След като беше обявен експанжънът After Dark можехме да очакваме много... но истината е, че говорим по-скоро за разочарование. Реално има една причина да дадете 15 евро за добавката и тя е да кажете на Colossal Order – „Пичове, вие сте пичове“. Тъй като компанията отново направи един нестандартен за гейминга жест – пусна основната екстра от експанжъна After Dark безплатно. А именно – интеграцията на режим ден/нощ. С други думи и без да си купите After Dark ще имате най-силният елемент от After Dark.
Но ако трябва да гледаме обективно – съдържанието на експанжъна си е... тънко. Следователно After Dark по-скоро ще ви напомни за Cities: Skylines, ако нямате какво да цъкате в даден момент. Ще ви даде няколко нови възможности за специализирането на вашите градове. Ако трябва да теглим чертата обаче – експанжънът не е нещо особено.
И мисля направо да карам по същество с основната екстра – режимът на ден и нощ. Както добре знаем, в основната игра подобно нещо нямаше. Действието се развиваше нон-стоп през деня, слънчево, хубавичко, птички пеят и пички се пекат по покривите на сградите. Без последното, де, макар че няма да се изненадам да има подобен мод – „Воайорствайте с дрони“. Тъй или инак ситуацията в After Dark е различна – половината от геймплей времето е посветено на деня, а другата половина – на нощта.
Новата механика влияе по няколко различни начина. Вече имате два слайдера за бюджетите на различните услуги – медицински, полицейски и т.н., което ви позволява да ги коригирате както намерите за добре. Например да засилите полицейското присъствие нощем или пък да зададете на боклукчийските ви камиони да събират отпадъци из малките часове на денонощието. Ако решите да правите някое пенсионерско градче, където след падане на мрак да се забранява всякаква висока музика и не създадете и един нощен клуб – то тогава спокойно нощем можете да намалите бюджета за електричество. При положение, че индустриалните зони и офисите не работят денем, то няма файда да произвеждате много ток и в малките часове. Противоположна е ситуацията, ако пък ще правите някакъв ваш вариант на Лас Вегас – тогава денем повечето жители на града ви вероятно ще изтрезняват, но пък ако нощем спре токът в казино или пък сватбен дом с Елвис като свещеник – то може да се надигне и бунт.
Доколкото възможността да си играете с бюджетите звучи нелошо, то в общия случай вероятно ще ви е все тая. Поне при мен беше така. В началото ги бъзиках колкото да видя какво има да ми предложи Cities: Skylines, ама след някоя мини криза, възникнала от грешно мое решение просто си казвах – „Издувам всичко на макс“. А и реално колкото и да бъзикате слайдерите за ден и нощ, финансовото ви състояние няма да се подобри или влоши драстично. Приятна екстра, но нищо повече.
[caption id="attachment_57356" align="aligncenter" width="525"] Цикълът ден-нощ включва и яко изглеждащи изгреви и залези[/caption]
И оттам нататък другата екстра, от която можете да се възползвате е специализацията към нощния живот във вашите градове. В After Dark биват прибавени два вида нови зони – Leisure и Tourism. Първите от тях ви позволяват да превърнете някоя търговска зона от вашия град в център на нощния живот.
В резултат някое място от града ви ще генерира драстични количества шум, примерно Студентски град в София, но за сметка на това приходите след залез слънце ще са внушителни. Колкото по-голяма е зоната, отделена за нощен живот, толкова повече специални сгради можете да правите... което означава и още сухо. Естествено нощният живот се нрави и на туристите, тоест можете да съчетавате двете добавки за максимални приходи.
Зоните за туризъм са аналогични. Те ви позволяват да превърнете определена търговска зона в някоя улица, подобна на тези в крайморските ни градове – фрашкана със сувенири, които туристите ви да подаряват на своите семейства, а те да си мислят – „Една бутилка с ракия щеше да е по-як подарък, ама айде, ще лепна тоя магнит на хладилника“.
Но да се върна на цикъла между ден и нощ. Реално слайдерите за бюджетите плюс специализацията върху нощния живот в Cities: Skylines са основните промени, които влияят по-пряко на геймплея. Има и някои подводни камъни, на които можете да се натъкнете – например ако решите да сте супер еко и заложите изцяло на слънчеви електроцентрали... които обаче след залез слънце фактически спират да функционират и ви предстои да видите целият ви град в мрак. Но подобни детайли са по-скоро малко.
В общия случай може да се каже, че режимът ден/нощ е предимно козметичен. Не се случва нещо, което драстично да промени геймплея. Няма например някаква вълна от организирана престъпност нощем. Усещат се чат-пат малки разлики, но явно Colossal Order не са искали много да променят концепцията на своята игра. Което е окей, предполагам. Ако нещо работи - защо да го променяш? Но някак може би се очакваше повече риск от един експанжън.
За сметка на това козметичната част в After Dark е яка. Имаме хубаво изглеждащи изгреви и залези. При падането на мрак целият град светва, променя се изцяло. Това някак разчупва монотонността, която може да ни обхване, докато цъкаме игри от типа на Cities: Skylines. Наистина има някои проблеми с производителността нощем – фреймрейтът спада прекалено много... но за мен това е бях кахър. Промяната на настроението определено ми се нрави.
[caption id="attachment_57362" align="aligncenter" width="525"] Вече имаме отделни бюджети за ден и нощ... въпреки че някои мързеливи хора като мен ще направят онова, което виждате горе[/caption]
Но общо взето това е всичко в основната екстра. Малко повечко нощен живот, още един слайдър за бюджети, няколко скрити ефекта при различните сгради. И толкоз. Не това е цялото съдържание на After Dark, разбира се, има и други новости. Но и те са сравнително малко.
В играта например вече имаме таксита. Добавянето им е доста лесно – просто създавате един гараж и той започва да пуска жълти автомобили, които да разкарват вашите жители или туристите из града ви. За щастие не надписват сметки!
Имаме и нови типове пътища, в които са налични платна за колоездачи или таксиметрови автомобили/автобуси. Те ни дават нови възможности да намалим трафика – или чрез мотивиране на жителите да карат колело, или чрез създаване на добре премислен градски транспорт.
По-рано споменах новите специализации за индустриалните зони – Leisure и Tourism. Те биват подпомагани от възможността да построим международно летище, благодарение на което от различни точки на света да идват още посетители на градчето ни. Заедно с това имаме и куп нови сгради за плажни забавления, ако режим да строим някой тропически рай.
Друга новост са затворите в Cities: Skylines: After Dark. Досега полицаите просто залавяха престъпници и не се знаеше какво се случва с тях - дали не ги екзекутират и погребват някъде в из пустошта. В After Dark обаче бандитите трябва да лежат в затвора. Това може да се случва и в полицейските ви управления, но те имат малък капацитет. Препоръчително е когато градът ви стане достатъчно голям да създадете и един голям пандиз – също нова сграда в експанжъна.
И общо взето... това е всичко, май? Поне от нещата, които ми направиха впечатление като геймплей добавки в After Dark. Наистина има и разни козметични такива – например множество добавени модели на сгради. Ако приближите камерата в експанжъна ще видите, че играта е доста променена, сравнено с оригиналния Cities: Skylines. Разнообразие - колкото искаш. Има и по-малки неща под капака - включително и подобряване на AI-то, което все още не е блестящо, особено при трафика.
Лошото е обаче, че когато теглите чертата ще установите, че просто играете Cities: Skylines, само че с някои малки разлики. Реално ако решите да направите един-два града, каквито сте имали и преди – то няма да има нищо толкова ново в геймплей преживяването. Което показва, че новостите далеч не са достатъчно.
Cities: Skylines – After Dark все пак е в ънхейтабъл заради пичовете Colossal Order. А и реално ми докара достатъчно положителни емоции. Цикълът ден и нощ е хубав... новите начини за специализиране на градовете ви са окей. Имаше нужда от акцент на туризма - сега е реализиран. Но някак остава едно такова впечатление, че After Dark съвсем с малко минава границата на приемливото за подобен пакет съдържание. И някак ако човек си каже – „Защо ли да не изчакам малко, преди да си купя експанжъна на някоя Steam промоция“... няма да сгреши особено.
Наистина Cities: Skylines пак си остава зарибяваща игра. Хах, тамън се бях вкарал в някакъв по-приличен режим, тамън почнах да си лягам по-рано и хоп, няколко дни с играта, с „Още пет минути и си лягам“... и знаете как стават нещата. Cities Skylines все още ви зарибява, ако го пуснете в някоя убита събота или неделя ще успеете да прекарате доста приятни часове. Но... може би се очакваше повече.
А самият геймплей в своята есенция си е все същият. Ако случайно не знаете що е то Cities: Skylines – в началото започвате с торба пари и заданието да създадете град в нищото. От вас не зависи какви сгради има в него – създавате просто жилищни, индустриални, офис и търговски зони. Оттам нататък според условията, създадени от вас биват изграждани съответните сгради. В някой квартал с много градинки и увеселения ще има скъпи, гъзарски сгради. Същото важи и за магазините например – в яките части на града ви ще се изграждат автоматично бутици с гъзарски, шити в Китай дрешки. От друга страна можете да направите и един типичен индустриален град, изграждайки индустриални зони за необразовани хора, живеещи в най-обикновени квартали.
Развитието е традиционно – началото е по-слабо, като строите само слабонаселени квартали. Трябва обаче винаги да имате някакъв грандиозен план – а именно как ще изглежда максимално развитият ви град. Ако строите на сляпо е адски вероятно да изпаднете в ситуация, в която ще трябва да разрушите част от града си... което може и да ви излезе много скъпо.
Като цяло обаче геймплеят е същият като Cities: Skylines. Приятен, отпускащ, зарибяващ и такъв, който не ви изнервя... най-важното за този тип заглавия. Но и нерядко няма някакво особено предизвикателство. Ако сте играли прилично време миналата игра горе-долу знаете кога какво ще се случи. Да,винаги имате мотивацията да построите по-близкият до перфектния град, но с всяка следваща сесия изненадите стават по-малко. При първите няколко изигравания ви изненадват определени кризи – например демографска, наличие на прекалено много боклук, задръствания и т.н. С течение на времето сте подготвени достатъчно добре за тях. Даже в последния град, който направих задръстванията бяха... близо минимални, с което съм определено горд.
[caption id="attachment_57363" align="aligncenter" width="525"] Някак е с една идея по-яко да гледате творенията си отгоре нощем[/caption]
Накратко мога да кажа, че After Dark по-скоро ви напомня за Cities: Skylines. Връща ви към основното преживяване с подобрен геймплей, по-малко бъгове, по-добро AI... но все пак нещата не са достатъчно различни, че да кажем, че са наистина нови. Достатъчно ли ви е това или напротив? На мен – да. Но имайте едно наум – ако очаквате повече има приличен шанс за разочарование.
И така, към финалните редове за графика и звук. Визуално Cities: Skylines си е все същият – като цяло лек, добре изглеждащ. Не е нещо феноменално или невиждано, но си е окей игра. Особено като за такава с не чак толкова високи претенции. С добавените в After Dark нови сгради разнообразието е още по-сериозно, а и нощната част изглежда супер. Минус е обаче, че има проблеми с фреймрейта по тъмно.
Звук – все същата ситуация. Музиката е приятна и отпускаща, предразполагаща ви към това да си легнете в малките часове на нощта. Ефектите си ги бива – в някои игри са прекалено дразнещи, тук са като цяло окей.
И така, заключителните думи. Cities: Skylines – After Dark е експанжън, с който по-скоро можете да заявите подкрепа към студиото Colossal Order. Има голият минимум съдържание, заради който да не ви е яд за парите, но това е всичко. Лошото е, че не е налично нещо, което толкова да промени геймплеят, че да си кажете едва ли не – „Бах го, играя нещо ново“. Подобно чувство липсва.