Защо ли?
Основните причини са две. Първо, играта се разработва почти изцяло в България от студиото SnapShot Games, което е принципно базирано в САЩ. И второ, главен дизайнер е Джулиън Голъп, известен и като създателят на XCOM серията.
Както бихте се досетили, това предполага дълбок походов тактически геймплей – негова запазена марка. И положението при Chaos Reborn е точно такава. Идеята на играта се схваща доста бързо – след може би за час. Но след това започвате да виждате дълбочината и разнообразието при развитието на срещите.
Но нека започна от самото начало – в случай, че не сте запознати с Chaos Reborn. За какво иде реч?
Вече споменах, че говорим за походова тактическа игра. В нея поемате ролята на един-единствен магьосник, който се изправя срещу друг такъв (или такива!) в малка арена. Целта е ясна – да убиете своя противник.
Концпецията също е нещо познато, поне в днешно време – имате арсенал от магии или пък чудовища, които да призовавате. С тяхна помощ трябва да унищожите враговете си. Всички умения/същества са под формата на карти, като изиграването им опира до шанса. При мощните същества например е по-малък такъв – специално в началото на играта. Да кажем 25% шанс за успешното им създаване. Обикновените гадове пък можете да хвърлите на бойното поле още в самото начало.
[caption id="attachment_39856" align="aligncenter" width="525"] Важно е да се запознаете със статистиките на всяка единица[/caption]
Вероятно в този момент, когато сте прочели "игра с карти", вече си мислите, че става дума за нещо като Magic: The Gathering или пък Hearthstone? Всъщност, ситуацията с Chaos Reborn е доста по-различна. Наистина магиите и чудовищата ви са под формата на карти. Но пък за сметка на това в играта имаме триизмерен свят, в който движението е от интегрална важност. Не говорим просто за това статично да залагате карти върху 2D повърхност. Трябва и да внимавате дали сте зад прикритие, да мислите дали даден противник не може да прелети над него с някое свое същество и т.н.
Реално онези, които са играли достатъчно тактически игри от рода на XCOM веднага ще се почувстват в свои води. Виртуалната карта е разделена на шестоъгълници, които са "мерната единица" на всичко - каква дистанция може да премине дадено същество, от колко далеч можете да пускате някои магии и т.н.
И доколкото досега едва ли има нещо, което да ви се стори толкова нестандартно, то нека посоча основното нещо, което отличава Chaos Reborn от куп игри. Вашият магьосник няма кръв! Буквално. Умирате от един-единствен шамар. Просто така – пляс и сте загинали.
[caption id="attachment_39857" align="aligncenter" width="525"] Така умират магьосниците в Chaos Reborn... за щастие в случая лъчовете не излизат от мен![/caption]
Няма значение дали е магия. Дали ви удари най-базовият скелет или стрелец или пък ви измлати огромен дракон. Положението винаги е еднакво. Премине ли атака през единствената защита – процент шанс тя да е успешна – финито! Играта завършва.
Това е нещо доста нестандартно, поне за мен. По принцип мнозина от нас са свикнали нашият герой да е мощен, да има много точки кръв. И да трябва да бъде млатен дълго време, докато сдаде богу дух. Но положението в Chaos Reborn е друго. Имате един чуплив магьосник, който трябва да бъде пазен като очите ви. Всъщност играта напомня до известна степен на шаха – каквито и ефективни фигури да имате, почти най-слабата такава е най-важната!
Всичко това прави мачовете в Chaos Reborn адски интересни. Най-вече защото именно чупливостта на вашия магьосник отваря... адски много врати за развитие на всяка среща.
Аз цъках предимно дуели в Chaos Reborn. Ако срещах хора с подобен стил на игра като моя – почти безмозъчна атака в стил „всичко или нищо в началото“ – мачовете завършваха в рамките на няколко минути! Срещахме се лице в лице в центъра, пускахме там няколко магии и който надцакваше другия... взимаше победата и край.
В един момент спечелих 4-5 игри за около 5 минути в рамките на няколко хода. Е, да, срещу мен не бяха най-запознатите с Chaos Reborn хора, де!
Но както една игра може да свърши светкавично, така е възможно и да се превърне в своеобразен шахматен дуел. Продължаващ към 30, 40 минути. Да, и това ми се случваше! Което показва, че в Chaos Reborn е налична тактическата дълбочина и за дълги срещи. В които изигравате куп карти, стават множество обрати и често победителят е... изненадващ. А това винаги е страхотен атестат за всяка игра.
Но осъзнавам, че не съм изпаднал в никаква конкретика относно Chaos Reborn. Тъй че нека направя това още сега.
Нека си представим, че сте започнали нов мач. В началото имате един гол магьосник и неговите заклинания, които са под формата на карти. Първото нещо, което трябва да каже – вие нямате контрол над тях! Да, точно така, именно. За разлика от повечето игри, в които си избирате тесте преди даден мач, то в случая играта просто ви осигурява куп карти на случаен принцип.
Тази идея на пръв поглед изглежда странна, но всъщност е доста разумна. Защо ще се запитате? Отговорът е лесен – просто се избягва класическия момент от картовите игри, в който всички играят с практически еднакви карти. Онези, считани за най-добрите в даден момент. В случая всичко е... оставено на шанса. Но и това прави мачовете по-интересни – нито знаете какво има противникът, нито... какво имате дори самите вие!
Разбира се, щом видите първата си ръка с карти, то имате и индикации какво съдържа тестето ви. Иде реч за двата основни вида чудовища и магии – Chaos и Law. Реално това е гръбнакът на тактиката ви в Chaos Reborn – дали да залагате на единия тип заклинания или другия.
Чудите се защо? От скрийншотовете в статията можете да видите един индикатор, намиращ се в средната горна част на екрана.Той ни показва дали мачът се развива в посока на Chaos, на Law или на Neutral. Това всъщност е едно от най-важните неща при всеки дуел.
Както споменах, в Chaos Reborn най-важното нещо е какъв шанс имате да направите успешно заклинание или създадете чудовище. Винаги можете да играете на сляпо с примерно 30%, но друго си е да видите едни... 80% за успех, нали?
[caption id="attachment_39861" align="aligncenter" width="525"] Карта като за мен - малко релеф, много детмач[/caption]
Когато пускате определен тип същества на бойното поле, балансът се наклонява към Chaos или към Law. Интересно е, че това важи и за вас, и за противника ви. С други думи, ако пуснете магията, която ударно покачва с 20 пункта нивото на хаоса или реда, то съответно можете или да навредите, или помогнете много на вашия противник!
Адски важно е да предугадите дали човекът срещу вас се кани да използва Law или Chaos карти – съответно да го контрирате ако е възможно. Както бихте се досетили, хубаво е шансът за изиграване на заклинание или чудовище да е нисък за вашия опонент по... математически причини.
Това обаче не е всичко. Освен Law и Chaos, то имате и друго важно нещо – мана кристали. Те се трупат по различни начини – включително чрез събирането им от нивото (изключително важно!) или жертването на някоя карта от тестето ви.
Чрез инвестиране на мана кристали по време на заклинание, вие покачвате шансът дадена магия/чудовище да бъдат успешно изиграни. Един кристал е равносилен на 1% - като можете да инвестирате и над 20 в дадена магия. Ако тръгнете да изкарвате някое силно същество с примерно 50% шанс да се роди – то 20 кристала променят доста математиката. Същото важи и за доста важни магии.
Очевидно жертването на карти не е най-добрата тактика, макар че ви помага да осъществявате силни начални атаки. Винаги е по-добре да се сдобиете с някое от депата с кристали, които се намират на различни места из нивото. Обикновено едно в центъра и две в краищата за дуелите.
Както бихте се досетили, това означава значителен акцент на мап контрола. Ако е възможно е добре да заградите пътя на противник към кристалите, но внимавайте да не затворите и своя собствен! А и понякога лакомията на вашите опоненти за ценния ресурс може да ги вкара в доста хитри капани...
И така, това са двете основи на Chaos Reborn. Картите – които са Chaos и Law – а също така и изключително важните мана.
Мислите, че това е всичко? Всъщност, не е. Като казах, че Chaos Reborn е дълбока тактическа игра... не се шегувах. Едно от най-яките неща е възможността да... блъфирате. За какво иде реч ли? Освен да изиграете дадена карта и да създадете реално чудовище (важи само за тях, заклинанията винаги са си реални!), вие можете да създадете и... илюзия. Тя по нищо не се различава от оригинала – можете да я използвате свободно, нанася си пълни щети и т.н. Заедно с това, илюзията има 100% шанс да бъде създадена! Винаги и по всяко време.
[caption id="attachment_39851" align="aligncenter" width="525"] Когато двама човека пуснат магията Gooey Blob, мазалото (буквално) става пълно[/caption]
Големият минус? Всеки магьосник има карта, която винаги е налична и не се изхабява след изиграване. Чрез нея вие опитвате да премахнете илюзията на противник. Идеята е проста – по принцип в Chaos Reborn имате право да изиграете 1 карта на ход. Ако обаче имате съмнения, че противник е създал илюзия и това се окаже истина – то премахването на илюзията не се брои за ход. Съответно можете да играете отново. От друга страна, ако бъдете излъгани (нещо, което мислите за илюзия се окаже истинско същество) – то тогава губите хода си.
Илюзиите адски много променят изгледа на мачовете. Да, ако в началото на играта, когато везните не са наклонени към Chaos или Law някой ви извади супер фешън дракон или подобно вездесъщо същество – почти сигурно това е блъф. От друга страна към средата на играта никога не можете да сте сигурни. А пък един „празен“ ход в Chaos Reborn реално може да ви донесе и пълната ви гибел.
Блъфовете в играта са страхотни. Именно това беше едно от най-рекламираните неща и може да се каже, че обогатява драстично геймплея. Защото ви отваря куп възможности.
Можете например умишлено да се направите на лъжливото овчарче пред противник. И да пуснете още в началото силни карти, намеквайки, че си падате по блъфовете. А пък след това да инвестирате кристали и да създавате „истински“ същества, карайки опонентът ви да пробва да ги премахне и губейки ход.
Също така можете още в началото на играта да създавате като илюзии дори базови чудовища. Примерно онези, които имат 60-65% да бъдат пуснати успешно на бойното поле от самото начало. Повечето хора не биха предположили, че ще пуснете илюзия за 100% шанс при положение, че ако инвестирате едни 15-на кристалчета и имате почти сигурно „истинско“ чудовище, нали? Поне аз не видях често някой да пробва премахването на базовите единици, а при тях все пак си има само 2/3 шанс да бъдат успешно създадени и 1/3 да се провалите...
Овладяването на блъфовете е от ключова важност. Особено ако усетите, че ваш противник не се занимава особено да ви пробва дали не сте пуснали силно чудовище под формата на илюзия – случваше ми се дори да пусна 2 дракона на бойното поле и да не бъдат отразени. От друга страна винаги като създам един яко изглеждащ гигант, който може да замеря лошковците с камъни – винаги го пробват дали не е менте.
И така, ето нещата, за които можете да мислите само със започването на даден мач:
-какви карти са ви се паднали, каква тактика предполагат те – агресивна или дефанзивна;
-на Chaos ли ще залагате или на Law? Ще чакате ли да видите какво готви противника;
-къде са кристалите на дадена карта, как ще подходите към тях;
-какво е самото ниво – със солиден релеф и места за криене или по-плоско такова, предполагащо към по-агресивен детмач;
-ще се пробвате ли с повече блъфове или ще играете „на сигурно“;
[caption id="attachment_39850" align="aligncenter" width="525"] Имайте едно наум относно тази магия... ако не сте внимателни е доста вероятно да умрете именно от нея[/caption]
Най-малкото, ако решите да бъдете супер агресивни (като мен), то ще изгорите куп свои карти в началото. Това всъщност е механика, която не обясних в детайл, но ще направя сега.
Когато изгорите карта получавате кристали, а освен това вадите нова от тестето ви. Интересно е, че няма ограничение колко пъти можете да направите това, а също така можете да горите карти и по време на хода на противник. С други думи, още в началото на играта можете да имате куп кристали и да сте видели цялото си тесте! Че и да сте разбрали кои са ви най-силните карти и да започнете много агресивна атака!
Имайте предвид обаче, че в ръката си държите единствено 8 карти в даден момент. В началото на всеки мач пък имате всичко на всичко 18 – от над 80 в Chaos Reborn. С други думи е много важно да обмисляте какво правите. Тестето ви никак не е голямо, а изгорите ли куп карти...в ендгейма оставате голи и боси. Както споменах вече, аз например съм фен на френетичното действие. Но нерядко началната ми атака с рогата напред се оказваше неуспешна именно заради липсата на карти, която се оформяше след 7-8 хода...
Е, наистина началният риск е оправдан понякога. Особено ако противникът ви направи грешка и ви се падне карта, която искате. Но е редно да се каже, че картите в ръката ви могат да се дублират... тоест нямате никакви гаранции дали ще видите 1/4 от заклинанията/чудовищата в Chaos Reborn в дадена среща или пък някои от тях ще се повторят... няколко пъти! Така в някои случаи реално ползвате към 12-13 различни карти, които се дублират по няколко пъти.
И въпреки всичко... има баланс. Това е плюсът на Chaos Reborn. Най-вече защото доста от картите имат достатъчно приложения. За атака или защита. И дори като финален вариант можете да се борите за равенство (идващо ако някой магьосник не умре след 20 хода) – тактика, която и аз търсех понякога.
С други думи, рядко ще се чувствате прецакани. Няма често да си казвате - „Ама не е честно, онзи имаше по-яки карти“. Винаги се замисляте – „Не бях ли прекалено агресивен, дали не загубих заради това, защо изгорих толкова магии в началото, защо, защо“.
Иначе самите карти са обичайни типове за подобен вид заглавия. Едва ли ще ви изненадат чак толкова.
[caption id="attachment_39862" align="aligncenter" width="525"] Колкото повече, толкова по-весело[/caption]
Първото и най-важно вероятно са чудовищата. Те имат куп статистики, като е добре да се запознаете с тях, за да няма изненади. Съществата не са стотици като в други игри, но пък доста от тях имат специални умения. Например паяците, които омотават противникови същества в паяжина. Тя има малък шанс да ги убие от един път, но по-важното – закрепва ги на място и ако друго същество не ги извади от нея, то ефективно е възможно супер силно и скъпо чудовище да бъде парализирано от съвсем базовия паяк!
Редно е да знаете и какви са статистиките за ловкост и магическа издръжливост на съществата. Те са от огромна важност и ако мислите, че в Chaos Reborn просто ще изключите мозъка си... в грешка сте. Трябва винаги да сте наясно с цялата ситуация. Например аз подценявах ловкостта, докато не разбрах, че някои същества с висока подобна статистика ефективно не могат да бъдат атакувани от други, при които е нулева! Дори и да са мощни гиганти и тям подобни силни твари.
Важно е да спомена и друго нещо относно чудовищата - и те също нямат статистика за кръв също като в героя ви! В резултат един точен удар е достатъчен най-пошлия скелет или гоблин да убие хидра, еднорог и т.н. Разбира се базовите същества имат да кажем 5% шанс да убият дракон, тъй че трябва доста да се пробват...
[caption id="attachment_39866" align="aligncenter" width="525"] Истинско чудовище или илюзия със 100% шанс за успех?[/caption]
Самите заклинания са разнообразни – някои от тях могат да се пускат свободно по цялата карта, други обръщат вражески чудовища на ваша страна, трети горят карти от ръката на опонента ви (без право да се възвърнат!), четвърти преграждат 5 полета с трудни за убиване дървета (ефективно затваряте даден път от нивото) и т.н. Разбира се по-силните карти имат по-високи изисквания.
Например една от най-популярните – Magic Bolt. Тя има 70% шанс да убие противников магьосник от разстояние. Всъщност сигурно 1/3 от дуелите в Chaos Reborn приключват с тази магия. Която е доста ефективна и срещу доста същества. За сметка на това, вие трябва да виждате директно противников магьосник, за да я ползвате, а също така трябва и да сте сравнително близо. С други думи, не е супер небалансирана (както някои хора ми твърдяха след мачове, приключили за 1 минута).
Като цяло картите не са много на брой, не са стотици – но за сметка на това са добре балансирани и всяка от тях е важна в един или друг момент. Адски важно е и да научите кое как действа, специалните умения на същества, какви са скритите механики на Chaos Reborn. Без тях ефективността ви ще е доста ниска.
Общо взето най-важното нещо е налице - дуелите да са супер интересни и да го има синдрома „още един ход". Или в случая на Chaos Reborn - още една игра. Докато се усетите и са минали накуп 2-3 часа. В които емоциите ви се менят така, сякаш сте ученичка, гледаща романтична комедия. Ту се радвате френетично след някой обрат, ту ви се иска да се разплачете, след като след 30 минути напрегнат мач противник успява да ви покоси фатално.
И все пак - доста от мачовете са кратки и Chaos Reborn не изисква от вас прекалено сериозна инвестиция на време. Но пък за сметка на това ви зарибява и ако не сте прекалено лоши губещи (какъвто съм аз понякога...), то можете да разпускате доста ефективно пред заглавието.
Иначе към края на ревюто е редно да спомена някои неща за Chaos Reborn. Първо, играта е част от Steam Early Access. Какво означава това? Просто не е изцяло завършена - някои функционалности като например възможността да персонализирате героя си са още заключени. Липсва и сингъл плейър - можете да цъкате единствено в мулти. Положителната новина тук обаче е, че игрите се намират супер бързо, има достатъчно хора в Chaos Reborn, а пък проблеми с мачмейкинга практически няма. Е, един път наистина зависна фатално играта... когато бях на стъпка от това да убия Nreth, с който поцъкахме заедно... но това беше всичко. С други думи липсва основното притеснение - дали игра в Early Access ще има достатъчно хора, срещу които да се играе. Да, има такива!
Казано накратко - Chaos Reborn откъм механики и липса на бъгове е добре. Дуелите са добре балансирани и разнообразни. По-скоро козметичните елементи са онези, които липсват към момента. Но това обикновено е най-малкият проблем, когато има зарибяващ геймплей.
И така, идва време за графиката и звука. Chaos Reborn използва енджина Unity и изглежда повече от прилично за тактическа игра. Едва ли някой от феновете на жанра ще цъка с идеята да гледа красоти, но все пак положението не е никак лошо.
Звукът - основният музикален мотив несъмнено ще се понрави на нас, българите - тип нашенска народна песен е с дълбоко извисяващи се женски гласове. Ясно си се усеща в такива случаи, когато дадена игра се разработва из местните ширини! Ефектите в общия случай стават, на моменти можеше и по-добре, но заради музиката в главното меню - зелено!
И така, крайната оценка - винаги можем да се радваме, когато подобни игри се разработват в България. Да, говорим за походова тактическа игра - това не е нещо, което се нрави на абсолютно всеки. Напротив, по-скоро нишов жанр си е. Но пък за сметка на това Chaos Reborn е един качествен негов представител. Така ако ви се цъка нещо подобно - можете да пробвате тази цъкалка! Поне на мен ми хареса и то доста.
Още по темата
П.С. Макар че и на мен ми го вкараха доста ефективно 7-8 пъти точно накрая - да боли най-много... има доста елемент на шанс с цялата процентна система, но винаги тактиката е от по-голямо значение.