hategame logo
Cities: Skylines – една страхотна стратегия със строене на градове
пуснато на 22 март 2015 от pseto
cities skylines cover
Понякога има игри, които получават наистина високи оценки от кажи-речи всички в интернет. Не са чак толкова много на брой - но Cities: Skylines е една от тях. grafika 3Графиката като цяло бива - не е феноменална, по-скоро е средна ръка. Заради добрата оптимизация и малък размер давам оценка зелено. zvuk 3И тук нещата са окей - и откъм ефекти, и откъм саундтрак, който е отпускащ и ви подтиква към това да убиете немалко часове пред Cities: Skylines. gameplay 3Страхотен, казано накратко. Най-важното нещо е налице - просто да се зарибите и да цъкате куп часове, само за да видите, че вече са настъпили ранните часове на сутринта. ocenka 3Ако сте фенове на жанра, Cities: Skylines почти сигурно ще ви хареса. Една от най-добрите стратегии със строене на градове в последно време. cities skylines 8При походовите стратегии или пък игрите тип строене на градове несъмнено има едно изключително важно нещо. Синдром, който се казва по един и същи начин и на български, и на английски, и вероятно на още куп други езици.

„Още пет минути и си лягам“. Или „Още един ход и си лягам“, ако говорим за походова игра.

Онова обещание, което си правим в даден момент, когато усетим, че е време да лягаме. Когато сме прекалено завладени от даден продукт и знаем кое е правилното решение – просто да го изключим, по възможност заедно и със самия компютър. Ако можем и да отвъртим бушона и да го хвърлим през балкона, че да не си пуснем дадена игра - още по-добре. Но си казваме – „Още 5 минути“... които средностатистически протичат за около два часа, а понякога и повече.

При походовите игри и стратегиите със строене на градове именно това е най-важното. Да присъства синдромът „още 5 минути и си лягам“. Това отличава добрата игра от лошата. Не графиката, звука, евентуалните иновации в геймплея дори. А способността някое заглавие да ни завладее. Да, можем да загубим сън, да идем смачкани на работа. Или пък цял уикенд да си иде, без да разберем какво се е случило. Случва се, рисковете на гейминга! Но пък липсва ли това усещане, то обикновено стратегиите със строене на градове биват окачествявани като провали. Например Cities XXL. Когато просто нещата са толкова... сухи и стерилни... че човек не се зарибява. Не бива завладян. И излезе ли един път играта... просто няма мотивация да я пуска отново. Никога.

cities skylines 6Cities: Skylines не влиза в тази категория. Играта се появи по-рано през месеца и получи феноменални отзиви – и бих казал заслужено. Ако сте фенове на игрите със строене на градове, то и това заглавие ще ви осигури куп интересни часове.

Но какво представлява Cities: Skylines? Иде реч за стратегия със строене на градове, много подобна на SimCity серията. Всъщност, може да се каже, че заглавието очевидно е вдъхновено от нея. Иронично, EA намери най-добрия момент да убие Maxis, създателите на SimCity – малко преди дебюта на Cities: Skylines. Това подейства като катализатор, тъй като мнозина се чудеха с какво да запълнят (бъдещата) дупка от тази култова поредица. И хоп, веднага се намери заместник. И то достоен.

Да, както винаги не можем да говорим за перфектни игри. Cities: Skylines има своите проблеми. Но те са толкова малки, че можем да говорим за близо идеална игра. Тъй като почти всичко е направено както трябва – в малка или значителна степен.

Добрите впечатления започнат още когато започне първата ви игра – традиционно за жанра на вас е предоставено парче земя в средата на нищото. Както винаги вие трябва да построите първия път, жилищен квартал, базови работни места и така... докато не се сдобиете с огромен мегаполис. Още от пръв поглед можете да видите, че едно от ключовите неща – интерфейсът – е достатъчно добър. Пресен ми е споменът за Cities XXL и ужасния мазаляк там – менюта, подменюта, скрити бутони, невидими опции и т.н., сякаш човек се връща с 20 години в миналото. В Cities: Skylines нещата са изчистени и най-вече – напълно ясни. Не, че няма някои по-скрити настройки... но стартирането не е като шут в лицето.

[caption id="attachment_46763" align="aligncenter" width="525"]cities skylines 7 Не забравяйте да погледнете колко вода имат вашите човечета[/caption]

Що се отнася до самия геймплей, то няма някакви драстични иновации в жанра. Традиционно за SimCity, вие не строите нищо сами – просто създавате различни зони от града, които жителите му сами развиват. Те са съответно жилищни, индустриални и комерсиални. Първите се състоят от сградите, в които вашите човечета живеят, вторите са заводите и офисите, а последните – магазините във вашия град.

Редно е да се отбележи, че формулата на Cities: Skylines изглежда простичка в началото. Жилищните зони са два вида – гъсто наситени (огромни панелки и небостъргачи) или слабо наситени – типичните американски предградия, включващи куп малки спретнати къщурки с липи или без пред тях. Положението при магазините е подобно – или можете да правите значителни молове, или малки крайъгълни магазинчета. При индустрията както споменах има и офиси, и типични заводски зони.

На пръв поглед разнообразието е скромно, но е доста важно да строите града си разумно. Нека ви дам един пример – реших да правя титаничен мегаполис и в един момент премахнах слабо населените зони. Всичко изглеждаше добре на пръв поглед – много работна ръка, високи приходи, идеална работа. В един момент парите ми започнаха да изчезват, сякаш съм ги връчил на цяла сюрия скучаещи жени и съм ги оставил пред някой мол. Населението ми също започна да намалява. Какво, даеба, става се запитах?

[caption id="attachment_46766" align="alignmiddle" width="525"]cities skylines 10 Гледайте внимателно какво е съотношението на населението... една демографска криза може да ви донесе куп проблеми[/caption]

И разбрах – слабо населените зони привличат повече млади семейства с деца. Ако съвсем ги занемарите – то е възможно да ви тресне един демографски срив, при който в един момент имате куп пенсионери, но малко работна ръка... точно каквото чака България скоро. Е, поне в игрите можем да избегнем това! И веднага направих едно титанично предградие, че да има къде хората да си създават спокойно малките деца, без да чуват в панелката как съседът им ходи шумно до кенефа и им убива сексуалния нагон.

Хубаво е обаче, че Cities: Skylines не ви принуждава да цъкате по определен начин. Например можете да развивате и офисна инфраструктура – за която се изискват кадри с добро образование – или пък да направите куп заводи. Можете да действате и комбинирано... но дори и тогава трябва да планирате внимателно. Например аз в един момент забелязах, че на всеки ъгъл съм построил университет (отново като  в България) и всяко мое човече гордо се развяваше с тапия за висше образование в джоба си. Това обаче никак не спомагаше за развитието на индустриалната ми зона, където имаше много вождове, ама малко индианци. Но забелязах, че ако стратегически бутна част от университетите, то мога да си образувам бачкаторски квартали.

Разбира се, когато вие просто задавате къде да се заселват вашите човечета, то много често се случва нещата да излязат извън контрол. Например някой квартал изведнъж да стане новата гъзарска точка на града ви и там да се набият куп хора... да се окаже, че инфраструктурата е лоша, че нямате пари за достатъчно болници и вашите човечета да се изпоразболеят...

...е, поне винаги имате багери и в типично тоталитарен стил можете да се справите с лошите ситуации ударно. Няма ли човек... няма проблем.

cities skylines 2Традиционно за жанра самите квартали се строят самички, но пък изцяло ваша е отговорността за създаването на пътища и цялостна инфраструктура – болници, полицейски управления, пожарни, електроцентрали и тъй нататък. В началото на играта, когато имате някакво съвсем малко селце нямате възможност да правите най-грандоманските постройки – с нарастването на населението се отключват различни такива. Както винаги сградите могат да се ъпгрейдват сами - в началото имате скромни къщурки, а накрая примерно предградията ви стават гъзарски квартали, малките магазини - маркови бутици, големите базари - титанични молове и т.н. Разбира се, трябва да има осигурена инфраструктура - не говорим само за канализация, вода и тук. Гъзарските квартали трябва да имат забележителности, паркове, достатъчно университети, полицейски управления и т.н. Иначе никой себеуважаващ се тузар няма да иде да живее в тях!

Всъщност има някои критики към начина, по който периодично се отключват сгради, които можете да строите във вашия град. В началото например нямате дори и пожарна - може би защото мащабът е толкова малък, че хората могат да гасят пожарите и с плюнки. Според някои повече сгради трябва да са налични още при започване на нова игра... за мен нещата са окей както са. А и нещата не са гига бавни - има си баланс.

И идваме към най-важния елемент от Cities: Skylines. А именно – как да подредите вашите градчета! Когато имате по-малки селища в първите 3-4 часа може и да ви се стори, че играта не е чак толкова сложна. Само че нататък рано или късно ще видите – освен ако не сте планирали нещата много добре – какви са ефектите от лошото ви проектиране. Поне аз се бях омазал... в стил някогашните архитекти на София. Бях създал куп кварталчета с малки улички, в които ставаха адски задръствания. Нямаше как да ги поправям малко по малко – мазалото беше значително. И извиках легион от багери да се справят със ситуацията, разрушавайки ударно половината град!

cities skylines 9Започнете ли да се развивате и да растете ще видите как пътищата ви се запушват малко по малко. Как се образуват куп задръствания, когато могат да доведат до значителни кризи в града ви. Загинали хора заради линейки, които не са стигнали навреме. Или дори цели епидемии. Цели горящи квартали, заради недостигнали пожарни автомобили до тях. И потънали в боклуци улици както преди няколко години в София (като се замисля, Cities: Skylines е прекалено близък до родната действителност). Плюс трупове, които си лежат спокойно в апартаментите си... тъй като катафалките не могат да стигнат навреме, за да ги изнесат.

И имайте предвид, че задръстванията не водят просто до забавяне на дадена услуга – напротив. Има и фалити, които се отразяват пряко на вашите приходи - ако куп бизнеси не могат да си изнесат стоката или да я закарат до вашите молове и магазини.

Така планирането на пътищата е от наистина ключова важност. Без нея... сте за никъде. Наистина. В началото, докато градът ви е по-малък това не се усеща. В един момент се заформя един малък ад...

cities skylines 4Тук е редно да отбележа, че най-честата критика към Cities: Skylines са пътищата и поведението на автомобилите. Някои твърдят, че този елемент е зле изпълнен, други споменават думата скука при решаването на тези кризи, трети смятат, че трябва да има подобрения. За мен? Играта е адски добре направена в този аспект!

От една страна, трафикът никак не се държи чак толкова зле. Забелязах например, че ако направя едно пристанище и то е претъпкано, то при построяването на 1-2 допълнителни точно под него и потокът автомобили се разрежда. Оформи ли се редичка пред входа на едното – по-задните возила автоматично излизат в различна лента на магистралата и продължават към следващите! А не висят на едно място.

Ако има няколко метода за износ на стока от индустриалната ви зона, не всички бизнеси използват едно и също място. Само защото им е най-близо или AI-то така е решило. Напротив, играта е програмирана да търси алтернативни маршрути при задръствания.

Трафикът като цяло е... може да бъде окачествен като своеобразен пъзел в рамките на Cities: Skylines. Поне за мен. От една страна – въпросът защо се случва нещо. И от друга – намирането на решение. Поне на мен ми хареса да си блъскам главата 1 час, за да разреша някое титанично задръстване. И най-якото е, че играта позволява това. Да намерите решение. Ако при алтернативни действия градът ви си оставаше все така запушен, то щях да се съглася - Cities: Skylines има проблеми и трафикът е бъг. Но това не е така. Трябва да вложите малко мисъл.

cities skylines 8Например ако видите, че една-единствена ваша улица е претъпкана, то си казвате – „Защо?“. Натискате върху всеки отделен автомобил и той си казва от кой бизнес е, накъде е тръгнал.

Изнася стока през магистралата, която започва в края на най-гъсто наситената част от града ви? Може би трябва да направите околовръстен път, за да излизат по-лесно камионите и да не минават през средата на мегаполиса ви, формирайки задръствания.

Прекалено много возила са оформили редичка към вашите молове? Които се намират в средата на града? А трябва ли те да са там или не е по-добре да са изведени малко по-навън, за да е по-лесно доставянето на стоки за тях?

И тъй нататък. Ако просто видите, че има задръстване и направите някакви произволни обходни пътища безмозъчно – може би няма да направите нищо смислено. Трябва да прозрете логиката. Точно както е и в истинския живот. И на мен това ми харесва – за други е досадно.

[caption id="attachment_46757" align="aligncenter" width="525"]cities skylines 1 Можете да строите и забележителности... например Статуята на свободата[/caption]

Разбира се, има и градски транспорт, чието планиране може да е от ключово значение. Особено ако говорим за влаковете и метрото! Именно те помагат за създаването на един успешен град... но объркате ли линиите и спирките, то можете да си навредите повече, отколкото да спечелите.

Като цяло, геймплеят зарибява. Ето, за да имам някакви финални впечатления преди да напиша тази статия хванах и поцъках... и си откарах спокойно 2-3 часа пред  Cities: Skylines. Макар че пуснах играта... за 5 минути... Просто положението е толкова добро. Винаги има какво да правите... нов квартал за създаване, измъдряне на начин за увеличаване на приходите... построяване на всички чудеса на света дори, които да направят вашият град световна туристическа дестинация. Докато не застроите всичко наоколо едва ли ще се успокоите – поне това беше ситуацията с мен.

А за разлика от SimCity и градчетата метър на метър там, то в Cities: Skilynes мащабът е далеч по-голям. В началото наистина имате скромна зона, в която можете да която да строите, но след това с растежа на града ви можете да отключите много повече. Да, очевидно разработчиците Colossal Order са чели какво имат да кажат феновете... най-вече относно критиките за малките селища в SimCity. Така имаме мащаба, който мнозина очакват от този тип игри.

Но разбира се, ако кажа, че Cities: Skylines няма своите проблеми, това няма да е самата истина.

cities skylines 4Първото и най-важно - липсват всякакви случайни бедствия! Което си е сериозен минус. Никога няма да ви удари земетресение където не трябва, да падне метеорит връз града ви, да духне ураган. Това улеснява играта - нужно е да внимавате единствено за грешки, които идват от ваша страна... с бедствия щеше да е по-забавно. И щеше да е задължително да имате един солиден паричен резерв... за всеки случай!

Друг минус, не чак толкова драстичен – е липсата на какъвто и да е сюжет или „ендгейм“. Някои ще кажат – „А има ли нужда от подобен в този тип заглавие“... и аз бих казал може би не. В крайна сметка тук кефът е просто от строенето на сгради... Но все пак щеше да е яко да има някакви мини цели... нещо, което да съшива с бели конци смисъла на нашето кметуване. В стил Tropico например - там пак има някаква сюжетна нишка, която по никакъв начин не ви "дава наклон на хуя" как да цъкате - просто има някакъв контекст. Но това си е бял кахър...

...по-неприятен момент обаче е създаването на някои метро и автобусни линии. Което е определено адското мазало. В началото не е сложно и знаете коя линия откъде преминава... но към края на играта има един хаос из града ви, който ви пречи да планирате. Определено е нужно да има повече яснота - или по-скоро да се изчисти интерфейса на менюто за създаване на линии за метрото и автобусите...

[caption id="attachment_46765" align="aligncenter" width="525"]cities skylines 9 С малко зор можете добре да оптимизирате трафика[/caption]

Заедно с това има и някои по-малки детайли. Ако се направи едно сравнение със SimCity – разнообразието от сгради в Skylines е далеч по-скромно. Разбира се, Maxis беше студио със съвсем друг, по-висок бюджет. Тоест трудно може да се прави сравнение с малките Colossal Order. Но пък когато има модове - нещата бързо се поправят, нали? И то от обикновените потребители...

Като стана дума за модове – Colossal Order са осигурили всички инструменти в ръцете на феновете. Ограничения няма – и резултатът е страхотен. Можем да приемем Cities: Skylines като една силна основа, която предстои да бъде подобрявана... драстично. Всъщност и в момента има куп модификации за заглавието. И то не с DLC-та и подобни лайна... а изцяло безплатни, от потребителите.

За да завърша темата за негативите - такива определено има, но са малки. Нищо огромно като SimCity и изискването винаги да си онлайн... или спънатите модове на това заглавие, поне при пазарния дебют... всички тъпи ограничения на EA... А и все пак едно ревю няма да е изцяло обективно, ако не се споменат и минуси, нали?

cities skylines 5Най-важното е, че Cities: Skylines зарибява. Дори и след 10, след 15, след 20 часа продължавате да строите... да търсите перфектния град. И това дори без да намесваме модовете - тогава нещата се подобряват адски много.

Но нека преди финалните думи да поговоря за графиката и звука. Като цяло Cities: Skylines е хубава игра. Не гига красива - по-скоро средно ниво. Но ако добавим оптимизацията... малкия размер от няколко гигабайта... то спокойно давам оценка зелено.

Звук - също бива. Спокойна, отпускаща главна мелодия. Приятни ефекти, които не дразнят. Потапя ви в атмосферата идеално.

Крайната оценка? Тук ще съм лаконичен - ако сте фенове на жанра и случайно сте изпуснали Cities: Skylines - поправете грешката. Играта си струва. Изцяло. На 100%. Препоръчвам я - както и мнозина други в интернет!

Коментари
Former Gaming Shithole avatar
Пабло Ескобар
24 март 2015
Една невероятно добра игра.Може би най добрата игра за 2015 до момента.
GordonBeerman avatar
GordonBeerman
24 март 2015
Да,ама :

ЕА ги нема във целата схема,
пара им требва за злоупотреба...

Ииии.. ме мързи нататък.

pseto avatar
pseto
24 март 2015
Да, определено е страхотна... надявам се EA да гледа и да завижда. И тепърва предстои да се развива, което е най-хубавото в цялата схема.
Charcharo avatar
Charcharo
25 март 2015
Има ли планове от създателите за поправяне на малките грешчици и за добавяне на още модели и системи (например за време)?
undefined
ALEKS
17 април 2017
YES.
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл