hategame logo
Game of Thrones - евтина, набързо скалъпена игра по успешен сериал
пуснато на 22 юни 2012 от pseto
CatBox360OWP
Game of Thrones е просто поредната игра по филм или сериал. Нещо скалъпено на бързо, чиято основна идея е просто да се възползва от успеха на нещо популярно в момента. Резултатите в тези моменти рядко са добри и играта по Game of Thrones не е изключение. Game of Thrones може и да използва любимия ми Unreal Engine, но все пак изглежда зле. Анимациите са дървеняшки, а играта си изглежда просто... стара. Ефектите в играта не са лоши, както и саунтракът. Гласовата актьорска игра е посредствена. Което е непростимо за виртуална книга. Оценка - сиво. Макар че по-скоро трябва да е червено... като се има предвид какви титанични количества диалог има в Game of Thrones... зле озвучени титанични количества диалог. Game of Thrones е игра без геймплей... и няма как да оценя това високо. На всеки час четене има максимум 10 минути битки. Ако са и толкова. Да, обичам да чета книги... но не и когато ми се предлагат като игри. Не само това, но ако Game of Thrones (играта) беше книга, щеше да е посредствена такава! Доста скучна игра. Това е. Не става просто да се изтипосат 100 тона диалог и това да се продава по подобен начин. Игрите по филми винаги са се отличавали с едно нещо. Недоклатени са. И когато стана ясно, че ще има игра по сериала Game of Thrones, то бях сигурен, че тя нама да е нищо особено.

И това се оказа истина. Game of Thrones (играта) е просто едно посредствено, скалъпено набързо заглавие, което се надява да поспечели някоя пара покрай успеха на сериала със същото име.

Всъщност, редно е да отбележа, че поредицата книги Песен за огън и лед е на повече от 15 години. И е добре известна на фентъзи феновете. Но истината е, че както обикновено, високобюджетният сериал на HBO я докара до екстремална популярност (нали се сещате, в днешно време, хората четат все по-малко... включително и аз).

Та, нека се върнем към играта Game of Thrones. Как изглежда тя? Ами, нека го кажа така... основната мисъл по време на разработката й е била следната – „как с минимални ресурси да има възможно най-много часове геймплей”. И решението е било открито много лесно.

А именно – много четене, много разкарване из игралния свят, много диалози... почти никакви битки. Малко зони, които са мизерни като мащаб.

Или с други думи, говорим за поредната интеркативна книга. Подобно на The Witcher 2. Но Game of Thrones е доста, доста, доста по-зле от полското заглавие.

Просто в играта няма почти никакъв геймплей! Наистина! Сигналната аларма за проблем прозвуча в главата ми рано-рано. В първия час геймплей имаше нон-стоп диалози и 5-6 битки! Които не само са малко на брой, но и доста странни, от което се вижда колко недовършена е бойната система. А и освен това - кратки като време, което отнемат.

Нищо, казвам си аз... нататък нещата ще се променят.

Уви. Game of Thrones е игра без геймплей. Игра без игра. Всичко е четене, четене, четене. Тъкмо участвате в 4-5 битки, започвате да харесвате героя си, да схващате бойната система... и хоп, айде 20-30 минути диалози.

Не, нямам нищо против четенето. Но трябва да има шибан баланс, даеба! Ще дам отново и отново за пример Baldur’s Gate – там можеше да има много четене, но има и битки. И нещата се редуват. Човек си почива от четенето с малко хамалогия... както си почива от хамалогията с четене! Идеално!

Но не. В Game of Thrones всеки разговор е по 10 листа текст. Всяка лежерна случка се обяснява с часове. Сякаш слушам 2 жени, които разказват за деня си. А пък всички в тая игра уж са супер заетите с това да спасяват света.

И човек в един момент се изнервя. И започва да изпомпва Space с надеждата шибаните диалози да приключат.

Но не. Те не приключват. И продължават, продължават, продължават. Продължават. Продължават.

В един момент след тежък работен ден се надявах просто да разпусна с тая игра. Но това просто не се случи! Четене и четене и пак четене, най-накрая се изнервих и разкарах всички диалози... но ПАК, дори и тогава, за 1 час имаше няколко битки! Които приключиха за броени минути! Е не е истина!

Да, има си хора за всичко. Някои обичат нон-стоп да четат и да не се занимават с почти никакви битки в игра. Но това според мен са шепа хора. Защото все пак ние сме геймъри... и искаме да играем!

А и освен всичко друго, Game of Thrones не е достатъчно добра виртуална книга. Рекламите бяха, че тя била разработена под строгото око на Джордж Р.Р. Мартин, създателят на поредицата Песен за огън и лед... друг път. Маркетингов трик. Диалозите са много далеч от класата  на книгите, на моменти са си направо посредствени.

Озвучаването е на ниско ниво, което е дразнещо... уж постоянно трябва да се занимавате с четене и слушане, а пък на актьорите явно им е точно толкова скучно, колкото и на повечето то нас!

Също така, презентацията на самите диалози е изцяло посредствена. Няма никакви нестандартни перспективи, някакви трикчета да ви държат в напрежение... просто се сменят лицата на 2 персонажа. Което е супер аматьорско изпълнение и омръзва за минимално време!

Иначе, какво се случва в самата игра?

Действието се развива преди това в първата книга от Песен за огън и лед – а именно Игра на тронове. Докато цъкате, успоредно се развиват и действията, с които вече сме запознати. Интересно е обаче, че не поемаме ролята над някой от познатите от книгите персонажи, ами два нови такива.

Става дума за Морс Уестфорд, ветеран от Нощната стража, както и Алистър Саруик, монах-боец, кланящ се на Р’хлор. Интересен подход е, че вместо да играете с двамата едновременно или да имате избор с кой да цъкате... то в нещата се редуват. Първо почвате с Морс, след това превключвате на Алистър и така до края на играта.

Добър или лош подход? За мен е лош. Тъкмо почвам да се кефя на единия персонаж и хоп, играта ме мята на другия. После почвам да му се кефя на него – айде пак на Морс. Не само това, но тъкмо когато се потопите в единия герой, понатрупате предмети и т.н., то играта ви превключва на другия, който е гол и бос. Което е дразнещо.

Да, търсен е подход тип „нека да покажем света на Game of Thrones от 2 различни перспективи – на боец от нощната стража, както и на аристократ в лицето на Алистър”. Добра идея. Лошо изпълнение. А и не мисля, че точно ролевите игри са подходящи за подобно нещо. Да беше FPS да кажем, там могат да се редуват и 10 героя ала Modern Warfare. Вие все си гледате от първо лице и пуцате, просто малко се променят оръжията и кът сцените.

В RPG-то, човек иска да изгради герой и да се потопи в неговия свят. Това обаче не може да стане, когато имаш 2 героя, които се въртят през  час и нещо...

А и освен всичко друго, цялата бойна система е доста... зле. Мудна е, скучна е и е странна. Общо взето, нещата са класически – имате Space, с който кажи-речи спирате времето, докато обмисляте какъв ход да предприемете. И останалото е избиране на някое от уменията ви в точния момент.

Но казано накратко, просто вашият герой се млати дръвнишки с другите, докато вие гледате тъпо отстрани. Отвреме-навреме избирате някое умение, но като цяло е скучно. И нещата омръзват доста, доста бързо.

Просто е видно, че не е вложен никакъв труд в бойната система. То заради това битките са толкова малко. Иначе едва ли повечето хора щяха да изкарат и 2 часа в тази игра.

Да, като цяло сюжетът не е лош. Хвърлен е труд по него. Имате доста морални избори, които оказват влияние върху игралния свят. И има проблясъци в диалозите.

Но това е игра. Не може да се крепи само на това. Дори скапаната бойна система на The Witcher 2 е по-добра от тази в Game of Thrones. И в първата игра имате повече мини игри, повече предмети и т.н. Има с какво да се занимавате.

В Game of Thrones нещата са постни. Всичко е базирано на четенето. И то омръзва. А пък ако сте от хората, които не харесват много-много да четат буквички по часове, то можете да отминете това заглавие.

Да, някоя голяма компания можеше да направи истински хит, ако притежаваше интелектуалната собственост за Game of Thrones. Но това не е Cyanide. И не е разпространителят Atlus.

Просто играта е евтина. Това си личи и по аудио-визуалното предствяне. Графиката е грозновата, анимациите не впечатляват, бойната система е дървена, а пък за капак има проблеми с PC порта. Както винаги. Отнема немалко часове, докато започнете да чувствате мишката като ваш приятел, а не нещо, което с най-малкото движение ви кара да завъртите героя си на 360 градуса.

При звука, както споменах по-назад, гласовата актьорска игра е зле. Евтина е, няма желание. Може би говорим и за липса на талант. Саундтракът е окей... но дотам.

Заключението? Game of Thrones просто не си струва. Ако сте тотални маниаци на тема четене, можете да пробвате тази игра. Така или иначе няма много геймплей. Има малък шанс да ви хареса. Казвам „малък”, защото пък маниаците на тема четене няма да са впечатлени от диалозите...

Ако говорим за „класическите” геймъри... ами, няма какво да видите в Game of Thrones. Просто няма.

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл