Когато ние сваляме торенти с различно съдържание – игри, филми, музика, то големите медийни корпорации ни изкарват бандити и изроди. „Пиратството е равно на кражба“, гласят слоганите им.
Но какво става, когато същите тези корпорации прибягват до идентични уж „престъпни“ методи? Усещат ли се, че ни дават още причини да сме пирати с чиста съвест или сребролюбието им е прекалено голямо?
Чудите се за какво иде реч? Става дума за казус, който наскоро ми попадна в нета. Става дума за музиканта Джонатан Коултън и кавъра му на песента Baby Got Back (хита на Sir Mix-a-Lot от началото на 90-те, който всички ние знаем перфектно).
Под този пасаж съм линкнал двете песни от YouTube - можете да се уверите, че звучат изцяло различно. Врътката? Текстът им е идентичен. Именно заради това вариантът на Коултън се води за кавър. Съответно според щатските закони не попада под законите за авторските права.
Или казано инак – всеки бай Хуй може да си го ползва както пожелае. Без да иска позволение. Възможност, от която се възползва телевизията Fox в сериала им Glee. Те вкарват песента на Коултън в пореден свой епизод, без да споменат където и да е, че това е негово дело. И не променят нищичко по инструментала (единствено педерастизират вокалите).
По закон, Fox не могат да бъдат пипнати. Но всички знаят, че ходът им е изцяло неморален. Защото в случая говорим за очевидно оригинална песен, а фактът, че е кавър само защото използва идентичен текст с парче от съвсем различен жанр е просто правна врътка.
Но Fox се възползват от нея. И то нагло – казват на Коултън, че „трябва да се радва, че песента му е била използвана в толкова популярен сериал“.
И тук идва алюзията ми с пиратството. Също като конкретния случай, то е неморално. Поне за мен. Пределно наясно съм, че не плащам за даден продукт, когато сваля поредния торент. Продукт, който трябва да бъде купен, за да се подкрепи автора му. Знам, че това е неморално. Но също така знам, че това не е незаконно! Тъй като при пиратството фактически е виновен само онзи, който първи рипне дадена игра, филм, песен, програма и я качи в интернет. Всички останали 1, 5, 10, 100 милиона души, които я свалят нелегално... те не попадат под ударите на закона!
И така достигам до главната ми мисъл – как така поведението на Fox е обосновано и легално, а пък на пиратите – не е? Трябва ли да се чувстваме зле, че използваме правни врътки като големите корпорации? Които освен това ни обвиняват, че сме крадци?
Тъй като водещите медийни компании именно с такива ходове вредят на себе си. Ние, обикновените хора, просто си казваме – „Ха, я гледай ти как може един мултимилиарден гигант да се стиска за един надпис, показващ кой е създал дадена песен... защо пък ние да не сваляме техните неща от торентите“?
И това не е само „българска“ култура. Тези неща правят впечатление и на запад. А парите за обикновения човек не стигат навсякъде по света, дори и в „белите“ страни... заради това всеки се опитва да си намали разходите.
Съответно какво по-добро, когато медийните гиганти се прострелват в крака с подобни ходове? Как ще ни накарат ние да сме „морални“, когато те самите не са?
Разбира се, тук не правя призиви за нелегално сваляне на всички продукти. Ние имаме възможността да не сме неморални като корпоративните изроди. Можем да знаем, че свалянето на торенти не е незаконно, но пък същевременно да подкрепяме авторите на определено продукти, давайки парите си за тях.
Примерно за игрите в този сайт давам пари. Или тествам оригинални версии. Въпреки че немалка част от тях отиват в хейт ревюта. Подкрепям индустрията, макар че на моменти не го заслужава.
От друга страна, за филми пари не давам. Тук-таме като ида на кино. Това е индустрия, която не искам да подкрепям и с оглед на повечето помии, които ми попадат пред очите, не виждам причина за това.
Именно това е изборът, който можем да направим. Няма кой да ни осъди – ние си преценяваме. Дали да подкрепим даден артист/разработчик или напротив.
Макар че дори и да не го направим – пак има по-зле от нас. Крадци като Fox, които използват чуждата интелектуална собственост за собствена изгода. Поне пиратите не изкарват пари и не пречат някому да изкарва пари... което се случва в конкретния случай с Джонатан Коултън.
Макар че като заключение мога отново да напиша класическото – хвала, хвала на интернет! Първо, защото ни позволява да научаваме за подобни случаи като този с Коултън... и второ, че ни дава възможността да замеряме медийните гиганти със собствените им камъни. Именно и заради това те се опитват със закони като PIPA и SOPA да навредят на глобалната мрежа... ама все не успяват. И в крайна сметка ще трябва да попроменят бизнес практиките си рано или късно... вместо да мишкуват за жълти стотинки, както правят в момента.