hategame logo
Game of Thrones – отново добре, но някак и не брилянтно от Telltale
пуснато на 11 декември 2014 от pseto
game of thrones cover 3
Game of Thrones е поредното качествено изпълнение на Telltale, но не и игра, която успешно достига нивото на сериала със същото име. Напротив, случва се по-скоро обратното. grafika 2Ако трябва да съм честен, графиката не ми харесва. Първо, откъм визуален стил, при който няма толкова изявен cel-shading. Без него енджинът изглежда по-скоро грозен. Анимациите на прекалено много места наистина са дразнещо лоши. Не очаквам чудеса от Telltale в технически аспект, но можеше да видим повече в тази част. zvuk 3Както винаги страхотен. Откъм лекия, но усещащ се саундтрак през професионалното озвучаване и ефектите - тогава, когато са нужни. Едва ли скоро ще видя игра на Telltale, която да не е добре в аудио аспект. gameplay 2Геймплеят както винаги е малко. Може би прекалено - дори и в най-важния за игрите на Telltale аспект - избора на решения по време на диалозите. Сякаш има много повече разговори и по-малко... интерактивност. ocenka 2Възможно е темпото на Game of Thrones да се вдигне нататък. Всъщност наистина се надявам на това. За мен първият епизод обаче е... посредствен. Нито новите персонажи впечатляват чак толкова много, нито пък още по-лошо - сюжетната нишка. game of thrones 4За феновете на студиото Telltale този декември определено беше празник – дебютираха цели две нови поредици. Едната – кросоувър с друг популярен гейм франчайз, а пък другата – адаптация по сериал, който вероятно скоро ще добие и култов статус. Ако вече не се е случило. Да, очевидно е, че говоря за Tales from the Borderlands и Game of Thrones.

Ревюто ми за първата от двете игри беше готово по-рано този месец. И беше изключително положително. Що се отнася до Game of Thrones се забавих повечко, но пък rosniak беше тъй добър да разкрие мнението си за играта в рубриката FANVIEW. Все пак като фен на Telltale прецених, че ще е добре и аз да отделя няколко реда за тази нова серия на студиото.

И мога да кажа, че не съм впечатлен. И то може би никак. Не съм сигурен дали става дума за слабо начало. Нямам идея дали нататък нещата ще се развият достатъчно успешно. Но за мен Tales from the Borderlands е много по-класната нова игра на Telltale. За този месец, де. Заради хумора, заради темпото, заради свежия полъх. А пък Game of Thrones от своя страна се усеща... доста по-малко оригинален. Не бих казал, че това е най-добрата игра на Telltale. Напротив. Не знам дали заради високото ниво на сериала Game of Thrones или поради някаква друга причина, но мисля, че нещо липсва.

game of thrones 11Но нека започна от самото начало. Какво имаме в Game of Thrones? Играта е базирана на сериала, добил титанична популярност в последните години. Едва ли има да пиша каквото и да е за него – почти невероятно ми се струва да не сте го гледали или най-малкото да сте го чували. Редно е да се спомене този факт – Game of Thrones не следва каноните на книгите на Джордж Р. Р. Мартин, ами това, което се случва в сериала.

Бива ни представена една изцяло нова фамилия – Форестър. Те са споменати един-единствен път в творчеството на Мартин в рамките на един ред. За сметка на това обаче Telltale имат възможността да изградят цяла нова вселена около тях. Заедно с това действието се развива като в сериал - имаме няколко основни персонажи, контролът над които поемаме периодично. Така се редуват различни сцени из разнообразни локации - което е сериозен плюс. Имаме някакво сравнително ново усещане в Telltale игра - макар че и в Tales from the Borderlands положението е подобно.

Но разбира се, тук идва най-големият въпрос – успява ли гейм студиото да направи читав Game of Thrones продукт? Една като цяло много трудна задача?

game of thrones 7Вероятно тук е време да започна с критиките. Поне на мен, фамилия Форестър не ми се стори по никакъв начин толкова интересна. Огромният плюс на Game of Thrones винаги са били интересните персонажи. Дали ще са джуджета-ебачи-алкохолици, коварни пасивно-агресивни кралици, усойници от нисък, среден или висок калибър, касапи от различни категории, доносници, страхливци, свръхестествени същества или дори шибани дракони – има нещо интересно относно повечето персонажи. Или цялата обстановка.

Лично за мен голяма част от фамилия Старк – поне от досегашните сезони на сезона – е крайно скучна. А лошото е, че родът Форестър е сякаш техен клонинг.

Това никак не е добре за играта Game of Thrones по две причини. Първо, не показва особено ниво на креативност. Някой би ме обвинил, че съдя тежко, но истината е, че вече Telltale вдигнаха летвата със силни поредици. И можем спокойно да очакваме много от тях. А като теглите чертата, фамилия Форестър и съдбата нейната съдба в този епизод е горе-долу 1:1 с тази на Старките.

[caption id="attachment_39604" align="aligncenter" width="525"]game of thrones 6 Фамилия Форестър[/caption]

И второ... ами, персонажите, чиято роля поемаме не са чак толкова интересни. Не само защото са малка, безизвестна фамилия. Просто са прекалено... никакви. За мен. Никога не съм харесвал „прекалено добрите добри“, а ние поемаме контрола именно над такива. За вселената на Game of Thrones, това е грешка.

Най-вече защото човек очаква повече. Очаква да се случи нещо странно, извратено, изродско. Окей, Game of Thrones е висока летва. Признавам, че дори и аз – човек, който се изненадва и впечатлява трудно – гледах някои епизоди от сериала с отворена уста. Но и на Telltale сила са били изненадващите обрати. Почти всеки епизод на техни игри включва такива. Сцени, с които гледаш монитора със зинали уста и казваш - "Баси, наистина ли?".

Е, такива обрати в Game of Thrones нямаше. А това беше голямото разочарование. Уж последната сцена трябваше да е въздействаша, изпълнена с „уау“ фактор и т.н. – за мен не беше. По-скоро предсказуема, отколкото шокираща.

game of thrones 1Реално Game of Thrones на Telltale ще има пет епизода по 2-3 часа. В сериала за същото време те заливат толкова цици, кървища, извращения и интриги, че ти държи с месеци. В играта се случи... ами, нищо. Поне аз не се сещам. За нещо, което да ме изправи на стола, да ме стресне, да ме впечатли.

И може би проблемът е, че Telltale са проявили... прекалено много респект към Game of Thrones. Не, не говоря за това да хванеш и да опикаеш една доказана вселена, опитвайки се да се правиш на велик и действайки извън канон. Просто смятам, че трябваше да има повече риск с персонажите на Telltale. И начинът, по който да пребивават в света на Game of Thrones. Идеален пример е Tales from the Borderlands – пак малки мишоци от тази гейм вселена... но пък с характер. Които се отличават дори и от „големците“ с нещо хубаво.

В Game of Thrones сякаш шоуто се води от други персонажи. От Рамзи Сноу. От Церсей, Тирион, Марджъри. Като последните трима според мен се представят много под нивото, което показват в сериала. Гласовата им игра е до малка степен претупана, за Питър Динклидж уверено мога да кажа, че поне в игрите не се справя на ниво. Отделям специално внимание на този компонент не само в гейм заглавията, които цъкам, но и във филми и сериали. Гласовата актьорска игра за мен е 60-70% от една роля. Понякога и повече, вероятно. Гримаси се учат, но това човек да си овладее страхотно гласа – много по-трудно. Именно и заради това в много филми по-слабите актьори се познават по... гласа. Нивото в Game of Thrones от звездите е добро, но не и страхотно като в сериала.

game of thrones 12Но това беше по-скоро лирично отклонение. Истината е, че Telltale изглеждат изпаднали в страхопочитание от Game of Thrones. Техните герои като Гаред, Мира, Итън и др. са по-скоро втори цигулки, отколкото силни главни роли. А в крайна сметка това не е играта на Церсей, на Тирион или Рамзи Сноу. Не трябва те да печелят шоуто... а фамилия Форестър.

Но явно Telltale са действали на сигурно, разчитайки на силните персонажи. Мисля, че това е лошо решение. Мисля, че Telltale е студио, което може да направи страхотна Game of Thrones игра, в която дори не участва директно нито един персонаж от сериала...

Не ми хареса и действието. Повече от друг път решенията са крайно ограничени. Тук-таме има малко quick-time event-и тип „натисни копчето в точния момент“, но предимно в началото. От един момент натам са само диалози.

game of thrones 8И дори при тях имаме малко възможности за решение. Дори и по стандартите на Telltale! На моменти имах чувството, че наистина не играя. Ами просто гледам безкрай кът сцени. В игрите на Telltale винаги диалозите са били много застъпените, можем почти постоянно да преценим в една или друга посока да се наклони разговор... но тук - повече бях в позицията на човека, който гледа в монитора и държи мишката в трепет да се наложи взимането на решение, но ставаше рядко...

И вече нещата добиха нотка на хейт ревю, нали? В интерес на истината – да. Но нека бъда честен – Game of Thrones е нелоша игра. Вероятно Tales from the Borderlands ми хареса прекалено много и очаквах повече. Но нещата са на просто едно средно ниво.

Както винаги диалозите на Telltale са страхотно написани. Якото е, че примерно когато говори някое дете – то звучи като такова. Не говоря за гласа – за думите, които използва, за наивните му размишления. Това са малки детайли, но се набиват на очи.

game of thrones 10Също така в Game of Thrones имате да взимате наистина много решения от типа „Някой си запомни това“ – запазената марка на Telltale. Ситуации, които ще окажат влияние в други епизоди. С други думи, можем да ги очакваме. С нетърпение.

Озвучаването отново е на много високо ниво – както винаги. Това отново не се е променило в игрите на Telltale. Ако трябва да съм откровен, вероятно актьорите от сериала се справят по-зле отколкото онези, играещи измислените нови персонажи.

Типичните силни страни на Telltale са налице. Типични минуси също – примерно скромното количество „истински“ геймплей, което в епизода на Game of Thrones е наистина малко.

[caption id="attachment_39611" align="aligncenter" width="525"]game of thrones 13 Церсей ще запомни това... винаги лош знак![/caption]

Но най-лошото е, че просто фамилия Форестър – като цяло – е скучна. За мен. Това е големият минус. А при това положение качествените диалози, кинематични сцени и прочее едва ли имат голямо значение. Просто не ти пука толкова за героите, над които поемаш роля. И така се губи цялата тръпка.

А и реално в Game of Thrones на Telltale не става нищо. Като теглим чертата. Не, че не сме виждали голи цици в The Wolf Among Us или куп брутални сцени в The Walking Dead. Не, че студиото не е способно на това. Просто не знам защо действа толкова... въздържано в тази игра. Наистина – току-що я изиграх и вече не помня дали се е случило нещо интересно... май не.

Заключението?

[caption id="attachment_39600" align="aligncenter" width="525"]game of thrones 2 Както обикновено много от "истинския" геймплей включва quick-action event-и[/caption]

Също както и първия епизод от втория сезон на The Walking Dead не ме впечатли, така мисля и за Game of Thrones. Запазвам си правото да съм пикла и да си сменя мнението след това. Но не бих казал, че съм впечатлен.

Технично, прилично ниво от Telltale. Без особен риск. Като цяло – става. Но – има едно голямо но – аз очаквах повече. Истината е, че когато се съгласиш да правиш нещо по Game of Thrones, трябва да си вземеш виаграта или да вземеш вазелина. Да очакваш или да чукаш здраво, или да те чукат здраво. Ами, фен съм на студиото, голям фен. Но никога няма да дам положителна оценка, без да я почувствам. Показателно е, че не можах да изиграя епизода на Game of Thrones, който е към 2.5 часа за един ден. Трябваха ми два. Стана ми скучно.

В момента ми се прииска просто да изиграя отново първия епизод от Tales from the Borderlands, ако трябва да съм честен.

Коментари
HighFist avatar
HighFist
12 декември 2014
Мненията ни съвпадат, моята оценка е същата. Ясно е, че графиката и геймплея няма да ги пипнат, ама да се надяваме, че ще оправят сюжетната нишка.
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл