PlayStation 4 срещу Xbox One – как изглеждат двете конзоли като хардуер, като функции, като плюсове и минуси?
Нека започнем традиционно от твърдата част. В своята есенция, конзолите на Sony и Microsoft използват много подобен хардуер. Използва се т.нар. APU-та на AMD, при което процесорът и видеокартата се намират на един и същи чип. Това спомага за по-малък размер, занижен разход на енергия и количество отделяна топлина.
Процесорите и на PlayStation 4, и на Xbox One са 8-ядрени, 64-битови с x86 архитектура. Чиповете на AMD са с кодовото название Jaguar. Тактовата честота не е обявена официално към момента, но вероятно и в двата случая ще е 1.6 GHz. Имаше и слухове, че в PlayStation 4 процесорът ще е на 2 GHz, но не ми се струва много вероятно.
Първата разлика в хардуера на двете конзоли идва при графичния ускорител. От Sony обявиха още през февруари изчислителната му мощ – 1.84 терафлопа. Засега Microsoft мълчат по тази тема, но вероятно става дума за по-скормните 1.20 терафлопа на тяхната видеокарта. Тези данни идват от слухове, които се оказаха достоверни в своята цялост, тъй че можем да им вярваме.
Втората разлика между PlayStation 4 и Xbox One е в RAM-а. И в двата случая става дума за еднакво количество – 8 GB. Но този в конзолата на Sony е GDDR5, докато при тази на Microsoft е DDR3. Без да навлизам в технически подробности, които честно казано и самият аз не разбирам в детайл, в повечето случаи се смята, че изборът в PlayStation 4 е по-добър.
Не само това, но е много вероятно в Xbox One операционната система да гълта 3 GB RAM. Което означава, че за игрите ще останат едва 5 GB! За сравнение, операционната система на PlayStation 4 ще използва едва 1 GB RAM.
Трябва да отбележа, че данните за конзолата на Microsoft не са официални. Беше намекнато за тях от самата компания и на директен журналистически въпрос те не бяха оборени. С оглед на факта, че в Xbox One се планира интегрирането на един тон мултимедийни и социални екстри, то ми се струва напълно възможно операционната система да заделя 3 GB за себе си.
Ако това се окаже истина, то PlayStation 4 на книга ще има превъзходство. Не само при количеството наличен RAM, но и при по-производителната видеокарта.
Разбира се, важно е да се отбележи едно нещо – най-важно е как ще бъде оползотворен даден хардуер. Но за разлика от PlayStation 3 и неговата адски трудна за разработчиците архитектура, този път Sony са се постарали да предложат нещо напълно стандартно. Не само това, но и фактически няма големи разлики между Xbox One и PS4 – използват се много близки чипове на една и съща компания. Наистина има някои различни модификации на Microsoft и Sony, но едва ли за разработичците ще има голяма разлика между двете платформи. Каквато имаше между Xbox360 и PlayStation 3.
Но стига толкова за този аспект. Нека преминем към нещо друго – контролерите на двете конзоли.
От това, което ни представиха Sony и Microsoft, то изглежда превъзходство отново е за PlayStation 4. Контролерът DualShock 4 може да се похвали с няколко новости. От една страна, падът ще притежава вградени колонки. Които ще са нещо хубаво за хората като мене, които се оповават на гадните пищялки от монитора си.
Заедно с това, контролерът на PS4 ще има и нов светлинен сензор в предната си част. Той ще се използва заедно с камерката Eye, за да се регистрират движенията на пада. С други думи, ще се добавят допълнителни възможности за управление във всяка цъкалка. Освен това този светлинен сензор ще мига по време на игра, давайки индикация, че сте на малко кръв например.
Основната новост при DualShock 4 е тъчпадът в средата на джаджата. При него има поддръжка дори на мултитъч жестове, като ще е интересно да видим как ще го интегрират разработчиците в своите игри.
При контролера на Xbox One, положението не е много по-различно от настоящата конзола на Microsoft. Сериозната разлика в пада е наличието на вибриращи спусъци (известни като шоулдър бутони – онези в горната част). Тази екстра ми изглежда предимно козметична, която ще ви потопи още повече в игрите.
Останалото при контролера на Xbox One си е кажи-речи същото. Тук-таме има малки разлики в дизайна, но нищо, което да се набива на очи. Освен това е наличен и един странен елемент - при него все още ще се използват традиционни AA батерии! Вместо наличната презареждаща се литиево-йонна в DualShock 4. Което ми се струва меко казано абсурдно решение от страна на Microsoft. Явно идеята е да се намали цената, но все пак в момента е 2013 година!
Въпреки новостите в контролера на Sony, то големият въпрос е как ще бъдат изпълнени двата аналога. Тези в контролера на Xbox360 бяха доста по-добри по мое мнение, ако говорим за прецизност. И ми се струва задължително японците да ги догонят. Също така често DualShock бива критикуван, че е прекалено малък като размер – в интерес на истината аз не съм голям или висок човек, тъй че ми се струва удобен. Но предполагам, че падът на Xbox One ще е по-подходящ за някои хора.
Но нека караме нататък – допълнителните аксесоари! Във всеки комплект на Xbox One е включена камерката Kinect – по-точно новото й поколение 2.0. Наличните подобрения при джаджата ще са множество. Сензорът например ще е 3 пъти по-добър, като може да регистрира дори най-лекото намачкване на ваша дреха! Освен това Kinect 2.0 ще улавя 60 градуса повече, сравнено с предходното си поколение. Заедно с това ще е наличен инфрачервен сензор, който... ще ви открива в изцяло тъмна стая!
Други екстри в Kinect 2.0 ще са разширените възможности за разпознване на глас. От Microsoft рекламираха в детайл как Xbox One може да се контролира изцяло благодарение на камерката чрез говор.
Като цяло, Kinect 2.0 е много по-добро предложение от това на Sony. Тяхната камерка Eye има някои подобни възможности – за следене на вашите движения например. Но те са на доста по-базово ниво. Като цяло, това е джаджа, която ще се използва предимно с контролера DualShock 4. Или просто като традиционна уеб камера. Но не говорим за нещо, което да е изцяло различен метод на управление като Kinect 2.0.
Като цяло, тук резултатът е 1 на 1. Падът на PlayStation 4 има повече нови възможности, но пък за сметка на това Kinect 2.0 е по-добър от Eye.
И така, ще приключа темата за хардуера с цената. Където идва големият шамар! PlayStation 4 ще струва 399 долара/399 евро – или към 800 лева у нас! Xbox One, от своя страна, ще е прилично по-скъп – 499 долара/499 евро – към 1000 нашенски лева!
Всъщност, тук има един хитър момент. Xbox One се продава с Kinect 2.0 в комплекта, докато PlayStation 4 е без камерката Eye. Ако някой изяви желание да се сдобие с нея, трябва да кихне още 59 долара/49 евро. Всъщност, дори и с нея, PlayStation 4 пак е по-евтин. Но най-важното е друго – че човек има правото на избор. Лично аз нямам интерес нито към Eye, нито към Kinect 2.0!
Завърших темата за хардуера. Но не си мислете, че сравнението е приключило. Напротив, тепърва започва. Защото вече достигаме до скандалите и ограниченията!
Всъщност, долните редове ще са изцяло против Microsoft. Не защото имам нещо лично против конзолата им... ами поради причината, че те обявиха адски много противоречиви неща.
ЪПДЕЙТ: Надолу продължава оригиналната ми статия, но откакто я написах се случиха някои драстични поврати в политиката на Microsoft. За които можете да прочетете повече тук! Надолу ще оставя първоначалния си текст, за да се види каква е било. Накратко: няма да има заключване по регион, няма да има ограничения при игрите втора ръка, няма да има влизане в интернет един път на 24 часа. За сметка на това, изискването Kinect да е постоянно включен към конзолата не отпада!
Първото от тях е... заключването по регион! При Xbox One ще има такова, докато при PlayStation 4 – не. Но ако си мислите, че става дума за „обичайното“ заключване – игрите и конзолите да са разделени за Азия, Северна Америка и Европа... то ще сте в грешка!
При Xbox One ще е налично тотално заключване! Конзолата ще дебютира на 21 световни пазара през ноември тази година. България, естествено, не е сред тях. И така – ако аз или вие си купим Xbox One, той просто няма да пусне нито една игра! Защо? Защото конзолата е заключена по страна! И тъй като България не е в списъка от 21 избрани държави, то чисто и просто Xbox One ще е неизползваем.
Всъщност, какво говоря за нас... конзолата на Microsoft няма да се появи дори в Япония!
И като става дума за това заключване, то тук не говоря за спекулации. Това е потвърдено официално от Microsoft. Ако си купите конзола в САЩ и я занесете на пътешествие в Япония, България или друга неподдържана страна, то няма да можете да си пуснете нито една игра! Чисто и просто!
При PlayStation 4, за сравнение, подобно нещо... липсва! Откъдето и да си купите конзолата или пък игри за нея, то те ще вървят! Наистина ще е възможно даден разпространител да прецени, че иска определена игра да е заключена по регион. Но това ще си зависи изцяло от определена гейм компания. А не от Sony. Докато при Microsoft… независимо от желанията на разпространителите, игрите ще са заключени не само по регион, но и по държава.
Разбира се, тук можете да се запитате – ама откъде ще се знае, че съм си занесъл конзолата в друга държава? Много просто... в Xbox One има изискване на всеки 24 часа да се логвате в интернет. Поне един път. За да се провери къде се намирате, дали не сте си преместили конзолата.
Независимо дали става дума за сингъл или мултиплейър игра. На всеки 24 часа... задължителна проверка. Ако случайно не я изпълните, конзолата ще блокира възможността да цъкате игри! Чисто и просто! Тази възможност ще бъде активирана едва след проверката.
Що се отнася до PlayStation 4, такова нещо няма. Игрите няма да изискват каквато и да е връзка към интернет. И ще можете да си носите конзолата където ви скимне. Естествено, говоря за сингъла – по логични причини за мултито ви трябва интернет.
Но ограниченията при Xbox One не свършват дотук! Друго сериозно критикувано нещо беше обявеното условие, че конзолата... не работи без камерката Kinect 2.0 да е включена към нея! Просто не става! Онова око, което може да ви вижда в тъмното... то трябва да е активно по всяко едно време. Иначе конзолата ви няма да запали. И тук няма значение дали искате това да се случва или напротив... нямате избор!
Но ако си мислите, че ограниченията при конзолата на Microsoft най-накрая са приключили... то не, не са. Вече достигаме и до игрите.
При Xbox One, вие сте задължитени да регистрирате дадена цъкалка във вашия Xbox One акаунт. Оттам нататък, тя се свързва изцяло с него. Един вид се жените. Докато смъртта ви раздели.
След това... вие можете да дадете назаем тази игра на един-единствен ваш приятел. Ако след това дадете диска на втори ваш авер, то играта просто няма да подпали. Тъй като сте преминали лимита си!
Това ограничение се налага от самите Microsoft, а не от гейм разпространителите. Вие сте задължени да обвържете играта си с Xbox акаунт. Оттам нататък, можете да я дадете точно на 1 ваш приятел и не повече. На всичкото отгоре, даването назаем няма да е налично при дебюта на конзолата! Ще бъде интегрирано по-нататък. Всъщност, същото важи и за опцията да продавате игрите си - Microsoft обещава подобна функционалност, но не и през ноември. Когато е пазарната премиера на Xbox One. Ами в някакъв бъдещ момент.
Иначе, Microsoft обяви, че „ще е възможно да продавате игрите си на определени вериги магазини или пък други хора“. Като разпространителите ще решават дали да блокират това или пък да изискват определена сума пари. Но подробности за тази услуга няма - абсолютно никакви. Ясно е, че няма да е налична при дебюта на Xbox One, с други думи един-единствен човек ще може да използва дадена игра. След това ще бъде активирана възможността да продадете игра на даден магазин или друг човек - вероятно чрез посредничеството на Microsoft - но как ще се случва това... не се знае.
Положението при Sony в този аспект е много по-простичко. Искате да дадете дадена игра назаем? Няма проблем – просто хвърляте диска на ваш приятел. Няма такова ограничение от един, двама или петима. Самите игри няма да се обвързват с PlayStation Network акаунт – можете да ги продадете или заемете във всеки един момент.
Sony отбелязва, че все пак ще има ограничения... стига те да са наложени от разпространителите. Вероятно тук се имат предвид концепции като online pass-а. Която е много популярна в момента – код, с който отключвате мултиплейър режима на дадена игра. Във всяка кутия има точно един такъв. Ако продадете вашата игра, то нейният собственик трябва да се сдобие с нов online pass, за да цъка в мулти.
Мислите си, че провалите на Microsoft свършват дотук? Ох, как грешите. Тъкмо тези дни беше обявено поредното скандално нещо – в случай, че вашият Xbox Live акаунт бъде баннат, то вие губите правата за игрите си, свързани с него! С други думи, вие нямате каквото и да е притежание над даден игрален диск. Вие един вид... го наемате. Като в някогашните видеотеки! И в случай, че Microsoft реши... фактически отнема притежанието ви над него!
Като цяло, досега Sony обяви едно-единствено нещо, което няма да се хареса на геймърите. В PlayStation 4 ще е задължително да използвате платената услуга PlayStation Plus, за да цъкате в мултиплейър. Тоест, същото положение като при Xbox360 в момента. С други думи, PlayStation 4 и Xbox One са еднакви в това отношение – мултито за игри е платено. На мнозина им се искаше да не се дават кинти за тази цел, в това число и аз. Но уви.
Дойде време да отделя малко време за ексклузивките, които ще видим за двете конзоли. Засега ми изглежда, че предимството е за Microsoft.
Основните ексклузивки за Xbox One, които бяха представени за рейсъра Forza Motorsport 5, онлайн масовия шутър Titanfall от създателите на Call of Duty, зомби играта Dead Rising 3, поредното хипер зрелище на Crytek – Ryse, Halo 5, както и амбициозния Quantum Break.
Отговорът на Sony ми се струва по-слаб към момента. Става дума за рейсъра DriveClub, платформъра Knack, Killzone:Shadowfall, Infamous: Second Son и доста любопитният проект The Order: 1886.
Разбира се, това далеч не са всички ексклузивки. Става дума за привлеклите най-сериозно внимание. Но ми се струва, че предложенията на Microsoft правят по-добро впечатление.
И така, преди последните редове, нека отделя малко думи за специалните екстри в Xbox One и PlayStation 4. От Microsoft бяха почти фанатични в този аспект. При представянето на конзолата им през май, те отделиха адски много часове да говорят за това как можете да свържете всякакви джаджи за домашно забавление към нея. Включително и сателитната си телевизия. Позволявайки ви да контролирате всичко от едно и също място – Xbox One.
Докато тези екстри звучат интересно, то не са нещо нечувано. Напротив, дори голяма част от модерните телевизори имат някаква базова операционна система, позволяваща подобни неща. Освен това, множеството обявени стрийминг услуги ще важат само за САЩ, Великобритания или други подобни водещи страни. Услуги като Netflix например, които не присъстват в България. Но какво ли значение има - тъй или иначе Xbox One ще е заключен по регион!
Sony, от своя страна, видяха настроенията на геймърите. И не обелиха дума за стрийминг, телевизия, мултимедийни устройства и т.н. Вероятно ще има някаква базова интеграция за заинтересованите, но далеч няма да е на нивото от Xbox One.
Иначе, двете конзоли ще имат сериозна социална свързаност. Всичко, което правите в игрите ще може да се споделя из Facebook, Twitter и т.н. Заедно с това ще има възможности за правене на скрийншоти, заснемане на кратки клипчета и други. Специално последното звучи като яка екстра... докато социалната свързаност не ми се струва нещо впечатляващо.
И така, какви са крайните изводи засега? Струва ми се, че всички козове са в ръцете на PlayStation 4. Кажи-речи, изразени предимства при Xbox One няма.
Конзолата на Sony има по-мощен хардуер. По-ниска цена. Може да се използва в цял свят при дебюта си. Няма сериозни ограничения върху използваните игри.
Положението при Xbox One е съвсем различно. Това ще е скъпата конзола. С по-малка хардуерна мощност. Операционната система вероятно ще използва колосални 3 GB RAM. От Microsoft налагат един куп ограничения, най-вече при игрите. И най-важното... чисто и просто Xbox One няма да е възможно да се използва легално в България! Или всеки друг от 21-те пазара, които не са включени в ноемврийския дебют на конзолата.
Като цяло, аз не виждам нещо в полза на Xbox One. Плюс това, наглото отношение на Microsoft и налаганите от тях ограничения ме дразнят още повече. Общо взето, засега изглежда PlayStation 4 е ранният победител при новото конзолно поколение.
Но ще трябва да изчакаме до заключителните месеци на 2013 година. Тъй като сметките никога не трябва да се правят без кръчмаря.
Още по темата
Общо взето PS4 има процесор които се равнява на 50% от мощността на сегашното поколение Intel i7 и видео от порядъка на ATi AMD 7790.
Така че не могат да се преборят с един геймърски компютър, че даже и геймърски лаптоп.
Разбира се, някои щатни студия на Sony и Microsoft доста вредят с подобни смешни изявления...
Но в интерес на истината, графиката, която вадят конзоли на 7, 8 години е невероятна за нивото на техния хардуер. Едно PC със същите спецификации днес няма да зареди и браузър адекватно. Истината е, че разработчиците дават 1000% за конзолите и изстискват хардуера до абсолютните лимити.
Въпросът е дали и PC геймърите няма най-накрая да се облажат от адекватни портове, особено с толкова близката архитектура на PS4 и Xbox One. При всички положения, ако портовете продължат да са нелепи... ще има нещо съмнително.