hategame logo
За политиката отново – кога ще стигнем дъното и дали тогава ще се оправим?
пуснато на 03 май 2013 от pseto
dupka
[caption id="attachment_17215" align="aligncenter" width="525"] Когато се стигне дъното на дупка остават два варианта... опит за измъкване или очакване краят да настъпи по-бързо[/caption]

Предполагам, че немалко хора са удряли едно или друго дъно в живота си. Независимо за какво става дума. Тотално прекомерна употреба на алкохол. Крайно вглъбяване в проблеми, които изобщо не са толкова големи и не заслужават това. Оставане във връзка с даден човек, която отдавна е загинала.

От собствен опит и от това, което съм забелязал у други едно нещо ми е направило впечатление – когато човек удари дъното и знае, че това се е случило, то има два варианта за развитие. Единият е просто човек да си остане там, където се намира. Другят – да каже „не, просто не мога да продължавам така, трябва промяна“.

Струва ми се, че много повече хора избират „светлия“ път, тъй да се каже. Тъй като противното води до деградация – или физическа, или психическа, или и двете. Но основният ми въпрос е друг – достигна ли вече дъното нашата политика?

И ако можем да приемем, че това е истина – то какво ще се случи след това? Кой от двата сценария, които описах?

Всъщност, като начало е редно да се замислим стигнала ли е дъното политиката ни. Тъй като тя е нещо като българския футбол. Колкото и да си мислиш, че по-зле няма, то се оказва, че има. Доста. Доста по-зле.

Но мисля, че вече сме близо до най-лошото ниво. Не само заради протестите на Орлов мост, гарнирани с оставката на Бойко Борисов. Дори не и заради отчаяните актове, причинени от мизерното финансово състояние. Просто някак скандала с подслушванията от последните дни беше последната капка. Или на мен ми се струва така.

Не, че не е забавно да слушаме как Борисов и главният прокурор се срещат очевидно неформално и обсъждат „кой на кого е човек“. А също така – кой е пидирас из управленските редици и кой – не. Лошото е, че това е тъжно. И показва сериозно дъно.

Гарнирано и с хората, които ще ни управляват следващите 4 години. Онези, които подслушват ли ще са те? Или пък Станишев, чийто първи ден трудов стаж беше като премиер? А кои са останалите изобщо? Група улични псета, които гонят кервана и се надяват да изпадне кокал от него?

Волен Сидеров например, който в зората на демокрацията пишеше статии в подкрепа на Доган, а пък днес е отявлен националист и се кани да простре обратно България на три морета. Или пък Меглена Кунева, която с широки пръсти подписа всички загробващи споразумения с ЕС, пък сега агитира „За нормалността“... дам, някои хора платиха сметки за ток, които се равняват на половин заплата, доста е „нормално“ това...

И там кои кучета останаха зад кервана, опитващи се да отхапят от кокала? Загубих им бройката. Костов ли, който я влезе в парламента, я не? Или пък традиционните ханъми ДПС, които като нищо ще цъфнат отново в някое коалоционно правителство.

Не само цирковете в последните години бяха прекалено сериозни. Но и положението в момента е такова. Поради факта, че дори нямаме някое лице, което да ни залъже с нещо.

Преди 12 години това беше Царя. Хората му повярваха. Преди 8 лета – БСП, че дори и Атака. Преди 4 – Бойко и неговите големи обещания. Ами днес? Кой остана днес? Никой. Куп стари балтони, които дори нямат прилични кръпки. И под които личи прокажената кожа на онези, които ги носят.

Всички възможни лица се извъртяха. Този факт плюс събитията от последните месеци ни показват, че това е дъното.

Но какво ще се случи след това? Това е въпросът, на който предстои да разберем отговора.

Дали онези, които ни управляват – по-скоро силните интереси зад тях – ще осъзнаят, че ако оставиш една крава да умре от глад, тя не пуска мляко? Няма как да я доиш, ако не диша? Дали няма да видим някакво развитие с оглед на това, че или сме близко до дъното, или сме го ударили?

Или пък управленците ще продължат с това, което си знаят най-добре. Да свалят и кожата от гърба на хората. Пък който оцелял – страхотно за него. Останалите... явно са извадили кофти късмет.

Според мен, трябва да има някакъв прогрес. Така ми се струва. Явно съм в някакво оптимистично настроение. Както националния ни отбор по футбол започна да играе по-добре, че даже и последното дерби Левски-ЦСКА беше интересно. Щом футболът ни може да издаде признаци на живот, защо това да не се случи и с политиката?

Разбира се, с оглед на абсолютно цялата ни история, то можем да се уверим, че българите могат да изкарат доста дълго време на дъното. С векове даже. Тъй че нищо не се знае...

Коментари
undefined
Ивайло Йосифов
03 май 2013
Според мен най-големия ни проблем е толерантността. Толерантността граничеща с глупост и изразяваща се в израза: "Абе не ми се занимава, иначе..." Толерантни сме към всички т.н.р "политически лидери" Толерантни сме към твърденията им, че всъщност сме прекрасна, икономически стабилна държава, при положение, че хора - висшисти се опитват да скалъпят бюджета с 500 лв. заплата. Толерантни сме към малцинствата, които открито вече ни се подиграват. Толерантни сме към пластмасовите домати, към тъпанара паркирал на тротоара и прелитащ с 80км/ч на пешеходна пътека. Прекалено сме толерантни и късопаметни. Дори така наречените протести избиха в толерантност и "абе не ми се занимава" Абе, заслужаваме си съдбата...Колкото и добри качества да имаме, като нация - неслучайно сме били векове поробени, а и още сме - просто поробителите са различни.
undefined
pseto
04 май 2013
Че си я заслужаваме е факт. Аз лично винаги съм смятал, че българите като нация ще оцелеят докато има човечество изобщо. Именно заради добрите и най-вече лошите ни страни.

Но все пак през България минават прекалено много и всякакви интереси. И това ме кара да си мисля, че все някога ще бъдат натиснати политиците ни да се освестят малко, да докарат някакъв прогрес. Особено като доближаваме дъното. То е ясно, че всякакви интереси искат да ни виждат поробени в една или друга степен, но пък на никого не му трябва точно оскотял народ на такова ключово място. Или така ми се струва.

А за толерантността - това е абсолютен факт, макар че няма да крия, че много от нещата, които описваш важат и за мен. Противният вариант ми се струва, че ще бъде да изпаднем в гражданска война... като знам на колко типиве хора съм насъбрал, вероятно и другите са така, то трябва да се избием, няма как да се разберем човешки.

undefined
Ивайло Йосифов
04 май 2013
Толерантността не е лошо качество - напротив. Лошото при нас е, че е криво разбрана. Проява на незаинтересованост и, дори ако щеш, страх. А относно интересите на политиците, било то родни или не, всичко се свежда до това да бъде лесно манипулиран народа. А един страхлив, незаинтересован и най-вече глупав народ е много по-лесно манипулативен от нация, която се интересува какво се случва около нея.
undefined
pseto
04 май 2013
Прекалените прояви на толерантност не са нещо положително, в това спор няма. Никоя крайност не е нещо добро.

Но като стана дума за манипулацията, то все ми се струва, че малко финансова стабилност плюс вече споменатите страх, незаинтересованост и глупост създават перфектната овца. То като се замисля, едните същества в книгата Машината на времето са точно такива. Глупави, незаинтересовани, страхуващи се от онези гадове, които живеят под земята и се хранят с тях нощем. Но пък всеки ден им е блаженство - ядат си на корем, веселят се и си танцуват.

Тъй че си мисля, че и в някаква степен финансовата стабилност е част от "перфектната четворка" на манипулацията. Но явно не е била приложена и все още не се прилага у нас.

undefined
Anon
06 май 2013
Въпреки че вярвам, че подслушванията са някаква инсинуация (защо зам.министъра ще подслушва шефа си, просто няма логика), за мен има доста по-сериозни проблеми от това по какъв начин е решил да говори Борисов на 4 очи с някой си
1) Факта, че министър-председател е бил подслушван без негово съгласие на първо време
2) Факта, че цялата опозиция едва ли не се радва на това и го раздува. Правителствата във всяка демократична държава отказват да коментират такава изтекла информация. Последния глобален пример беше за Wikileaks - нито едно правителство не коментира ситуацията.

Аз вярвам, че ще има напредък, най-малкото защото целия свят излиза от кризата. Като цяло не говоря за политика (нали знаеш, дръж си политическите и религиозни възгледи за себе си и си нямах проблеми), ама ще направя изключение. Вярвам, че последното правителство се справи. Тази криза, няма спор, е най-тежката икономическа криза в историята на човечеството. Знам, че вероятно съм малцинство, но заставам твърдо зад позицията, че задачата на правителството е да осигури благото на държавата, а не на народа. Малко контраинтуитивно е, но... от източници съм се уверил, че по време на управлението на Костов (неговия мандат само) ситуацията се е подобрила рязко. Той обаче на практика е разпродал всичко и цялата икономика, заедно с всички проблеми, тръгват от него и Кунева.

undefined
Anon
06 май 2013
PS: Още нямаш нищо за HotS ://///
undefined
Anon
06 май 2013
По повод коментарите - хич не съм съгласен с Ивайло Йосифов. Българите са едни от най-нетолерантните хора, които познавам. Нетолерантни към чужди етноси, религии, традиции, сексуални ориентации и тн. "Не ми се занимава" е по-скоро българския ужасен мързел, това че все чакаме наготово и не искаме да си мръднем пръста. Например в сградата, в която живея, ако някой е спрял на тротроара няма да се задържи и 20 минути преди да дойде паяк да го вдигне. Хората звънят. На протестите 'спря да ни се занимава', защото някакви мухльовци ги яхнаха и ги превърнаха в политически. На други пък им беше плащано за безредици. Хората в началото искахме граждански протест, а не политически. Ето например протестите за улица Иван Асен в центъра, против асфалтирането й - много хора си протестират по нормален начин, внасят си жалби, нещата се оправят. Просто не е удобно на някой тъпанар да яхне точно това недоволство. Факт е обаче, че хората, които действат, са малко. И смятам, от лични наблюдения, че те са хората с по-високо образование, по-висока заплата, под 50 години - на старото място, в което живеех цареше пълна анархия и на никой не му пукаше.. Малко прекалих. :S
undefined
pseto
07 май 2013
То ако говорим за "класическото" значение на толерантността - да приемеш някого и възгледите му с отворени обятия - то е ясно, че ние не сме такива хора. Но аз имам предвид по-скоро нещо друго...

...а именно "толерантност на мълчаливото съгласие". Ако мога да се изразя така. С други думи - щом не правиш нещо, за да промениш дадена ситуация, то значи я толерираш. Това може да е мързел, може и да е нещо друго.

Е, да, може би не е баш значението на "толерирам". Ама схващаш какво имам предвид.

Иначе за самото управление - факт е, че ГЕРБ трябваше да управлява по време на огромна криза. Помня какво беше преди 2007 година... какви заплати се даваха... последния път като бях охрана за 650 лева на месец около 2006-та бях много, много по-богат от сега.

Но пък кому е нужна стабилна държава при оскотели нейни граждани? Това си мяза на феодалните времена... местният барон може да има пълна хазна и силна армия, но обикновените селяни да са скъсани просяци. А и в крайна сметка, силата на една държава идва от хората... днес политически сме стабилни, няма нужда да хвърлят милиарди долари, за да ни спасят като Гърция. Но при положение, че хората обедняват с огромна скорост... какво ли ще бъде след 5 години? Пак ще изпаднем в криза заради днешните икономии. А пък някак за човек без работа и в лошо положение думите "Ние сме по-добре от Гърция" някак не хващат почва...

undefined
pseto
07 май 2013
Абе, истината е, че темата е огромна и безкрайна. Тепърва ще видим какво ще се случва следващите 4 години... дали ГЕРБ са си научили уроците, както твърдят. В случай, че ги изберат тях. Или дали останалите ще се справят по-добре. Само се надявам да има някакъв общ прогрес...


П.С. Иначе като офтопик - готвя го това ревю, макар и с миши стъпки. Поцъках малко кампанията, чийзнах хубаво с протос разни хора, докато ме кълняха на ужас. Ще го кача със задна дата, де, че дадох приоритет на други по-слаби игри, вместо на StarCraft-а, което не беше много хитър ход. =/

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл