Но истината е, че всичко това се случи с Chroma Squad. Която на пръв поглед може да изглежда като поредната игра в пикселизиран ретро стил... и мнозина вероятно си биха казали – „Оф, ебало си е мамата, ами втръсна ми от тези продукти, станаха множко“. Е, да, това е истина. Станаха множко. Прекалено даже. И все пак някои като Chroma Squad мачкат.
Защо ли? Имам чувството, че вече ми е нужен нов репертоар в ревютата, но даеба, това е ярък пример – вижда се, че е игра, правена с емоция. От малко, бразилско студио, което успява да реализира Chroma Squad благодарение на Kickstarter. И тук не говорим за някакъв супер амбициозен проект с големи обещания, който твърди, че ще ни даде отговор за смисъла на живота (и то различен от 42). Напротив, просто т.нар. passion project на английски. На български... сигурно ще се преведе като да направиш онова, дето искаш да направиш просто за кеф, независимо дали ще се провали или напротив. Просто защото влагаш съответната емоция. И така вътрешно се надяваш на най-доброто.
[caption id="attachment_50589" align="aligncenter" width="525"] Феновете на походовите игри ще се почувстват в свои води моментално[/caption]
Е, Chroma Squad не се проваля, напротив. Справя се идеално в това, което иска да бъде. А какво е то? Хем пародия, хем и отдаване на почит към един феномен на миналия век... Power Rangers!
Лично аз никога не съм бил фен на тези шоута. Дори и когато бях супер малък ми се струваха супер абсурдни, сладникави и откровено ме дразнеха. Но това няма значение... защото Chroma Squad е изпълнен с огромната доза пародия, заради което е толкова як.
Общо взето, вие поемате контрол над екип каскадьори, които решават, че ще си направят собствено телевизионно шоу, понеже им омръзва актьорите просто да си стоят, докато те вършат цялата работа. И именно това се случва! Биете си шута от снимачната площадка на подобно на Power Rangers шоу и създавате свой собствен клонинг.
Меко казано лаишки!
[caption id="attachment_50597" align="aligncenter" width="525"] Тъмнокожият актьор, кръстен от мен Black Ninja в черния рейнджърски костюм... да, горд съм със себе си[/caption]
Целият ви реквизит е от кашони, костюмите ви са правени от картон, изглеждат евтини и абсурдни. Не по-добре са и противниците, с които трябва да се млатите. Представляващи всякакви евтини за наемане актьори със самоделните им костюми. Често избиващи на прекалено абсурдното... но и все пак забавното!
Хората ви обаче са достатъчно мотивирани и продължават с продукцията... С течение на времето феновете ви се увеличават, а също и финансовите приходи. Кашоните се сменят с пластмаса и полиестер, а актьорите ви научават нови умения и стават все по-зрелищни в продукцията, привличайки още фенове.
Целият сюжет на Chroma Squad е откровено шеговит, изпълнен със сладникави лафчета. В различен контекст те щяха да са определено дебилни, но когато става дума за пародия си пасват идеално.
Якото на играта е, че все пак успява да премине към малко по-сериозна нотка и то доста плавно. Събитията в последната част на играта претърпяват обрат... не по-малко абсурден от цялата история, но все пак добър.
[caption id="attachment_50603" align="aligncenter" width="525"] Почти всички босове в играта са абсурдни... по-скоро в добрия смисъл на думата[/caption]
Като цяло историята беше достатъчно прилична, за да ми задържи вниманието и да ме кара да продължавам "само още една мисия", за да видя какво още ме чака напред. Не, не говорим за Telltale, не говорим за някаква висша класа едва ли не. Просто малка независима игрица, която те зарибява с абсурдите и хумора си... ако се потопите в него, де.
Но стига толкова за сюжета... какво има да се каже откъм геймплей?
Chroma Squad представлява типична походова игра със застъпен ролев елемент. В битка вие имате контрола над петте си Power Ranger-а... или Chroma рейнджъра? Те трябва да се справят с куп противници, като всеки си има различна професия.
Минусът е, че няма никакъв избор с какви класове да цъкате... защото са точно пет. Колкото и героите ви. Така в началото на играта можете единствено да изберете кой ще ви е главен персонаж, кой ще е поддържащ и т.н. от набор странни актьори. Някои от тях са базирани на реални личности – например Скарлет Йохансон и Уесли Снайпс, които бяха част и от моя екип (е, с различни имена, естествено - но ще ги разпознаете веднага от снимките в статията). Други пък са... откровено извратени същества като панди например и разни извратени животни. Просто ей-така, за ташака!
[caption id="attachment_50591" align="aligncenter" width="525"] Повече доволна аудитория на епизод = повече редовни фенове = повече кинти в джоба ви[/caption]
Различните актьори се отличават със своите пасивни положителни и понякога отрицателни страни. Повече точки кръв, щети и т.н. Интересно е, че всяка от петте позиции за рейнджъри също дава съответния положителен бонус. Така трябва да мислите - дали примерно да сложите мацката с повече кръв като водеща (което дава същия бонус) за максимален резултат? Или пък да поставите някой с увеличени щети, който да се превърне в по-балансиран герой? Е, поне аз действах максималистично за всяка позиция... DPS с много щети, танк с максимална кръв и т.н.
Все пак има какво да се желае при създаването – щеше да е хубаво да има повечко различни класове като начало! Тъй като сега подходът е по-скоро... линеен.
След началния екран вие се пренасяте във вашето студио. Там можете да ъпгрейдвате вашите персонажи, да им купувате нови дрешки или пък да крафтвате такива. За второто са ви нужни материали, които падат в битка, а пък за първото ви трябват... кинти. Едва ли има нужда да казвам, че развитието на героите ви е от ключово значение.
Има и ролев елемент - естествено. Това са уменията на персонажите ви, уникални за всеки клас. С всяко следващо ниво, което вдигате (с настъпването на нов сезон на шоуто ви), вие получавате достъп до следващи скилове. Тук нещата общо взето се свеждат до това да изберете едно умение от две/три, което ви се нрави – хубаво е, че между отделните мисии (или епизоди) можете да ги сменяте безплатно.
[caption id="attachment_50587" align="aligncenter" width="525"] Битките с огромни роботи тип Волтрон са леко скучни, но си пасват идеално в Chroma Squad[/caption]
Когато приключите с подготовката, която общо взето изисква умно харчене на финансовите ви средства, вие натискате на бутона Rec… за да започне записването на следващия епизод.
По дефиниция в началото вашите актьори обсъждат какво предстои да се случи в серията – в съвсем дебилен стил. След това изскачат още техни колеги – облечени като чудовища – които също се чудят какво трябва да се случи. След като нещата се изяснят започва патаклама.
Въпреки че боят в Chroma Squad „е на шега“, то вие все пак снимате епизод от телевизионна продукция. Така ако някой противник ви свали, дори и наужким, то губите публика – никой не харесва да види пребит основен персонаж от някакво си чудовище! Ако пък всичките ви измрат, то епизодът се проваля и трябва да се снима със седмица закъснение, което има и своите последствия – губите не само пари, а и фенове!
Самите битки са забавно изпълнени. Нямат най-внушителната възможна тактическа дълбочина, но са достатъчно забавни... и нерядко трябва да мислите внимателно какво правите. Чат-пат ще ви се случи и да умирате, макар че схванете ли веднъж логиката на Chroma Squad, то нещата стават леснички.
Типично за сериалчета тип Power Rangers, вашите герои могат да правят куп т.нар. отборни движения. Един пример е възможността един герой да застане на място, а друг да се засили, катапултира от него и стигне много по-далеч, отколкото му позволяват по принцип точките за движение. Има и отборни действия – двама или повече рейнджъри атакуват заедно. Това позволява да се преодолеят защитите на противник (движенията са кажи-речи задължителни за бронирани гадове и босове!) и нанесат увеличени щети.
И, разбира се, финалното движение Chroma Power! Как може да се мине без него! За да се изпълни, вашите петима герои трябва да наобиколят някоя гад и да атакуват съвкупно! Това нанася огромни щети, но ако биете бос трябва да го довършите с това движение, иначе публиката е недоволна, че се използва не на място и губите аудитория! Разбира се, наобикалянето на враг не е толкова лесна работа - особено ако има мощни движения, изблъскващи или зашеметяващи вашите рейнджъри.
Като цяло битките имат баланс между тактика и лекота на усвояване. Но ако сте фенове на походовия жанр, то е вероятно от първо изиграване на последната трудност да превъртите Chroma Squad.
[caption id="attachment_50595" align="aligncenter" width="525"] Ъпгрейдите на студиото са от ключова важност[/caption]
А, да, едно друго нещо за битките... понякога има и намеса на огромен робот, с който да се млатите! Това се случва при убиване на някой бос, който ви казва в съвсем сладникав маниер – „Още не сте видели истинската ми форма“... и се превръща в огромно същество тип Годзила или огромна кофа за боклук - в зависимост от наличния костюм! Вашите рейнджъри пък трябва да унищожат гадта с подобна на Волтрон бойна машина! В началото - създадена от куп кашони тип клошарски мезонет. Помня, че като дете в някой от клонингите на Power Rangers имаше подобни неща... и изглеждаха точно по същия начин. Като кашонени роботи, които се платят и взривяват с евтини ефекти тип изпърдели пиратки. Е, същото е и в Chroma Squad… със задължителния ироничен елемент.
Битките с робота отново са походови, но в интерес на истината предлагат сравнително ниска трудност и често си бяха... скучнички и еднообразни. Но все пак интеграцията им в играта е забавна – колкото да се поразчупи малко класическия геймплей на Chroma Squad.
Като цяло геймплеят на заглавието е достатъчно зарибяващ, че да продължа да го играя отново и отново... за да видя какво ме очаква в следващия сладникав епизод – какъв безумен обрат и какъв нелеп бос, съшът от какви ли не подръчни материали.
Елементът на мениджмънт на вашето студио също изисква малко мисъл – каква рекламна агенция да наемете (дали да ви носи повече пари, подобрени бойни умения, повече фенове и т.н.), дали да рискувате с купуване на скъпи кашончета с елементи за крафтване, които могат да ви позволяват създаването на страхотни оръжия и брони за ниски цени и т.н.
Все пак е редно да се спомене, че Chroma Squad си е линейна игра без особено поле за преиграване. Вероятно е да минете още един път приключението си, за да видите как ще се справите с различни рейнджъри... но това е всичко. Може би скоро ще има някакво подобрение в заглавието?
Ще видим. Но дори и при това положение, Chroma Squad си е много приятно, отпускащо приключение, което ви прави истинско удоволствие. Игрицата има достатъчно геймплей, написана е... прилично – не говорим за някакво впечатляващо ниво, но лафчетата успяват да нацелят баланса между сладникави и забавни. Като цяло едно от заглавията, което ме израдва максимално.
[caption id="attachment_50596" align="aligncenter" width="525"] При маркетинга можете да активирате специални бонуси с наличните ви редовни фенове[/caption]
И така, идва време за графика и звук.Визуално Chroma Squad си е... пикселизирана игра. От А до Я. Направо прилича на нещо, извадено от края на 80-те или началото на 90-те. Убеден съм, че не всички са фенове на този подход... аз за пореден път се уверявам, че нямам нищо против. Напротив, даже си ме кефи. Ама когато човек е израснал с подобен тип заглавия, то връщането към тях вероятно носи и съответната носталгична нотка.
Все пак ще оценя графиката със сиво, понеже... ами, не съм сигурен каква друга оценка да й сложа.
Звук – доста добър. Музиката бих оценил високо, идеално в духа на някогашните детски шоута. Има и някои попадения, които са страхотни. Иначе озвучаване... в тази нискобюджетна игра няма, а ефектите са доста базови. Но саундтракът е на ниво.
Оценката? Ако сте фенове на походовите игри и пикселизирания стил не ви дразни, можете да хвърлите едно око на Chroma Squad. Много добра игра, която връща носталгични спомени. Независимо дали никога не сте харесвали Power Rangers като мен или напротив! За пореден път се уверявам – колкото по-често се обръщаме към независимата сцена, толкова по-малко вероятно е да бъдем разочаровани!
Още по темата
Много си прав, автоматично минава в списъка с игрите, които няма и да си помисля да пробвам. Може и да не съм прав, но това е безумие! Цялата тази лудост по квадратите и пикселите...Да играя пикселизирана игра 2015-та година е, като да имам възможност да шофирам S-класа или Москвич и аз да избера Москвича само щото ми е много мъчно за миризмата на бензин в купето и къртовския труд по завъртане на волана...Съществува нещо наречено "еволюция", за добро или зло, посоката на еволюцията(във всеки аспект)е една. Изкуственото връщане назад се нарича регрес или деградация и е извращение, само по себе си. Да, хубаво нещо е носталгията, хубаво нещо са спомените, ама тази игра издържана с един "средняшки" енджин и читави текстури не би загубила от качествата си и би била дори по-читава от тази графична грозотия...
А и в крайна сметка в името на пародията - случаи като този - графиката също си пасва идеално в цялата схема. Но като цяло - не ми прави чак такова впечатление пикселираността, никак даже.
Иначе да, има и алтернативни подходи - например Darkest Dungeon. В които с нисък бюджет се реализира не-пикселизирана графика, която си изглежда доста добре.