hategame logo
Absolver – определено файтър с потенциал, но прекалено много грайнд
пуснато на 24 октомври 2017 от pseto
absolver cover
Absolver предлага една невероятна бойна система... но някои минуси е възможно да намаляват удоволствието ви от файтъра.
grafika 2
Визуално... нещата са средна ръка. Самата бойна система е мазна, а анимациите - добри. Има прекалено драстични и необясними сривове във фреймрейта обаче, а и самата графика не е особено красива. Визуалният стил няма да се понрави на всички.
zvuk 2
Средна ръка. Става. Нищо особено положително, нищо особено негативно.
gameplay 3
За феновете на файтърите бойната система ще се стори като нещо страхотно. Определено си струва - от А до Я. Голяма дълбочина и различни възможности за креативни билдове (и такива, които пасват на личния ви стил - нещо адски важно).
ocenka 3
Въпреки че по традиция няма как да се мине без някои критики от моя страна - то мога да кажа, че Absolver вероятно ще се понрави на файтинг феновете.

absolver 1

Още от момента, в който Absolver беше представен ми хвана вниманието. И неслучайно – от времената на Oni съм влюбен в игри от трето лице, които имат бойни системи, сравними с файтъри тип Tekken. Но през годините не видяхме чак толкова успешни заглавия от жанра.

Е, Absolver изглеждаше много добре от видеотата, които гледах за него. И трябва да отбележа – играта не е никак лоша в куп свои аспекти. За съжаление обаче малкото съдържание, както и прекалено драстичното количество грайнд успяват да хвърлят сянка върху една иначе стабилна игра с доста потенциал.

Или казано иначе – може би сред известно време Absolver ще се превърне в нещо повече. Макар че се съмнявам... В момента? При цена от 60 лева заглавието ще ви предложи едни десетина-петнайсет часа приличен геймплей... и вероятно след това ще ви омръзне внезапно. Както се случи при мен.

Но нека карам по традиционната процедура – започваме с историята. Която всъщност е доста минималистична.

absolver 13

Ние поемаме ролята на поредния Prospect във виртуалния свят – перспективни бойци, които целят да се издигнат до най-високата възможна титла – Absolver. Това се случва по най-логичния възможен начин – чрез побеждаване на всички останали претенденти.

В Absolver играта не навлиза в детайли за какво и защо се борим. В уводната кът сцена екипираме маска, очевидно със свръхестествени корени, където вероятно е обяснението защо никога не умираме наистина. И горе-долу това е. Оттам нататък търчим и се млатим с каквото ни попадне пред очите.

Накратко историята я има дотолкова, доколкото да е наличен съвсем базов контекст. Всъщност бих казал, че сюжет почти няма. Ако си мислите, че Dark Souls е минималистичен – то в Absolver няма почти нищо.

absolver 15

Тъй или инак поне аз не очаквах нищо особено откъм сюжет. Така ми е трудно да кажа, че съм „разочарован“ примерно. Поради която причина карам директно напред към геймплея. Какво имаме при него?

Ами, следното – Absolver е онлайн игра с нещо като отворен свят със солидна нотка Dark Souls. Умирането например е толкова обичайно нещо, че няма накъде – още от самото начало на играта, когато сте доста слабички ще свикнете да загивате и да се връщате от последния чекпойнт. Който за щастие винаги е близо и почти никога нямате чувството, че Absolver нарочно ви разкарва.

В началото противниците ни са прилично трудни – особено и когато са на групички по няколко, поради която причина всяка битка се превръща в батак, достоен за финална сцена на екшън от 80-те. Като за капак в началото на играта не знаем почти никакви движения и трябва да попиваме всичко от противниците си.

absolver 5

Споменавайки Dark Souls има и други белези от популярната игра в Absolver. Атрибутите и влиянието им върху различните движения пак са представени с буквичките S, A, B, C, D и E. Съответно в реда, в който ги изброих първата дава най-голям бонус на дадено движение, а последната – минимален. Самите атрибути не оказват чак такова влияние (също като в Dark Souls), а в един момент се усеща драстична намаляваща възвръщаемост (баси, колко съм свикнал да казвам diminishing returns). С други думи в началото всяка точка дава големи бонуси, но един момент нататък са едва забележими.

Останалото в Absolver е сравнимо по-скоро с всяко MMO. Из виртуалния свят са пръснати куп противници, които периодично се възраждат след смъртта си. За разлика от Dark Souls това не се случва след като загинем или презаредим играта – става постоянно. Което е логично – в крайна сметка не сме сами, а останалите хора, които влязат в дадена зона и щъкат из нея също трябва да има какво да млатят.

Другите живи хора също са край нас, като могат да изберат да бъдат задници и да ни нападнат, докато се бием с някое NPC или да ни помогнат. Честно казано втората категория е далеч по-доминираща в Absolver – истинските нещастници бяха прекалено малко. Което е сериозен плюс.

absolver 8

Що се отнася до самия отворен свят – веднага ще кажа какъв му е основният проблем. Прекалено малък е. В рамките на около 5 часа не само ще сте видели абсолютно всичко от него и вероятно ще го знаете наизуст – вие и ще сте превъртели играта. Както бихте се уверили числото определено е... скромно. Заедно с това имаме малко босове – три броя (макар че са налични и междинни такива – някъде 6-7 броя ако не ме лъже паметта).

След изтичането на тези пет часа – а някои хора са минали Absolver и за около три – ви остава едно-единствено нещо за правене. Фарм. На две неща – по-високи нива (максималното е 60-то) и бойни движения.

Светът на Absolver буквално не предлага нищо друго. Да, има предмети, с които може да се екипира героя ви – но за няма и десетина часа вероятно ще имате всички от тях, много от тях многократно. Търговия под каквато и да е форма липсва, а в отворения свят няма нищо за правене, освен убиване на безброй ботове.

absolver 1

Да, наистина акцентът в Absolver пада върху Combat Trials – PvP режима. Но все пак смятам, че щеше да е добре да има повече неща за правене в отворения свят (който всъщност е много силно казано „отворен“). И всъщност дори и положението да си е настоящото, то има нещо адски досадно – фармът е прекалено много.

Особено дразнещ е този за бойните движения. Иде реч за стотина ръкопашни техники и още прилично количество такива за мечовете и боксовете – оръжията в играта, които обаче имат второстепенна роля. Та бойните движения се учат по като цяло интересен начин. Когато или ги блокирате, или избягвате с отклон разбирате техниките постепенно. В резултат няма значение колко противници чийзнете в Absolver – възможно е да превъртите играта и да знаете малко бойни техники.

Онова, което трябва да правите е да изчаквате дори и най-лесните противници да ви ударят с всичко, което могат, за да го разучите. Има една уловка – трябва да оцелеете след дадена битка! Ако умрете, то всички получени знания по време на нея изчезват.

absolver 14

Механиката, както казах, е яко замислена. Но проблемите са много. Първо, гадовете в света се прераждат на случаен принцип и минава време, докато намерите противник с нужните ви движения. Второ, противниците често са на групички – така вие трябва да елиминирате ненужните врази, преди да се отдадете изцяло на разучаване на техники. Трето, в зависимост от това колко кръв имат гадовете те не ползват едни и същи комбинации. Така трябва да внимавате много какво правите. Четвърто, противниците като цяло са трудни и ми се случваше нерядко да разуча 3-4 техники и когато се наложи да елиминирам противника... той всъщност да ме убие и всичко да отиде на вятъра. Което е екстремално дразнещо! И пето... останалите хора в света!

Много често като ви видят да се биете те се намесват, нападайки противник в гръб. Може би новаците в Absolver си мислят, че помагат – самият аз в самото начало правех същото! Проблемът е, че ако вие просто чакате противник и разучавате техники – особено ако е някой, който внимателно сте чакали и чиито приятелчета сте убили преди малко, за да го оставите самичък – то идването на някой друг, който убива гадта е адски досаден момент.

И докато повечето техники в Absolver се учат лесно и бързо, то някои от най-хубавите движения са много по-редки. Като може да ви отнеме адски дълго, докато се сдобиете с тях.

Да, механиките на учене са валидни и в PvP-то. Когато блокирате и избягвате непознати за вас удари вие ги научавате – независимо дали се сипят по главата ви от реални хора или ботове. Но отново – вие трябва да спечелите даден рунд, за да затвърдите знанията си...

absolver 16

Според мен трябваше да има някаква – каквато и да е – алтернативна механика за разучаване на уменията. Не мисля, че Absolver печели особено много от настоящото си състояние, в което фармът преобладава прекалено много. В крайна сметка цялостната идея е да се цъка предимно Combat Trials. Екстремално досадно е да се чувствате недостатъчно подготвени, понеже не сте изфармили всичко налично.

Друг неприятен момент е, че всички умения, които разучавате не са налични за всички герои в акаунта ви. Което означава, че всеки път трябва да започвате отначало... тотална досада. А все пак са налични четири различни бойни стила и е логично, че човек би искал да пробва повечко от тях, ако не и всички... Да, има един пряк път – тъй наречените школи, които споменах горе. Вие можете или да се присъедините към такава, или на 50 ниво от Combat Trials (което ми отне сигурно 10-15 часа за достигане) да си създадете. Това ви позволява да ползвате Combat Deck-а на ментора на школата.

Тук уловката е, че вие трябва да ползвате онова, което е налично, без да можете да го променяте (докато не го отключите по стандартния начин). Което определено убива много от чара на Absolver, който се крие в това сами да създадете тестето си от удари (своеобразния боен стил).

absolver 3

Фармът просто е досадно много. Наистина в Combat Trials няма супер титанично значение дори и да не сте максимален левъл – усеща се, но не е като в някое MMO. Причината я споменах горе – основните атрибути не дават чак такива бонуси. В началото са солидни – докато не ударите едно 30-40 ниво, оттам нататък последните 20+ бонусите са почти невзрачни. Но пък бойните движения са от абсолютна важност.

Или казано накратко – в настоящото си състояние Absolver е изцяло PvP игра. Не се надявайте на особено PvE – то служи горе-долу като tutorial в началото и нищичко повече. Проблем с това нямам... просто фармът трябва да се намали. Пък и не е да каже човек, че някой ще се заблуди, че виртуалният свят не е супер малък и лишен от съдържание...

Но стига толкова съм ритал това умряло куче – нека карам нататък със същината на Absolver. Самите битки. Как изглеждат те?

Тук разработчиците трябва да бъдат похвални – определено. Имаме една абсолютно страхотна бойна система, в която най-якото нещо е, че геймърите имат огромна свобода да избират движенията и общо взето персонализират начина, по който персонажът се бие на близо 100%.

absolver 17

Гръбнакът на Absolver са четирите налични бойни стойки – прав гард, обратен гард, както и тези две, само че с гръб. Всички удари в играта задължително попадат в една от тези категории.
Интересните неща обаче са други. Всеки удар не само започва в някоя от четирите позиции... ами и приключва в някоя от тях! Това означава, че която си правите комбота трябва да се замислите къде искате да завършат те в края си! Ако решите например можете да направите така, че комбинацията от удари, стартираща от правия гард да завърши в обратен, оттам пък да продължите в обратен гард с гръб, после в прав гард с гръб и после отново в прав гард, гледайки напред! Яко е, че ударите преливат плавно едни в други и се превръщат в истински боен танц.

Като споменах комбота – вие имате на разположение четири броя с по максимум три удара. Сетихте се, че става дума за по едно на всеки от гардовете ви, нали? Освен това можем да си нагласим още четири удара – единични алтернативни атаки (пак по една за всеки гард).

Полето за персонализация е унищожително. При сто налични удара вариантите са... много. Наистина имам една критика – поне половината от ударите са... хм, неособено полезни. Специално по-бавните атаки без никакви специални бонуси са прекалено лесни за избягване и рискови за изпълнение. Така въпреки че ударите са много предимно виждате едни 20-30 от тях.

absolver 9

Все пак числото си е значително и има какви ли не вариации. Което е дар божи за всички онези, които обичат персонализацията!

Като споменах за специални бонуси, те са няколко вида. Има удари, при които автоматично избягвате високи атаки (различните подсечки). Заедно с това има отскоци, при които пък не ви засягат ударите в краката. Налични са и специални движения – екстремално полезни – които не биват прекъсвани, ако противник ви удари преди вас. Има и удари, които свалят много бързо блока на противник, а също и движения, които прекъсват непрекъсващите се удари, които споменах в миналия абзац (всяко правило си има изключения, нали). Всъщност ако се замисля това горе-долу са наличните бонуси при ударите и да, мнозина ползват движения с тях.

Естествено ударите с най-голям демидж са си „чисти“. Тоест трябва да избирате – полезен модификатор или груби щети. Изборът е ваш... макар че към момента ми се струва, че балансът е прекалено насочен към бързината, не хамалогията и това трябва да се промени. Безмозъчните помпачи са... прекалено много, а благодарение на бойните школи те могат да се присъединят към някоя по-ефективна и просто да цъкат тъпашки, без да се опитват да вникнат. Да, почти винаги тези типове са лесни за побеждаване, ама като видите как ви бие някой с половин мозъчна клетка определено се изнервяте.

absolver 11

Продължавайки с бойните техники, нека отбележа, че те имат три основни статистики – щети, бързина и дистанция. Едва ли има нужда от обяснение за първите две. Дистанцията също е логична, но в нея влиза и нещо друго – удари, при които персонажът ви прави отскок напред или бързи стъпки, с които скъсява разстоянието до противник (а не само дължината на самия удар). Естествено при статистиките най-важното е всички от тях да са пълни във възможно най-голяма степен...

По-рано споменах за атрибутите – те оказват влияние на доста от ударите, но то не е драстично. Даже преди да почна да пиша ревюто си направих нов герой с ендгейм комботата ми (след като си създадох школа) – ами, мажа всички наред с големите щети. Поне в началните зони – и то без никаква инвестиция в атрибутите.

Връщайки се на бойната система, нека да отбележа, че при нея има два типа удари – високи и ниски (макар че съм почти убеден, че са налични и mid такива в духа на Tekken, но нито един от типовете движения не е изрично регламентиран – обикновено чрез проба и грешка разбирате кое, кога и как влиза). В повечето мачове ситуацията се превръща в голямо надхитряване – особено и срещу опоненти, които са интелигентни и бързо заучават комбинациите ви от удари. А при четири комбота с три движения това не е чак толкова трудно (въпреки че в Absolver движенията преливат бързо от едни в други и често са объркващи, дори и за онзи, който ги изпълнява!).

Един специален момент, който е редно да отбележа е този, че когато блокирате и получавате удар, то гардът ви автоматично се сменя! Което е момент, който може да е объркващ за вас и е редно да го знаете! Примерно ако се готвите да замлатите противник от обратен гард и той ви удари, то героят ви ще направи блок от прав гард. В резултат трябва внимателно да гледате индикатора с бойните стойки и да не помпате... понеже поне аз съм нагласил съвсем различни откъм скорост и полезност удари във всеки гард и грешно натискане на копче може да ми струва немалко...

absolver 4

Що се отнася до самото блокиране, то си е реализирано по съвсем класически начин. В зависимост от силата на удара блокът ви намалява, като в един финален момент се „чупи“, което позволява да получите моментално 2-3 атаки. По-хитрите опоненти внимават за този момент и ви нашиват някой тежък удар, макар че болшинството хора са помпатори (реално и самият аз рядко се замислям и нанасям каквото движение мога).

Налична е и Stamina – как може да се мине без нея в подобна игра. В зависимост от това колко е тежък даден удар, то той „харчи“ издръжливостта ви. Когато тя падне до нула има кратък момент, в който стоите като пушчено месо, а след това бавно започва да се възвръща.

Стамината пряко се влияе от теглото на героя ви, което пък зависи от броните, които носите в стил Dark Souls. Колкото по-леки сте, толкова по-бързо се възстановява издръжливостта. Също така доста удари се влияят от теглото ви (по-малко е равно на повече щети). Самият ви герой също се движи с различна скорост, но не се усеща чак толкова внуишително (мисля, че скоростите се нормална и „бърза“).

Лошото при Stamina-та, поне за мен, е една от нейните основни механики. А именно – докато нанасяте поредни удари, независимо блокирани или не, тя се хаби в по-малка степен. Ако трябва да ги обясня по-ясно – имате индикатор, който ви показва докъде ще спадне издръжливостта ви след приключване на комбинация. Докато обаче правите комбото Stamina-та е доста над тази граница. Което означава, че на моменти могат да се нанесат 15, 20, че и повече поредни удара! Чак когато въпросния индикатор спадне до санитарния минимум (или комбото спре) издръжливостта ви пада.

absolver 6

Тази механика в Absolver прекалено много помага на огромното количество помпатори, които нерядко могат просто да ви забият в ъгъла с някоя смазваща комбинация. Тъпото е, че блокът ви може да бъде счупен не един, а два пъти по време на серия удари, а вашият противник още да не се е изморил! Което за мен е безумно. Не мисля, че е смислено да се редят толкова движения – те служат на онези хора, които не искат да вникнат във файтър като Absolver. Най-качествените играчи, които срещнах в играта така или иначе никога не помпаха, тъй че механиката според мен няма особен смисъл да я има.

Всъщност издръжливостта в общия случай се регенерира прекалено, прекалено бързо. Отново в помощ на помпаторите. Няма чак такъв мениджмънт при нея, което не ми се нрави изобщо. Смятам, че тук Absolver има нужда от сериозен ребаланс.

Най-вече заради това, че помпаторите са прекалено много. И повечето – като с пирон в главата. В резултат са малко мачовете срещу интелигентни хора, които наистина стават прекрасни – имате танци в стил филм на Джеки Чан със салта и прескачаници, както и напрегнати моменти, когато двама души останат на една плюнка кръв и първият, нанесъл точен удар печели!

absolver 10

Но както и да е – нека карам нататък. Изписах много за бойната система, но има и още! Налични са четири стила (три отключени в началото и още един нататък в кампанията), които ви дават своеобразно специално умение. Те включват избягване на удари с отклон, блокиране на движение и кратко зашеметяване на противник, а също и блокиране на удар и премахване на зашеметяването от него (това са трите базови школи). Има и четвърта, която се отключва по-нататък. Става дума за онова, което феновете на Джеки Чан знаят като Стила на пияния майстор – непредсказуеми удари, повечето от които едновременно служат и за отклони и избягват вражески атаки.

Всъщност всички удари в Absolver попадат в една от четирите школи. Това обаче е условно разпределение – можете да ползвате всички движения в играта без никакви рестрикции, независимо коя сте избрали. Просто всяка от школите акцентира на различни атрибути (сила, ловкост и бързина), а и ударите откъм изглед са подредени в тях. Силовата например предлага множество класически техники от бокс и кикбокс, тази на ловкостта – акробатични удари от таекоундо, капоейра и други, а пък бързината – множество винг-чун техники.

Както вече се потретвам обаче – атрибутите в Absolver оказват такова влияние, че аз лично не виждам причина да не се развиват балансирано. Примерно ако стигнете 20 и кусур Vitality оттам нататък получавате абсолютно мижава кръв. В един момент трябва да инвестирате 10 точки, за да получите 20-30 кръв (а в началото всяка точка ви тава по толкова). От около 15-20 нагоре силата и издръжливостта добавят жалък демидж – каква е логиката да се максва един атрибут аз не знам. Но пък всеки с мнението си. Аз предпочитам баланса – и това да ползвам общо взето всички удари в Absolver без да ми мигне окото. А не само силови, такива с ловкост и т.н.

А, да, почти забравих – в играта можем да екипираме и своеобразни магии. Те се пускат чрез изхабяването на тъй наречените шардове, които пък се пълнят по време на битка с успешни дефанзивни маневри. Магиите са малко на брой – например лекуване, щит, забавяне на противник и други. Като цяло имат своята роля, особено в по-напрегнати мачове, но са по-скоро периферни и не са от ключова важност.

absolver 12

Заедно с това Absolver има и оръжия, за които споменах по-рано. Те също се ползват чрез освобождаване на шардове. Каква е идеята?

Единия тип оръжия - боксовете, увеличават щетите на атаките ни с ръце, а тези с крака остават непроменени откъм щети (и не включват нови движения). Плюсът е, че можем да екипираме съвсем различни комбота от онези, които ползваме с голи ръце - за объркване на противник.

Мечовете, от своя страна, се възползват от ударите с крака, но имат цял нов арсенал от около 50-на движения вместо тези с ръце. Което е логично - все пак някъде държите хладното оръжие, нали? Мечовете са по-трудни за овладяване, понеже включват съвсем различен арсенал от удари, но свикнете ли с тях може и да обърнете важен мач.

Все пак оръжията се ползват екстремално рядко в онлайн мачовете. Поне към момента. Повечето хора не ги владеят особено добре, аз включително. Може би защото в 90% от времето се играе с ръце и крака. А при положение, че оръжията могат да бъдат и изпуснати, ако получим много атаки – то ефективността им някак се намалява. Макар че забелязах, че ако оръжие падне опонентът се счита за длъжен да го вземе, дори и да не знае какво да прави с него (тоест няма подходящи удари). Което пък води до своеобразно предимство за вас...

absolver 7

Абе – накратко тактики безброй. И като цяло онлайн режимът е наистина страхотен.

Когато попаднете на читави опоненти стават страхотни мачове. Да, помпачите са големи досадници... но и с тях се свиква. Като големи минуси в момента посочвам баланса – доста скилове има нужда да бъдат преосмислени – и онлайн свързаността.

Ако се насочите към Steam ще видите един тон негативни ревюта само заради това. Повечето идват от австралийци, но не е да кажеш, че и в Европа няма проблеми. Поне една трета от мачовете, които изиграх бяха или леко лагави, или направо неиграеми. Което е адски зле през 2017 година. Проблеми има и е добре да се оправят...

absolver 18

Да, в България положението не е покъртително, не е онова, което се описва из Steam. Все пак имаме хубав нет. Ама... имайте едно наум. Особено досадно е в някои PvE зони, в които е възможно да влезе някой с кофти интернет и оттам нататък на всички да започне да лагва неописуемо. Сигурно рестартирах Absolver над 50 пъти за 25 часа заради зависване на онлайна... това е много.
И тъй като идва време за края на ревюто – малко за графиката и звука.

Визуално Absolver е окей. Не съм особено сигурен какво имам да кажа за визуалния стил – не ми допада, не ме дразни. Общо взето нямам някакво специално мнение за него. Става. Кофти е все пак, че на моменти фреймрейтът се срива без видими причини, което за подобна визуално игра е сериозен минус. Наистина не ми се случваше да пада под 30, ама си е съвсем друго да се цъка с 60 фрейма в секунда... има какво да се желае откъм оптимизация.

Звук... ами, няма какво да кажа тук, буквално. Бум, бам, ах, бах по време на битка, саундтрак... май имаше някакви мелодии при босовете? Нищо особено.

absolver 19

Оценката? Absolver е игра, която вероятно ще се хареса на феновете на файтърите. И на PvP-то. Бойната система е стабилна и ако се развие определено ще е страхотно. В дуелите има безброй различни вариации и адски често се усещат различно. Най-вече защото почти всеки е сложил нещичко от себе си в билда. И сравнително рядко мачовете се усещат еднакви. Което е огромна разлика с един For Honor например, където всичко се усещаше като копи и пейст. Изиграваш 30 мача с даден герой, срещаш всички възможни опоненти – вече си видял всичко.

Бойната система е страхотна, но не се подлъгвайте. Разочарования в Absolver има. Виртуалният свят е екстремално скромен. Предмети, атрибути, цялостен ролев елемент – има много, много какво да се желае и развива при тях. Онлайн свързаност – посредствено до зле.

Като цяло – 60 лева не са титанична сума. Може да хвърлите едно око. С едно наум.

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл