Все пак, наскоро имаше голямо забавяне. Дебютният епизод на The Wolf Among Us, макар и силен, се появи преди цели четири месеца. Което си е доста време. В промеждутъка се появи и вторият сезон на The Walking Dead. Който ме разочарова и ме накара да се зачудя дали и The Wolf Among Us ще продължи силно.
Това се случи. Силните страни на заглавието все още са налични. Но въпреки това се усещат някои проблеми. Които е време студиото Telltale да поправи. Да, все още игрите на компанията имат своя чар. Но много, много скоро той ще изчезне ако няма развитие – нещо, което е от абсолютна важност за всички сфери на живота.
А развитие при Telltale няма. За съжаление. Силното остава. Но и слабото – също.
Нека започна традиционно от сюжета. Края на миналия епизод завърши абсолютно страхотно – няма как да се изразя по различен начин. Финалната сцена беше адски запомняща се и въздействаща. Любопитно е обаче, още с началото на втория епизод следва друг обрат.
Което всъщност прави трудно да опиша какво се случва в сюжета. Тъй като рискувам да дам спойлери – и за онези, които са играли само първи епизод, но не и втори. И за хората, които обичат да разцъкват заглавия, появяващи се на части като The Wolf Among Us след като са излезли целите им сезони. Следователно няма да споменавам детайли за сюжета.
Като цяло, нещата продължават да се въртят около убиец в квартала на Ню Йорк, наречен Фейбълтаун. Ако сте пропуснали да разберете какъв е сюжетът на The Wolf Among Us, то ще припомня, че става дума за куп приказни герои, прокудени от своя свят и принудени да живеят в нашия. Те се дегизират, за да изглеждат като хора, но отношенията им оставят винаги изострени. А работата на главния персонаж Бигби Уулф – или Големия лош вълк – хич не е лесна... да не позволява на приказните герои да се избият един другиго.
Именно около разследването на убийство се въртеше и миналия епизод на играта, и този. Предполагам, че целият първи сезон ще е базиран на тази нишка. И бих казал, че историята наистина продължава интересно.
Да, не е чак толкова силна, колкото миналият епизод. Но определено сюжетът си остава любопитен. А краят определено си го бива (отново) и предполага, че третата серия на The Wolf Among Us ще е адски интересна!
Естествено, плюс за играта е силният диалог – нищо ново под слънцето. Telltale си ги бива в това. Общо взето, краткото време, което прекарах пред The Wolf Among Us си струваше във важните два аспекта като качество на разговорите и сюжет.
Но ето, че идва и време за минусите. Които вече са наистина много. И започват да се набиват на очи адски сериозно.
Първото и най-важно – The Wolf Among Us: Episode 2 се усеща като претупана работа. Много подобно на The Walking Dead: Season 2. Сякаш Telltale не са имали достатъчно време да завършат играта. Всъщност, забавянето на серията със сериозните четири месеца е напълно показателно. Не само отне толкова време да се появи епизодът, но и е осезателно по-кратък от миналата част.
Което е едно на ръка.
Има и други проблеми този път. Диалозите например са по-кратки и с по-малко възможности за развитие. Да, добре написани са. Но някак набързо, за разлика от дебютната част на The Wolf Among Us. А по-лошото – геймплеят е съвсем малко този път.
Окей, игрите на Telltale имат малко възможности за интеракция като цяло. Някак се преживява това. Но в The Wolf Among Us: Episode 2 положението вече е зле. Ако не се лъжа имаше точно 2 ръкопашни схватки, които се преминаваха с 15-20 натискания на копчета.
Това е наистина зле. Не само е претупване, но и някак намеква, че Telltale не осъзнават каква слабост на игрите им е липсата на геймплей. Хубаво, кинематични са. С акцент на емоциите, сюжета, гласовата актьорска игра, диалозите.
И все пак трябва да има геймплей. Говорим за игри, по дяволите! Тъй като със същия успех Telltale могат да навлязат и „баш“ в киното и да си правят истински сериали! Наистина липсата на геймплей започва да ме разочарова. И ми е чудно дали Game of Thrones и Tales from Borderlands – двете нови серии на Telltale – ще бъдат подобрени в този важен аспект. Надявам се да.
Също така, минус в играта е... липсата на нови локации, в които се развива действието. В един момент се почувствах в „Дързост и красота“! Почти целият епизод се развива на почти същите места, на които и миналия! Все едно съм си пуснал сапунена опера – нова драма, същите 5-6 стаи, в които се развива! Окей, имаше и някои нови елементи... но някак това ми направи лошо впечатление. Колко еднакви се местата, в които се случва нещо. Тъй като отново говорим за претупване на работата.
Да, The Wolf Among Us си остава силен продукт. Сюжетът е интересен, като представянето на някои нови приказни герои е страхотно. Например глупакът Ханс. Отношенията между Бигби Уулф и останалите персонажи ескалират по любопитен начин.
Заедно с това, аудио-визуалното оформление отново е идеално. Графичният стил поне на мен ми се нрави изцяло, емоциите на персонажите са представени прекрасно. Което е много важно за подобна игра.
Звукът също е супер. Професионално изпълнение по всички параграфи. Всички актьори зад персонажите се справят идеално със задачите си, особено и когато сюжетът става все по-тежък. Вижда се, че Telltale знаят много добре как трябва да се режисира качествено една игра. Споменавал съм много пъти, че за мен е изключително важна гласовата актьорска игра и в The Wolf Among Us е на топ ниво.
Крайната оценка за втория епизод на играта? Силен е. Спор няма. Онези, които са харесали миналия ще се изкефят и на този. На мен също ми се понрави.
И все пак – Telltale е добре да се замислят. Ако имат намерение да предлагат игри с още по-малко геймплей, то наистина ще е най-добре за тях да преминат към киното. А и ми се струва, че заглавията им прекалено бързо ще омръзнат, ако компанията не промени нещо. Окей, сега Telltale са на върха на вълната. Тъкмо миналата година обявиха игрите си по касовия сериал Game of Thrones и хитовата гейм поредица Borderlands. Ще се нагушат с пари. Но наистина Telltale трябва да се позамислят как да подобрят геймплея на продуктите си.
Сюжет – окей. Визуален стил – супер. Режисура – идеална. Диалози – без забележки. Но това не е всичко. Особено ако говорим за игри.