Като цяло, мненията са противоречиви. От една страна се посочва, че контролерът е... нестандартен и това пречи на геймърите да свикнат бързо с него. Като основен минус се посочва позицията на кръстачката бутони – те се намират в долната част, което е различно решение, сравнено с Xbox и PlayStation падовете (при тях те са в горната дясна част).
От друга страна Steam контролерът има и много плюсове. Двата трекпада, заемащи най-голяма площ отпред биват харесани заради удобството им. Хубаво е също, че те могат да се натискат – това ви осигурява още 2 допълнителни бутона. А като стана дума за копчета – те ще са... много.
Steam контролерът е създаден, за да се играят възможно най-широк спектър PC игри с него – включително и стратегии! Това изисква максимален брой налични бутони, а те са немалко. Освен класическата кръстачка и двата трепкада, които могат да се натискат (6 бутона), то има и... още толкова на контролера. Налични са както класическите четири шоулдър бутона, така и още два в задната част на пада. Тях можете да натискате с вашите средни или безименни пръсти (в зависимост от навика ви за държане на гейм контролер).
Така джаджата може да се похвали с 12 бутона за натискане – едно определено високо число.
Иначе контролерът записа куп промени в дизайна си. Първоначално например липсваше тъмбстик, който сега се намира в лявата долна част. В крайна сметка финалният дизайн може би изглежда най-добре. Но дали ще спечели сърцата на геймърите? Предстои да научим.
Steam контролерът очакваме в продажба през ноември тази година. Цената му ще е 50 долара – при директно конвертиране в евро, вероятно на нашия континент ще е 100 лева.
Още по темата
И в този ред на мисли как ли са подсигурили поддръжката на стари и нови игри, за да могат да се играят с този контролер, и дали няма да има договор със всяко студио разпространител на игри за правото и внедряването на поддръжка на този контролер?
Иначе ако всички тези въпроси са решени и цената остане такава, си звучи като една "задължителна" покупка.