hategame logo
The Walking Dead: Michonne – тук ли започват да доят кравата Telltale?
пуснато на 21 май 2016 от pseto
the walking dead michonne 3
Фактът, че The Walking Dead: Michonne е мини сериал не означава, че огромните минуси на заглавието могат да бъдат оправдани. Истината е, че говорим за един от най-слабите продукти на Telltale в последните години... а подобни игри започват да стават повечко напоследък. grafika 2Направо се зачудих дали да не сложа едно червеничко на графиката. Най-вече заради множеството технически проблеми. Но нека е сиво... с уговорката, че двигателят на Telltale наистина е натрупал годинки и има нужда от ъпгрейд. А в екшън сцените, от които The Walking Dead: Michonne изобилства... се вижда, че енджинът просто не важи. zvuk 3Е, тук поне Telltale са безупречни. Нямам критики в този аспект. gameplay 1Мога да кажа абсолютно същото, което написах и в ревюто за първи епизод на The Walking Dead: Michonne - дори и за стандартите на Telltale количеството геймплей е минимално. Все същите еднообразни механики... определено започват да омръзват и то с пълна сила. ocenka 1След като и трите епизода на The Walking Dead: Michonne са налични мога да кажа следното - говорим за една от най-слабите игри на Telltale. Нищо, че е мини сериал... И нещо ми подсказва, че ще има още подобни в бъдеще.The Walking Dead Michonne 11 В последно време студиото Telltale започва да сваля нивото си. Хубаво, нека кажем, че Minecraft: Story Mode е насочен към една определена аудитория, заради което не можеше да се сравнява с други продукти на студиото. Окей. Нека има разнообразие – това е едно от най-хубавите неща и в гейминга, и в живота. Но пък с първия си епизод The Walking Dead: Michonne също накара поне мен да се запитам – какво се случва? Не, че първата част от мини сериалът беше отвратително скапана. Лошото беше, че бе... ами, посредствена. И най-вече – изпълнена без вдъхновение. Беше ми интересно дали темпото ще се вдигне...

...но отговорът е неособено изненадващ. Не. И бих казал, че вече определено с едно наум ще гледам на игрите от страна на Telltale. И следващите сезони на хитовите им продукции, и изцяло новите им заглавия.

Защо?

The Walking Dead: Michonne представлява три серии, които ми напомнят на Activision или някоя друго студио, което безсрамно дои всяка един свой франчайз. Направени са чисто и просто за парите, колкото да има нещо. Понеже Michonne нито разширява поне гейм вселената на The Walking Dead по някакъв смислен начин, нито пък е особено качествено преживяване само по себе си.

the walking dead michonne 12А реално минусите са много. Като цяло мини сериалът е наистина мини – дължината на трите серии общо е към три и нещо часа. Не знам дали са и четири даже. Което дори за стандартите на Telltale е прекалено малко. Но не точно това е лошото. Проблемът е друг – сюжетът е чисто и просто слаб!

За пръв път в игра на Telltale можех да предугадя и то с огромна степен на точност какво ще се случи. Специално втори епизод беше като отворена книга. Беше ми ясно и как точно ще се развие след средата си, и кога ще настъпи краят му. Което е изключително разочарование за игра на студиото, където плюсовете винаги се крият в стряскащите обрати, от които направо може да ни падне ченето. В първия сезон на The Walking Dead – и най-силният такъв – подобни имаше нон-стоп. И тъкмо лежерното темпо да ни приспи и БАМ – става нещо значително. Тук – изненади никакви.

И заедно с това... персонажите са просто незапомнящи се. Не съм особено сигурен дали причината е в начина, по който са написали или заради факта, че The Walking Dead: Michonne е прекалено кратък. При малкото геймплей време чисто и просто няма кога да се развият героите. Което и не се случва.

the walking dead michonne 13Наместо да се залага на дълбоки герои обаче, както беше преди в заглавията на Telltale, тук акцентът е на евтините драми. Тип сапунена опера. Някои биха казали, че говорим за нещо „емоционално“, но загиващите персонажи в The Walking Dead: Michonne идват колкото да се случи нещо. В общия случай нямаме време дори да се привържем и леко към тях, да ни пука, когато дойде време да погинат. Всичко се случва толкова бързо. Умира някой от героите и вие се вглеждате с подозрителен поглед към монитора и си казвате – „Кой, даеба, беше тоя?“. Няма я онази емоция от предишни игри на Telltale – „Ама аз не искам този персонаж точно да умре, беше як!“.

