Но покрай всичко това логично идват и въпросите. А те никак не са малко. Първото и най-важно – защо Nintendo се решава на подобна стъпка? И второто – дали компанията ще успее да се справи със свирепата конкуренция в мобилния сектор?
Вероятно отговорът на първото не е чак толкова труден. От една страна, мобилният сектор е меко казано експлозивен от няколко години насам. Ежегодно се продават милиарди смартфони и таблети – и доколкото мнозина потребители не са геймъри, то бихте се досетили, че пазарът е колосален. Но това не е всичко.
В Япония мнозина геймъри все по-често се пренасочват към смартфоните и таблетите си като гейм устройства. По принцип в страната мобилни джаджи като DS и 3DS платформите на Nintendo или пък PSP на Sony винаги са имали сериозна популярност. Тъй като японският пазар е един от водещите за японския гигант, то е логично, че няма как да го игнорират. Особено и при положение, че Wii U и там нямаше достатъчна популярност.
С други думи, дори и през 2012 година Nintendo да вярваха, че няма нужда да мислят за продукти, разработени специално за смартфони и таблети, то един от основните им пазари ги подтикна към това. Но дори и да излезем от Япония – в световен мащаб продажбите на Wii U не са блестящи. 3DS се справя окей - но все пак мобилната платформа не може да дърпа Nintendo напред сама. Беше нужна някаква промяна и я виждаме.
А и освен всичко друго Nintendo има значителна палитра персонажи, които моментално ще бъдат разпознати от поколения потребители. Основно Mario, разбира се. Но и немалко други. В сектор като този на смартфоните и таблетите, подобно нещо е от ключова важност. Да имаш нещо, което да се разпознае измежду десетките, вероятно стотици хиляди игри днес. С други думи, мобилните продукти на Nintendo няма как да бъдат възприети като изненадващи.
Но тук идва и друг въпрос – дали това не е знак на отчаяние? Едно признание, че Nintendo по една или друга причина губи почва под краката си?
Като един типичен гигант, който от десетилетия сам създава своя хардуер, компанията не иска да дели парите си с когото и да е. А в магазините на iOS и Android ще трябва да кихне 30% от генерираните приходи и да ги налее щедро в джобовете на Google и Apple. Именно и това беше един от аргументите на Nintendo преди време. Но явно са го преживели.
От друга страна, други водещи компании, включително и Sega, притежаващи куп знакови персонажи също се пробваха в мобилния сектор. И не се справиха особено добре – там правилата са по-различни. Ако едно нещо е сигурно, то е, че трудно можеш да контролираш какво ще стане „вирусно“ в глобалната мрежа – и да налееш много пари за реклама, гаранции няма. А Супер Марио за смартфони може да бъде прегазен от следващия Clash of Clans или пък Candy Crush.
Като друг проблем може и да се посочи фактът, че мобилните устройства фактически си имат отделна аудитория. И тук не става дума за хардкор геймъри срещу кежъюл такива. А по-скоро отделен подход към игрите. Една част от хората предпочитат да цъкат на своите конзоли и PC-та, а на смартфоните отделят малко до никакво внимание. Аз със сигурност влизам в нея.Има и полярно противоположни такива – които и вкъщи си цъкат на телефона, но пък нямат конзоли, а пък PC-то не се ползва за гейминг. Защо пиша това ли?
Говорим за нова причина, която прави навлизането в мобилния сектор толкова трудно. И реално дори EA, дори и Take-Two не успяват ударно да навлязат в него. Или пък Ubisoft, или други гиганти. Да, имат сравнително добри мобилни игри, които си избиват бюджета. Но не бива разработено онова, което всички тези големи компании искат... мултимилиардната цъкалка. Clash of Clans. Angry Birds. Candy Crush Saga или другите хипер успешни заглавия, носещи торби с пари. Мократа мечта.
Всъщност това е вероятно най-големият от всички въпрос – може ли го Nintendo? Да направи завладяващи мобилни игра? Ясно е, че имат финансовия ресурс, имат талантливите служители. Имат цялата инфраструктура. Но дали ще завладеят един хоризонт, който "традиционните“ гейм компании не могат засега? И то при положение, че до съвсем скоро Nintendo не проявяваше никакъв интерес към мобилните платформи?
Тук вече можем просто да спекулираме. От една страна, прецедентите са ясни. И Sega, и Square Enix, и EA така между другото започнаха да съкращават студия, занимаващи се с разработка на мобилни игри. Без фанфари - инфото беше покрито дълбоко в поредните финансови резултати. Да, Nintendo ги очаква сериозна битка. Война.
От друга, компанията все пак успява да съхрани някои от чертите на златните си времена. Игрите им се правят със страст. Неслучайно доста Wii U заглавия миналата година получиха страхотни оценки. Това винаги помага - особено в мобилния сектор. Там хората не се интересуват Nintendo ли си или пък Activision. Гледат играта - а ако не ги завладее за 1-2 часа... чао. Завинаги. Пък ако ще и Марио да е на анаболи вътре.
В крайна сметка предстои да видим какво ще сътвори Nintendo. Сигурно е,че няма да им е лесно. Сигурно е, че мнозина се провалиха. Но също така е сигурно, че пробие ли си ниша в смартфони и таблети, Nintendo ги очакват милиарди долари приходи. И съвсем бързо могат да се завърнат с гръм и трясък. Може би и да подготвят сцената за новата конзола NX?
Още по темата
Адски интересно ми е какво ще сътворят.
Има и някои изпуснати, де... танкчетата например. Или Goal 3, супер любима моя игра...