Path of Exile е една от игрите, които ме спечели в последните години. Дали защото Diablo III ме разочарова дълбоко, дали защото следва наистина як безплатен модел... или дали защото прилича прекалено на Diablo II – не знам. Вероятно някаква комбинация между трите. Но важното е, че прекарах прилично време пред Path of Exile, а заедно с това не изпускам и експанжъни за играта.
Именно на последния от тях, появил се наскоро е посветена тази статия. А именно – The Awakening. Експанжън, който разширява достатъчно Path of Exile, без да чупи много по баланса. Пък и все пак виждаме две сериозно новости - добавянето на socket-и в пасивното дърво за умения и представянето на изцяло нов, четвърти акт. Те, наред с другите по-малки подобрения правят The Awakening достатъчно привлекателен, ако не сте цъкали Path of Exile известно време.
Нека обаче започна с основното според мен – което не е добавеният четвърти акт в играта. А именно – пасивното дърво с умения. Както знаем това е нещото, което направи Path of Exile популярен. Титаничното дърво, приличащо на някоя космическа галактика, даващо ни огромно поле за създаване на креативни билдове. И което ни даваше възможност да създаваме какви ли не извратени хибриди между всички класове - нестандартен подход поне за екшън RPG жанра. Какво имаме при него?
[caption id="attachment_55374" align="aligncenter" width="525"] Пасивното дърво с умения вече има socket-и, в които можете да вкарвате jewel-и... които от своя страна ви дават определени бонуси[/caption]
Запознайте се с Jewels. Е, не говорим за някоя стрийптизьорка или порноактриса, които често носят този псевдоним. Иде реч за изцяло новия тип предмети, който можете да намирате. А какво вършат въпросните jewel-и? Поставят се в пасивното дърво с умения.
Да, точно така. Имаме чисто нова екстра, с която да направим билдовете си още по-извратени и нестандартни. Из дървото с умения вече са налични socket-и – също както и в оръжията да кажем. За да ги отключите трябва да инвестирате 1 пасивна скил точка – тоест не идват безплатно. Заедно с това трябва да имате директен достъп до даден socket - не можете да отключите някой на майната си. След това можете да поставите jewel в тях, който ви дава определени пасивни бонуси.
Те варират - процент увеличени щети, ловкост, интелигентност, сила, подобряване на някое активно умение, специални ефекти, увеличена кръв, мана и т.н. Като цяло добавките са наистина много. Няма чак толкова небалансирани неща, но с малко късмет можете да получите няколко хубави бонуса, които да се конкурират т.нар. значими ъпгрейди от дървото с умения.
Иначе въпросните скъпоценни камъни са подобни на броните и оръжията – те са разделени на сини, жълти и златисти. Тоест магически, редки и уникални. Важат и обичайните за Path of Exile правила. Сините предмети дават два бонуса, които могат да се променят с валутата в играта. Ако решите можете да ъпгрейднете син jewel до жълт с Regal Orb. Редките варианти имат три различни бонуса, които ви дават. Уникалните jewel-и варират - могат да включват и само едно подобрение, но достатъчно значимо такова.
Е, редно е да кажа, че новата добавка към Path of Exile изглеждаше доста по-бомбастично от рекламните клипчета, които видяхме за The Awakening. Може би защото се акцентираше на един от jewel-ите... който разбира се струва цяло състояние. Според някои няма особен смисъл да се инвестира в socket-ите от дървото с умения... до някаква средна степен може и да са прави. Jewel-ите не са задължителни за ползване, не са гига силни. Тоест има и такива, но са прекалено скъпи. Но мисля, че това все пак е баланс - да зависи от нас дали да изберем нещо или напротив, а не да сме задължени.
Лично аз съм раздвоен. На мародера си почти не ползвах jewel-и и не беше голяма драма. При scion-ката, която все пак е близо до няколко socket-а пък си сложих... и бих казал, че не съжалявам. Вероятно зависи от това какъв клас изберете. Вероятно зависи и от билда, тъй като често jewel-ите дават разнопосочни бонуси. Но все пак говорим за голяма новост в Path of Exile – независимо дали ви кефи или не. Която добавя още дълбочина при персонализацията на героите.
И стига толкова по тази тема. Нека карам нататък - четвърти акт!
Както вероятно някои от вас помнят, за последно се бихме с Dominus. Набожният пич беше кораво копеле и умираше трудно, а след неговата гибел играта просто приключваше. Е, сега когато повторите ритуала ще ви бъде представен портал към чисто новият акт 4.
В него ви очаква... яко здрав батка като последен бос и това наистина го имам предвид! Сексът е здрав, специално на последната трудност. Нямам идеята хората как го минават в Hardcore, но поне аз загинах доста пъти на Merciless.
Ако изключим новият финален бос, последният акт е със... средна дължина. При всички положения е по-кратък от предишните три. Ако трябва да си извадя число от задника – бих казал два пъти по-кратък от актове 1 и 2 и към 1/3 по кратък от трети.
Макар и четвъртият акт да не е толкова дълъг, то за сметка на това има доста благоприятни за фармене зони. Тамън няколко от тях, всяка от тях гарнирана и с бос. Специално при вдигането на нива, особено ако решите да си направите нов герой, акт 4 е вашият най-добър приятел. Първата зона от четвъртият град е адски наситена откъм противници, даващи много опит и лесно можете да се подготвите от Normal за Cruel и от Cruel за Merciless.
Общо взето изиграването на акт 4 беше достатъчно приятно – ако изключим брутално трудният поне на Merciless финален бос! Но кой е казал, че това е минус?
И така, вече имаме две големи новости в The Awakening. Какво друго? Останалите новости не звучат достатъчно бомбастични, но пък поне са... немалко като количество.
Вече споменах за добавянето на над 100 нови уникални предмета... и ребаланс за добро (или лошо) на по-стари такива. Заедно с това имаме и нов начин да се сдобиваме с предмети, а именно… Divination картите. Те падат на случаен принцип, като трябва да съберем известен брой от тях. 4, 5, 6, 15 и т.н. При достигане на нужното число ги обменяме при търговец, намиращ се в четвъртия град за... нещо.
Ако съберем определени карти можем да получим Exalted Orb например, една от най-скъпите валути в Path of Exile. Друг тип карти ни осигуряват бронята Kaom’s Heart, която традиционно се купува за камара кинти. Трети ни осигуряват Doedre уникален предмет – тук има елемент на хазарт, тъй като някои са евтини и не стават за нищо, други са си чиста шестица от тотото.
Вариациите са много, а шансът да съберете достатъчно Divination карти сами е малък. Съответно трябва да търгувате...
Друго нещо, което няма как да се изпусне са новите умения. Те не са никак малко и е добре да хвърлите едно око в Path of Exile Wiki-то, за да се запознаете с пълния списък. Като любител на тежките меле свине аз например се изкефих на Fortify – скил, който намалява с 20% всички щети към вас (включително и chaos и elemental!). Той обаче трае само 4-6 секунди в „чист“ вид и се активира само с меле умения. Има и още други скилове... някои интересни, други не чак толкова.
Налични са и немалко по-скромни по мащаб промени. Които вероятно ще забележите в един момент или друг. Нови оръжия - предимно от висок клас, още ендгейм карти, отключващи dungeon-ите в Path of Exile и др.
Всъщност The Awakening идва с пач 2.0 – което намеква за цялостно преработване на играта. И новостите от всякакъв калибър са немалко.
Докато геймплеят на The Awakening беше достатъчно зарибяващ и ви препоръчвам да си пуснете експанжъна, ако се чудите какво да цъкате или пък ви се играе екшън RPG, то има един голям минус. Производителността на Path of Exile! Компютърът ми е достатъчно добър поне за това заглавие – на което съм намалил всичко ефекти на всичкото отгоре! И въпреки това има чести сривове във фрейма, понякога и до замръзване на екрана. Което в игра като Path of Exile води до фатални последствия и то нерядко.
Предполагам, че е задължително играта да се играе на SSD диск, без значение какво PC имаме, но това мисля е доста абсурдно изискване. Някога можеше да се прости лошата производителност, но сега е просто... дразнеща. Минаха две години от дебюта на Path of Exile все пак! А и честно казано нямам никакво желание точно подобно екшън RPG да го подкарвам на резолюция под 1080p и то при все, че примерно едно Diablo III ми върви безупречно. С други думи, Grinding Gear Games трябва да се замислят малко за подобрения в този аспект и то скоро. Една прилична част от удоволствието се убива заради сривовете в производителността. Е, не са гига чести, но ги има и се усещат. И дразнят. Особено ако от 60 кадъра в секунда играта се срине до 30 изведнъж, а след това и до 15 за кратко...
В крайна сметка обаче тази статия вероятно е повече напомняне за феновете, че е излязло ново съдържание за Path of Exile, отколкото нещо друго. Да, не говорим за едва ли не нова игра. Има новости, прилични са като количество – не колосално много, но достатъчно. Достатъчно да видим, че Path of Exile се развива и то със стабилна скорост. Какво крие бъдещето за играта не знаем, но едно е сигурно – две години след пазарния си дебют Path of Exile изглежда по-добре от всякога.
Още по темата
Но тук мога да поема политическата отговорност за хардуера ми.