А самата Мишоне на мен ми беше изключително скучна и неприятна. Типичното клише – брутална наглед и сечаща всичко живо с мачетето си, но вътрешно страдаща заради умрелите й при началото на зомби инвазията деца. Които често си припомня, гледайки с поглед на бито куче. При което биваме пренесени в провлачени ретроспективни сцени, които поне аз нямах търпение да свършат.

И само лошата реализация на елементи са рецепта за провал в игра на Telltale, нали? Липсата на изненади, посредственият като цяло сюжет и безинтересните (или неразвити, не знам кое от двете) персонажи. Но нещата продължават и още.

Дори и за стандартите на студиото The Walking Dead: Michonne прекалено много ни държи за ръката. Шепа са моментите, в които можем да обиколим околната среда, управлявайки изцяло героя си. Да, при Telltale това е механика, която се ползва за разчупване на темпото. И с цел да се потопим в зоната, в която се развива действието в момента (съответно и виртуалния свят като цяло). В Tales from the Borderlands да кажем имаше куп забавни неща, които можехме да открием в тези ситуации, които още повече увеличаваха удоволствието. Но в The Walking Dead: Michonne сме... ограничени.

the walking dead michonne 15В малко моменти можем да се движим малко по-свободно и то за съвсем кратко време. След това играта отново ни хваща за ръчичка и ни хвърля пред куп диалози. Които се развиват горе-долу в един коловоз и няма особено значение какво ще изберем в тях. В един момент усетих, че докато „играя“ съм мръднал до кухнята да си взема още една бира, но диализите си продължаваха (с „мълчаливи“ решения от моя страна) сякаш съм си пред компютъра.

Като за капак големите избори, които можем да правим в The Walking Dead: Michonne – всъщност една от запазените марки на Telltale… са слаби. Общо взето няма голямо значение какво ще се случи! Сюжетът си върви почти по идентичен начин!

Нека дам един пример – в края на втори епизод имате едно голямо решение, което рефлектира и в събитията в трети. Уж! Погледнах в YouTube как се развива ситуацията при различните от моя избор. Почти идентично! Каквото и да избереш в своята есенция виждаш едно и също нещо. Ами, разочароващо е. Игрите на Telltale редовно са критикувани за „илюзията за избор“ – мислиш си, че взимаш някакво решение, от което зависи много, а крайният резултат не е толкова драматично променен. Но тук говорим дори за почти еднаква сцена! Барабар и с анимациите, и всичко! До такава степен са действали през пръсти Telltale с играта...

the walking dead michonne 16И когато добавим, че качеството на сценария контрастира ярко между епизодите... то се оформя една пълна мешавица. Всяка от трите тъй или инак кратки серии на The Walking Dead: Michonne е писана от различни хора и докато това не е нещо нечувано за студиото, тук си личат различните стилове. Първи епизод беше слаб, както написах в ревюто за него. Втори беше по-добре – на моменти имаше завръщане към „истинския“ Telltale. Трети – средна ръка. Но лошото е, че се усеща разликата. Ярко. Не можеш например да дадеш на трима души да напишат една статия – ще си проличи ярко как в един момент се сменя и начина на изразяване, и стила, и всичко. Дори и контрастът да не е изключително голям... то пак усещаш, че нещо не е наред. Ами, това го има тук.

Както споменах и другите игри на Telltale не са писани и режисирани от едни и същи хора. Напротив, екипите се сменят. Но при The Walking Dead: Michonne нещата не са се получили. Може би и просто защото целия мини сериал е претупан и набързо направен.

Което всъщност се усеща и при екшън сцените. От които изобилства играта. И покрай които се вижда, че графичният двигател на Telltale е време да бъде ъпдейтнат. Или сменен. Най-накрая. Колко години вече си остава еднакъв... шест? От The Walking Dead насам? Ами, преди време можехме да кажем – „Те Telltale нали са малко студио, ала-бала, нямат толкова пари, енджинът става“. Е, вече имат повече пари, доста успешни серии, обаче промяна липсва. Все едно говорим за Call of Duty! И докато в статичните сцени като диалози нещата са окей... при екшъна е просто катастрофа. Имаше една сцена, в която моторна лодка се спасяваше на бърза скорост... бога ми, върнах се в края на 20 век! Толкова лоша, дървена, насечена реализация! От игра с кинематични претенции.

the walking dead michonne 14Заедно с това има немалко гличове и малки визуални бъгове, вероятно останали покрай бързането за пускането на The Walking Dead: Michonne. Плюс станалите маркови безпричинни спадове на фреймовете до 1-2 в период от няколко секунди. Ами, вече не е окей! В един момент беше. Когато студиото беше по-малко. Можеше да им бъде простено на Telltale. Не и сега.

Но всъщност ако трябва да спомена нещо за екшън сцените – и те също са скучни. „Помпай Q, натисни E, сега натисни наляво, после пък надясно“. Както казах и в първия епизод – няма смисъл да са толкова много в сегашния си вид. Имаме някакво бегло подобие на контрол над персонажа ни. При това положение екшън сцените не са наистина екшън, ами интерактивен кинематичен момент. Който трябва да има някакъв смисъл. Както е било почти винаги в заглавията на Telltale... А тук имаме нещо тип „Отивам до супера за хляб и кисело мляко, ама има зомбита по пътя и трябва да избия апатично 5-6, преди да продължа нататък“.

И общо взето това е всичко, което може да се напише за The Walking Dead: Michonne. Говорим за едно кратко приключение, което може и да си струва парите ви при някоя от промоциите в Steam. Но не и нещо, което да следва високите стандарти, които Telltale сами създадоха за себе си с игрите си. Което всъщност е най-големият проблем.

The Walking Dead 15Не, че The Walking Dead: Michonne е точно помия и кенеф. Напротив, играта си е просто малко под посредственото. Но ни показва едно своеобразно навлизане в "тъмната" страна на Telltale. Които изглежда са тръгнали по пътя на "злите" разпространители. Защото досега студиото залагаше на качеството. Но вече започва да се обръща поглед към количеството.

А при положение, че игрите на Telltale се отличаваха точно със своето качество, понеже геймплеят им винаги е бил тъй или инак почти липсващ... то ситуацията не е никак добра. Вече можем да задаваме въпроси. Дали Telltale не са преуморени? Какво крие бъдещето за студиото? Дали ще продължат да действат на ниво?

Ще видим. Аз започвам да имам съмнения. И то не само ако говорим за диалозите, за кинематичните моменти. Ами и за графичния двигател - надявам се Telltale да готвят нещо ново... понеже настоящият енджин е реликва. Още едно нещо, което ясно си проличава от The Walking Dead: Michonne.

Коментари
undefined
Конзолен Килър
21 май 2016
Всичките им игри са едни и същи. Само сменят героите и фона.
BloodDagger avatar
BloodDagger
24 май 2016
Аз се чудя как през 2012 първият сезон на The Walking Dead получи най-много награди за игра на годината. Иначе положението си е същото както при останалите им игри: липса на геймплей, противна графика и слаб сюжет (е поне сезон 1 и The Wolf Among Us бяха с добър сюжет).
Изтрит потребител avatar
Изтрит потребител
24 май 2016
Изтрит коментар
LethianDream avatar
LethianDream
25 май 2016
За мен вторият сезон на WD е най-силния, просто Клемънтайн цепеше мрака и като история, и като озвучение, примерно култова сцена, която ми се е запечатала беше как ходиш да си търсиш спирт и парцали да се зашиеш, след като те бяха оставили да пукнеш в една барака. Първият сезон ми беше скучен с негрото, дето се правеше на големия разбирач За WD Michonne няма какво толкова да коментираме- тя си е интерлюдия между втория и третия сезон. Играта вече си е сапунена опера като самия сериал WD и не очаквам никакво подобрение нито като енджин, нито като геймплей в третия сезон. Вече идеята на Телтейл е да доят все повече серии и накрая ще паднат от клона на успеха..
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл