В случая може да се каже едно – наистина Microsoft има причина да изпусне числото 9 и да нарече новото поколение на операционната си система Windows 10. Новостите определено са адски много. Този по-обширен материал ще включва по-скоро общата информация за Windows 10, без да се акцентира на гейминга. За всяка тема обаче ще има кратка или по-дълга новинка в съответната секция на сайта.
Унифицираната стратегия
Вероятно първото нещо, с което е редно да се започне е унифицираната стратегия на Windows 10. В последните години мнозина от нас използват куп устройства в рамките дори на един ден – персонални компютри, таблети, смартфони. С Windows 10, Microsoft прави всичко възможно да унифицира цялостното преживяване. Какво ще рече това?
С новото поколение на операционната система ще е по-лесно от всякога да се споделят файлове. Целият Office пакет ще е оптимизиран по такъв начин, че след съхраняването на файл в клауд услугата OneDrive, то документите ви могат лесно да бъдат достъпени от куп устройства – запазвайки форматирането си и позволявайки ви да ги редактирате в движение. Така ако да кажем напишете една статия на PC-то си, то можете да я прегледате за правописни грешки, докато сте на път от мобилния си телефон. И всичко това се случва с едно обикновено съхраняване на даден документ, без да се занимавате с „ръчното“ му качване в OneDrive.
Други неща като снимки и музика също ще са постоянно достъпни от куп устройства. Всъщност OneDrive, клауд услугата на Microsoft ще има централна роля при Windows 10. Куп файлове ще минават през нея постоянно – дори и снимките, които правите със своя телефон. Това означава, че няма нужда да се занимавате с тъй досадното прехвърляне... можете просто да ги разгледате от Windows 10 устройство, ако се досетите за тях.
Дори и услуги като новия браузър Spartan и интеграцията между Windows 10 и Xbox One акцентират на унифицираното преживяване – но за тях повече информация ще има нататък в статията.
Разбира се, тук идва един въпрос – как можем да сме сигурни, че файловете ни са на сигурно място? Когато толкова много от тях ще минават през OneDrive, за да са достъпни за всички устройства? Microsoft обещава значително увеличена сигурност, особено за корпоративните клиенти. И все пак, ако сте сред по-параноичните, вероятно цялостната унифицираност на Windows 10 ще ви се стори прекалено близка стъпка към онова мрачно дистопично бъдеще, в което биваме постоянно следени.
Windows 10 за телефони
На вчерашното изложение видяхме и Windows 10 за мобилни устройства. Тази ревизия на операционната система цели да замени две платформи, които се доказаха като неуспешни – Windows Phone и Windows RT. Първата съответно насочена към смартфоните, а втората – към таблетите.
Мобилният Windows 10 е оптимизиран за работа с процесори, базирани на ARM архитектурата. (Както знаем, тоталното мнозинство от смартфоните и таблетите днес използват именно нея.) Заедно с това, платформата е създадена с основната идея да функционира на таблети и смартфони с диагонал, по-малък от 8 инча.
Мобилният Windows 10 също ще включва сериозна интеграция на куп приложения с PC варианта им. Като явен пример се посочва Skype – ще е възможно да прехвърлите в реално време разговор от персонален компютър към смартфон – ако е нужно например да излезете бързо навън. От Microsoft обещават, че ни очаква и подобна „дълбока“ интеграция на други услуги.
В случая на мобилния Windows 10 има един проблем, за който софтуерният гигант не говори особено – какво се случва с приложенията? Явно платформата се готви като наследник на Windows Phone, който и до ден-днешен не може да набере скорост, въпреки огромните опити на Microsoft. Дали стотиците хиляди приложения, налични в този магазин ще могат лесно да бъдат прехвърлени за използване към мобилния Windows 10? Един нов старт от нулата вероятно може да се приеме като... меко казано рискован ход. Дори и за гигант от калибъра на Microsoft. Подробности ще научим скоро.
Стартовото меню
Няма нужда да се лъжем – ние, Windows потребителите си обичаме стартовото меню. В Windows 8 беше необяснимо и безумно изрязано. В Windows 8.1 то присъства, но пък е в модернизиран и неособено приятен за всички потребители вариант, при който виждаме Metro (изпълнения с шарени квадрати) интерфейс.
В Windows 10 това ще се промени. Или по-конкретно, ще видим най-доброто от двата свята. От лявата страна на екрана е налично класическото стартово меню – както го познаваме от Windows 7 и предишните поколения на софтуера. В дясната пък е Metro интерфейсът. Това изглежда като добро решение – можем да навигираме както намерим за добре в определена ситуация. Ако ни трябва да намерим програма, която ползваме рядко – използваме „класическото“ стартово меню. Софтуерът, който пускаме най-често пък е в челните позиции на Metro интерфейса.
Сбогом, Internet Explorer
Въпреки че в последните години Internet Explorer бе подобрен значително, браузърът на Microsoft е дълбоко ненавиждан от мнозина потребители. Може би защото това се е превърнало в навик. Беше ясно, че няма как Microsoft да се пребори с тази тенденция, ако не го пенсионира. Това се случва с Windows 10.
В платформата е наличен нов, по-бърз вграден браузър, наречен Spartan. Софтуерът не само функционира по-добре (поне на теория) от Internet Explorer, но и има куп подобрения. Те включват „режим на четене“, познат от браузъра Safari – дадена уеб страница се изчиства от всички мигащи реклами и ви дава възможност да прегледате нейното съдържание спокойно. Друга интересна опция е възможността да отрежете „парче“ от сайт, което да съхраните или дори моментално споделите. Това ви дава възможност не само да си водите записки и запазвате нещо, което ви е направило впечатление, но също така и да покажете покажете на приятели някой интересен (или абсурден?) статус във Facebook с прилежащата си дискусия, преди да бъде затрит. Е, можем да направим и скрийншот и да го редактираме с Paint – но Spartan предлага далеч по-изчистено решение.
Кортана, разкажи ми виц
Гласовият асистент Кортана, познат ни от Windows Phone устройствата, а на геймърите – от Halo поредицата – е част от Windows 10. Както бихте се досетили, подобната на Siri услуга разпознава различни гласови команди и може да изпълнява много от тях. В това число влиза отговаряне на разнообразни въпроси – например колко е висок Кр. Роналдо или колко гел е използвал за последната си прическа и др. Кортана също така може да съхранява бележки, които сте й задали чрез гласови команди или да ви припомня да свършите нещо.
А, да, софтуерът разказва и вицове... но този, който можете да чуете от клипчето горе е по-скоро в категорията „Къци Вапцаров“.
Добавена реалност
За устройството Microsoft HoloLens ще отделя по-подробен материал, тъй като изглежда адски интересно. Накратко - това са очила за "добавена реалност". Какво означава това? За разлика от виртуалната реалност на Oculus Rift, при която биваме изцяло отделени от реалния живот, то при добавената действието се развива в истинския, физически свят. Очилата HoloLens могат да добавят виртуални обекти, позиционирани пред нас, което отваря куп възможности. Както за създаване на сцени от игри в нашия хол, така и за комуникация, сравнима с научната фантастика. при която виждаме реалистични холограми пред себе си. Засега HoloLens е в ранен стадий на разработка, като нещата, налични във видеото горе едва ли ще са достъпни много скоро за крайните потребители.
Windows 10 и Xbox One
Надеждите на Microsoft за Xbox One са големи – а Windows 10 ще предложи нещо, което чакаме от дълго време. Мост между гейм конзолата и операционната система. Microsoft са акцентирали много на кросплатформената поддръжка, което означава, че е възможно притежатели на Xbox One да играят дадени игри с PC потребители. Първата обявена е Fable Legends, като ни бива обещано, че ще е лесно за гейм разработчиците да интегрират подобно нещо в продуктите си. От Microsoft изрично посочват, че няма да изискват поддръжка на кросплатформен мултиплейър за игри, налични едновременно на Xbox One и PC… но пък едва ли много компании ще се откажат от нея.
Друга интересна – и голяма – новост е възможността за стриймване на игри от Xbox One към Windows 10 устройство. Какво ще рече това? Дадена игра си върви на конзолата, докато чрез локална Wi-Fi мрежа е възможно да бъде „изпратена“ до таблет, лаптоп или друга джаджа с Windows 10. Така вие ще имате възможност да продължите спокойно гейм маратона си на различно устройство, ако бъдете изритани от телевизора в хола.
Заедно с всичко това мрежата Xbox Live ще е интегрирана в Windows 10 – така ще можете да преглеждате какви оферти за игри има в нея, да си чатите с приятели и т.н.
DirectX 12
Освен подобрена производителност, новата версия на DirectX предлага и нещо любопитно – до 50% намален разход на енергия. Това очевидно е нещо от ключова важност за смартфоните и таблетите, при които някои тежки игри успяват да „изядат“ батерията за нула време. От друга страна, твърденията на Microsoft трябва първо да бъдат доказани от независими бенчмаркове. Вероятно много скоро сайтове като AnandTech ще ни разкрият какви точно преимущества (с твърди числа!) предлага DirectX 12 пред DirectX 11.
Едно напомняне – графични ускорители, поддържащи DirectX 11 ще могат да подкарат спокойно DirectX 12 приложения. Така ако сте си купили нова скъпа видеокарта – не се отчайвайте, ще можете да я ползвате още дълго време.
Кога, колко
Разбира се, големият въпрос е кога ще се появи в продажба Windows 10 и каква ще е цената му. Вторият въпрос засега няма ясен отговор – знаем единствено, че ако притежавате Windows 7, Windows 8 или Windows 8.1, то ще можете да преминете безплатно към Windows 10. Не завинаги... а само за 1 година. След това ще трябва да си купите операционната система.
Windows 10 ще бъде достъпен в края на 2015 година. Така новото поколение на платформата вече е тук!
Още по темата
Ако VALVe и останалите Големи, решат че не си струва да се занимават с нея и на нея (като Win8), то за мене няма да има смисъл да минавам на по горно ниво, особено като Win7 в момента е достатъчен и кадърен.
PS: Браузър от Microsoft... lol no.
Иначе DirectX 12 обещава добра оптимизация, въпреки че в 21 век не съм никак сигурен дали това е от каквато и да е важност. Колкото и да напредва хардуера, доста разработчици успяват да пуснат още по-осран конзолен порт - и всичко си е все тая...
Ако гейминга не беше един силен и водещ фактор за Windows(какъвто е) нямаще да си правят труда да будат Xbox Live и да бумтят за Direct X12.
Реално на презентацията казаха, че очакват след 2 години въпроса 'с кой Windows си?? да бъде толкова нелеп, колкото въпроса 'с кой iOS си??, защото OS-а ще се ъпдейтва автоматично и със свободния ъпгрейд (и изтеклата поддръжка на XP) очаквали всички да са с най-новата версия, винаги.
Source: Microsoft will offer free upgrades to Windows 10 for the first year after the operating system launches.
Once a device is upgraded to Windows 10, Microsoft will keep it current for the “supported lifetime for the device”. “You can think of Windows as one of the largest Internet services on the planet,” said Myerson. Just like all other online services, the question “what version are you running” will cease to make sense, he added.
Не знам за вас но гръмко рекламираните features, ми изглеждат супер безплезни и са сложени, колкото да кажат "и ние това можем, и ние това можем".
Какво? Все едно някой от вас сериозно ще седне да борави гласово само с Кортана ли? Или ще се юрнем за HoloLens.
Защо не се създаде нещо по изчистено, без 24/7 шпиониране на гласовите ти команди и без гадният Metro интерфейс(независимо къде е сложен)?
Не знам за вас, но аз предпочитам да запазя личните неща лични и не се кефя на идеята нещо особено създадено от корпорация, да следи интересите ми и да е в 24/7 бдящ режим относно гласа ми.