Има обаче едни ветерани, които мнозина от нас познават много добре – Haemimont. Още през 2000 година се появи първата игра на студиото – Цар: Тежестта на короната. С годините Haemimont доби популярност с куп стратегии – Келтски крале, Вълшебни кралства, Grand Ages: Rome, а напоследък най-често чуваме за студиото покрай успешната Tropico серия, която нашенците разработват от третата част насам. Леко изненадващо новата игра на студиото се пада нещо по-различно – изометрично екшън RPG с названието Victor Vran. Тази седмица то се появи в Steam Early Access... а отдолу можете да прочетете превюто ми за заглавието.
Като цяло мога да кажа, че Victor Vran определено има сериозен потенциал да се превърне в едно приятно и успешно заглавие от жанра. Геймплей механиките, в които се акцентира най-вече умението са определено стабилни. Засега обаче има много въпросителни – най-вече заради наличното малко количество съдържание в играта. Да, наистина говорим за Early Access продукт, което ще рече, че всеки, който го купи в Steam е напълно наясно, че заглавието не е завършено. Може и онова, което имаме сега да е по-ранен билд на Victor Vran, а пък Haemimont вътрешно да са по-далеч с разработката. Дано да е така.
За момента обаче имаме само намек за солиден потенциал – но това е всичко.
И така, нека започнем с историята. Такава в момента... няма. Бидейки ранен билд, вие само се запознаваме с основния персонаж – очевидно това е Виктор Вран. Той пристига в замъка Загоре (да, яко е да виждаме подобни имена в игри!), за да се бори с напаст от зли същества. Виждаме и обгърната в сянка принцеса, която очевидно ще има водеща роля в заглавието... но точно каква - ще научим по-нататък.
Разбира се, липсата на сюжет не може да не се отрече. Но по дяволите, говорим за екшън RPG. В общия случай жанрът може и да се сведе до „Там са лошите, те са лоши, понеже са лоши – сега ги избий, като междувременно се сдобиеш с много яките предмети и станеш супер як батка“. Тъй че това може да се преживее. Какво обаче имаме откъм геймплей?
Ще започна още в началото с нещо сравнително разочароващо – във Victor Vran имаме един-единствен персонаж. Нямаме какъвто и да е избор на алтернативни такива и доколкото разбирам, подобни не се предвиждат. Тъй че ако искате някоя едрогърда мацка например – такава няма да получите.
За сметка на това Виктор Вран има куп различни костюми – те му осигуряват различни бонуси, подкрепящи даден стил на игра. Стандартният например е балансиран, подходящ и за меле билдове, и за стрелец. Като бонус за всички, поръчали Early Access версията на Victor Vran пък идва костюм, генериращ автоматично Overdrive – ресурсът, даващ ви възможност да пускате заклинания. Всичко си идва с цена обаче - с тези фешън дрешки добиването му секва при нормална битка.
Налични са и други костюми във Victor Vran - например даващи ви Overdrive при критични атаки, удвояващи количеството на този ценен ресурс и т.н. Е, щеше да е хубаво да имаме и истински различни герои - но предполагам, че и това е що-годе достатъчно.
Но стига толкова празни приказки - какво представлява точно играта? Говорим за чист представител на екшън ролевия жанр - изометрична перспектива, куп противници на екрана и постоянно действие. Най-интересното обаче се забелязва още като си пуснете Victor Vran - играта акцентира на умението. За какво иде реч ли?
Най-важното - главният ви герой има способността да прави кълба. Не, че това е нещо невиждано в този тип игри, но тук значението им е значително. Ако не се възползвате от тази опция, много често ще се окажете получили доста тежки щети право в муцуната. Всъщност значението на кълбата е равносилно на традиционни игри от трето лице - не ги ли ползвате често - зле.
Това обаче не е всичко. Виктор Вран може и да скача. Този прийом в стил Супер Марио не е повърхностен - има и влияние върху геймплея и то солидно. Първо - в битка, за избягване на вражески атаки. И да, подскачането е един от ключовите елементи да се измъкнете от кофти ситуация. И второ - намиране на скрити съкровища из виртуалния свят! Да, има лек платформинг елемент във Victor Vran и дори от малкото съдържание в играта можем ясно да го усетим!
И като говорим за нуждата от умение в играта - почти винаги е нужно да мислите за доста неща. Включително и какви оръжия да екипирате. Дори и в рамките на едно подземие ще са ви нужни повече инструменти за справяне с противниците. Босовете пък са особено тегави и изискват много движение, хитрост и премерени атаки, а пък сменянето на пасивните ви умения и магиите ви в движение е силно препоръчително. Примерно на мен ми се случи като атакувам невнимателно един бос с доста подобрена екипировка да загина, докато първия път със слаби оръжия бях по-внимателен и се справих подобаващо.
С други думи, не се хвърляте в дадено подземие на автопилот, натискайки копчета безмозъчно. Трябва постоянно да се чудите как да оптимизирате билда си – и още по-добре, нищо не ви пречи да го правите в движение.
Но като стана въпрос за билдове, тук идва нова въпросителна - не са ли уменията в играта прекалено малко?
Всъщност, стриктно казано, скилове във Victor Vran няма. Поне не и в класическия смисъл на думата. Дърво с умения липсва, а също така и няма разпределение на атрибути за подобрение на героя ви. Чат-пат докато вдигате нива получавате още кръв и увеличаване на вашите Destiny Points, но това е всичко.
Чудите се обаче какви са тези уменийца, които можете да видите от скрийншотовете в статията? Да, скилове във Victor Vran има, но те си вървят заедно с всяко оръжие. Към момента играта включва четири различни такива – меч, рапира, чук и помпа. Оръжията си идват с по 2 умения, като нямате право да ги сменяте или развивате.
Макар и числото да звучи скромно, разликите в геймплея са значителни при различните инструменти за погубване на враговете ви. Чукът нанася внушителни щети и притежава две умения, удрящи куп противници едновременно. Всичко това идва за сметка на ниска скорост, неподходяща за по-бързи противници. Мечът – логично – предлага баланс между скорост и щети, помпата е начинът ви да се отдалечите от гадовете и да ги пуцате отдалеч. Рапирата е бърза и нанася солидни щети на единични противници, като има и удобна AoE атака, но за сметка на това не е чак толкова ефективна срещу босове.
Винаги можете да носите две оръжия, макар че в момента може би е задължително помпата да е едно от тях. Имаме обещание, че скоро ще има още типове, което е добре. Най-вече защото на моменти започва да се усеща еднообразие.
[caption id="attachment_44840" align="aligncenter" width="525"] Вдигането на нива осигурява някои бонуси, но все пак дървета с умения и атрибути няма[/caption]
Да, оръжията се усещат доста различно. Не само Виктор Вран има различна бойна стойка и маниер на действие с различен боен инвентар. Тактиките, които трябва да прилагате също се различават. И все пак ми се струва, че или оръжията трябва да имат малко повече скилове, с които да идват, или да има някаква възможност за персонализация. Може би дърво от умения за някое оръжие? Или нещо подобно?
Общо взето, най-сериозната персонализация във Victor Vran идва от от вече споменатите Destiny Points, а също и възможността да си изберете две специални магии. Тъй като както споменахме, скиловете на оръжията си идват заедно с тях по подразбиране.
При магиите, нещата са що-годе класически. Имате специален ресурс - Overdrive. В общия случай той се пълни, докато нанасяте щети на противниците си (тоест не е точно мана, ами т.нар. rage механика в много игри, включително и WoW). Възможно е обаче Overdrive да се пълни и периодично със споменатия в началото на статията специален костюм.
Специалните Overdrive умения варират – някои ви осигуряват щит, други нараняват вашите противници, трети ви лекуват и др. Специалните скилове обаче се ползват сравнително рядко, тъй като Overdrive не се трупа чак толкова лесно. Общо взето говорим за своеобразни супер умения, които трябва да ви измъкнат от напрегнати ситуации, но не и нещо, което да се спами нон-стоп (пълен Overdrive ви стига за пускането на точно две магии, макар че има опции за увеличаване на капацитета чрез някои костюми).
Интерес буди концепцията на Destiny Points… или DP (да, така се съкращава и в самата игра и доста мъже вероятно ще разберат защо се подсмихвам като го пиша). Това са определено количество точки, които се покачват с вдигане на нива. Те ви дават възможност да ползвате тъй наречените Destiny Cards – пасивните умения във Victor Vran.
Те могат да ви осигуряват по-високи щети с меле или стрелящи оръжия, още точки кръв, увеличен шанс за критични атаки и доста други. По-хубавите карти съответно са по-скъпи и ще ви трябват допълнителни Destiny Points, за да ги ползвате. Също така имате и ограничение на броя позиции. Обикновено това означава ползването 1-2 доста хубави карти, а останалите празни дупки се запълват с по-евтини (и слаби като ефект).
Когато изброявам по този начин нещата, ролевата система на Victor Vran не изглежда чак толкова скромна като мащаб. Но всъщност истината е доста различна. Наличните ви позиции са точно:
-няколко Destiny карти;
-две оръжия с по две умения;
-специалните ви заклинания, ползващи Overdrive;
Полето на персонализация си е скромно. Поне засега. Да, имате налични и два слота за отвари, някои от които ви осигуряват специални ефекти. Също така можете да си сменяте и костюмите, които чат-пат се отключват, докато вдигате нива (не видях да могат да падат, докато обикаляте подземия). И все пак, може би е нужно малко повече разнообразие. Почти през цялото време ви падат само оръжия, чат-пат някоя отвара, по-рядко Destiny карти и заклинания. Струва ми се... малко. Някак е друго по земята да се посипва куп помия в стил Diablo II и чат-пат да видите нещо специално... а не да ви падат куп прилични оръжия и в някои моменти - гига яки такива.
Да, наистина играта е в много ранен стадий на разработка. Но реално я чакаме в рамките на половин година – обещана ни е за лятото на 2015-та. Така вероятно няма да видим чак толкова драстични промени в концепцията, ами по-скоро в количеството съдържание.
Наистина няма спор, че идеята във Victor Vran е да видим по-скоро... изометрична екшън игра със сериозно застъпен ролев елемент. Тоест не типично ARPG тип Diablo и всички подобни представители на жанра. В които имаме куп брони, голямо количество скилове, атрибути и тъй нататък, но пък не се изисква толкова високо умение от геймърите. Акцентът е на екипировката и билдовете ви, не толкова колко добре цъкате. И бидейки такъв тип игра, Victor Vran се нрави. Също така говорим за Early Access и тепърва предстои да се добавя съдържание, тоест е възможно нататък дадени системи да изглеждат доста по-пълни, отколкото сега. Мога да се надявам на повече разнообразие обаче.
Нека отделя малко време и на виртуалния свят, за който не стана дума досега. В момента са налични само две зони със своите босове в края – както и много междинни силни противници. Само те ви осигуряват точно 3 часа геймплей – толкова ми отне да мина наличната кампания във Victor Vran. Все пак имате опции да преигравате с малко по-висока трудност, за да не загубите интерес. Като цяло обаче в момента играта има може би 5-6 часа геймплей. С други думи, ако имате намерение да подкрепите нашенците Haemimont, спокойно можете да инвестирате 30 кинта като мен. Редно е обаче да имате едно наум – едва ли ще се скъсате да цъкате поне в началото. Скоро ни бива обещано подземията да се увеличат по брой – но засега няма ясни срокове.
Малкото разнообразие обаче се усеща. Особено при противниците ви. Общо взето имаме различни паяци, скелети с прилежащите им некромансери, както и разнообразни golem-и. Всички тези гадове имат различен набор от умения, които изискват и алтернативни подходи. В някои случаи можете да си помислите, че мощният ви чук е най-силното нещо в света, но след само 10 минути да ви се стори тотално неефективен. Тоест скромното разнообразие на врагове се компенсира от нуждата на алтернативни тактики – не изпадате чак толкова често в рутината. Това е плюс - но можем да се надяваме на още разнообразие.
И така, краят на статията наближава. Следвайки структурата на сайта ще отделя малко време за графика и звук, но най-горе ще липсват тези елементи, тъй като това е превю.
Визуално, Victor Vran е добре. Не е някаква невиждана красота, но за екшън ролева игра – бива. На моменти анимациите изглеждат малко пресечени, вероятно това е търсен ефект... не мога да съм сигурен. Най-важното е обаче, че управлението на Виктор Вран е адски удобно и ви прави удоволствие. Едно от нещата с ключова важност в екшън игрите е героят да се движи според вашите очаквания, да няма лаг при даването на команди и прочее. Е, положението във Victor Vran е страхотно в този аспект.
Откъм звук – нещата са окей. Нямам особено мнение за видяното – саундтракът бива, ефектите стават. Не съм впечатлен, нямам и критики.
И така, заключението. Бих казал, че Victor Vran има потенциала да се отличи като поредната качествена игра, правена в България. Геймплеят е достатъчно добър и вероятно ще се хареса на феновете на екшън ролевите игри. И все пак, поне аз оставам традиционно скептичен. Поне засега.
Първо, не съм чак толкова сигурен дали за половин година Victor Vran ще е готов за пазарен дебют или ще се забави още.
Второ, съдържанието е доста малко към момента. Може и да става дума за ранен билд, а Haemimont да имат подготвено още съдържание - може и да е така. Няма смисъл да се спекулира.
Трето, ролевата система не е чак толкова дълбока и Victor Vran лъха повече на екшън игра с ролеви елементи, отколкото на RPG. Това може да се окаже минус, когато се наближи ендгейма – трябва да има големи възможности за преиграване, за да ни завладее дадена игра от жанра, нали така? Не мисля, че Victor Vran ще набере голяма популярност, ако има просто една кампания от 10-15 часа и толкоз. Наистина много AAA игри са с подобна продължителност, но в общия случай от този жанр се очаква повече.
Като цяло, имаме сериозен потенциал, имаме и множество въпросителни. Скоро ще разберем дали Victor Vran си струва, но засега играта е прекалено рано в разработка, за да се вадят крайни изводи. Аз съм обнадежден - мисля, че имаме дори и потенциален хит. Но все пак, ще запазя правото си на скептицизъм поне засега.
Още по темата
PS Сто процента принцесата се казва Sofia и е заключена в Great Tarnov крепостта