hategame logo
Стив Джобс – велик гуру или просто един страхотен мениджър?
пуснато на 10 ноември 2012 от pseto
apple jobs
В днешно време, Apple е една от най-агресивните компании в технологичния свят. Независимо дали говорим за маркетинга им или пък постоянните съдебни дела срещу конкуренцията. Разбира се, думата „иновация” се използва постоянно, независимо за какво иде реч. И се запитах – колко неща са създали самите Apple? Колко иновативен е бил Стив Джобс приживе?

Велик технологичен гуру, съградил нещо от нищо ли е той или просто един гениален мениджър със страхотна визия за бъдещето?

За мен, отговорът е един. Стив Джобс беше един мениджър. Неговият Apple – гигант, който купува чуждата иновация и я продава като своя. Но не и компания, създала нещо култово сама.

Не, наистина. Какво е произлязло от самите Apple? Може би концепцията на мишката? Да, Стив Джобс е имал страхотната визия преди над 30 години, за да прозре потенциала й, виждайки я на презентация в Xerox. Но тя не е дошла от разработка на негова компания. Друг е създателят, той е рекламистът.

Може би капацитивният дисплей, който видяхме масово в оригиналния iPhone и това доведе до революция в света на смартфоните? Греда, това пак не е технология, открита от Apple.Естествено, Джобс прозира потенциала й, именно той успява да накара фригидни гиганти като Nokia да спрат да смятат, че хората искат да използват стилуси. Но не я създава.

Дали Apple и Стив Джобс измислят концепцията на устройство, чиято основна цел е да пуска музика? Опс, не... това прави Sony с Walkman още в края на 70-те и iPod не е нищо ново. Концепцията на таблетите ли идва от ябълките? Ммммм, отново не. Подобни устройства биват представяни много пъти през годините. Без успех... без нужната реклама. Без „cool” фактора. Но и таблетите не са дело на ябълките.

Окей, хубаво, ами Pixar? Компанията, която направи компютърната  анимация супер популярна, чиито култови филмчета донесоха милиарди долари приходи? Студиото, управлявано лично от Стив Джобс, което донася и огромна част от личното му богатство, след като бива продадено на Disney?

Опс, то също не е основано то него. Всъщност, Pixar е част от Lucasfilm и Джобс го купува от Джордж Лукас през 80-те години. Пак по същата схема – прозирайки потенциала.

Добре, нека се върнем на съвремието – услуги като Siri например, една от водещите екстри в iPhone 4S и iPhone 5. Това е нещо, което със сигурност е разработено в рамките на Apple, нали така?

Не. Всъщност, компанията със същото име бива основана през 2007 година и купена от Apple след това.

И така можем да продължим още и още и още. Почти при всички иновации на Apple и Джобс можем да открием едно нещо – те са дело на някой друг. Няма как да отрека, че ролята на онзи, който разкрива потенциала в дадено нещо и го рекламира успешно е също толкова важна, колкото и тази на създателя.

Освен това, в днешния технологичен свят, почти всяка малка компания с големи идеи бива купена от някой гигант. Който след това ги рекламира като свои. Това си е напълно нормално и в реда на нещата.

Но при Apple и Джобс има едно такова положение – при тях се говори постоянно за „иновация”. Как всичко идва от тях, едва ли не. А цялата конкуренция само краде. Всъщност, фактите сочат, че произлезлите продукти от ябълките – нещо, което изцяло е разработено в редиците им, а не просто довършено и рекламирано като тяхно... са малко.

В момента се сещам единствено за операционната система iOS. Истинската иновация на Apple. Разработена от самите тях, оптимизирана изцяло за навигация с докосване. Платформа, която успя да удари в земята дървените телефони на Nokia и другите големи на деня преди години. Операционна система, заради която света на смартфоните и таблетите е такъв, какъвто го виждаме днес.

Наистина. Звучи мелодраматично, но е така. iOS вдигна летвата, останалите започнаха да ги следват. Може би някой друг щеше да се сети да направи операционна система, в която не се навигира предимно с писалка. Която е 100% оптимизирана за докосване.

Но може и до ден днешен щяхме да имаме същите дървени телефони, каквито бяха мнозинството преди iPhone. Никой не знае.

Но нещата трябва да се признават. Apple направи революция с iOS.

Само дето тази революция не им дава правото да бъдат окачествявани като светци. Нито пък да сочат с пръсти към останалите компании – „Вие не създавате иновации, ние създаваме”. Или пък „Вие крадохте от нас, ние не сме крали никога”. Разбира се, няма как да не приложа култовото интеревю на Стив Джобс, в което казва, че винаги е бил „безсрамен” в използването на чужди идеи и патенти в свои продукти.

Което за много хора е „скандално”. Аз мога само да поздравя Джобс, че си е казал нещата. Всъщност, това е неговият път в технологиите.

Той не е създател. Той е мениджър. Гениален. Определено. Човек, който е прозрял потенциала в много неща и ги е развил. До нивото, до което са се превърнали в стандарт.

Но Джобсе е и човек, който е окрал куп компании. Човек, който е извил ръцете на множество по-малки фирми, използвайки размера и ресурса на Apple.

Един бизнесмен. Типичен за модерния свят. Безскруплен. Този човек не може да е светец. Не трябва да бъде считан за такъв. Да, за мъртвите или добро, или нищо... но пък да се изкривяват фактите е несериозно.

Стив Джобс беше една от големите личности в съвременния технологичен свят. Но целият мелодраматизъм ми идва много. Около него и около Apple. Той е бог. Не е светец.

Той беше един човек с гениална визия кой продукт ще бъде популярен. Един човек с нюх към маркетинга, издигнал рекламата в технологичния свят до нови нива.

Това не е малко. Именно заради това Apple е най-скъпата технологична компания днес. Но медийното преекспониране ми идва малко много.

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл