен, абсурден платформър без каквато и да е интрига. Прескочи тази пропаст, прелети оттук дотам...

И лошото е, че No Man’s Sky в общия случай дори не е красив. Генератор като генератор... няма ли я човешката ръка, за да ви спре дъха останалото е слаба ракия. Еднакви скали, планини, континенти дори. На всеки 2-3 часа виждах нещо ново, покрай което да си кажа „уау“, но само за момент. За минута, две. И после пак – еднообразие – такова, което виждах отвсякъде.

Или с други думи – дори като пешеходен симулатор No Man’s Sky не се справя страхотно.

Изобщо не говорим за това колко шибано еднакво е всичко. Сградите примерно са нещо от рода на десетина модела или нещо такова. Айде, да кажем общо двайсет. И където и да влезете в тях из 18-те квинтилиона планети... всичко е еднакво! Особено абсурдни са населените, в които винаги има един шибан извънземен на стол, който държи шибан таблет. Един – не два, три, пет или петдесет. Този въпросен извънземен ви отправя някакво задание с евентуалната опция да получите награда.

no man's sky 15Едва ли има нужда да казвам колко е скучно, когато гледате отново и отново и отново и отново същите еднакви няколко сгради. С шибания извънземен с таблет в тях. А за космическите станции не говоря – един от шотовете в статията показва как изглеждат. Всички са абсолютно идентични, всички до една. Има един процеп, в който влизате, както и две врати. Дясната винаги ви отвежда до... о, да, сетихте се – извънземен с таблет, намиращ се в екстремално малко помещение. Има и терминал за търговия... същият като тези, налични на всяка планета. Ето това представляват великите космически станции! Общо взето те са полезни дотолкова, доколкото на тях кацат произволни други извънземни, с които можете да търгувате и чиито кораби да купите.

Не само това. Всяка планета в галактиката е населена от едни и същи sentinel-и. Огромно количество от растенията са еднакви в една или друга степен - имат различни цветове, размери, някакви леки разлики в моделите. Но винаги е лилаво дърво или десетметрова гъба или нещо от рода. Плюс основните ресурси, които винаги са еднакви и налични на всяка една планета, независимо от всичко. Което несъмнено води до чувството "аз това съм го виждал някъде май".

А животните? В трейлъри ни показваха какви ли не такива. В реалност... ситуацията е разочароваща. Чат-пат виждаме някакви титанични гадове, но поне аз се натъквах почти винаги на всякакви видове антилопи, крави и извратени версии на тиранозавър рекс. Всички от които с различни мащаби - с височина от един до двайсет метра, но не толкова различни, че да си кажа "баси якото". В интерес на истината един Spore, появил се доста отдавна се справяше несравнимо по-добре с генерирането на случайни същества. Наистина това беше кажи-речи единствената цел на играта... но все пак.

Преди да премина нататък обаче искам да приключа темата за планетите в No Man’s Sky. С какво ще се зачудите? С това, че поне аз не видях да има и една наистина необитаема планета. Пълна мистерия е например защо във всяка една от 18 квинтилиона има шибани sentinel-и. Дори и на най-забитата в гъза на цялото съществуване планетчица.

no man's sky 3 (2)Също така е мистерия защо на всички планети има останки от космически кораби, изоставени (или населени) станции. Да не говорим, че навсякъде виждате прелитащи нон-стоп NPC-та. Никога не усещах, че откривам някое място, което никога не е било виждано. Напротив – всяка планета имаше прилични до значителни следи от живот.

Което всъщност е абсурдно – No Man’s Sky ми казва „Ти току-що откри еди кой си невиждан и нечуван никога вид“ и същевременно виждам как над мен прелитат 10 космически кораба, а на планетата има сигурно 1000 станции с шибани извънземни с таблети.

Хем всичко е толкова пасивно и статично, хем и никога не оставаш с впечатлението, че си наистина сам на точно конкретно място. Че се намираш в забравена от бога планета на края на вселената.

Нека продължа напред, раздувайки още за търговията. Каквато всъщност няма. Отивате до терминал =>  избирате какво искате да продадете => натискате Sell. Точка. Няма някакво пазарене, няма различни цени според системата – стандарт за космическия жанр. Надявате се да купите много ресурси от една станция, да прелетите и да ги продадете с надценка в следващата? Греда - подобно нещо няма. Фармиш и продаваш. Сякаш играеш екшън RPG.

no man's sky 34Но какво тогава можете да купувате с парите, реализирани чрез продажбата на ресурси, които сте изкопали?

От една страна това са космически кораби. Които се различават единствено по това... колко слота за носене на ресурси/екипиране на ъпгрейди имат! Да, точно така. Това е всичко. Стартирате с кораб, имащ около десетина слота и след това си купувате нови с повече на брой. Дори и няма различни класове машини! В един момент ми стана интересно и погледнах колко слота има кораб с модел на онзи, с който започнах No Man’s Sky. Става дума за някаква летяща барака метър на метър, в която има едно място за пилота и толкоз. И какво се оказа? Че това корабче може има почти максимален брой слотове. Ташак.

Да, има няколко условни класа кораби. Но те се различават единствено по наличните стандартни технологии в тях. Които можете да премахнете ако решите и да екипирате нови, стига да имате крафтинг рецептите. Най-важното нещо в No Man's Sky обаче е колко слота инвентар имат космическите машини и нищо повече.

Всъщност именно това е един от огромните минуси на No Man’s Sky. Фарменето е отвратително скучно, но онова, което можете да си купите с него не ви носи никакво удоволствие. Все едно да бачкате като животни, за да можете да си купите след това мухлясал хляб и бутилка Мераклийско. Корабите имат просто различен брой неща, които могат да носят. Ъпгрейдите им се добиват чрез безмозъчно, безкрайно обикаляне на планети в търсене на станции или останки. Когато си купите нещо по-яко чувството е... ами, почти никакво. За мен. Защото No Man's Sky е успял да изсмуче всичко от мен. То всъщност дори когато стане момент за ъпгрейди пак трябва да обикаляте като изоглавени и фармите ресурси за тях...

[caption id="attachment_65967" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 8 Освен чат-пат агресивни животни най-често из планетите ще ви занимават тези sentinel-и, които са адски лесни за убиване поне на PC[/caption]

А и замисляйки се още малко - каква е цялата логика на No Man's Sky? Фармиш като луд, за да си купиш кораб с повече слотове, за да складираш изфарменото. И да си спестиш някое и друго посещение до поредния космически терминал, в който ще продадеш всички ресурси и предмети. И после повтаряш упражнението... безумно.

Продължавайки по темата за корабите искам да отбележа едно нещо – покъртителното управление. Разбирам преследването на максимално опростен модел – нямам проблем в това. Обаче докато се опитвате да прелитате бавно възможно най-близко до повърхността на някоя виждате за какво става въпрос. Нито може да се намали почти до състояние на кръжене над дадена точка, нито камерата може да се насочи директно надолу. Трябва да правите някакви маневри с накланяне на кораба, за да видите дали базата, която се намира точно под вас е от типа, който ви е нужен... което води до абсурдни автоматични пируети (понеже в No Man’s Sky няма как да разбиете кораба си в земята).

Именно недъгавото управление ви пречи да се насладите на планетите. Никога корабът не се държи така, както вие искате. Някой би казал – „Това не е симулатор“. Окей. Но това не значи, че корабите трябва да се държат толкова отвратително зле. Не значи, че трябва да е толкова трудно да се държат така, както искаме.

А, да, в играта има и битки в космоса... които са изпълнени толкова повърхностно, че не е истина. Чат-пат от нищото ще ви нападнат някакви пирати, за да ви свият плячката. Вие управлявате кораба си само с мишката, с която се прицелвате. Оттам нататък зависи дали сте екипирали някое по-прилично ниво на оръжия (които са два вида - лазер за битки и нещо като бавна картечница за фармене на астероиди, с която можете да пуцате и по лошковците). Битките... се определят горе-долу от това дали сте направили няколко ъпгрейда на кораба си и толкоз, като не носят удоволствие... подобно на всичко друго в No Man's Sky.

no man's sky 5Говорейки за ъпгрейди на корабите, те не са особено много. Освен споменатите два типа оръжия имате щитове, радар и двигатели за подобряване. В системата няма никаква дълбочина - най-важното естествено е на шанс да ви се падне нужната рецепта и след това да изфармите ресурсите, за да я приложите.

Освен сухите космически битки има и такива по повърхността на планетите с вече споменатите sentinel-и. И тук имате опция дали да гърмите със специално насочено към унищожението оръжие или пък миньорския ви лазер. Аз избирах второто – дори с малко ъпгрейди унищожавате роботизираните пазачи адски бързо и не ми се инвестираха още слотове в другата приставка.

Слотове ли казах? Да, вашият multi-tool също има определен брой такива. И купуването на по-хубави версии ви дава... още слотове за ъпгрейди. Яката работа!

И като стана дума за това и вашият exosuit също се ъпгрейдва с купуване на още слотове. Това се случва в пръснати из виртуалния свят drop pad-ове. Всъщност ъпгрейда на вашия exosuit е от ключова важност понеже... инвентарът в No Man’s Sky е минимален!

no man's sky 19Съобщението, че нямате достатъчно място се среща толкова често, че не е истина. Почти винаги нямате достатъчно места за ресурси, колкото и често да разпродавате. Чак след десетки часове фармене при купуване на по-хубави кораби ситуацията някак се нормализира.

Може би минималният инвентар цели да ви донесе някакво чувство на прогрес, когато спрете да виждате надписът „няма място, бейби“ през половин час. Не знам, но е просто дразнещ. Особено и при положение, че разните скъпи предмети, служещи като съставки за по-хубави ъпгрейди на кораба или функционалността на вашия multi-tool няма как да се съхраняват. Щеше да е добре да има някаква опция да си пазите поне само тях, ако са ви нужни нататък. Но не. Може да сте получили 10 бройки от нещо и то да ви потрябва нататък (когато научите дадена рецепта), но да сте ги продали, защото не сте сигурни дали ще ви е нужно.

И защото нямате шибано място в инвентара. Който, апропо, се споделя и с ъпгрейдите на кораба/костюма/multi-tool-а, тоест постоянно трябва да мислите дали искате да носите повече или да сте по-ефективни. Специално скафандърът ви е задължително да се подобри с по-добри ракетна раница и по-бавно изморяване при спринт... понеже иначе No Man’s Sky става още по-скучен и муден, отколкото нормално е.

А, да, на всичкото отгоре нерядко енергията все на нещо свършва, с което пък трябва да фармите съответния ресурс за нейното презареждане. Я на скафандър, я на двигател на корабите, я на multi-tool, я на друго. Сървайвъл би казал някой, аз бих отбелязал – досаден микромениджмънт.

no man's sky 35И понеже мисля покрих почти всичко в No Man’s Sky идва основният въпрос – каква е целта?

Да стигнете до центъра на вселената. Това научаваме от историята на играта, която е достатъчно лоша, че човек да си зададе въпроса дали и тя не е автоматично генерирана. Вие се носите по пътя на вашето Пътешествие, че да стигнете финалната точка, която е... абе, ако искате „голям спойлер“ можете да видите за какво иде реч в YouTube... но накратко говорим за поредното разочарование.

Търсейки центъра на вселената вие трябва да прескачате между различните галактики. При положение, че в началото сте на 180 000 светлинни години от центъра, а първият ви hyperdrive може да ви закара на галактика на 100 светлинни години, то очевидно са ви нужни ъпгрейди. Нищо не ви пречи да скочите 1800 пъти с първия двигател – ресурсите, нужни за крафтване на антиматерия са най-често срещаните в играта и се намират практически на всяка планета. Все пак е по-разумно да се сдобиете с читави двигатели.

А това става с фармене. Много, много, много. Копаете ресурси, продавате ги... и пак, и пак. Купувате кораби с повече слотове, с което намалявате броя на посещенията до търговеца за продажба на ресурси... но нищо повече. Сдобивате се с по-добри двигатели, после фармите в колосални количества горивото за тях, за да прескочите няколко хиляди или десетки хиляди светлинни години. Повтаряте упражнението, докато изкарате до центъра.

[caption id="attachment_65973" align="aligncenter" width="525"]no man's sky 13 Има немалко подобни загадки из планетите... но докато не изфармите достатъчно думи решаването им е в една или друга степен базирано на шанса[/caption]

Хубаво е все пак, че в един момент можете да останете повечко на някоя планета, ако ви хареса. Ако има по-редки ресурси и ви се нрави откъм външен вид. Аз си бях застанал на една своеобразна Земя с голям, як океан и куп островчета. Беше от по-красиво генерираните планети в No Man's Sky. Прекарах към десетина часа на нея. И за това време бях изпомпал сигурно 1/100 или дори по-малко от ресурсите на нея. Защо? Планетите са огромни.

Не, наистина. Нека поне това да го сложа като един голям позитив в No Man’s Sky. Ако трябва да направите една обиколка само с ходене... не знам колко време ще отнеме. Вероятно реални дни? Дори и с летене в атмосферата отнема адски дълго, докато направите обиколка... като цяло е горе-долу невъзможно или поне би отнело драстично време да изпомпате ресурсите само от една планета. Което е доста яко.

Но тук се връщаме пак към всичко останало в No Man’s Sky. Няма каквато и да е ясна структура в каквото и да е. Прекарвайки примерно 10 часа на една и съща планета и трупайки пари вие ще намирате все по-хубави и по-хубави технологии. Поне по мои впечатления няма някакво максимално ниво, което да се пада в дадена локация. Всичко е възможно по всяко време. Несъмнено има някакъв начин за следене на прогреса ни. Може би според това колко пари имаме в даден момент ни се падат по-хубави неща? Със сигурност из космическите станции идват по-скъпи и по-скъпи кораби с натрупване на богатство. Вероятно е същото с технологиите, не знам. Ще ми трябват още часове, за да го потвърдя.

