В крайна сметка Hearthsone вече е наличен за широката публика, като отворената му бета започна по-рано през месеца. Като имаме предвид, че повече няма да има рестарти при прогреса на геймърите, то можем да кажем – Heroes of Warcraft е кажи-речи завършена игра. Да, несъмнено ще има бърникане по баланса, тук-таме някакви бъгове. Евентуално и проблеми със сървърите, каквито има в момента. Но важното е, че всички карти, които си спечелите с пот на челото ще останат ваши. Тъй че не се притеснявайте от надписа „бета“ – спокойно можете да си инсталирате Hearthstone.
Но ето, че идва по-важният въпрос – какво представлява самата игра?
Hearthstone е кажи-речи стандартно картово заглавие. Ако сте цъкали подобни игри, едва ли ще се изненадате от това, което ще видите. Казано накратко, вие правите свое тесте от карти, с което се изправяте срещу противник. Целта ви е просто да го победите, убивайки героя му.
Доколкото самият аз доста харесвам картовите игри, то навлизането в някои от тях е сложно. За пример бих дал Scrolls на Mojang, известни предимно с Minecraft. Купих си картовата им игра миналата година... поиграх малко, не ме зариби и се отказах. Отчасти заради лошия tutorial.
Положението при Hearthstone е коренно различно. За около половин час човек вече е схванал каква е идеята и е готов да се изправи срещу първите си живи противници. Да, за навлизането в играта ви е нужно повече време – не си мислете, че има малко тактики или начини за игра. Напротив, с времето ще научите доста хитри трикове.
Важното е, че за кратко време се усещате уверени, че сте схванали основните механики. Което спомага за това човек да се забавлява, а не да се зарови в някакви планини от текст, в които е обяснено кое как функционира.
Но стига празни приказки – нека преминем към геймплея.
Както споменах горе, целта в Hearthstone е проста – да убиете вражеския герой. Абсолютно всеки от 9-те налични има еднакво количество кръв – 30 точки. Когато достигне до нула, победата е ваша.
Персонажите, които можете да изберете в Hearthsone са точно 9 на брой към момента – Warrior, Druid, Warlock, Hunter, Shaman, Rogue, Paladin, Mage и Priest. Всеки от които върви със свои уникални карти, които предопределят до известна степен стила на игра. Магьосницата има куп... ами, магии, както предполага името на класа й. Rogue-ът пък акцентира на директните атаки по противниковия герой и коварните тактики. Шаманът залага на своите верни тотеми, ловецът – на приятелските му диви зверове и т.н.
Освен уникални карти, всеки клас има специално умение, което може да използва. При Priest-а то е лекуване, при магьосницата – офанзивна магия, при боеца – допълнителна защита и т.н. Тези умения могат да наклонят везните на дадена игра във ваша полза, макар че са силни в началото на играта, а нататък ефективността им спада драстично.
Разбира се, бидейки картова игра, най-важното в Hearthstone са... картите. Те са около 500 на брой засега, като можем да ги разделим условно на две категории – същества под ваш контрол и магии.
Първите от тях – наречени minion-и – остават на дъската след изиграването им. За да премахнете дадено същество от дъската трябва да го убиете. Ключови са два традиционни фактора – атака и защита, намиращи се съответно в левия и десен долен ъгъл на всяка карта.
Интересно е, че когато нападате друго същество в Hearthstone, то също нанася щети. Така често се случва ако решите да премахнете minion-ите на противника си да загубите и собствените такива в процеса. Разбира се, винаги си струва да убиете някоя гад с висока атака и ниска защита, дори и това да означава загубата на ваше същество.
Магиите, от своя страна, се изиграват еднократно и не остават по никакъв начин на дъската. Те са много различни – офанзивни, дефанзивни, лекуващи, подобряващи вашия герой или някое същество и прочее. Налични са и т.нар. секретни карти, които се активират при определено действие, като противникът ви не ги вижда до последния момент.
Заедно с това, някои герои имат възможността директно да атакуват същества или дори вражеските персонажи. Това се случва благодарение на карта, която им дава временно подобна възможност. Класове като warrior-а и rogue-а например залагат сериозно на подобен директен подход при унищожаване на противника. Все пак, някои герои изобщо нямат възможност да атакуват директно като Mage-а например.
Разбира се, важно е да преценявате добре как действате с вашия герой. Ако решите да атакувате някое същество, то трябва да знаете, че и то ще ви нанесе щети. Като е възможно да направите услуга на вашия противник – в крайна сметка, единствената цел в Hearthstone е драгоценните 30 точки кръв на чуждия герой да бъдат сведени до нула.
Иначе, самите карти в играта предлагат какви ли не различни ефекти. Като ще ви е нужно известно време, докато ги научите всички. Едни единици имат enrage, което увеличава щетите им, ако бъдат ударени. Други пък притежават charge, който им дава възможност директно да атакуват след хвърлянето им на масата (иначе се чака до началото на следващия ход). Трети пък са своеобразни танкове и имат taunt, което значи, че трябва да бъдат ударени преди всички останали единици (включително и героя ви).
Същото важи и за магиите – някои нанасят щети на всички единици, включително и приятелските, други пък имат по-ограничен спектър от влияние, но правят високи щети. Хубавото на Hearthstone е, че често се случва ситуацията и „всяко зло за добро“.
Представете си например, че имате две единици с enrage, чиято атака се увеличава, когато бъдат ударени. Ако използвате масова магия, която удря и вашите, и противниковите същества, то тези два войника ще се сдобият с увеличена офанзивна мощ. Макар и с цената на малко загубена кръв. И това ще им позволи да атакуват по-ефективно вражеския герой.
А в крайна сметка, няма значение колко „ръце“ изиграете в Hearthstone. Или колко вражески единици убиете. Основната цел е една – да свалите чуждия герой. Понякога това се случва бързо, а в други случаи с кански мъки при игри, продължаващи над 15 минути. Все пак, най-често мачовете в Hearthstone приключват за 5-10 минути.
[caption id="attachment_26475" align="aligncenter" width="525"] Режимът Arena може да е сериозен източник на доходи... стига да го изиграете достатъчно добре![/caption]
Но какво представляват кристалчетата, намиращи се в горния ляв ъгъл на всяка карта? Именно това е най-важният и единствен ресурс в Hearthstone, показващ колко е мощна определена карта. Цените общо взето варират от 0 до 10 кристала, макар че има и изключения, изискващи повече.
По време на самия мач, вие не започвате с максимално количество ресурс в Hearthstone. Напротив, в началото на всяка игра имате скромното 1 кристалче. С всеки ход получавате едно допълнително, докато не се стигне до 10. От което имаме и трите условни фази на играта - ранна, средна и късна.
Доста хора предпочитат да атакуват рано с евтини единици, които имат малко кръв. При малко късмет, този натиск може да доведе до много положителни резултати. От друга страна, често една що-годе силна магия може да изтрие 6-7 слаби карти накуп! И да върне вашия противник в първи клас.
[caption id="attachment_26461" align="aligncenter" width="525"] Държим или сменяме?[/caption]
Други пък залагат на mid-game-а. Това е периодът, в който имате по 5-6-7 кристала и играете със средните по сила карти. Като цяло те издържат на повече пердах и често можете да завършите играта до изкарването на 2-3 от тях.
По-рядко се стига до late-game-а. Тогава и двамата противници имат по 10 кристала, като могат спокойно да изиграят най-мощните карти... стига да им се паднат. Обикновено в този момент почти всички карти вече са били изиграни, а вие и опонентът ви имате празни ръце. И се надявате следващата карта, която достигне до вас да е решаващата.
Като стана дума за това, то почти забравих да спомена, че на всеки ход получавате на случаен принцип нова карта. В самото начало на играта единият от двамата човека получава 3 бройки, а другият – 4 (в зависимост кой е първи на ред – при него количеството е по-ниско). Що се отнася до тестето ви, то се състои от цифром и словом 30 карти. Не можете нито да го надвишите, нито да започнете игра с по-ниско количество.
Всъщност, точно тестето е основата на Hearthstone. Вие имате пълната свобода да го променяте както намерите за добре. И то ще определи вашият стил.
Дали ще изобилства от карти, изискващи 2-3-4 кристала? Които можете да спамите на килограм и налагате преса над противника си? Дали ще акцентирате повече на магиите? Или пък на силни същества, които могат за 2-3 хода да сринат защитата на противника?
Според мен е най-добре човек да има балансирана тактика – да има някое и друга мощна гад за края на играта, но и същевременно достатъчно инструменти за защита в началото. Но както споменах, при 30 карти се случва много често да не ви се падне това, което искате.
Реално, не всички игри достигат до 10-ия си ход, когато имате 10 кристала. Това ще рече, че грубо сте получили по-малко от половината ви възможни карти! А ако изключим началните три (или четири) карти, които можете да подмените ако решите, при всички останали положението е „финално“ – това, което е попаднало в ръката ви си остава в нея!
С други думи е редно да внимавате с тактиката си. Аз лично играя с по-разнообразна такава. Като имам карти за всякакви ситуации. Ако имам късмет, всичко е окей – противникът горе-долу няма с какво да ме изненада. Да, само че понякога нещата не тръгват както аз очаквам. И картите, които са ми нужни се намират нейде из тестето ми, но не мога да ги използвам. И просто губя.
От друга страна, ако имате ясно дефинирана тактика – да атакувате рано или пък в края на играта – то тестето ви ще е по-хомогенно. Което значи, че се намалява шанса да бъдете неприятно изненадани.
Като цяло, построяването на тестето предлага безброй различни възможности. Като феновете на тактиката вероятно ще се изкефят на това. Самият аз обичам подобни игри и бих казал, че има голямо разнообразие да цъкам точно така, както аз преценя. Това винаги е плюс! Както е положителна страна фактът, че Hearthstone се схваща доста бързо, игрите не са протяжно дълги, а геймплеят е изключително зарибяващ.
Общо взето, бих препоръчал това заглавие на всички, падащи си по тактическите или картови игри – струва си! Дори и да не сте запознати с жанра, пак дайте шанс на Hearthstone. В крайна сметка... е безплатен.
Всъщност, редно е да отделя малко редове и на финансовия модел в тази игра. Ние, българите, добре знаем, че такова нещо като безплатен обяд няма. Включително и в Hearthstone: Heroes of Warcraft. Тази цъкалка разчита на микроплащания, за да се издържа. С инвестиране на реални пари не можете да купувате конкретни карти, ами вместо това получавате мини тесте с 5 бройки. Ако имате късмет – окей. Ако ли не – кофти.
Всъщност, мини тестета можете да купувате и с виртуални пари, които заработвате с печелене на мачове. Разбира се, тази валута се трупа бавно. За да се изкуши човек и извади някой и друг реален лев за карти.
Иначе, напълно логично, в Hearthstone има колекционерски елемент. В началото започвате със съвсем куци карти. С течение на времето можете да отключвате по-силни такива. Като цяло е хубаво, че обикновените и малко по-редките (Expert) карти са достатъчно силни. И можете да направите прилично силно тесте заедно с тях.
Все пак, високия клас Epic и Legendary могат да променят драстично развоя на всеки мач. Добре е да имате подобни козове в тестето си... но и ще ви трябва доста късмет, докато ви се паднат!
Хубаво е, че Blizzard не са били задници с Hearthstone. Дори и да ви се падне рядка карта за друг клас герой, който не ви интересува, вие можете да я „счупите“ на магически прах. С който да създадете нещо, което искате да имате! Това е сериозен плюс, който ви позволява да построите мечтаното тесте... дори и да нямате късметът картите за него да ви се паднат.
[caption id="attachment_26470" align="aligncenter" width="525"] В режима Arena нямате пълен контрол над тестето, с което играете - вместо това 30 пъти трябва да избирате една карта измежду три, за да създадете тестето в Hearthstone, състоящо се от 30 карти[/caption]
Но въпреки това, всичко опира до едно нещо – трябва да отваряте множество пакети, съдържащи по 5 случайни карти. Без тях трудно ще трупате ресурс в Hearthstone.
Но нека преди да премина към заключението да отделя няколко реда на наличните режими в играта. Те всъщност са само няколко.
Practice е нещо, което говори само по себе си – имате възможност да тренирате срещу компютъра. Който хич не е слаб!
Casual ви дава възможност да цъкате срещу друг жив човек за кеф. Обикновено тук можете да изпълнявате различните „дневни куестове“, които ви дават допълнителни виртуални пари. Заедно с това можете да тренирате срещу други хора, без да губите нищо при поражение.
Заедно с това имате Ranked секция. В нея печелите нива, когато побеждавате или ги губите при поражение. В началото започвате от 25-то, като трябва да стигнете до 1-во, а след това – статуса „Легенда“. Което хич не е лесна работа и е ултимативното предизвикателство в Hearthstone… за чието изпълнение ще ви трябват адски много добри карти!
Особено интересен режим е Arena. За разлика от останалите, вие трябва да платите, за да влезете в него. Или 150 виртуални пари, или реални такива!
От една страна, това звучи като нещо лошо. Но положението не е точно такова.
Защо ли? Дори и да не запишете победа в Arena, вие печелите задължително едно мини тесте с 5 карти (струващо по принцип 100 виртуални пари). С други думи, не губите чак толкова много. А пък ако спечелите 3-4 или повече игри в Arena, то обикновено си избивате входната такса с лихвите! Иначе, при 3 поражения напускате арената... трябва да запишете възможно най-много победи до този момент.
Най-интересното при Arena обаче не е фактът, че трябва да платите, за да влезете. Напротив... има друга уловка – не можете да изберете любимия ви клас герой или най-силното ви тесте карти! Вместо това, при плащане на таксата от 150 виртуални пари (или реални такива), вие получавате избор от 3 героя. Сред тях може да е вашият любим... може и да не е.
След това, Hearthstone ви предлага на случаен принцип общо 90 карти – 30 рунда по 3 карти. На всеки рунд можете да изберете точно една, докато не достигнете до вече споменатият максимален брой 30.
Този избор е нож с две остриета. Понякога ви се падат хубави карти... понякога не! И в крайна сметка често се оказва, че притежавате някакво куцо, нефелно тесте. В крайна сметка, 90 карти от около 500... е ниско число. Но пък от друга страна, положението за човекът срещу вас е същото. Не знаете дали играе с най-силния си герой или е бил принуден да експериментира с изцяло нов клас!
Като цяло, наградите в Arena си струват. Но може да бъде и изнервящо на моменти. Аз лично не харесах този режим и предпочетох да си цъкам за кеф в Ranked секцията!
Вече идва време за финалните редове. Но нека кратко преди тях да отделя време за графиката и звука.
Визуално, Hearthstone: Heroes of Warcraft изглежда супер – ако говорим начина, по който са нарисувани картите, разбира се. Любопитно е, че Blizzard са използвали услугите на широката общественост, а не единствено своите художници. В резултат под всяка карта можем да видим името на човека (или хората), които са я нарисували.
Което е добра идея. Колкото и да е добър един художник, винаги си има един собствен стил, около който се върти. Но съвсем друго е 500 карти да са нарисувани от стотици хора!
Заедно с това, играта е пълна с какви ли не лафчета. Има карта с названието... Leroy Jenkins например. Което си е ташак! Същото може да се каже и за обясненията на всяка карта – повечето от които изцяло забавни.
Общо взето визуалното оформление говори, че екипът, създавал Hearthstone просто се е забавлявал. Очевидни са всички препратки към вселената на Warcraft игрите. И някак се усеща, че заглавието е продукт на страст... а не на някой стратегически мениджър, който е казал – „Направете нещо, за да спечелим още милиарди долари".
Звукът също е на високо ниво. Ефектите са си окей, както и леката, приятна музичка. Картите пък са озвучени по начин, близък до оригиналните единици в Warcraft игрите, което прави добро впечатление.
Разбира се, при една игра от типа на Hearthstone е трудно да говорим за „класическо“ аудио-визуално оформление. В крайна сметка имаме просто карти, които се „удрят“ една друга и толкоз. Тук-таме има някой ефект при ултимативните магии или единици, но туйто.
Въпреки това, Hearthstone изглежда много добре. Постигнат е търсеният ефект на лека, забавна и разпускаща цъкалка.
Заключението? Ако сте фенове на картовите игри, дайте шанс на Hearthstone: Heroes of Warcraft. Ще ви хареса – почти сигурно. Да, има и по-хардкор заглавия в жанра, това е факт. Но пък Hearthstone се справя идеално със задачата си – да е лесна за схващане, зарибяваща игра. Освен всичко друго, тактиките са доста на брой, като поне аз не забелязах някакъв огромен дисбаланс при героите.
С други думи, ако ви трябва нещо леко и зарибяващо – можете да дадете шанс на Hearthstone: Heroes of Warcraft. Вижда се, че това е продукт, правен с кеф. В който дори не се чувствате особено принудени да давате реални пари, за да сте успешни. Което си е просто страхотно като за безплатна игра.
Още по темата
Добър опти от Blizzard, но точно с тази подобна на LoL система - заключена зад стен от кеш, не мерси.
А и реално, колкото и легендарна, размазваща карта да извади противник, винаги можеш да хвърлиш един Polymorph или някоя от другите коварни магии, която оставя противникова гад на 1 кръв. Няма значение дали е Shao Kahn Дракона на Съдбата или нещо друго. Просто го убиваш с един шамар.
Е да, ако има доста Epic карти в едно тесте плюс някоя добре планирана легендарна, нещата стават грозни. Ама ние сме българи - знаем, че безплатен обяд няма. Ако за 0 лева инвестиция можеш да играеш равностойно на човек с 50 лева инвестиция примерно... то това може да се определи някак като баланс, мисля?
П.С. Не, че хваля безрезервно Hearthstone, ама като за free-to-play мисля, че е добро изпълнение. Иначе парите са бог винаги - факт.