hategame logo
Инвестиция в дизайн или съдържание – големият въпрос за интернет у нас
пуснато на 12 декември 2013 от pseto
web design 1
Предполагам мнозина от нас имат електронни пощи в abv.bg. В крайна сметка, това е един от най-старите и популярни сайтове в България. Съответно и мнозина от нас редовно четат статии на NetInfo – онези два блока, които се намират директно под формата за влизане в abv.bg. На сайтовете Vesti и Sportni.

Наскоро забелязах, че тази медия е успяла да хване някакъв арабийски европроект. За финансиране, възлизащо на доста сериозни суми. Окей, супер – трябва да печелим нещо от този Европейски съюз, нали? А ако се развива интернет пространството, още по-добре. Страхотно даже.

Разбира се, NetInfo моментално започнаха да наемат програмисти, дизайнери и други подобни хора, които да им модернизират изгледа на сайтовете. Вероятно сте забелязали новия дизайн на водещи техни уеб страници като Vesti.bg – по мое мнение изглеждат много по-добре от преди. Гледам из наши портали за търсене на работа – NetInfo си търси още специалисти в сферата.

Лошо няма. Хубавият дизайн е нещо изключително важно. Добре е да го има. Но това, което ме шашардисва е следното – макар и много пари да се влагат във външния вид, същото не може да се каже за съдържанието. Което очевидно остава на заден план. И в случая не говоря нямам намерение да говоря за някакви периферни технически грешки. Които се случват, макар че в подобни огромни по размер медии са недопустими. Става дума за по-драстични неща. Като снимката под тези думи. Която предизвиква цялото ми възмущение.

ivan ivanov 1Обикновена спортна статия, нали? На пръв поглед, да.

Но нека се опитаме да направим някаква връзка между заглавието и целият текст долу. Виждате ли някъде да е написано името Иван Иванов? Защо е провалил отбора си Базел? Какво, по дяволите, се е случило?

Не. Единственото шибано нещо, което интересува не само феновете на футбола, но и всеки българин липсва – как, по дяволите, е сгафил нашия сънародник? Какво е сбъркал? Защо е получил червен картон? Какво е станало? Някакво обяснение на ситуацията?

Липсва. Всъщност, заглавието на статията няма нищо общо с текста. Името, споменато в нея, дори не фигурира в основния текст. Иван Иванов.

Което ме кара да се запитвам – защо из нашите ширини не се залага на съдържанието? Ето, идват големите кинти на NetInfo, веднага хвърлят пари по цяла сюрия програмисти. Но като гледам, или липсват редактори, или пък хора над тях, които да им гледат статиите. И се получават подобни безобразия. Безумия.

Което е явно доказателство, че на много места чисто и просто не се интересуват от самото съдържание. Включително и в тази водеща медия. А уж говорим за основата – това са новинарски сайтове, нали? Е, явно не всички смятат така.

Естествено, аз разсъждавам от своята гледна точка. Че съдържанието трябва да е на първо място. Но все пак, аз съм просто писач. А не дизайнер дизайнер, рекламист или шеф. И все пак мога да се запитам - какво значение има красотата, ако няма прилични статии?

Всъщност, за пример бих могъл да дам Reuters. Грозноват сайт, да не кажа доста. За сметка на това статиите са стандарт за това как трябва да изглежда журналистически материал. Всяка една новина е изчерпателна, пише се с часове от един или повече хора. Събитията са представени в пълен детайл. Дори и човек да не е запознат с дадена случка, след прочитането на новина в Reuters ще е наясно. Сякаш е прочел пет. Естествено, има и други подобни медии. Bloomberg, The Wall Street Journal и т.н.

А у нас? Положението е полярно противоположно. Ако някой водещ сайт те дари със статия, която е повече от 5-6 изречения, човек трябва да хвърля капи от радост.

И не, не искам Sportni да бъде Reuters. Но пък като има тези позиции пред най-популярната българска поща - защо да не се възползва от тях? С едни 2-3 думи да напишат как се е развил даден мач. Даеба, да хванат и преведат статия от западните сайтове ако трябва. А не да преразказват резултати... тях можем да ги видим за секунда.

Но това всъщност не е много изненадващо. Редовно в България се залага на дизайна. Не, че се получава често добре - просто се хвърлят големите пари за него. И за разни други неща – оптимизация за търсачки, наемане на рекламисти и т.н. Само ако видим из нашите сайтове за търсене на работа какво става – търси се всичко друго, но не и хора, които да пишат статии. Толкова ли много автори имат всички сайтове?

Не мисля. Просто всичко се върти около кухите посещения и измисления брой кликвания. Нека хвърлим хиляди левове за експерти да оптимизират сайта за търсения в интернет... а после на какво ще се натъкнат хората? Например статията от горе?

Все тая. Нали има посещения.

Същото е и с други неща. Станах свидетел как месец и кусур се търси рекламистка на пожар, а няколко седмици не се качваха почти никакви статии в сайт. Кому е нужно съдържание, нали така? Важното е да се търси реклама... дори и когато липсва основата на един сайт.

Разбира се, вероятно си има причини за всичко това. Гледал съм как онези, които дават реклама разглеждат уеб сайтовете – хвърлят едно око отгоре-отгоре. Присъствал съм на определено количество срещи – рядко се гледат самите статии. Може да си плюл кръв докато ги пишеш, а може и да си ги претупал за 5 минути. Ефектът често е еднакъв.

Може би и заради това няма медии тип Reuters в България. Май за един сайт се сещам, в който се залага на подробни статии и нещата не се претупват. В повечето други - малки или големи - се гледат само числата. Посещения и импресии. А самите статии? Все тая.

Което е жалко. Трудно е да се развива нашето интернет пространство при това положение. А както съм казвал много пъти - българският език е най-красивият от всички. Който каквото ще да говори. И въпреки че английският може би ми е станал като роден след толкова години работа с него, след толкова филми и сериали, които съм изгледал, то пак предпочитам да чета новини на български. Друго си е на нашия език.

Но стига да има качество. А не претупване. Дори и от най-големите сайтове.

Е, поне трябва да им призная на Sportni - след стотици гневни коментари под новината си, подобни на моя, вкараха от кумова срама едно изречение за Иван Иванов. И все пак човек може да се запита - няма ли да е добре да вложат някой и друг лев за автори на статии? По дяволите, за цената на един програмист с опит можеш да си наемеш сигурно петима писачи на пълен работен ден...

Коментари
undefined
Ивайло Йосифов
13 декември 2013
Тази тенденция преминава и в по-плашещи явления. Прави ми впечатление, че доста сайтове, а и печатни издания не могат да си структурират статиите, дори се допускат огромни логически несъответствия. Някои изречения и цели абзаци наподобяват на директен копи-пейст от гугъл транслейт, което всъщност едва ли е много далече от истината. И изключително дразнещата(за мен)употреба на буквата "Й" вместо "И"...Пример: Баща й...Променя се самото звучене на думата или: "Промоций", "Санкций" и т.н...По-дяволите, те звучат, като имена на римски пълководци, а да не се усетиш, че "И" с ударение не е "Й" си е чисто непознаване и олигофрения. Мелодията на езика, който говориш ти е чужда. Това на пръв поглед е маловажно, но ако се разгледа в дългосрочен аспект си е много плашещо, значи че езика ни отива по дяволите, а с него и нацията ни.
undefined
pseto
13 декември 2013
Честно казано, не съм купувал печатно издание от много отдавна. Може би години. Тук-таме събирам безплатните вестници от пощата, колкото да има къде да си обеля картофите. Но ако положението е толкова лошо, че да се бърка "й"-то и да се навлиза в територията на химическите елементи и римските пълководци, значи положението е доста лошо.

А иначе това, което казваш за писането си е друга, много дълбока тема. За която тъкмо се канех да отделя някой и друг ред - майка ми като учителка по литература проверява творенията на днешната младеж, тук-таме мяркам за какво става дума... ами, могат да ти се изправят косите. Някогашните четворкаджии са днешните пълни отличници.

Но по-лошото е, че в някой голям сайт, в който трябва да се взимат хора с любов към езика ни, това не се случва. Явно толкова е уважението към българския. Като неуважение приемам и липсата на коректор, какъвто съм сигурен, че в 99% от сайтовете у нас няма, дори и да има бюджет за подобен човек... вероятно изглежда като ненужен разход за много шефове, а това далеч не е така.

П.С. Между другото в примера ти с "баща й" така трябва да си бъде, тоест препоръчително "баща ?". Ама често по навик хората пишат удареното и като й, включително и аз. Макар че си има комбинация от копчета на клавиатурата за "?". Доколкото съм чел не се брои за грешка, макар че е по-хубаво да си се използва наличната буквичка.

undefined
Ивайло Йосифов
13 декември 2013
Според мен: "Баща и" е по-малка грешка от "Баща й" Най-малкото "Й" като част от речта си има съвсем различно фонетично звучене от "И" и "И" с ударение Да не говорим, че си е и отделна буква.
undefined
pseto
13 декември 2013
Интересна тема отвори за удареното и, ще се опитам да намеря някоя статия на БАН по темата. Най-вече дали е приемливо да се използва "й" в някои случаи, вместо "?". И колко голяма грешка е (макар че реално няма големи и малки грешки - все е грешка.).

Иначе за звученето си прав. Има някои думи като воин и войн - аз например отказвам да я пиша по първия начин. Макар и да е доста разпространено. При изказ се чува второто за мен. За щастие, това е дублетна форма, та човек може да употреби онова, което го кефи повече. Ама в малко случаи има подобни луксове.

undefined
Anon
13 декември 2013
Хм. Наистина интересна тема. Аз винаги използвам й за удареното и.
undefined
pseto
14 декември 2013
И аз, най-вече по навик. Даже доскоро не знаех, че с Shift+x на фонетичната си излиза прилежно ?.

Е, току-що пуснах една статия и в нея ми трябваше едно ударено и, та си вкарах с кеф ? покрай тази дискусия. То хич няма да е зле това да ми стане навик да го пиша винаги.

Все пак ми е интересно становището на БАН - може или не може. Ама още нямам време да хвърля едно подробно око. Четох разни други коментари, ама ако е за правопис, предпочитам да чета единствено 100% сигурните материали. Щото съм имал разни шефове, които са ми казвали разни неща, които след това съм проверявал в тълковния речник и са били различни.

Едно е сигурно - или е така, или е инак. В правописа има правилно и грешно, това е. В което няма лошо - иначе отиваме на произвол, всякакви химически елементи и незнайни римски императори.

undefined
BLINK
17 декември 2013
pseto, Shift+x би трябвало да ти дава главно "Ж" (или каквото си набутал на layout-a)... Поне при мен shift означава главна буква?
undefined
pseto
17 декември 2013
Аз съм си с класическата фонетична на Windows 7 и "?" се прави точно с Shift+x. Ти да не ползваш XP или пък Vista? Иначе нищо не съм барал по layout-а.

П.С. Още не съм прочел нищо "официално" по тоя казус.

undefined
BLINK
18 декември 2013
И аз съм с Win7, фонетичната.
Но при мен shift дава главна буква
undefined
Ивайло Йосифов
19 декември 2013
Shift+x на XP(Ползвам в бачкането) и на win7 Ultimate(вкъщи) си дава "?" Без shift е "ь" която буквичка, рядко се използва. Но това си е вградения фонетик в Win-а, без допълнителни лейаути и т.н. А буквичката "Ж" се изписва с "V"(V for vendetta, хъхъхъ)
undefined
pseto
20 декември 2013
То точно това е ташакът, че има такива вариации при ?-то, та заради това толкоз хора са свикнали да пишат й из нета. Иначе за XP-то официално няма поддръжка, трябва да се ръчка из layout-te. Ама ми е интересно защо при @BLINK има проблем.

@Ивайло Йосифов - нещо спам филтърът е полудял, беше ти пратил коментара при спам ботовете. Трябва да видя що се държи така, даже и на мен ми премахва автоматично коментари наглото копеле. Май машините нападат.

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл