Първата вълна Steam хардуер ще дебютира на 10 ноември. В това число влизат не само специалните конфигурации, които ще са доставяни от куп водещи компании като например Alienware, но и Steam контролерът.
Както бе обявено и по-рано, Steam машините ще се предават в различни ценови диапазони. Най-евтиният модел на Alienware например струва 500 долара, което общо взето ви осигурява посредствено PC. Топ моделът на същата компания пък е 1420 долара.
Други компании като Syber пък ви дават възможността да си построите сами конфигурация, която ви се нрави. Тоест същото като стандартна поръчка на PC… макар че из нашите ширини малцина действат по подобен начин – всеки пазарува от куп търговци, докато си създаде най-евтината и оптимално мощна машина.
Що се отнася до Steam контролерът, неговата цена е 55 евро или 110 нашенски лева. Него ще можете да си получите също на 10 ноември, като ще тръгне спокойно на всяко PC.
Сега интересният въпрос остава как ще изглежда операционната система SteamOS. Именно тя ще е в основата на хардуера, като е базирана на Linux. Дали ще има някакъв скок в производителността, който да ни мотивира да изберем Steam машините или напротив?
Още по темата
Основната задача на тази ОС е просто да пусне Steam клиента в Big Picture режим, веднага след стартирането на системата. Не е по-различно от FreeBSD-базираната ОС на Sony в PS4.
Крайният потребител не би трябвало изобщо да вижда „красотите“ на Linux, като дори при зареждане, loading екраните трябва да са плавни и да изглеждат като един единствен екран (изисква UEFI). И все пак ако иска, юзъра може да излезе от Steam клиента и да си ползва Linux-а, не е ограничен. Е, може да се изненада, като не намери Daemon Tools...
Откъм производителност нещата не са розови – има изключения, но средно FPS-а в игрите е между 60-80% спрямо същото заглавие в Windows. Има си и обяснение – видео драйвери, OpenGL bloatware vs Direct3D, X11 Server... А, и слабия интерес като цяло на игрите под Linux, от там и допълнителната оптимизация. Обикновено е някакво чудо ако дадена AAA игра получи Linux порт и то native, а не просто емулация като eON (BioShock Infinite, Spec Ops: The Line и Witcher 2). Не, че не работи, а и е по-евтино, но производителността страда.
Ще видим какво ще стане.
Все пак похвално е колко „не става“ Open Source за сериозна работа, пък където се обърнеш, все ще намериш нещо интегрирано в комерсиален продукт.
Лично аз дори не мога да си предствя да си купя готов компютър. Никога не ми се е случвало. Само най-най-първият ми беше готова конфигурация... която един авер ми сглоби доста отдавна. Оттам нататък - всичко ъпгрейди на парче.
Но като цяло - маркетинг. Steam Machines май си е насочен изцяло към западния свят, по-конкретно САЩ - позьорите да кажат "Аз нямам конзола, имам PC, което е по-мощно от конзола"... ама е конзола в своята есенция, понеже е нещо скопено и продадено с надценка без възможност лесно да го ъпгрейдваш в общия случай от краен производител. Тоест ни конзола, ни PC. А и като знам каква е оптимизацията на повечето игри в днешно време... то със Steam хардуер може да се окаже, че си по-зле, отколкото с конзола.
Преспокойно можеш да подмениш видео карта, RAM, HDD etc. та дори и процесора, естествено всичко това в зависимост от дъното.
Като цяло добра идея, ама едва ли ще е $$ изгодно, да не говорим, че нас никой не ни ебава за живи и без това.
Виж за Steam контролера съм навитак да го пробвам. Изглежда нестандартно и интересно.
А иначе да, ще има ъпгрейди при Steam машините, все пак са стандартни PC компоненти. От друга страна - ако е затворен даден компютър гаранционно, то пак си отиваме на изходна точка. Просто си купуваш готова конфигурация. И ако SteamOS не дава нищо откъм производителност, което все пак си беше по-очакваното, то нещата си бият тежко на маркетинг.