hategame logo
Загиват ли високобюджетните игри или какво изобщо означава AAA продукт?
пуснато на 09 май 2014 от pseto
Video Game And Entertainment Industry Leaders Meet Biden In DC On Gun Control
[caption id="attachment_20477" align="aligncenter" width="525"] Винаги ще има високобюджетни игри като Grand Theft Auto V, но има ли смисъл някои други компании да влагат стотици милиони в продукти, които не са планирани особено добре?[/caption]

Какво означава AAA игра? Ако направим справка в Wikipedia, това ще да е заглавие, което превъзхожда останалите продукти в три направления – иновации в геймплея, отзиви на професионалните журналисти и финансов успех. Всъщност, в последно време тези три неща нямат чак такова значение – определено за AAA продукт се определя нещо с високи претенции и още по-сериозен бюджет.

Но дали този тип продукти вече не изживяха златните си дни, особено с възхода на независимата сцена и някои тежки сблъсъци с реалността на някои компании? И дали тъй наречените AAA игри няма да стават все по-голяма рядкост?

Всъщност, дори и в момента популярността им намалява драстично. От интервю на Тим Суини, шефът на Epic по-рано тази година става ясно, че в момента се разработват около 2/3 по-малко високобюджетни игри. Въпреки че настъпи новото конзолно поколение и би било логично да очакваме именно бум на AAA заглавията. Но такъв няма.

Защо се случва това обаче?

В интерес на истината, за мен е изненавдащо, че дори толкова дълго време се разработваха високобюджетни игри в огромни количества. Защото до една степен това е нещо, което може да съществува в други видове медия – например Холивуд. Но не и гейминга.

Защо ли?

Киното например е традиция от доста десетки години. Хората са си избрали някои си дни – събота ли, четвъртък ли, неделя ли, сряда ли – и си отиват към салоните. Няма значение имат ли някаква идея какво да гледат, нямат ли. От 4-5 филма, все ще си изберат един. Така изглежда малко вероятно някой евентуален блокбъстър да не си избие бюджетът. Заради това Холивуд постоянно бълва подобни ленти.

В гейминга не е баш така. Не, че мнозина от нас не са направили игрите част от живота си. Напротив, прекарваме много време пред тях. Но пък ако нямаш нищо за цъкане, няма да си купиш даден продукт само заради принципа, нали? Не. Напротив, понякога се случва прилични игри да не записват продажби без явна причина. И хоп, нещо потъва изведнъж. Може и да има висок бюджет, маркетинг, ала-бала. И какво от това?

Гейм индустрията е друга ракия, не е като киното. И разни други браншове. Но интересно, доста водещи кадри в нея не осъзнават това... може би защото са ветерани от „развлекателната“ индустрия като цяло.

Е, когато някой продукт с бюджет от 100-200 милиона долара потъне с гръм и трясък, човек се научава, нали?

Всъщност, самата концепция на това просто да наливаш в една яма и да се надяваш в определен момент да изскочи нещо златно ми е доста странно. Просто не се знае колко време ще е нужно. Дали ще са налични добри идеи. Как ще се получат нещата. Дали екипът ще е споен или ще изскочи конфликт.

Креативна индустрия е геймингът все пак. И трудно може да се направи нещо на килограм като в Холивуд. Където огромно количество филми са copy&paste с различни актьори... даже и ефектите се повтарят.

Изобщо не говорим и за чисто техническата част на нещата в гейминга, при която могат да изскочат хиляда проблема от едното нищо. Вече добивам и личен опит и виждам как от най-минималното нещо изскачат бъгове при една игра и край... ходи ги гони! Тъй че и това е титаничен фактор. Не можеш просто да налееш парите и да кажеш – „До есента всичко да е готово“.

Правят се тези опити, да. Но често имаме бъгави недоразумения, които се разбиват по нос в пода.

Така в крайна сметка беше логично да се премине към по-разумния модел. На игри, разработващи се от малки екипи, дори и в рамките на големи компании. Със страст и креативност. Пък когато се поувеличи мащаба – да се намесят повече хора и да добавят допълнителното съдържание.

Да, така не може да се зароди нещо титанично, огромно, мащабно. Като например Grand Theft Auto V. Тази игра от самото начало до самия си край трябва да се прави от доста стотици хора. Няма как иначе. Но това е едно от изключенията, за които знаеш, че спокойно можеш да си дадеш парите. Че милионите са били хвърлени правилно, целенасочено.

В поредния шутър на килограм става точно обратното. Ефекти, графика, озвучаване – отиват луди пари за тях. И геймплеят – 4-5 часа бум-бам по терористите и финални надписи. Малко Call of Duty-like мулти и край. Има ли нещо чудно, че този тип игри загиват?

Определено бъдещето е в малките, правени със страст заглавия. Всъщност, не знам защо геймингът изобщо някога се измести от тях. Може би с възхода на гиганти като EA, Activision и прочее. Които държат пълния креативен и финансов монопол над студията си и не им дават и капчица възможност за самостоятелни действия. Е, има и изключения като Take-Two… но са малко.

В крайна сметка, дебютът на Xbox One и PlayStation 4 дава началото и на друг интересен етап от гейм индустрията – независимите игри. Всъщност, по-точно е да кажем възраждането им отново. Дали това не е нещо, което всички чакаме?

Да, може би графичният детайл няма да е чак толкова великолепен. Или пък озвучаването. Или кът сцените. Дори и мащабът вероятно ще пострада. Но какво от това, стига да се завърнем към едни времена, в които геймплеят да се цени повече от всичко друго?

Коментари
undefined
gola
11 май 2014
проблемът на ааа игрите е че повечето от тях се копират след първата успешна част и се получава игри тип call of duty
undefined
Rosniak
12 май 2014
Липсата на идеи и нововъведения ще убият ААА заглавията. Но и никаквите подобрения към продълженията на инди игри също ще ги закопа. (към Telltale гледам)
undefined
pseto
12 май 2014
Така е, дори и нещо да е успешно първоначално, след това като в детските пред шефовете им изскачат финикийски знаци пред очите и само за това мислят. И е още по-дразнещо, че дори не се мисли за подобрения, ами често се опростяват още повече нещата... именно и заради това си отиват доста успешни серии. Dead Space би могъл да бъде пример, EA се престараха с аркадните шутинг елементи в тройката...

А що се отнася до Telltale, за мен това е предимно нишова компания тъй или инак. Влизат в мейнстрийма, но явно са решили да си правят игри тип сериали и толкоз. Бива ги в това, спор няма... може и да е за добро, кой ли знае. От една страна, може би не искат да губят фенове, ако направят игрите си по-хардкор. Но от друга, все ми се струва, че се прострелват в крака без новости...

undefined
Zvercho
12 май 2014
Истина казвате, но е истина, че сме се разглезили. Помните ли играта Full Throttle? Има няма 2-3 часа геймпей, но не ни пречеше да я превъртаме два три пъти, просто нямаше конкуренция. А сега превъртаме една игра и я изоставаме, без да се насладим на алтернативните и преигравания, защото има други хиляда заглавия, които чакат нашето всевишно внимание. Според мен дори да се създаде игра, добре направена, с месечни обновления на историята, със седмични предизвикателства и годишни турнири, с голям награден фонд, пак ще дойде време да я захвърлим.
undefined
Anon
12 май 2014
Моята Starcraft история ще те обори
undefined
pseto
13 май 2014
Определено има момент на разглезване, спор няма. В крайна сметка, всяка година вече излизат по много игри и то с бюджети в рамките на много десетки, стотици милиони долари. Ако хвърля едно око какво беше положението през 2000 година например - да, има някои игри, които и до ден-днешен преигравам с кеф и бих ги нарекъл велики класики. Но в крайна сметка, имаше по-малко високопрофилни продукти... за разлика от днес. И то доста по-малко като число.

И все пак, в онези времена разработчиците се опитваха да преминават нови граници и да творят. Днес, когато кажи-речи технически пречки няма и може да се направи всичко, повечето компании дори и не помислят за иновации и всичко е copy&paste на CoD, GTA и каквото се сетиш. Което е лошото всъщност.

П.С. А някои зарибяващи игри си фигурират и винаги ще са налични, спор няма. Преди ме беше страх да си пускам StarCraft II, че не се знаеше кога ще му излезе края... един-два мача, още един и накрая са минали 7-8 часа.

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл