Но докато някои хора като мен чакат Quake и Unreal да се преродят, то ни остава едно нещо – да цъкаме онези шутъри, които са налични. Това е положението. Когато няма риба и ракът е риба. Е, сигурно е, че Call of Duty: Ghosts не е по-вкуса ми. Напротив, това е една от най-слабите игри с претенции, до които съм се докосвал от изключително отдавна.
За сметка на това, от Battlefield 4 бях изключително приятно изненадан. Истината е, че тази игра ме зариби и прекарах доста часове пред нея. Дори когато пиша тези редове ми се иска да си я пусна за 1-2 бързи сесии... но знам, че това няма да се случи. Тъй като ще откарам цяла нощ пред нея. Както стана доста пъти в последните дни.
Определено Battlefield 4 е един от най-добрите шутъри в последните години. Както и да го гледам.
Сингъл кампанията например върши това, за което кажи-речи е предназначена – да бъде добър увод за мултиплейъра. Сюжетът не е нищо особено – светът отново е на крачка от глобален конфликт, като великите политически сили са на нокти. И имат готовност да запратят всички свои оръжия по враговете си.
В тази атмосфера се запознаваме с екипа от войници Tombstone – главният персонаж Рекър, както и Дън, Айриш и Пак. В уводната мисия те трябва да се сдобият със свръхсекретна информация. Която определено си струва – бива разкрит мащабен план за сваляне на китайското правителство от адмирала в армията Чанг. Което ще преобърне моментално с краката нагоре цялата световна политическа сцена.
Както винаги имаме огромна мащабност в сингъла. Но в интерес на истината, ще е добре понякога да не е нужно да спасяваме света. Става скучно. Нека да има някакъв завъртян локален конфликт например. Из света има предостатъчно такива – говоря за реалността. От които може да се направи една интересна игра. А не за пореден път да гледаме как се бият руснаци, американци, китайци, талибани или пък немци (в игрите за Втората световна).
Но ако изключим сюжета, бих оценил сингъла като приличен. От една страна, DICE са се отказали от малоумните quick action eventi-и, с които беше изпъстрен Battlefield 3. Което е добра идея. И най-важното – липсва излишен драматизъм. Мисиите са много пуцалка, още по-грандиозни експлозии и разрушения. Дори и на PlayStation 3-ката ми бих казал, че играта е адски красива. За PC само гледах клипчета в интернет... прекрасно!
Но както споменах, кампанията има една цел – да е огромен tutorial за мултито. Запознавате се с всички възможности за контрол на вашия герой, управлението на превозните средства, начините за персонализиране на екипировката по време на някое ниво и т.н.
Да, наистина този своеобразен tutorial няма особена стойност като сюжет или геймплей. Но ще е добре да започнете от него, особено пък ако не сте прекарали огромно време пред Battlefield 3. И имате нужда да се запознаете с някои важни функционалности.
Добре, но какво да кажем тогава за водещия елемент в играта – мултито?
Нека започна с най-лошата част от него. За която не само аз, но и мнозинството геймъри не посочват с пръст разработчиците DICE. Ами катилите от EA, които са разпространилите. След дебюта си, Battlefield 4 страдаше от куп проблеми, които показват, че е било нужно още време да бъде завършена играта.
От една страна, това бяха множество крашове, лоша производителност, както и всякакви малки или по-големи бъгове. Доста от които при PC версията. Тези неща не произлизат толкова от некадърност на DICE, колкото от липса на време, за да бъде пусната играта във възможно най-добро състояние. Нали се сещате – Battlefield 4 трябваше да е готов тази есен, каквото ще да става. С бъгове или без...
Но айде, тези проблеми някак се пооправят към момента. В интерес на истината, DICE се справят що-годе бързо. Но пък EA решиха да се покажат като селските идиоти с недостатъчното количество осигурени сървъри...
...отново. Някак е абсурдно една хубава игра като SimCity да се провали до известна степен заради лоша инфраструктура. Тъй като EA явно има стотици милиони долари за рекламни бюджети, но не и да ги инвестира в сървъри.
Окей, човек би си казал, че от компанията са се научили? Не. Тъкмо по-рано тази седмица всички сървъри на Electronic Arts умряха. Заради натоварването в Battlefield 4. Едва ли има нужда да казвам, че в самата игра положението беше ужасно. Бавене при свързването на игри, дисконекти, че даже и крашове. Всичко го има. Което ме кара да питам – „Защо, EA, защо сте толкова прости... защо дори когато някое ваше студио създаде хубава игра, вие се чувствате длъжни да я провалите“?
Е, хубаво е, че положението се подобрява. Не с нужната скорост, но все пак има явен прогрес. Всъщност, в момента на PlayStation 3-ката си цъкам като пич и почти няма проблеми. Но просто ме дразни идиотизма на EA. Дори и да имат добра игра в ръцете си, пак сякаш нарочно правят всичко възможно да я провалят. Ако се загледате за отрицателните отзиви от Battlefield 4… ще се уверите, че мнозинството от тях са за сървърите, крашовете и бъговете! А не за геймплея, дизайна на нивата, графиката или звука. Което е показателно.
Но вече е време да започна да говоря за плюсовете на Battlefield 4 в мултито, може би?
В интерес на истината, всичко ми се понрави. Може би причината за това е фактът, че преди броени дни играх Ghosts. Където летвата беше свалена прекалено ниско. Но Battlefield 4 просто си е силен.
Едва ли има нужда да говоря за това колко страхотен е класическият режим Conquest. В който трябва да превземате ключови точки от една огромна по размер карта, достигайки до тях с какви ли не превозни средства. Танкове, хеликоптери, джипове, изтребители, моторни лодки... всеки който се е докосвал някога до Battlefield серията знае колко забавно е това. И Conquest продължава да е може би единствен по рода си като мащаб режим в този тип шутъри.
Но все пак мисля да се концентрирам върху другите компоненти от мултито, вместо да говоря за вече известните неща.
Например колко страхотно изглеждат картите. Не говоря единствено визуално. Ами и за архитектурата им. Нивата са оформени с въображение, има множество различни начини да се изиграят. Действието не се развива на една плоскост като в Call of Duty… напротив. Има много, много етажи – нагоре, надолу.
Което осигурява огромно поле за маневри. Както и алтернативна тактика, ако вражеският отбор ви напъне прекалено силно в даден момент. Ако една тактика не проработи... пробвате втора или трета. Изнасят ви прекалено бързо в конфликт с автоматични оръжия и тежки машини по улиците на дадено ниво? Защо тогава да не пренесете битката на покривите с гранатомети и снайпери например?
Но ако трябва да посоча най-впечатляващото нещо в нивата, това е... разрушението! Голяма част от дадена карта може да бъде взривена по един или друг начин. Което е адски забавно – примерно на едното ниво се бях забил в един от ъглите като снайпер. Но имаше някаква дървена преграда, която ми пречеше да виждам в далечината. Хвърлих й една граната, тя се взриви и можех да си пуцам на спокойствие.
Като цяло, изключително забавно е да видите как дадено ниво става на каша след 7-8 минути. Баш като истинска война си е! Наистина има ограничения в разрушението... не можете да изравните всичко със земята. Особено някои от „главните“ елементи от картата – примерно голяма сграда или метално хале. Но бих казал, че Battlefield 4 е много стъпки пред конкуренцията, ако говорим за разрушение.
Да, всъщност и в Call of Duty: Ghosts уж бяха интегрирали подобен елемент. Само дето ставаше дума за еднообразно, фиксирано явление. И не може да се унищожава самото ниво – да изравните със земята цели помещения или етажи от сгради.
Че дори и огромен небостъргач като в нивото Siege of Shanghai. Вижте в YouTube какво става, когато го бутнете – пълна красота!
Друго нещо, на което искам да отделя особено внимание в Battlefield 4 е самата стрелба. Общо взето това, което казвам редовно, че липсва в Call of Duty, особено в последните две години го има тук – умението играе роля. Откатът е сериозен и ако просто задържите безмозъчно спусъка, това ще ви изиграе лоша шега. Особено пък с по-мощните оръжия.
Заедно с това, автоматичните пушкала не убиват противник с по няколко куршума като в Call of Duty. Напротив, нужни са точно толкова, колкото смятам за препоръчително – към 5-6 точни (без да броим хедшотите). Което в комбинация с наличния приличен откат в Battlefield 4 поставя акцент на умението, а не късмета и това кой пръв се е прицелил и задържал спусъка.
Разбира се, едва ли има нужда да казвам, че има и елементи като падане на куршума, когато стреляте от голямо разстояние. Което се усеща ясно със снайперите. И е наистина яко, когато в някое сериозно меле прецените правилно траекторията си и опуцате враг с хедшот от далечината.
Като цяло, стрелбата задоволи претенциите ми. И то на PlayStation 3, където нивото ми е по-ниско, тъй като все още не мога да свикна изцяло с това да цъкам шутъри с джойстик. Просто се вижда, че е положено старание в този аспект. А не като Call of Duty: Ghosts – няма откат в оръжията, няма гявол. Всички обикалят безмозъчно из картата и се пуцат без дори грам тактика...
Всъщност, напълно показателно е, че прекарах доста часове пред класическия детмач на Battlefield 4. В който няма превозни средства – просто се гърмите като пичове. И пак ме изкефи на 100%. С други думи, дори и този режим, на който се предполага, че няма особен акцент – Battlefield винаги се е свързвал с Conquest – пак получавате сериозен кеф! Което показва колко по-добра е тази игра от Call of Duty: Ghosts. Където има кажи-речи сто варианта на детмача. И пак е скучно.
Естествено, Battlefield винаги се е свързвал с мащаб. На PlayStation 3-ката ми, максимално могат да играят 32 души. Или по 16 в отбор. Това също оставя добри впечатления... но когато човек види как 64 души правят адското клане за PC... разбира как трябва да се играе Battlefield 4. Просто е красота! Огромно ниво, превозни средства, разрушения безброй и огромно количество избиващи се нон-стоп хора.
Като плюс мога да посоча и системата за развитие на войника ви. Не си падам по фарменето – казвал съм го много пъти. Но все пак, възможността всичко да се отключи прекалено бързо в Call of Duty: Ghosts за мен беше минус. Е, виждаме в Battlefield 4 как трябва да изглежда тази система.
За да отворите последните оръжия трябва да навъртите много, много часове. Това е факт. Но за сметка на това – дори и първите пушкала, обвързани с някой от 4-те класа в играта са достатъчно силни. Когато направих достатъчно убийства с втория снайпер и го ъпгрейднах, не се чувствах по-слаб от противниците. Напротив. Всеки път, когато умирах... знаех защо се е случило това.
Някой е бил по-точен от мене в далечна престрелка. Забравил съм да гледам картата и някой се е промъкнал зад мен. Или нещо друго? Рядко мога да се оправдая с нещо друго, различно от мен. Което обичам във всяка мултиплейър игра. Когато елементът шанс е намален драстично.
Като цяло, мога да кажа, че мултито е зарибяващо удоволствие. Това е. Оправят ли се изцяло техническите проблеми, то Battlefield 4 се превръща в несравнимо по-добра игра от Call of Duty: Ghosts.
Да, някой би казал – „Ама то в едната се залага на мащабни битки, а на другата – бърз детмач в малки пространства, за всичко си има фенове“. Ами, дори и по-малките нива в Team Deathmatch-а или Squads в Battlefield 4 са по-добро от всичко, което видях в Call of Duty: Ghosts. Дори и човек да си пада само по детмача – може би и аз съм до една степен подобен тип геймъри – то пак играта на DICE и EA е по-добрият избор. Което си е истина си е истина.
С други думи, ако случайно още се колебаете между двете игри, аз мога да кажа уверено – по-добрият избор е Battlefield 4.
И така, стигнахме до графиката и звука. Какво има тук?
Визуално, нещата са страхотни. Frostbite 3, енджинът на DICE, определено е много добър. И дори на стара платформа като PlayStation 3 изглежда страхотно. Не само има мащаб, но и достатъчно висок детайл, по който да плакнем очи.
Ако става дума за PC, то положението е още по-добро. В случай, че имате по-мощна машина, то ще се насладите на страхотна графика и още по-голям мащаб с битки, в които участват 64 човека.
При звука, положението също е идеално. Постоянните гърмежи ви потапят изцяло в геймплея, саундтракът е достатъчно добър, гласовата актьорска игра в кампанията е адекватна. Ако имате прилична система за домашно озвучаване, надуването й ще ви донесе супер емоции. (Само внимавайте да не дойдат съседите на входната ви врата...)
Заключението? Battlefield 4 е по-добрата сапунка в момента. Пуцалката е стабилна, картите са професионално оформени, като цяло не мога да посоча някакъв сериозен минус на самия геймплей. А и както винаги, режимът Conquest чисто и просто мачка в Battlefield.
Наистина техническите проблеми, за които можем да виним предимно EA, са адски дразнещи. И е редно да имате едно наум за тях, макар че се оправят малко по малко. Но ако говорим за геймплей... Battlefield 4 е много над Call of Duty: Ghosts.