Есенцията е, че можете да прекарате и 30 часа на някоя от началните планети, с които да натрупате нелоши пари суми и яки ъпгрейди. Да, за по-голяма ефективност ви трябват ъпгрейди на двигателите, които да ви закарат до най-фешънските планети с най-редките и супер скъпи ресурси.

no man's sky 11Но при всички случаи се губи чувството на „откривателство“, когато не сте ограничени по някакъв начин. От нищо. Когато дадени кораби или оръжия не са налични само в тази или онази част от вселената. Или ъпгрейди. Когато още в самото начало можете да се екипирате достатъчно добре, а нататък просто се концентрирате върху по-ефективно фармене на ресурси, за да можете по-бързо да стигнете до центъра. Не знам дали аз пропускам нещо, но така и не разбрах в кой момент трябва да дойде удоволствието.

Определено не съм сигурен защо No Man’s Sky е реализиран по този начин. От една страна изглежда толкова елементарен с причина – да се отвори към максимално количество хора. Но пък от друга – то няма каквито и да е геймплей механики! Технологично играта е обещаваща. Ако имаше някакъв начин планетите да не са толкова еднообразни, ако имаше повече неща за правене можехте да сте сигурни, че No Man’s Sky щеше да е събитие в гейминга. Но в момента... е грайнд симулатор.

Всичко, което можете да правите е да фармите. Натискате E, когато видите някоя отломка, за да получите технология. Натискате левия бутон на мишката, за да изкарате ресурс. Без да правите нищо друго. Не се изисква никакво умение за почти всичко. Няма геймплей. Единствено елементарните битки със sentinel-ите и редките космически конфликти включват някакво действие. А, да, също така и своеобразните пъзели, които можете да разрешавате с извънземните по планетите или на монолитите... само че и техният евентуален успешен завършек е базиран на това колко думи от даден език сте изфармили вече.

Фарм, фарм, фарм.

no man's sky 2Времето за финалните редове наближава, но преди това по традиция – графика и звук.

Визуално No Man’s Sky е като цяло прилично изглеждащ. Не е точно "красив", а онези, които не си падат по шаренията със сигурност няма да го харесат. Все пак надут на макс No Man's Sky е окей.

Това е обаче докато не осъзнаете, че различните текстури и модели са прекалено малко, в който момент еднообразието ви обхваща отвсякъде. Чат-пат No Man’ Sky успява да произведе емоция тип „уау“ във вас, но рядко. С всеки следващ час еднообразието ви завладява с все по-значителни темпове.

Не само това, но и космосът... ами, не е красив. Прекалено копи и пейст ми идва. Помня едно време пред Freelancer как заставах в центъра на някоя звездна система и просто гледах наляво-надясно... планетите, астероидите, слънцата, хилядите космически декорации, на които даже не знам астрономическите имена. Беше толкова шарено и красиво. В No Man’s Sky е... много постно. Имаме безброй звезди и планетите в системата, в която се намираме, но освен тях... почти нищо. Да не говорим, че и станциите приличат буквално на гъзове не само отвътре, но и отвън. Някак космосът е екстремално сух и постен. Може би заради автоматичното генериране, а може би и заради липсата на достатъчно модели и текстури за повече декорации? Не знам.

no man's sky 33Като за капак играта е отвратителна технически за PC. Проблеми колкото щеш. Крашове от различен характер. Пропадания в земята. Спадове на фреймрейта до 10 кадъра в секунда без причина, които се оправят единствено с излизане в Windows. И толкова на брой малки гличове, че не е истина. Не бих използвал думата „руина“, защото все пак играта се цъка предимно добре. Но на всеки час и нещо ми се случваше нещо, изискващо рестарт на No Man’s Sky. Или директен краш. Или пропадане в земята, от което няма измъкване. Или споменатото падане на кадрите до 10, който проблем е срещан при адски много хора, доколкото четох из нета. Вероятно съм рестартирал No Man’s Sky заради един или друг проблем над 20 пъти. 30? Нямам идея. Но положението си е гадмп. А гличовете пък вече са съвсем различна и не по-малко мащабна тема...

Именно поради комбинация от всичко давам оценка сиво на No Man’s Sky, иначе щеше да е по-скоро зелено.

Звук – тук положението като цяло е добро. Саундтракът е приятен – отпускащ когато не се случва нищо и по-динамичен при много редките битки. Ефектите като цяло са добри, макар че някак фауната звучи прекалено еднообразно, ако изобщо издава някакви звуци, заради което повечето планети се усещат прекалено тихи, мъртви и сухи. Почти винаги имаме само саундтрака, който да ни прави компания. Все пак – оценка зелено.

Финални думи? No Man’s Sky успява да разочарова на толкова много нива. Като започнем от супер еднообразните планети, които е доста вероятно да ви омръзнат в рамките на десетина часа. И продължим с фактически всички механики, никоя от които не е изпълнена на ниво, различно от „технологично демо“. Грайнд до откат, за да се сдобием с кораби и multi-tool-ове с максимално количество слотове, още грайнд за по-хубави технологии плюс още грайнд за създаването им... и това е. Цялата игра.

no man's sky 14Някой би казал, че всеки един гейм продукт може да се сведе до същото. И реално до някаква степен е така. Но кажете ми – в колко заглавия заставаш срещу камък, задържаш левия бутон в рамките на една минута, докато го разрушиш, после ходиш 2 минути и търсиш нов камък и така с часове? Всяко нещо в No Man’s Sky включва дълго ходене/летене до нещо, гарнирано с безмозъчно действие, неизискващо никакво умение. И след това – повече от същото. Никога нищо не се променя. На третия, на тринайстия и на трийсет и третият час No Man’s Sky се усеща идентично. Да, камъните се чупят по-бързо нататък. Да, намирате повече локации с по-читав радар. Движите се по-бързо и покривате по-големи дистанции. Но нищо не се променя в есенцията. Просто ставате по-бързи миньори.

И все пак има доста хора, които харесват No Man’s Sky. И казват, че играта е яка... защо?

От една страна ако No Man’s Sky се играе по час-два-три след работа, то може да е прилично разтоварване и за месец-два време. Когато човек се върне вкъщи, отвори си бира или друго питие по избор, облегне се на стола, кацне на някоя красива планета, поизкопае малко материали, пообиколи да види какво има наоколо. После литне, продаде всичко, отиде в съседната система. Кацне в другата планета и когато му стане еднообразно след час-два – да спре играта, да свърши някоя маргинална работа вкъщи и да се подготви за следващия работен ден. Даже от тази гледна точка скучността на No Man’s Sky е плюс, защото няма риск да се зарибиш прекалено много.

no man's sky 25От друга страна има и фенове на MMORPG жанра, а грайндът тук напомня именно на него. Аз като цяло не съм любител на този тип заглавия именно заради титаничното количество фармене в общия случай. Но на някои хора не им прави чак такова впечатление, че понякога им и харесва. Кой ли знае – може би намирайки начини да трупаш ресурси с по-висока скорост и прогресираш напред към крайната цел се чувстваш по-добре? Аз удоволствие в No Man’s Sky не успях да намеря. Но все пак ако сте фенове на MMORPG-то, то все пак играта може и да ви се понрави дори и при всичко написано досега в ревюто.

Все пак No Man’s Sky до една или друга степен е разочарование. Положителните отзиви преобладават, но не с толкова много. И при всички случаи играта не е онова, което се очакваше. Което се обещаваше. No Man’s Sky при всички положения е едно инди, само дето струва 60 евро, а не към 20-30 евро, за колкото се харчат подобни заглавия. Едно инди, което претендираше да е с AAA качество. Самите Hello Games казваха това. Не са думи, които някой им е сложил в устата. Но истината е различна.

Кой ли знае, някога ако има No Man’s Sky 2, някога ако има някой мега мащабен експанжън играта ще стане това, което може да бъде. Но в момента предлага просто еднообразен грайнд и нищо друго.

Коментари
pseto avatar
pseto
18 август 2016
Не знам за Elite, обаче в No Man's Sky положението е катастрофално. Не знам каква е причината точно в тази игра да не можеш да спираш на едно място и само да кръжиш над някоя точка, но а абсурдно да няма подобна функционалност. В продукт, в който практически всичко, което правиш е да търсиш ресурси и да обикаляш даден тип бази. Изключително забавно е когато нещо е скрито зад хълм и просто няма как да видиш какъв тип база е при положение, че супер трудно се гледа директно надолу и няма как да спреш и да кръжиш. Е, има начини - като наклониш кораба с A или D можеш да гледаш директно надолу, само дето в един момент се губи всякакъв контрол при наближаване на земята и започва да се върти всичко по екрана...

...мъчение. И то не защото моделът е аркаден, а защото е неудобен и нефункционален.

PornFlakes avatar
PornFlakes
18 август 2016
С мишка и клавиатура управлението е пълен ад. Адски нелогично и контра-интуитивно, противно на всички други игри, в които има самолети. Като бутна мишката напред (все едно надолу), кораба да тръгва да се издига и обратното, като дръпна мишката тръгва надолу.
DragonSlayer avatar
DragonSlayer
18 август 2016
С искрено любопитство очаквам отговора на Sonofdeath.
DragonSlayer avatar
DragonSlayer
18 август 2016
Това за коя игра?
DragonSlayer avatar
DragonSlayer
18 август 2016
Извинявай, паралелно с това четях и предното ти мнение за X Plane, нещо съм ги слял в съзнанието си двата поста и затова несъзнателно съм се зачудил за какво говориш.
PornFlakes avatar
PornFlakes
18 август 2016
Е за No Man Sky, за коя да е...?
undefined
Miro
18 август 2016
Честно аргументите са ви повече от смешни , била еднообразна-кажете игра която след 10ч не правиш същото.Това че Вие не намирате нищо интересно не прави повторяемостта лоша-такива са били винаги игрите с +100ч игра едно голямо безсмислено повторение.Имало гринд-покажете ми игра в която ъпгрейдите не са едно и също до безкрай.Защо в Батлефилд не се изтъква това или в която и да е друга мултиплеър игра-5 карти с 5 оръжия и така до безкрай.Имала бъгове , пхах коя игра в днешно време излиза без бъгове и оптимизирана на макс.Май повечето са обидени персонално на 4 очи от шефа на HelloGames .
За мен тази игра е най близкото като усещане до филми и книги от типа StarTrek/Blake's 7 , а вие продължавайте да си изсмуквате идиотски аргументи приложими за всяка игра в зависимост дали сте на кеф или не.
HighFist avatar
HighFist
18 август 2016
Да, правилно. Човек като даде пари и по-различно започва да гледа на нещата. Особено за извънземни суми като 50-60 евра.

Пуснах си няколко интервюта на тартора Шон Мъри от въпросните създатели. Ами това лице откровено си лъже като дърта циганка за някои основни аспекти - като за мултиплейъра например. Не му отива на визията просто. Какво да правиш, в наши дни на никой да нямаш доверие.

pseto avatar
pseto
18 август 2016
Веднага ще ти обясня защо, @Miro. Понеже в No Man's Sky геймплеят е просто грайнд без... геймплей. Играта има нула геймплей.

Намирането на ресурси не изисква никакво умение или дори минимална мисъл. Обикаляш и те са пред теб. Няма прикрити на специални места ресурси - ако на някоя планета количеството им е голямо ги намираш на всеки метър.

В намирането на ъпгрейди няма умение - просто обикаляш и натискаш E. Във фарменето на ресурси няма нищо разчупено - натискаш E или ляв бутон на мишката. Нищо не те напада. Нищо не се опитва да те убие с много редки изключения. Просто обикаляш, насочваш лъча към камъка, фармиш го, качваш се в кораба, връщаш се до станцията и продаваш ресурса.

В много игри има грайнд под една или друга форма, но в No Man's Sky дори не е завоалиран. Просто грайндиш без геймплей. И именно това предизвиква полярните отзиви. За феновете на MMO-то това е приемливо, но онези, които не са MMO фенове смятат, че е мега скука. Поне това е моето мнение.

Иначе като предположения:
-смятам, че ресурсите в играта трябваше да са "скрити" под някакъв начин, редките поне, за да чувства човек удоволствие, когато ги намира, не да са пръснати навсякъде; може би да са обвързани с ъпгрейди на екипировка? да има някакво дърво с умения?;
-смятам, че фарменето трябваше да е оформено като някаква мини игра, базирана на умението, с която или да се съкрати времето за фармене, или да се увеличат ползите - което и да е, да е нещо по-различно от това да насочиш лъча и безмозъчно да гледаш как камъните се вливат в чантата;
-смятам, че трябваше да има нещо повече от жалки битки с пирати в космоса (всъщност разработчиците обещаха това, но не го изпълниха - уж говореха за фракции, за случайни престрелки в космоса - нищо такова);
-смятам, че трябваше да има планети с враждебни интелигентни извънземни, които да можеш да пуцаш в Call of Duty стил и да им крадеш по-хубавите технологии;
-смятам, че корабите трябваше да се различават не само по броя им слотове за екипировка;
-смятам, че екипировката на корабите можеш да е много по-разнообразна от настоящата скромност;
-смятам, че из планетите трябваше да има поне НЯКАКВИ случайни събития, различни от това да почне някаква буря и да почне да пада някакъв щит за токсичност/радиация/жега/студ и т.н.;
-смятам, че под някаква форма трябваше да има по-читава търговия от това да натискаш "Sell" до най-близкия терминал;


И прочее, и прочее, и прочее, мога да изпиша 2 пъти по толкова редове. No Man's Sky е един скелет. Мога да разбера защо някои хора го харесват - разтоварващо е 2 часа да обикаляш някаква спокойна планетчица, да литнеш тук, да литнеш там, да счупиш 5 скали, да направиш няколко ftl скока, да намериш някоя малко по-красива планетка, да ти стане скучно и да излезеш. Но това не значи, че играта няма фундаментални, очевидни проблеми. И не, убеден съм, че не си изсмуквам нищо от пръстите. Това да задържаш ляв бутон по посока на камък и да чакаш 10-20 секунди да се счупи тоя камък и да ти влезе в раницата е много далеч от представата ми за интересен геймплей. Както казах не съдя никого, който смята противното... ама...


@HighFist - мултито е най-малкото. Много хора се хващат за него, но това е некоректно. Играта се рекламираше в 99% от времето като сингъл. Проблемът е за много други лъжи. Показваха ни много по-красива, разнообразна и жива игра. Показваха ни супер масови битки, в които можем да се присъединим в реално време - такова нещо липсва. Обещаваха ни смислени извънземни раси, а в момента опират до това да научим X думи (чрез фармене) за всяка от тях и да фармим след това разни награди. Абе като видях пълния списък от обещания на Мъри, който е гарниран и с видео материали... изобщо не им съчвуствам на Hello, които вероятно в момента си бършат сълзите с милионите доларови банкноти, изкарани от No Man's Sky.

pseto avatar
pseto
19 август 2016
Ами тук са проблемите - първо, че No Man's Sky не дава някакъв алтернативен стил на игра, само един (разпускащо разцъкване по час-два, понеже другото омръзва). И второ, че няма никакво предизвикателство. Сега не говоря нали за Dark Souls - да ме чукат на квадрат нон-стоп, ама... да има нещо. Сентинелите на планети с extreme сигурност не са достатъчни. Или малкото пирати.

Ето това са проблемите - липса на разнообразие. Не само игрите с отворен свят, но и космическият жанр по принцип се охарактеризира именно с избор. Да правиш каквото ти се иска. Да има някакво занимание, което ти допада. Не искаш да се пуцаш и да грайндваш като за последно? Спокойно си разкриваш планети със занижено ниво на заплаха или си търгуваш, обикаляйки най-сигурните места. Например. Аз очаквах от No Man's Sky разнообразие в геймплея. Не само защото такова се обещаваше, а и защото това се очаква от жанра по принцип. Особено и като говорим за неща като "безкрайни вселени, галактики" и прочее.

Сега си е въпрос на лично мнение колко бързо омръзва нещо, но има прекалено много критики за No Man's Sky, които звучат идентично. Сякаш аз съм ги писал. Това показва, че колосално количество хора приемат играта по еднакъв начин. Не говоря за изсмукан от пръстите хейт тип "няма мултиплейър", ами по-конкретните неща. Фарменето на думи за езици ми омръзна за броени часове, обикалянето на станции за ъпгрейд на мултитула и скафандъра ми омръзна пак за часове, обикалянето на планети е приятно до момента, в който всичко стане еднообразно. На десетия час не виждах какво може да ми предложи No Man's Sky. Освен да обикалям същите станции с надежда да ми се падне по-висок ъпгрейд на нещо си или да фармя по идентичен начин малко по-хубави версии на обичайните ресурси, за да си купя по-голям кораб, за да фармя още по-бързо същите ресурси.


Да, всяка игра може да бъде сведена до тази есенция. По един или друг начин. Но обикновено трябва да играеш много десетки, стотици часове. А понякога и хиляди, докато започнеш да прозираш през фасадата и започнеш да виждаш само скелето. В No Man's Sky след 5-6 часа вече виждаш скелето...

Изтрит потребител avatar
Изтрит потребител
18 август 2016
Изтрит коментар
undefined
Miro
19 август 2016
Съгласен съм че нещата са лесни , но точно това ми трябва на мен.Имам половин/един час свободни , влизам разцъквам и следващия път продължавам, липсата на състезателен елемент не те пришпорва да я играеш като ненормален с часове.В Елит за да има смисъл да я включа трябва да си осигуря поне час , иначе е безсмислено , изнервящо и разочароващо , защото напредъка е нулев.
Точно тук е ключа от палатката , не че в други игри не е абсолютно същата банална повторяемост , но за повечето хора тя се компенсира от състезателния елемент-сиреч меренето на е-пишка осмисля часове гърч.
И да се направя на пророк-след някоя и друга година игрите ще бъдат заляти от процедурно генерирано съдържание.Тази е първата.
А на съществото Токсик което е срало помия навсякъде където е било , няма как да изисква нещо от мен , най малкото трябва да е заслужило поне малко уважението ми че да си губя времето да отговарям.Може спокойно да ми игнорира мненията.
Почти всички пирати я плюят , та всеки с две мозъчни клетки може да предположи дали съм я купил или не , предвид че имам Elit и XRebirth.

Да вметна че летателната механика в Елит е на основата на атмосферната аеродинамика , във вакум имаш само векторни ,инерционни сили и гравитация.СЦ се стреми точно към това , център на масата на кораба с различен брой тръстери за управление на вектора на движение и съответно маневреност .И като цяло в момента са с най добрия модел , но това означава къртовска работа за всеки кораб , а те бълват нови постоянно.

Sonofdeath avatar
Sonofdeath
18 август 2016
Dragon, управлението в Elite не ми харесва защото е като летателен симулатор на земни летателни машини, а не като космически кораби. Имам към 50-60 часа игрално време и едвам търпех еднообразието и тъпотията в шибаната им игра. Надявах се да се подобри, но уви все пълна скука си е. Вземи например твойте любими игри които си ми препоръчвал, а аз изпробвал. В тях е в пъти по реалистично летенето. Все едно управлявам космически кораб, а не земна летателна машина от тип изтребител или самолет. Филми си гледал свързани с космически кораби и се гонят до дупка ? А не като в Елит по 5 минути да се прави маневра за да може да стеляш като дори не е нужно да се прицелиш толкова в мишената щото разбираш ли имаш автоматично прицелване от конзолите ....

За NMS все още се чудя защо не съм я изтрил барабар с Elit. Вероянот заради грешните пари които дадох за такива заглавия. Ако искаш Драгон ще ти подаря Elit. Както един се беше изкарал "ще ти платя за да ти я дам".

DragonSlayer avatar
DragonSlayer
18 август 2016
Намирам позицията ти за доста интересна, защото винаги съм приемал поведението на корабите в СЦ като крайно аркадно ориентирано и именно там съм се впечатлявал колко аналогично на самолет изтребител вместо на космически кораб се държат летателните апарати в СЦ. Изглежда имаме крайно различни възприятия по този въпрос.

Аз безспорно харесвам усещането при Елит, което летенето с твоят кораб ти носи. Плавното движение, маневрите, които изискват време, внушението за маса на летателният апарат, която инерцията на твоя кораб внушаса, дори чисто технически начина на реагиране при командите на джойстика - всичко това ми носи истинско удоволствие като усещане. Може останалите неща в играта да търпят критика, не споря, но преди ден казах, че по-скоро бих предпочел да си губя времето в красиво изглеждаща и издържана технически и визуално игра като Елит, вместо в шарена и не особено увлекателна като летателен модел игра като НМС.

undefined
Miro
19 август 2016
О от толкова препирни забравихме едно от най важните неща които вече предоставя играта М О Д О В Е .Най брутално готините игри са точно такива скелет и модове
pseto avatar
pseto
19 август 2016
За модовете съм напълно съгласен. Даже гледах, че първите вече са започнали да навлизат. Именно тогава играта може да заприлича на нещо сериозно... когато разработчиците не вършат нещата на 100% винаги имаме геймърите да заметат след тях.
NikoJ avatar
NikoJ
24 август 2016
Тоз долния шон мъри долния колко лъжешеее баси говното знаех си че тей ще стане ... шибаняци ... в тубата има маса хейт срещу тия говеда !
Sonofdeath avatar
Sonofdeath
18 август 2016
Според мен хайпа беше голям. Играта беше показвана няколко пъти. Като имаше видия за по 30 минути геймплей. Не очаквах по различно нещо от това което излезе. Именно за това не чаках тази игра защото знаех, че ще е Елит. С други думи залагали са на голяма карта с лиспа на съдържание. И както при Елит така и в тази игра модела за летене е много зле. Със сигурност ще чакам петък за да видя дали Скуадрон 42 ще излезе.
DragonSlayer avatar
DragonSlayer
18 август 2016
От чисто любопитство - би ли обяснил какво в летателният модел на Елит е "много зле"? Става ми дори по-интересно, след като знам, че се фен на летателния модел на СЦ.

Би ли посочил определена игра, която си играл, в която летателният модел те е впечатлил. Наистина съм много любопитен.

PornFlakes avatar
PornFlakes
18 август 2016
В X-Plane, кацането със совалка е spot-on
HighFist avatar
HighFist
18 август 2016
Мда, да не трябва да ги връщат после след толкова много лъжи. На някои места по света не си поплюват с такива пирамиди. Макар че сме виждали достатъчно примери в Kickstarter и с Batman "к'во беше там името на играта"
NikoJ avatar
NikoJ
26 август 2016
аве елит денджероус има ли изобщо някаква сингъл кампания ?!
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл