Каква е причината за това? Не може ли една фирма просто да си оптимизира работните процеси, особено пък ако има сериозни печалби и немалък брой клиенти? Да подобри качеството на работата си? Или това е поредната отломка от комунистическото мислене – че бюрокрацията трябва да отнема цяла вечност. Дори във века на интернет. На технологиите.
А може би щом нещо работи успешно, то се смята, че няма нужда от поддръжка, от подобрение. Като се счупи – тогава дай да му мислим?
Нямам идея. Но е факт, че на адски много места не се правят сериозни опити за модернизация. А за това не се изисква човек да е някакъв гений. Само малко инициатива от шефските тела.
В крайна сметка, хората из западните страни са измислили всичко. Дето се вика, потърси в Google, все ще намериш нещо. Как работят в Германия, в САЩ. Как из тези страни си оптимизират всички работни процеси. И тук не говоря за това да се купят роботи за десетки милиони долари. А за елементарни неща.
Например скенер на баркодове, който да с даде на всеки хамал в склад. Нещо, което звучи толкова просто... и което не струва колосални пари. Но до преди няколко години, една от най-големите вериги за продажба на потребителска електроника у нас явно дори не знаеше, че такова нещо съществува.
Скенери на баркодове. Които да се дават на хамалите, за да вършат работата си. Вместо да се развяват с някакви принтирани листовки, пък да зачеркват какво са натоварили с кръгче, пък да пишат +1, -2, пък да загубят някоя страница и да стане скандал.
Е, накрая се усетиха. Кой знае колко милиона загубиха от античната си система с разнасяне на хартиени бележки. От кражби, от брак, от загубена в склада техника, забравена в някой далечен ъгъл или просто потрошена. От забавената работа на хамалите, които трябва да се борят с безумна и ненужна бюрокрация.
Но това далеч не е единственият случай. Въпреки че е показателно как една огромна верига огромен оборот не може да интегрира с години съвсем базова система с използване на баркод скенери.
Ето друг случай – само че на по-малко мащабно ниво. Приятел ми разправя как в някаква пицария смятали с години всичко на ръка в края на работния ден. С калкулатор. Сякаш сме 30 лета назад в миналото. Хващат касови бележки, събират и умножават. „Така били свикнали“, не вярвали на тея лошите компютри. Явно смятат, че това е машина, която служи само да си свалиш порно на нея.
Та моя приятел какво направил? Бам една елементарна формула на Excel, бам въвеждаш всичко и хоп, пестят се много усилия и най-вече – време. Което иначе се губи за глупости.
Но не. Кой ще ти опитва такива неща. В повечето случаи се предполага, че администрацията едва ли не няма как да се подобри. Че няма напредък в нея, че всичко е хартия, папки, калкулатори и писане на ръка. Явно са свикнали така да се работи по комунистическо.
Юрваш вола да оре, а не се замисляш, че ако ралото е счупено, то не вършиш нищо. Да приемеш, че някой из света е измислил нещата по-добре от теб – абсурд.
Щом нещо работи – защо да го променям, нали така? Пък ако изведнъж всички административни проблеми в дадена фирма избухнат изведнъж и тя фалира – хоп, сочи се с пръст държавата и парламента – те са виновни.
А най-ироничното е, че в последните години държавната администрация се подобрява доста по-сериозно от частната такава. Къде заради директивите на ЕС, къде заради разни проекти, по които кой знае колко милиони левове изчезват... то тук-таме са направени нещата както трябва.
Трябваше преди месец и половина да отида до две големи институции – работата ми беше свършена със светкавични темпове за сумарно 30-40 минути. Останах прекрасно изненадан. Бях се самонавил, че едва ли не ще мина през ада, но не.
Липсваха типичните заядливи лелки, които само изнервят обстановката с язвителните си коментари, че човек не е попълнил някаква безумна бланка правилно. Липсваха и флегматичните каки, които ти иде просто да изблъскаш от клавиатурата и да им кажеш – „Дай аз да пиша, ти ми диктувай“.
Напротив, всичко се случи бързо, безболезнено и дори приятно.
Е за какво да си говорим повече? Щом се стига до абсурда частните компании да са по-назад от държавните? Дори и в страна като нашата, където модерните технологии идват много бавно и с тежко.
Но в крайна сметка, хората, които са основали дадена компания или са се издигнали до нейни шефове си знаят. Всичко това горе са мои наблюдения – предимно като клиент или служител в дадена фирма.
Просто откровено казано ми е интересно защо се случва това. Защо във век, в който имаме устройства като смартфоните с огромен набор от функционалности, то още пишем разни неща на ръка? Страхуват ли се българите от новите технологии? Или смятат, че техните административни идеи са по-добри от тези в САЩ, Германия и Япония? А може би просто говорим за непукизъм... щом нещо работи, кому е нужно да го променяме? Кой ли знае.
Но когато се случи абсурда държавната администрация да работи по-бързо и качествено от частната – нещо, което едва ли го има на много места по света – то говорим за проблем.