Какво научихме от събитието на Microsoft, което беше дълго... едва един час? За съжаление, това е наистина кратко време. И всъщност вчерашното представяне беше една прелюдия към това какво ще се случи на най-голямото гейм изложение E3 през юни и нищо повече. Тъй като Microsoft предимно загатна какво ще бъде Xbox One... без да разкрива достатъчно детайли.
Но нека започна от това, което все пак ни беше показано – хардуера. Чисто естетически, Xbox One няма с какво да се похвали, буквално. То е ясно, че конзолата си има „кашон“ в името... но това не значи, че трябва да прилича на видео плейър от зората на 90-те години! Мнозина в интернет моментално направиха такова сравнение и аз съм напълно съгласен с него.
Естествено, мен естетиката не ме касае особено. Няма да спя с тази конзола. По-важен е хардуерът. За съжаление, Microsoft не разкрива много относно този аспект.
Бива разкрито единствено, че Xbox One ще използва 8-ядрен 64-битов процесор и графичен ускорител на AMD в т.нар. APU конфигурация. Това ще рече, че CPU и GPU се намират на един и същи чип. Това позволява занижен разход на енергия, по-малко заемано пространство в една машина...
...но и по-ниска графична мощност. Поне сравнено с едно PC и неговите отделни CPU и GPU.
Този 8-ядрен процесор напомня на този в PlayStation 4. Всъщност, почти сигурно откъм производителност, двете конзоли ще са доста подобни. Все пак използват хардуер на една и съща компания – AMD. Но Microsoft така и не споменава изрично каква е изчислителната мощност на Xbox One. Sony разкри този факт за PlayStation 4 – 1.84 терафлопа.
Така можем единствено да гадаем колко точно е мощността на Xbox One. И също така кой ли ще е лидерът при настоящото конзолно поколение – Microsoft или Sony? Според мен си има причина да се крие мощта на Xbox One…
Останалите известни хардуерни спецификации на майкрософтската конзола разкриват 8 GB DDR3 RAM, както и наличието на Blu-Ray оптически четец. Конзолата ще се продава с 500 GB твърд диск, като ще е възможно разширяването на това пространство чрез външни носители.
Що се отнася до контролера, първата промяна, която се забелязва отдалеч е преместването на Xbox бутона. Копчето вече е в горната част, вместо в средата. Отново имаме и два бутона, които преди бяха Back и Start. Сега те нямат названия, като върху левия можем да видим две пресичащи се прозорчета, а на десния – три успоредни чертички. Функционалността на тези бутони вероятно ще бъде разкрита в детайл скоро.
Сериозна новост ще има при тригерите на контролера за Xbox One, които ще вибрират. Което ще позволи на гейм разработчиците да ги използват, за да се потопят геймърите още повече в игрите.
Като цяло, Microsoft обещава „40 иновации при дизайна на контролера“. Вероятно човек ще трябва да се докосне до джаджата, че да ги усети наистина. Макар че най-интересното е следното... контролерът отново ще разчита на класически батерии! Вместо станалата стандарт литиево-йонна такава... защо Microsoft са избрали този дизайн, можем само да гадаем.
Но новостите при хардуера не са свършили дотук. Най-интересното при Xbox One е фактът, че ще е нужна активна камерка Kinect, за да функционира. Доколкото това звучи неособено добре, то самата джаджа ще е част от комплекта на конзолата. Въпреки че задължението да ползвам нещо хич не ме радва...
Но нека премина към основното – защо изобщо конзолата се казва One? Причината за това е една стратегия, която Microsoft разгласява бурно от доста време. А именно – превръщането на Xbox в своеобразен медиен център, в нещо повече от „просто игрална конзола“.
Така ще е възможно да вържете вашия телевизор и други мултимедийни устройства към One. Благодарение на това, имате една-единствена джаджа, която отговаря за цялото забавление в хола ви. На събитието беше показано как благодарение на Kinect с гласови команди може да се навигира в самата конзола, да се сменят телевизионни канали и др.
Интересна опция е пускането на няколко неща накуп. Примерно активирането на Skype като по-малко прозорче в дясната част на екрана ви. Което ще ви позволи внимателно да следите дали някой не ви пише, като същевременно гледате филм или цъкате на някоя игра. Тази екстра е особено полезна, ако приятелката ви се обижда често, че не й отговаряте своевременно.
Имате и други възможности. Например да си пуснете Internet Explorer (логично е, че това е вграденият браузър на Xbox One) и да потърсите решения на някоя особено досадна загадка. А може би ви е станала интересна подробната история за някой герой и искате да прочетете повече в нета?
Общо взето, тези социални екстри звучат интересно. Макар че не съм много сигурен как ще бъде направена изпълнена интеграцията с телевизор... струва ми се, че повечето традиционалисти ще използват услугите на доброто старо дистанционно.
И така. Покрихме хардуера, както и основната причина конзолата да носи названието One. Но това далеч не е всичко. Има още какво да се каже... макар че не всички следващи редове ще са положителни неща.
Първо, Xbox One няма да пуска игри за Xbox360. Тоест, положението е същото като при PlayStation 3 и PlayStation 4. Следователно няма нужда да бързате с изхвърлянето на стария Кашон или PS3-ка – те ще ви служат вярно още година-две.
Второ, наличието на онлайн свързаност ще е ключов елемент в Xbox One, но пък „няма да е задължителна“. Представители на Microsoft казват, че геймърите няма нужда да се притесняват, ако интернетът им спре за няколко минути или час-два, като изрично споменават, че „сървърите и архитектурата на конзолата са достатъчно добри, за да не се случват проблеми като дебютите на Diablo III и SimCity”. Лошото е, че не бива даден еднозначен отговор – ще е възможно ли да се играе, без конзолата да е свързана в интернет примерно цял ден? Ще можем ли да идем в някое усамотено планинско кътче без връзка към глобалната мрежа и да цъкаме? Нещо ми подсказва, че при този казус ще има някакъв отрицателен обрат...
Но нека продължа нататък с една лоша новина. Поне за всички от нас, които разчитат изцяло на игрите втора ръка – категория, в която спадам и самият аз. При One, дадена игра ще се обвързва с Xbox Live акаунт. Който от своя страна ще е едно цяло с уникалния номер на вашата конзола.
Следователно ако дадете диска с играта на ваш приятел – или просто го продадете – то новият му притежател ще трябва да плати определена сума, за да му тръгне дадена цъкалка.
Бих казал, че това е определено противоречиво нововъведение. Не става ясно колко ще струва луксът да се пусне дадена игра, като Microsoft не разкрива и достатъчно детайли за самата екстра.
Става ясно друго нещо, което звучи адски интересно на теория, но трябва да видим как ще е изпълнено в реалност. Макар и подробности да липсват, то Microsoft разкрива, че в Xbox One ще има някакъв вид пазар, където геймърите да продават ползваните си игри. Или с доплащане да ги разменят за нови такива.
На теория това звучи интересно. Като опит Microsoft да печели директно от препродажбата на игри. Честно казано, ако цените са прилични, то бих прегърнал тази екстра с две ръце... но защо ли си мисля, че нещата няма да са голяма далавера?
Общо взето, казусът с ползваните игри ме интересува особено живо. Надявам се на E3 да научим повече.
Като цяло, това е. Цената на Xbox One все още не е известна, като конзолата ще се появи „в края на годината“. Точната дата не се знае.
Общо взето, събитието на Microsoft ме разочарова сериозно. Докато това на Sony беше прекалено дълго и скучно, то поне там ни бяха разкрити множество детайли за хардуера на конзолата. Плюс това видяхме геймплей от някои игри.
Microsoft, от своя страна, незнайно защо реши да направи късо едночасово събитие. При положение, че целият геймърски свят е приковал очи в тях. Мога да кажа, че това беше лошо решение.
Най-вече не ми харесва фактът колко въпросителни остават след тази премиера. Защо не научихме пълни подробности за хардуера на Xbox One? Какво е положението с използваните игри и изискването за интернет свързаност... нещо, което съм сигурен интересува много геймъри? Е, отговорите на E3.
Иначе, както и при представянето на PlayStation 4, то ще отделя различна статия за разясняване на това какви игри ни бяха представени заедно с Xbox One.
Още по темата
>нещо като always online ама не е
>нещо като домашен медиен център ама пак не е, щото е и конзола, но и домашен
медиен център, но и конзола, ала предимно домашен медиен център и през останалото време конзола.
>болимакуразатебетебеитебе.jpg
Tамъъъъън да кажа, е Micro... well played, не чак толкова зле, преди да видя другите гомна дето са заредили. Баси тпъаците...
О, и междудругото, не съм фен на APU технологията, напомня ми на лаптопите с тяхното вградено видео. Нещо ми подсказва че тази рам май ще се ползва общо от хардуера.
Като цяло meh... като типичен източен европеец, ако случайно попадна на нея някой ден, ще и изпиратсвам майката.
...или казано инак, Xbox One вероятно ще е на нивото на хубава видеокарта от 2009-2010 година. Без да взимаме процесора на едно PC като фактор...
Като цяло се надявам да не се правят нелепи маркетингови сравнения с персоналните компютри, тъй като и Xbox One, и PlayStation 4 ще са доста по-назад.
Междувпрочем, като стана дума за PS4 - там също ще има APU. Вероятно разликата е, че Sony са избрали по-висок клас от AMD. С други думи, тези рекламирани 1.84 терафлопа в PlayStation 4 пак са цялата изчислителна мощ - общо от CPU + GPU, не само GPU-то.
Харесвах конзолите преди, но сега твърдо ми е безинтересно. http://youtu.be/EJ3kPgtv1qQ
Just for the fun of it...
Иначе аз като цяло не съм антифен на конзолите, напротив. Не мога да кажа дали ги харесвам повече или по-малко от PC-то. Ама като почнат да се извъртат фактите като хардуерната мощ и започва да става адски дразнещо.
Иначе кличпето от YouTube баш си показва нещата. На Activision им отделиха цифра време, а те не показаха баш никакъв геймплей от великия им next-gen енджин. Всъщност същото важи и за EA, като се замисля... то не бяха интервюта... после малко CGI и дотам...
Абе, тая компания никога няма да я разбера, ама щом се въргалят в десетки милиарди долари, значи си вършат нещата както трябва.
Аз вече си залагам на PlayStation 4, това е сигурно. Само се надявам Sony да не свалят 10 кожи с цената. И най-вече - да хванат един път шибаните японци да пуснат конзолата и Европа, заедно със САЩ и Япония. Не да чакаме сто месеца.