hategame logo
Anno 2070 - безупречно изпълнена стратегия в реално време
пуснато на 25 декември 2011 от pseto
anno 2070 cover
Хубава графика, добър звук, както и балансиран, спокоен геймплей. Какво повече е нужно за една успешна реалновременна стратегия със строене на градове? Графиката на играта е добра, особено като за този жанр. Сградите са пипнати като дизайн, а и освен това играта е добре оптимизирана, бидейки налична единствено за PC. Винаги е приятно да приближите до най-ниската възможна степен и да видите отблизо как вашите човечета ходят на работа, бачкат в завода и т.н. Звукът в играта е прекрасен, също както и графиката. Музиката е приятна и отпускаща, а пък ефектите също са на ниво. Да, гласовото актьорско озвучаване в кампанията е посредствено, но това в крайна сметка няма особено значение, тъй като тази част от играта е по-скоро разширен Tutorial, отколкото водещ елемент. Геймплеят на Anno 2070 е доста подобен на Settlers 7, което не е и изненадващо - все пак играта се разработва от една и съща компания. В основата е строене на градове и снабдяването им с провизии... като хем не се вглъбявате в ненужни детайли, хем пък и има достатъчно сериозна дълбочина и разнообразие в геймплея. Може би беше грешка Anno 2070 да излезе по същото време, по което и хитове като Battlefield 3, Modern Warfare 3, Skyrim, Assassin's Creed: Revelations, Batman: Arkham City и др. Просто цялата еуфория откъм тях не позволи на геймърите с по-широк спектър на предпочитания да се спрат на Anno 2070... а играта наистина си го заслужава! През ноември, на пазара се появиха адски много супер качествени игри. Batman: Arkham City (за PC), Assassin’s Creed: Revelations, Saints Row: The Third, както и играта на годината TES V: Skyrim. Поради тази причина, някои заглавия като Anno 2070 останаха на заден план.

Напълно незаслужено! Тъй като това е една от най-добрите реалновременни стратегии в последно време.

Първото и най-интересно нещо, което се набива на очи... е фактът, че за разлика от предходните части от поредицата, действието не се развива през средновековието. Напротив, този път се пренасяме през 2070 година, когато светът е наводнен след поредна екологична катастрофа. В резултат, цивилизацията се развива на 2 нива – под и над водата.

От една страна, както обикновено, основните производствени са на сухо. В Anno 2070, това са върховете на най-високите планини, които се поддават едвам-едвам след наводняването на света. Част от важните сгради обаче се строят под вода, което придава дълбочина на играта (в пряк и преносен смисъл).

Иначе, самият жанр е същият като преди – реалновременна стратегия, в която основно строите градове. Имате елементи като дипломация и военни сблъсъци, но акцентът върху тях не е особено сериозен.

Като геймплей, нещата са много подобни на Settlers 7 – една от най-добрите игри за 2010 година според мен. Това не е никак случайно - и тази цъкалка, и Anno 2070 са дело на една и съща компания - Blue Byte Software.

Така в Anno 2070 основното нещо, което правите е да строите градове, задоволявайки нуждите на цивилизацията си. Съответно през цялото време ще следите притока на най-важните ресурси, стараейки се някой от тях да не секне.

[caption id="attachment_6763" align="aligncenter" width="525" caption="Гласуването за Сенат става в главното меню на играта, като всички реални Anno 2070 играчи могат да изберат една от 3-те фракции, като биват осигурени различни бонуси по време на кампании от рода на по-добър еко баланс и т.н."][/caption]

Традиционно за този тип заглавия, навлизането в играта не е никак лесно. Въпреки че разработчиците Blue Byte Software са се опитали по всички възможни начини да опростят интерфейса на играта, то пак ще са ви нужни едни 4-5 часа, за да овладеете играта напълно. Да, след около 2 часа ще можете да я играете спокойно, но пък прецизното управление идва малко по-късно.

Разбира се, при игри от типа на Anno 2070 времето за заучаване няма как да е по-ниско. В случая, вместо някакъв безкраен и скучен Tutorial, тази функция е иззета от основната кампания. Ако я изиграете за първи път, вероятно тя ще отнеме нещо от рода на 15-на часа. В реалност, ако знаете какво да правите, то това време може да бъде съкратено в няколко пъти.

Хубаво е, че кампанията не е особено трудна и играта не ви притиска откъм време да разрешавате дадена моментна задача. Така вместо да се изнервяте допълнително, когато не можете да намерите някоя функция, то имате цялото време на света за тази цел.

След като овладеете основите на Anno 2070, то ще можете да се насочите към останалите режими. Основният е Continius Play – просто се пускате на дадена карта, строите мощна цивилизация, контактувате с други участници в света и участвате във военни конфликти. Освен това имате и възможност да цъкате и единични мисии мисии, които имат специфични задачи.

Иначе, самият геймплей се върти около създаването на даден град, както ви споменах по-рано. Нещата започват напълно обичайно – строите градски център и първите няколко колиби. Чрез задоволяване на първите 4 нужди на вашето население – за общност, храна, питиета и забавление – можете да вдигнете ново цивилизационно ниво. Когато това се случи, сградите променят своя вид , хората ви се увеличават... но също така се умножават и претенциите им.

Така когато започнете играта, можете да хвърлите няколко риби, бутилка алкохол и казино пред хората си и те ще са доволни и щастливи. С развитието на играта те ще започнат да искат хамбургери, освен рибата; ще искат телевизия, за да могат да се информират, ще искат и синтетични продукти, с които да си улеснят ежедневието.

Разбира се, всички тези неща се постигат чрез отделни сгради.Типично за този тип игри, дадена сграда произвежда нещо, което пък се използва от друга сграда, за да бъде направено ново такова. Примерно нефтът се изпомпва от океана, доставя се до основния ви остров, рафинира се и оттам може или да се използва в този си вид, или пък да бъде обработен в керосин за използване в бойни самолети и т.н.

Хубаво е, че целият този процес е изпълнен ясно – всички нужни сгради за построяването на някоя сложна фабрика биват показани пирамидално до нея. Така много често в подобен тип игри трябва да знаете, че постройка X изисква Y и Z, за да я снабдяват с ресурси... например в Settlers 7. В Anno 2070 това ви е показано съвсем ясно, което спомага за по-бързото навлизане в играта - времето за мислене тип "по дяволите, кое къде отиваше" е яко съкратено.

Разбира се, това хич не значи, че управлението на ресурсите е лесно – дори напротив. В крайна сметка, това е в основата на играта. Традиционно, всяка от расите си има основен ресурс, като за Tycoon това са въглищата. Винаги трябва да се внимава обаче, тъй като ако случайно достъпът до тях секне... то е възможно кажи-речи цялата ви цивилизация да се срине. Топлоцентралите ще спрат да работят, което ще доведе до спиране на фабриките за основни ресурси, което пък ще доведе до обезлюдаване на градовете, което пък ще доведе и до спад в получаваните пари, което пък може да доведе и до сериозен колпас!

Всъщност, този сценарий важи и за други важни ресурси за населението, подсигуряващи техния начин на живот като информация, питиета и т.н. Доста яко е направено това, че вашите хора не са много придирчиви в самото начало, като малко риба и алкохол ги радват, но когато цивилизацията се развие, намалелият достъп до някой от основните луксове води до сериозни сътресения.

Освен осигуряване на цивилизационно развитие, което води и до трупане на финансови богатства, което е в основата на играта, вие трябва да внимавате и за екологичния баланс. Колкото по-кофти е той, толкова повече се влошава и настроението на населението, и производството на натурални ресурси. Така ако построите прекалено много постройки за добив на въглища, те ще сринат екологичния баланс, което пък ще означава, че трябва да правите 2 пъти повече ферми за чай от обикновено (тъй като производителността им пада много сериозно при екологичен колапс).

Както споменах назад, в играта действието се развива на 2 нива – над и под водата. Наборът постройки под нея не е особено внушителен, но за сметка на това всички от тях са адски важни. Те включват единствения начин за добиване на храна за една от расите в играта – технологичната, както и изпомпване на нефт. В случай, че по време на игра бъде прекъснат достъпа до някой от тези важни ресурси, то последиците биха могли да са дори пагубни.

Разбира се, добавянето на подводен аспект е доста приятен заради това, че увеличава броят на нещата, за които да мислите в Anno 2070. Не просто някои важни ресурси са там, но и шансът да ви нападнат изненадващо с някой хибриден плавателен военен съд е немалък.

Що се отнася до расите в играта, то те са 3 на брой. 2 от тях са главни – Tycoon и Eco, като трябва да изберете с коя от двете да играете по време на всяка карта. Третата – Tech, е второстепенна, като е налична през цялото време като подсилваща Tycoon или Eco.

Иначе, Tycoon са индустриалните, като градовете им са изпълнени в такъв визуален стил. Те се развиват бързо, но за сметка на това вредят адски много на околната среда със своята експанзия. Екологичните Eco пък не нарушават природния баланс, но за сметка на това се развиват по-бавно и не са толкова икономически рентабилни, колкото Tycoon.

Последната раса – Tech, е нужна за разследване на нови технологии и достъп до някои важни сгради. При нея е нужно да се строят отделни селища с отделни източници на храна, питиета, информация и т.н. Тоест нормално в Anno 2070, имате 2 цивилизации – една основна от Tycoon/Eco и една поддържаща от Tech. Разбира се, не е задължително да залагате на Tech... но като цяло е във ваш плюс, стига да се справите с трудностите, произлизащи от това.

За да приключа темата с геймплея, ще отделя няколко думи и за военния аспект и дипломацията. Те са доста опростени, като в повечето случаи битките се развиват бавно, а концепцията им е „постройте 1 кораб в повече от противника и го нападнете”. Тоест, нямате някакви супер сериозни тактики и дълбочина в тях. Естествено, като се има предвид, че имате да мислите за 1 куп неща в играта, това далеч не е минус. А и е възможно докато сте заети да нападате някого, в същото време да бъдете изненадани неприятно от някой производствен колапс. Така дори и най-флегматичната битка изведнъж добива доста сериозна динамика... когато също като в реалността трябва хем да държите икономиката си жива, хем и да внимавате какво се случва на фронта.

Това, което важи за битките се отнася и за дипломацията. Тя е съвсем базова и няма нищо общо с дълбочината от поредицата Civilization например. Имате опростени възможности да изпълнявате задачи за дадени фракции, да сключвате алианси и т.н. Разбира се, отношенията ви с останалите влияят пряко на това, което мислят другите за вас.

Разбира се, като се има предвид колко неща има за правене в Anno 2070 и като прибавим и факта, че играта не спира абсолютно никога, дори и в менюто за дипломация, то по-сериозна дълбочина щеше да е минус. Така е хубаво, че Blue Byte са запазили баланса и в този аспект.

Като цяло, играта е адски приятна, също като друга икономическа стратегия на Blue Byte – Settlers 7. Темпото е идеално, като хем има много неща за правене, хем и не говорим за дразнещо бърза игра, която да ви кара да се потите над нея. Напротив, Anno 2070 е типична цъкалка за отпускане – хващате, занимавате се 2-3 часа след работа и спирате. И може да се каже, че ако сте фенове на подобен тип игри, то е кажи-речи задължително да пробвате и тази!

Тъй като не само геймплеят е идеално балансиран, но за прекрасната атмосфера спомагат графиката и звука. Всяка от расите има свой собствен стил, като технолозите са футуристични, tycoon мязат много по вид на сградите до днешната архитектура, а пък еко са типичните хипита с множество зеленина. Освен всичко друго, през цялото време островът ви се променя в зависимост от екологичния баланс, като от океански рай, дадено парче земя може да се превърне в обхванат от смог мегаполис.

Също както надземния, така и подводния момент от играта е изпълнен на най-високо ниво. Смяната на нивата става съвсем лесно с няколко скролвания на мишката, като океанът е пълен с риби, водорасли и т.н. Хубаво е, че дизайнерите са се постарали да създадат уникално подводно изживяване, а не просто да сложат малко водичка при земния елемент.

Музикалното оформление също е на най-високо ниво, като саундтракът е спокоен и отпускащ, а пък звуковите ефекти при многобройните събития в света не са дразнещи (което се случва в някои по-долнопробни игри). Единствен минус е гласовата актьорска игра по време на кампанията, ама в крайна сметка Anno 2070 не е заглавие, което разчита толкова на нея, дори напротив. Както ви споменах вече, мисиите – които са само 11 на брой – служат почти изцяло за запознаване с геймплея. Така че доста посредствената гласова актьорска игра почти няма значение.

Заключението? Anno 2070 е игра, която определено си струва. И игра, която някак остана извън светлините на прожекторите на фона на много ноемврийски хитове. Общо взето, ако си падате по стратегически игри за строене на градове, пробвайте Anno 2070. Почти сигурно ще ви хареса. Графика, звук, дълбочина и баланс на геймплея – всичко е на високо ниво!

Коментари
vadabo avatar
vadabo
02 април 2019
здравейте имам малък проблем който не мога да го реша.
немога да си вляза в акалнта който съм си направил много бих искал да я играя online
vadabo avatar
vadabo
02 април 2019
бихте ли ми помогнали да си я оправя много ви моля
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл