
За какво става дума?
Преди няколко дни беше пуснато първото видео за Call of Duty: Black Ops Cold War. По-скоро ставаше дума за тийзър, състоящ се от куп реални кадри на събития от Студената война. За около секунда има и момент от протестите на площад Тиенанмън през 1989-а.
Явно някой от Activision не е осъзнал каква грешка е направил, но моментално след пускането си тийзърът бива баннат в Китай. Вероятно и целият Call of Duty: Black Ops Cold War е бил под угрозата да не бъде пуснат в страната, преди Activision да реагира светкавично и премахне пипкавия момент от видеото.
В резултат имаме нов тийзър, наличен под статията, в който секундата, свързана с Тиенанмън, е премахната (можете да видите кадър от нея горе). Предстои да видим дали Activision ще направи достатъчно да омилостиви Китай - един от най-големите световни пазари, но и сериозно регулиран от комунистическата партия там. Най-вероятно в самата игра все пак протестите от 1989 година не са включени в историята.
Събитията на Тиенанмън и до днес това са тема табу за китайското правителство, като никога не бива обявен броят на жертвите (предполага се, че та са стотици). Кадрите от протеста биват активно цензурирани, включително и от водещи търсачки като Google (които имат локални версии за Китай, спазващи местните закони). Споменаването на Тиенанмън пък със сигурност гарантира гнева на комунистическата партия.
Доста западни геймъри биха повдигнали въпроса докъде биха стигнали големите разпространители, за да не затворят пред себе си вратите за огромния китайски пазар. Но знаем отговора - доста надалеч.
Още по темата

Лицемерието на света!

Та така - ревеш само ако нещо няма да те удари в джоба, иначе мълчиш като риба.
П.С. Макар че корпорациите не ги обвинявам в нищо, една корпорация няма лице, няма душа и няма идеология, тя е просто една машина за пари, която съществува, за да прави прави.

