В последно време Google са станали особено агресивни в поредния си опит да популяризират своята социална мрежа Google+. Включително и чрез противоречивата ? интеграция в YouTube и поставянето на направените чрез нея коментари с по-висок приоритет.
Най-забавното е обаче, че дори и компания като Google среща неуспех с всичко това. Потребителите продължават да не приемат лесно социалната мрежа на търсачката. Като две години и половина след дебюта ?, съвсем малко хора я ползват редовно. И Google+ не е конкурентът на Facebook, който интернет компанията се надяваше да създаде.
Този и някои други казуси ме върнаха към една класическа тема за размисъл – може ли дадена известна личност или компания да си купи достатъчно сериозно присъствие в интернет? Или това е процес, който трудно може да се регулира? Дори и при сериозен финансов ресурс?
Според мен, глобалната мрежа е едно от местата, в които никога не знаеш какво да очакваш. Трудно можеш да предвидиш какво ще е популярното нещо утре. Какви ли не тенденции се раждат и умират за нула време. Което всъщност е едно от яките неща на глобалното село.
Ето, един титан като Google не може да наложи социалната си мрежа. Която всъщност хич не е лоша. Може би щях да я използвам по-редовно, ако и други мои познати го правеха. Но това не се случва.
Други компании също хвърлят стотици милиони, милиарди долари за различни свои виртуални продукти. Няма как да не посоча Bing на Microsoft например. Който се ползва от огромния финансов ресурс на софтуерната компания, а популярността на търсачката извън САЩ продължава да е абсолютно минимална.
И в България доста компании се опитваха „да са модерни“ със свои услуги. Нашенски социални мрежи и така нататък. Проекти, в които се хвърляха пари за реклама, за екипи, разработчици, програмисти. Но просто не се хванаха.
Защото това е интернет. Дори и да имаш пари... а може би и хубава идея – нямаш никаква гаранция за каквото и да е. Без малко шанс.
Разбира се, обратното също е вярно в пълна степен. Любимият ми пример завинаги ще си остане Ребека Блек и отвратителната ? песен Friday. Парче, което се превърна в същински интернет феномен и пример как не трябва да звучи музиката изобщо.
Хората влизаха милиони пъти в YouTube профила ?, подигравайки се колко е ужасна песента. Клипът пък се превърна в посмешище - и неслучайно. Но пък за сметка на това парчето записа милиони продажби и в iTunes. За истински, фактически, реални пари. Въпреки че хората си го взимаха на шега, колкото да го пускат на авери и да се подиграват на Ребека Блек.
В резултат Ребека Блек в момента почти сигурно е милионерка. Но това далеч не е всичко. Тя вече има и сериозна популярност зад гърба си. Ето, гледам миналата седмица е качила новия си хит – Saturday. Която песен даже не е толкова отвратителна и има сериозно количество самоирония – качество, което уважавам у всеки, който го покаже.
Така Ребека Блек може и да не е най-талантливата музикантка – напротив. Но ето, че по един или друг начин тя е в позиция, за която може би милиони хора с амбиции в свиренето или пеенето могат само да си мечтаят.
Да. Това е интернет. Не е задължително да е справедлив, но винаги е интересно в него.
Разбира се, аз харесвам настоящото положение. В интернет човек има пълен контрол – може би заради това се случват подобни феномени. Ако не те кефи начина, по който се рекламира нещо – просто затваряш прозорчето. И толкоз. Край.
Няма ги постоянните реклами от радио или телевизия, които рано или късно ти се набиват в главата. Защото кажи-речи няма как да ги изключиш. И ти промиват мозъка. В интернет го има магическото копче... игнориране. Под формата на хиксче до всеки прозорец в браузъра. Затваряш нещо да не те занимава и край!
Кой ли пък знае – може би именно телевизията е създала много от навиците на интернет потребителите. Които по навик премахват всичко досадно. А може би когато имаме пълния контрол в интернет, просто избираме това, което наистина ни харесва. И в крайна сметка куп услуги имат най-директния възможен вот – редовните им потребители.
Но пък всичко това е нещо хубаво. Всеки проект трябва да има капка страст и късмет, за да е успешен. Не става само с теория, с планиране, скици и таблици. А и кой знае - щом дори и Google може да се провали със своята социална мрежа, защо пък всеки от нас да не опита нещо интересно в нета?
Още по темата
Колкото до Google, ми е забавно как искат да станат монополи, като не разбират, че ако не им харесва на хората, просто ще изберат да го зарежат и толкоз. Ако YouTube не беше добре познатия гигант от едно време, а услуга от миналата година да речем, досега да е замрял. Нямам нищо против да се защитават авторски права, но музикалната индустрия са голями курви... Just saying.
Въпреки всичко го предпочитам пред Vbox7 всеки ден.
В последно време YouTube прави това, особено в случаите, в които ебава създателите на оригинално съдържание в полза на музикалните компании. Плюс тая прекалено нагла интеграция на Google+ в коментарите...
А и ми е много интересно как могат да си подобряват Content ID системата, а не могат примерно да премахват автоматично онея супер досадни "клипчета", в които няма никакво видео и пускат линкове към някакви подозрителни сайтове... интересът клати феса, май.
П.С. А Vbox7 си е истинско мъчение, имам чувството, че трябва да си купя компютър за 10 000 лева, че да ми тръгне нормално. Без да лагва, забива, зацепва и т.н.