hategame logo
Я гледай ти – пиратството не вредяло директно на музикалната индустрия
пуснато на 26 март 2013 от pseto
rsz_piratstvo
Ненавиждам особено сериозно асоциациите на филмовата (MPAA) и звукозаписната (RIAA) индустрии. Което съм посочвал и в минали свои статии. Причината за това е простичка – те откровено лъжат за влиянието на пиратството върху финансовите им печалби. Най-често се използва базова манипулация – гледат се броя сваляния на дадена песен или филм в най-популярните тракери и се предполага, че всички хора, които са даунлоуднали нещо... са щели да си го купят.

А заради това свое мислене, в много случаи MPAA и RIAA се опитват да подронят фундаментите на самия интернет, от който се плашат тъй много.

Само че ново изследване забива много лоша вилица в окото на звукозаписната индустрия. Тъй като доказва едно нещо, което много интернет маниаци знаят прекрасно – пиратството не влияе на легалните продажби.

Първото което трябва да спомена относно това интересно изследване е фактът, че то не е на британски учени. Повечето от чиито изследвания са плънка за поп списанията и тотално изпразнени от съдържание. Всъщност, става дума за труд към Европейския съюз на Луис Агуиар и Бертин Мартенс. Дуото изследва подробно навиците на 5000 европейци в интернет.

И резултатите не са шокиращи. Поне за звукозаписната индустрия. Онези от хората, които не са предразположени да купуват легално музика, не си променят навиците. Интернет не им влияе – ако имат възможност да свалят дадена песен безплатно или да я стриймнат от някой сайт го правят. Ако липсва тази възможност – не си купуват нищо!

По интересен обаче е другият момент. При хората, които всъщност дават пари за музика. Оказва се, че огромната част от тях си сваля дадена песен нелегално, преди да си я купи! С други думи излиза, че пиратството се оказва съвсем резонен метод човек да прецени дали някоя песен му харесва или не!

Не само това, но и самият факт, че онези, които подкрепят музикалната индустрия същевременно свалят песни нелегално... показва дори положителна взаимовръзка.

„Макар че има нарушена интелектуална собственост, не е много вероятно да има вреда върху приходите от продажба на музика в интернет“, пишат самите учени. Те добавят, че изследванията им не дават каквито и да е индикации пиратството да застрашава печалбите на звукозаписната индустрия.

Което всъщност е и моето мнение на тази тема. Който купува – купува. Който не купува – не купува. Това е. С интернет или без.

Естествено, някак друго си е да видиш това да го каже изследване, публикувано от ЕС. В крайна сметка, мненията на всеки чикиджия из нета едва ли бива считани за особено смислени... но когато водеща институция ги публикува...

...точно в ташаците, RIAA! Да ви боли!

Макар че докато пиша тези думи започвам да се замислям... дали организации като RIAA не са пределно наясно за ползите и вредите от интернет? И просто се правят на ударени с всички тея кампании против пиратството?

Дали не се опитват да прикоткат още повече хора да плащат за музика, като се изкарват страдалците, при положение, че бизнесът им постоянно бележи развитие?

Или наистина в тази индустрия все още властват предимно фосили, които виждат в интернет „онова страшно нещо, което ще ни затрие един ден“?

Интересна тема. Но пък важното в случая е следното – поне едно изследване на авторитетна организация показва ясно, че глобалната мрежа не е вредител. Така компании като RIAA и MPAA трябва да се замислят сериозно какво говорят... независимо дали е част от някаква си тяхна маркетингова стратегия или обикновено невежество.

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл