hategame logo
Diablo III - струва ли си некрото, новата добавка към играта?
пуснато на 06 август 2017 от pseto
diablo 3 rise of the necromancer cover
От експанжъна Reaper of Souls насам Diablo III не се беше сдобивал с нов герой. Всъщност досега видяхме само един освен оригиналната петица - кръстоносецът, представен именно в споменатата горе добавка.

Е, миналата година видяхме и некрото, което беше добавено по-рано през месеца посредством DLC в Diablo III. И сега въпросът е дали си струва да кихнете неособено скромната сума от 15 евро за персонажа?

Вероятно за да получите отговор трябва да си отговорите на още два въпроса. А именно - кефите ли са на некрото от Diablo II и имате ли нужда от разнообразяване на третата част. Ако отговорът е положителен - то е много вероятно некромансерът да ви хареса.

diablo 3 necro 8В противен случай едва ли има особена нужда да си отваряте портфейла - DLC-то Rise of the Necromancer в крайна сметка включва единствено това - новият персонаж в Dialbo III и прилежащите му уникални предмети и комплекти. Да, щеше да е хубаво да видим нещо от рода на "истински" експанжън - но това е положението в днешно време. Всяка компания, включително и Blizzard се опитва да мине метър.

Все пак 15 евро поне на мен не ми се струва никак лоша цена за Rise of the Necromancer. Наистина едно 10 евро щеше да звучи по-добре, но пък Blizzard никога не са били известни с евтини продукти. А и все пак говорим точно за четвъртина от "пълната" пазарна цена - 60 евро. Което е някак... окей.

Но стига толкова уводни приказки - нека продължа по същество. Струва ли си некрото само по себе си?

[caption id="attachment_73289" align="aligncenter" width="525"]diablo 3 necro 7 Повечето пасивки на некрото определено не ме впечатлиха... да не кажа, че ми се струват тотално безполезни[/caption]

Бих казал, че отговорът е положителен. Бях някак скептичен как персонажът ще бъде пренесен от култовото Diablo II в тройката. Но трябва да призная, че есенцията на героя си е налична. А именно - армиите от въздигнати скелети, проклятията и естествено - манипулациите на трупове.

Интересно е да отбележим, че последното е оформено под формата на нов ресурс в Diablo III. А именно - трупове. След като сгърчите някой противник тленните му останки се пльосват на бойното поле. Оттам нататък вие можете да прецените как е най-добре да ги ползвате.

Вариантите са няколко. От една страна имаме класиката Corpse Explosion, която взривява трупа и нанася щети на всички противници наоколо. Алтернатива е Corpse Lance, който скил удря единичен противник, но за много по-голям демидж. Другите две опции са да въздигнете убит противник да се бие за вас или просто консумирате останките, за да получите Essence - ресурсът на некрото.

diablo 3 necro 2Механиката с труповете е интересна, понеже ви дава алтернатива в геймплея. Не е нужно да мислите постоянно за есенцията си, напротив - в някои билдове тя е почти винаги на максималното си ниво. Естествено са налични някои основни умения, както и руни за доста скилове, генериращи още трупове (например ако въздигнете Skeletal Mage той да остави труп, който можете да ползвате).

Другото интересно нещо са съществата, които могат да се бият на ваша страна. В Diablo III вече има един персонаж с подобни механики - Witch Doctor-ът. Е, некрото залага на ходещите (и биещи се) мъртви.

Рано-рано ще получите достъп до обикновените меле скелети. Те са 7 бройки, като се въздигат автоматично през няколко секунди и не ви струват нищо. Те са страхотни танкове, а с някои предмети могат да се превърнат и в носител на солидни щети (макар че в повечето време демиджът им е по-скоро незначителен).

[caption id="attachment_73285" align="aligncenter" width="525"]diablo 3 necro 3 Комплектът на Rathma е добър начин да стартирате сезона[/caption]

Skeletal Mage-овете пък са в основата на един от доста успешните билдове в Diablo III и реално мой любим с некрото. При него с всеки следващ маг, който въздигнете получавате увеличен демидж... до максимални 2500%. Естествено за подобен солиден бонус ви е нужно да имате  екипиран цял комплект... Rathma нещо си.

Докато Skeletal Mage-овете са силни откъм демидж гадове, то проблемът е, че стоят кратко на бойното поле, не са евтини са призоваване и лапат много от есенцията ви бързо.

Големите от Diablo II също са налични. Или по-конкретно - един от тях. Подобно на скелетите гадта не ви струва нищо и се възражда автоматично при екипиране на умението. Руните на голема са онова, което му придава различни ползи - да оставя трупове, прави щети, да ви лекува и т.н. Ако трябва да съм честен - специално за това умение не виждам особено приложение. Щетите на голема не са достатъчно високи, а руните му - в общия случай нищи особено (и то на cooldown от 45 секунди).

Другата маркова за некромансера черта са проклятията. Доколкото в Diablo II имахме доста солиден арсенал от такива, то в тройката ситуацията е доста по-скромна. А именно - три бройки. И по мое мнение две от проклятията не са особено ефективни.

Decripify е общо взето задължителен - едновременно намалява щетите на противници и то със солидни 30%, а заедно с това ги забавя със 70%. В комбинация с някоя от руните - например любимата ми такава за шанс за зашеметяване - можете да вкарате единични противници, особено босове, в доста сериозен stunlock.

Другото що-годе полезно проклятие е Frailty, което моментално убива противник, когато остане на 15% кръв. Което звучи... окей, но е ефективно предимно за босове. Но само дотам.

Третото проклятие - Leech - пък възстановява част от кръвта ви, когато удряте противник, който е обхванат от него. Предполагам, че ако цъкате в екип с други хора то може да е ефективно, но когато сте сами има далеч по-добри начини да си пълните кръвта. А и все пак при само 6 налични умения, които могат да се ползват не мисля, че Leech има място сред тях.

А, да, нека отбележа нещо важно - за разлика от Diablo II тук можете да ползвате всички три проклятия едновременно. Което е яко - но както споменах при задължителния Decripify и неособено ефективните две други е все тая.

diablo 3 necro 1И последно - некротата включват още една механика, която е саможертвата в търсене на някакъв ефект. Или написано по-ясно - нанасяте си сами щети, колкото да увеличите ефекта на даден скил.

Може да се каже, че руните, които включват механиката определено са силни, но и на моменти усещате здраво щетите, които си самонанасяте. Така е доста важно или да имате солидна регенерация на кръв (или друг метод за възвръщането й), или да ползвате съответната пасивка, която ви осигурява стакове след убиване на противник, премахващи "кървавия данък" върху некрото.

Иначе останалите умения на героя са общо взето познати. Имаме няколко от множеството Bone умения, налични в Diablo II - включително Bone Armor, Bone Spear и Bone Spirit. Освен това са налични и традиционно трио скилове, генериращи ресурс. При тях в интерес на истината няма какво толкова особено да се каже.

diablo 3 necro 5Поради която причина преминавам директно нататък към предметите. А при тях определено може да се каже, че некрото има доста солиден арсенал. В никой случай не се усеща така, сякаш персонажът е някакъв изтърсак в Diablo III, претупан и изплякан отгоре-отгоре. Напротив - имате чувството, че е бил в играта от ден първи.

Специфичните комплекти на некрото ако не се лъжа са три броя. Единият - който се дава като награда на сезонен герой - увеличава щетите ви според броя Skeletal Mage-ове, които имате (както споменах по-рано). Друга популярна опция е онзи, увеличаващ стабилно демиджа на всички умения, отнемащи от кръвта ви (особено ефективно при една от руните на Corpse Lance). Има и комплект, който дава солиден бонус на Bone Armor - не съм много сигурен дали тук могат да се разработят достатъчно солидни билдове, които да са ефективни на високи нива рифтове. Може би?

Освен това некрото има и куп легендарни предмети, даващи най-различни бонуси. Определено има солидно количество комбинации, за които да мислите - поне аз нонстоп измислях разни варианти за евентуално развитие на некрото ми.

diablo 3 necro 4Всъщност ако се замисля - вероятно разнообразието на точно този герой ми се хареса толкова, че да прекарам нова солидна порция време пред Diablo III. Кой ли знае, може би си наумих такъв билд, който не включва само натискане на 1-2 копчета, което нерядко може да се случи в играта. При който случай Diablo III става екстремално скучен.

Дори и при звучащия автоматичен summoner билд, по който действах пак имаше поне няколко неща, за които да мисля постоянно... и от които зависеше демиджа ми. Един мини комплект, който пропуснах горе - коса и щит - изисква да активирате умението на меле скелетите, при което те се изсипват концентрирано върху един противник и започват да го млатят. Друг важен аспект са Skeletal Mage-овете - трябваше да имам активни 4-5 броя за максимален скок в демиджа. Друг бонус в щетите пък ми идваше от активен Bone Armor, който лесно може да се забрави... и всичко това докато се опитвам да мина през някой труп с аурата на Devour, надявайки се от него да изскочи Health Globe, с който пък да си напълня ресурса благодарение на крафтващите се bracer-и от Малтаел.

Естествено има и по-автоматични варианти, но този ме израдва доста (макар че нямах достатъчно време, за да видя как ще се справя на по-високи рифтове от ~70, където ги чистя доста бързо и ефективно). Интересно ми е дали и други билдове ще изискват активност от страна на геймърите - ако да, то това означава, че некрото определено си струва.

diablo 3 necro 9

В крайна сметка основният проблем на Diablo III вероятно е автоматичността. С някои от билдовете, които включват безмозъчен спам на 1-2 копчета е прекалено лесно всичко да стане скучно и рутинно. А сякаш тук подобна опция липсва. Ако се замисля - предполагам, че това е едно от нещата, които никога не съм харесвал в играта.

Що се отнася до цялостния геймплей на Diablo III, то едва ли има какво особено ново да кажа - ако изключим некрото от уравнението, разбира се. Всичко си е общо взето същото.

Съмнявам се, че има много хора, които ще цъкат за историята. Аз едвам я издържах и няколко пъти преди години, а когато с Reaper of Souls беше представен Adventure режима, то Diablo III съвсем се освежи. Вероятно и с началото на новия сезон ще правите съвсем обичайното - ще обикаляте из актовете, изпълнявайки bounty-та или ще фармите рифтове (особено след достигането на 90 ниво).

Всичко останало си е все същото. В началото на сезона общо взето ви е задължително да изфармите специалния комплект, който се осигурява на героя ви, което общо взето не е трудна задача. Евентуално леко затруднение може да е минаването на 20 ниво Greater Rift - особено заради скапаната ви в началото екипировка. Но това общо взето е всичко.

diablo 3 necro 14Оттам нататък вие нонстоп преследвате онези предмети, които са ви нужни, за да завършите билда си. Аз лично прекарах адски много време в търсене на един пръстен, даващ ви възможност да създавате по 2 Skeletal Mage-а накуп с едно кастване. Падна ми се какво ли не от Кадала - само за да се окаже, че има и алтернативен начин. А именно - да вдигна 6 ниво и да хазартствам в началото на играта, тъй като пръстена беше с ниско ниво. И хоп, от втория път дойде. Но за сметка на това се сдобих с две Unity-та рано, рано, търсейки нещо съвсем различно.

Естествено големият риск е все същият - момента, в който завършите билда си. И стигнете някое ниво на Greater Rift-овете, от което няма отлепяне. В този момент или трябва да почнете да колекционирате, или да фармите ресурси с цел да ролнете Ancient версии на цялата си екипировка. Поне за мен това обикновено е моментът, в който Diablo III рязко ми омръзва.

Но ако тегля чертата реално - Rise of the Necromancer беше достатъчен, за да ми привлече вниманието за... прилично количество време. Което всъщност е похвално и несъмнено означава, че DLC-то е достатъчно добро.

Коментари
Изтрит потребител avatar
Изтрит потребител
07 август 2017
Изтрит коментар
pseto avatar
pseto
08 август 2017
Знаеш какво е казал Царо - "като му дойде времето". Една от следващите ми игри опредлеено ще е Crash Bandicoot, ама кога ще имам достатъчно време - не е ясно.
Former Gaming Shithole avatar
Former Gaming Shithole
15 октомври 2017
О Diablo 3 когата играте излезе много хора се бяха хайпнали но не я харесаха и нападаха Blizzard . Помня че и ти беше написал статия за това но не не мога да се сетя кога .
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл