Има обаче едно голямо НО... и то се казва Ultimate Team. Това е туморът, от който ще страда не само FIFA 16, но и всяка следваща игра в серията. И бих казал, че докато има микроплащания в поредицата, то тя ще става по-зле и по-зле. Какво имам предвид... ще научите във втората половина на тази статия, макар че можете спокойно и да не се съгласите с моите аргументи. Но за това - после. Тъй като ревюто стана дългичко, то направо почвам с геймплея.
Ако прочетете някъде, че FIFA 16 е „повече от същото“, „няма никакви подобрения и разлики“ и т.н. – бъдете сигурни, че сте се срещнали с трол. Човек, който дори не се е докоснал до играта. Защото тя е толкова различна, че вече избухна скандал в интернет дали EA не са се престарали. Всичко, което знаете досега за FIFA 15 можете да забравите. Разликите са толкова, че все едно почвате да се учите отначало. Звучи ли ви това супер мелодраматично?
Като се замисля, точно така е. Бях мелодраматичен. Разликите не са във всички компоненти. Играта в дефанзивен план си е общо взето същата. Шутовете също не са особено променени, тоест няма да се чувствате така, сякаш сте си пуснали изцяло нова цъкалка, излизайки пред гола. Но системата на пасовете?
Сбогом, FIFA 15 и всички предходни, добре дошли във FIFA 16. Определено мога да кажа, че говорим за съвсем различна игра. Чудите се защо?
Във FIFA 15 и по-старите можехте да играете на своеобразен флипер с вашите футболисти. Особено по-добрите подавачи. Да навържете 10-на бързи паса, без опонентът ви да направи нищо, накрая да изведете футболист и оттам нататък нещата опираха до това дали ще падне гол или напротив. И обикновено този флипер се разцъкваше само с нормалния пас по земя.
Това движение вече е нърфнато до земята. Нормалният пас по земя обикновено е адски лек, анемичен и лесен за пресичане. Обикновено играчът, на когото го давате трябва да се върне и назад, за да го получи – особено ако е на разстояние от над 10-15 метра. С други думи говорим за изцяло променена концепция. Нормалният пас вече не е основата на вашата атака, нещото, което натискате в сигурно 80% от времето. Напротив, става дума за движение, което се използва... в по-различни ситуации.
Но как тогава да действаме в центъра на терена? Добре дошъл, рязък пас по земя. Новото движение във FIFA 16 се прави с натискане заедно на десния тригер на джойстика ви и нормалния пас. Резкия пас е нещо, което виждаме нон-стоп в модерния футбол – силно изритана топка, достигаща бързо до своя адресат. Основните минуси на движението са два:
-играч с лош контрол може да овладее топката като български футболист, тоест на къс пас;
-ако тръгнете да правите резкия пас в противоположна посока на тази, която гледа ваш футболист има голям шанс за провал, дори и при добрите подавачи; при лошите се случва почти хаотично изритване нанякъде;
Така ако някой реши все пак да се пробва да играе на флипер, задържайки резкия пас, то му предстои рано или късно да обърка... със сигурност. Движението е достатъчно балансирано, като се ползва не само в центъра на терена, но и за даване на прострелни центрирания по земя тип Александър Коларов в наказателното поле.
Разликите обаче не достигат дотук. Благодарение на увеличената агресия на футболистите – за това след малко – пасът по въздух става адски нужен. Аз – признавам си – никога не съм си падал по него. В предишните FIFA игри беше труден за контролиране, непредсказуем и често ми се случваше необяснимо поне за мен да не достигне там, където искам. Освен това винаги, откакто имам съзнателен живот, съм предпочитал директния футбол по земя с извеждащи пасове през средата. Но сега пасът по въздух е движение, за което е редно да се замислите!
[caption id="attachment_56459" align="aligncenter" width="525"] Да получиш гол в последната минута на добавеното време във FUT Draft? Незабравимо![/caption]
Първото е, че е подобрен и то много. Почти винаги знаете какво точно ще се случи с него и е препоръчително да го ползвате, ако видите свободен футболист надалеч – резкият пас не покрива целия терен, а нормалният пас по земя е толкова анемичен, че няма смисъл дори да се пробвате.
Не само това, но и овладяването на гърди ви дава различни възможности – да подадете топката преди да стигне земята или да пробвате рязко да смените посоката, без ваш противник да се усети. При агресивната преса мнозина почти по навик тръгват да ви влизат отзад с изправения шпагат - една въздушна топка може да ви осигури или свободен удар, или да минете лесно защитник.
Разлките при пасовете не стигат дотук. Залагате много на прехвърлящия извеждащ пас? Е, ако го харесвате толкова, можете да идете до близката църква и запалите една свещ за него. Мъртъв е.
Пробвах го в какви ли не ситуации, но изключително рядко можеше да бъде полезен. Топката лети някак нереалистично бавно, като балон, вашите играчи я овладяват зле. Дори и Робен например. Поне аз в над 90% от случаите, в които пробвах прехвърлящ извеждащ пас... се провалях с гръм и трясък. Моите опоненти във FIFA 16 – също. И да, сетихте се – просто спрях да го ползвам! Само много рядко в определени моменти... и то в центъра на терена - да прецакам примерно двама защитаващи се футболисти, влизащи ми заедно на преса да кажем.
Извеждащият пас по земя, от друга страна, е доста балансиран. Ползването му в центъра на терена е важно, особено за да пратите пас до ваш съотборник, когато противник ви пресира и трябва да пуснете топката край него. Очевидно можете да го давате и в класическите ситуации – да изведете играч очи в очи с вратаря. Имайте предвид обаче, че при сгъстена защита това е близо невъзможно – особено пък ако не давате паса с Шаби Алонсо, Иниеста, Пирло или плеймейкър от подобно ниво. Извеждащото подаване трябва да се прави при налично пространство, а такива има малко във FIFA 16.
Преди да мина именно към поведението на играчите в защита ще оформя нещо като... заключителен пасаж в пасовете. Цялата им система изглежда различно. Ще трябва да се научите да играете цяла нова игра, в която разнообразието е ключово. Да, ако ви влече можете да сипете извеждащи пасове по фланга и след това да центрирате в стил отчаян британски отбор. Но иначе... една атака се състои горе-долу от еднакви порции нормален пас, рязък, извеждащ и чат-пат двойни. Опцията за пас по въздух не трябва да забравяте, като понякога можете да го ползвате и като извеждащ, за да намерите някого в коридор. И за всичко това трябва да мислите. Аз поне не осъзнавах, че във FIFA може да има толкова концентрация. Да се чудя преди даден момент това движение ли да направя или някое друго! Все едно играя стратегия в реално време, а не футболна игра. Нещо ново и определено... яко!
Да, първите ревове за пасовете се нададоха. Вероятно от любители на флипера, които обичаха да спамят прехвърлящи извеждащи пасове към Обамеянг, Уолкът и прочее. Смея се за тях и се радвам – надявайки се EA да не се пречупят. FIFA 16 е най-добрата игра в серията в настоящия си вид.
И така, минаваме към защитата. Другата голяма новост във FIFA 16. Определено може да се каже, че това е първата игра вероятно в серията, в която има защита и полузащита. Или айде да не го пиша по този начин, поне в последните години. FIFA 15 беше страхотна в офанзивната си част, но ужасна откъм защита. Бранителите често бяха бавни, мудни, без агресия, не пробваха да затварят пространства. Бяха като колчета, като защитници от А група, които само чакат момента да бъдат преодолени и направени за смях.
Вече не. И те, и халфовете пресират, движат се много, сами затварят празните пространства за пасове към самотни противници.Поведението им е съвсем различно и... реалистично. Докато цъках FIFA 16 гледах и мачове с половин око на съседния монитор – приликите бяха много! Повече от разликите. Повече от онова, което се случваше във FIFA 15, която беше толкова далеч от реалния спорт, колкото винаги е била поредицата.
С агресията в защита и способността ви да контролирате добре топката, и да подавате стават неща от ключова важност. Тръгнете ли да действате като във флипер и ще страдате... бъдете сигурни в това.
Агресията и значително подобрения интелект в защита и полузащита се допълват от промените във футболистите откъм статистики. Такива като Interceptions – способността да се пресичат пасове стават изключително важни и релевантни. Ясно се усеща кога някой халф или защитник е Tactician и се пласира страхотно по терена. При пасовете пък ако очаквате, че някой плеймейкър ще ви свърши работа със 75 до 80 подаване, както беше във FIFA 15 – помислете пак. FIFA 16 ни кара да си кажем – „Да, Иниеста си е Иниеста, Фабрегас си е Фабрегас, Мата си е Мата“. Колкото повече наближава пасът 90, толкова по-добре можем да построим една атака – а както казах многократно, подаванията лесно се бъркат.
[caption id="attachment_56453" align="aligncenter" width="525"] Позиционирането на играчите е далеч по-добро от това във FIFA 15[/caption]
Но това далеч не е всичко. При физическата част има две големи новости. Първо – скоростта е сериозно нърфната! Направо е убита! Вече не е задължително да имате Обамеянг, Уолкът или някой друг от армията футболисти с 90+ скорост. Не е задължително и да имате централни защитници с по минимум 70 скорост. При сгъстената защита и доста по-умно действащите футболисти пространствата са по-малки. Ако се отворите в края на загубен мач може и да видите как Кр. Роналдо минава на парад през отворените пространства. Но не и в нормални ситуации!
Силата, от своя страна, вече има огромно значение. Мощните футболисти се залепват бързо до по-слабите такива и с едно рязко движение ги изхвърлят, взимайки им топката. Ако решите да залагате на по-слаби, но технични играчи, то трябва да се движите повече и да не задържате кълбото прекалено дълго, за да не бъдете изтласкани със сила.
Но не всичко опира до скорост или сила – както в известна степен беше преди. Техниката също е от ключово значение. Един Иниеста в реалния футбол например не е никак силен физически, но може да пази топката по извънземен начин. И във FIFA 16 виждаме подобно нещо – нещата не опират до една-единствена статистика.
Като цяло разнообразието, което ще видите откъм играчи е значително. Което може да е комплимент за EA – успели са да убият най-накрая вируса на спринтьорите с FIFA 16. Някои хора се оплакват – аз не. Защото това е реалния футбол. В който Джон Тери миналия сезон беше неизменен титуляр и игра невероятно, въпреки скромната си скорост. Защото и Пер Мертесакер е част от Арсенал и отново беше титуляр последния сезон, а е доста бавен централен защитник. Защото Шаби Алонсо е титуляр в Байерн, въпреки че е бавен. Защото във футбола нещата не опират единствено до сила, ловкост и скорост на спринта. Ако беше така почти всеки атлетичен чернокож играч щеше да става звезда моментално. Техниката и мисленето са важни - иначе щяхме ли да имаме Пирло, който и на младини никога не е впечатлявал с физическото си присъствие на терена?
[caption id="attachment_56457" align="aligncenter" width="525"] Ultimate Team - определено основата на FIFA 16[/caption]
Тези три неща, които ви описах досега превръщат FIFA 16 в почти изцяло нова игра, наистина. Промените са само за добро, достига се едно прилично ниво на реализъм.
Има и други разлики – например възможността с левия тригер да пуснем контрола над топката, което дава повече опции при дрибъл. Да ви призная не я ползвах толкова много. По принцип не обичам да играя с финтове и залагам повече на комбинативната игра. Не видях много хора да ги ползват, понеже с увеличената агресия на дефанзивните футболисти е много по-лесно да се скъси дистанцията. Съответно някои финтове са прекалено рисковани.
Като цяло дрибиълът при дрибъла няма чак такива промени. Да, вижда се как някои футболисти като Бейл, Кр. Роналдо, Робен и т.н. могат рязко да сменят посоката и навлизат от фланга към центъра на терена, например. Но като цяло няма да се чувствате като в небрано лозе.
Шутовете към вратата... са окей във FIFA 16. Има разнообразие, трябва да ползвате различни варианти. Не е да кажеш, че винаги е полезен техничният шут или винаги трябва да се бие със сила, например. Ако сте под малък ъгъл да кажем – в общия случай е по-добре да пробвате да скъсате мрежата с някоя тупалка. И стават страхотни голове. Ако сте лице в лице с вратаря и има дистанция между вас – естественият вариант е техничен шут. И т.н. Точно както и във FIFA 16 няма нищо гарантирано, но не само това – внимавайте с пасовете към други играчи в наказателното поле. В предишните игри от серията беше почти сигурен гол да комбинирате с тях, но тук се получават доста по-трудно нещата!
[caption id="attachment_56455" align="aligncenter" width="525"] Женският футбол е страхотно интегриран, но за съжаление трудно се намират хора за онлайн мачове в режима[/caption]
За да приключа темата за геймплея ще отделя и малко време на вратарите. Които са влошени в някои аспекти и то осезателно – предимно при статичните положения.
При корнери се държат леко хаотично, имат навика да избиват прекалено много топката, дори и когато могат да я хванат. В някои случаи необяснимо не достигат до топка, която им е в обхвата.
При свободни удари, дори и от центъра обичат да избиват кълбото като вратарите на PES, дори и то едвам да се движи! А в някои случаи това води до много, много досадни и „евтини“ голове, които падат... без да можете да направите нищо. Да, рядко, но все пак е дразнещо.
Има и някои моменти, в които вратарите избиват топката, без да е нужно това. Примерно при някой техничен удар, при която лети толкова бавно, че наглед и дете ще може да я хване спокойно. Но някой титан като Мануел Нойер например я избива, сякаш ще му откъсне ръцете.
В общия случай вратарите се държат добре, де. Бих казал, че дразнещите им прояви са по-скоро малко – но за сметка на това повече от FIFA 15. От друга страна в миналогодишната игра на моменти вратарите бяха нереалистично добри, тоест средната земя тук ме устройва. В някаква степен – специално при свободните удари изглежда така, сякаш реакциите на вратарите нарочно са влошени. Понякога и падат ужасно гнусни голове от тези положения, когато някой центрира в малкото наказателно на 1 метър от вратаря – едва ли не може да хване топката само ако се протегне – но той стои като пирон и гледа как нападател му я мушка в мрежата...
Дотук всичко звучи страхотно, нали? Определено да – защото геймплеят е адски удовлетворяващ. Бих казал, че това е най-добрата FIFA игра изобщо, безспорно. Поне за мен. Дори няма и близък претендент за второто място.
И докато съм тръгнал да сипя суперлативи, нека поговоря малко за жените. За съжаление ще е наистина малко, тъй като не инвестирах толкова време в тях. Не, че не исках – сякаш онлайн се намира адски, адски трудно мач с дамите. Което е кофти.
Жените наистина са адски добре интегрирани в играта. Не говорим просто за мъже с различни скинове, напротив. Движенията, финтовете, пасовете, шутовете – всичко е правено от професионални футболистки! Женският компонент е определено свеж и ви осигурява приятно разнообразие, ако мъжете ви омръзнат. И ако сте любители на сингъла, какъвто поне аз не съм във футболните заглавия.
С доброто – дотук. Идва лошото. А лошото се нарича Ultimate Team. Сещате се – онзи супер популярен режим, в който можете да си купувате футболисти под формата на карти, да изградите супер състава си и да мачкате наред.
Миналата година EA обяви някакви приходи от близо половин милиард долара, регистрирани само от микроплащанията на Ultimate Team. Което означаваше, че с всяка следваща година ще се прави всичко възможно да бъдем подтиквани да го играем. А това какво означава според вас?
Да, точно така. FIFA 16 се разработва по такъв начин, че да бъдем мотивирани да даваме пари за Ultimate Team. И доколкото нещата, които ще напиша отдолу са чисто мое мнение, то вече съм сигурен, че са истина.
А именно – мачовете в Ultimate Team имат и скрити фактори, които ние няма как да видим. Скрити фактори, регулиращи агресията на футболистите и дори статистиките им. В резултат е напълно възможно при еднакви условия едни и същи футболисти да се държат по съвсем различен начин на терена в различни срещи. И във FIFA 16 при всички подобрения на защитата това си личи повече от ясно.
[caption id="attachment_56461" align="aligncenter" width="525"] И при четири поредни победи във FUT Draft наградите не са... нищо особено, поне за мен - ако се даваха директно FUT Coins или пък се даваше тесте с футболисти с рейтинг над 82-3 да кажем може би щеше да е по-хубаво, но сега се взимат две обикновени тестета плюс още два Jumbo Pack-а с играчи... от които шансът да ви се падне някой страхотен е доста тънък[/caption]
За какво говоря?
Един пример – имам си отбор в Ultimate Team. Наредил съм защитници и халфове с висока агресия и High Workrate. В да кажем 3 от 5 мача те се държат точно така, както очаквам от тях. Агресивни са, влизат в противниците нон-стоп... не са успешни в единоборствата винаги, но пък за сметка на това не са статични. Което е най-важното за мен.
В някои мачове обаче играчите ми стоят като шибани статуи! Ей-така, наредени трима защитници, два халф-бека и два дефанзивни халфа и гледат противниците! Които си атакуват, а те се връщат назад! Сякаш ги напада краставо куче и те се чудят как да не ги докосва.
В игра, в която агресията и движението са издигнати на пиедестал, изненадващата статичност се усеща адски ясно. И обикновено води до пагубни резултати, каквото и да правите.
[caption id="attachment_56460" align="aligncenter" width="525"] Максимално добри футболисти или добро Chemistry? Виждате моя избор...[/caption]
Този феномен – футболистите ми да се държат по различен начин при еднакви условия – го забелязвах много пъти в Ultimate Team. И не само – в онлайн сезоните, където си избираме готов реален отбор, с който да играем е изцяло същото.
Но не само това. В различните мачове и чисто техническото поведение на еднакви футболисти е съвсем различно. Нападателите ту вкарват всяка една топка, ту се късат да пропускат. Идентични играчи! В един мач Робен прехвърча през всички като BMW на червен светофар, в следващия прилича на някой среднобърз български халф.
Тъкмо преди да започна това ревю реших да прасна един мач, че да са ми пресни спомените. Имам една снимка от него в статията – играх срещу някакъв човек, който беше доста по-слаб от мен. Целият ми отбор беше статичен. Единствените футболисти, които се движеха бяха тези, които аз управлявах. И в атака, и в защита. Това обаче не е чак толкова интересно – нали може да се каже, че е субективно мнение дали даден играч се опитва да се открие, дали пресира, дали се опитва да пресича пасове. Въпреки че е очевидно, даеба.
Интересното беше това, че тъй като опонентът ми беше адски слаб успях да му направя един тон голови ситуаци. 16 удара към вратата, от които 12 точни. Те включваха три греди, около два пропуска на празна врата, два-три удара право в ръцете на вратаря при ситуации едно на едно и още няколко ситуации, които вече забравих. Топката просто не можеше да влезе, а с Левандовски и Робен изпуснах по всички възможни начин. С техничен шут, със силен, какво ли не пробвах. Топката не искаше да влезе. И не е да кажеш, че не знам как се бележи във FIFA 16. А, да, забравих да спомена, че един от пропуските беше когато бяха трима мои футболисти срещу вратаря, никой не им пречеше, натиснах съвсем лек точно насочен пас и топката отиде на майната си с космическа скорост.
[caption id="attachment_56447" align="aligncenter" width="525"] Този мач дойде тъкмо навреме преди да почна да пиша ревюто за FIFA 16, за да илюстрира как има скрити фактори, наклоняващи мач в една или друга посока...[/caption]
Този мач ясно илюстрира – поне за мен – че работата на FIFA не й е чиста. Макар че говорим за неща, които мнозина от нас с адски много мачове са виждали.
Онзи момент след изпълнение на център, в който целият противников отбор стои като вцепенен и падат супер лесни голове. Да, това още не е поправено.
Онзи момент между 40 и 45 или 85 и 90 минута, в която кажи-речи всеки удар е гол, а защитниците изведнъж стават пълни идиоти.
Онези мачове, които вече описах, в което записвате по 15 удара във вратата, които не влизат по всякакви абсурдни начини.
И нека кажа едно нещо тук – не оправдавам загубите си с това. Тъй като онова, което е действало против мен в един мач е действало в моя полза в друг. Случвало ми се е да съм обратната страна от онова, което ви описах горе. Някой да е много по-добър от мен и това да е очевидно. Да ме надиграва отвсякъде. Отборът му да е пасивен, но все пак да се справя по-добре от мен. Да има 10 чисти ситуации, които да излязат по невъзможни начини. И накрая да му вкарам един-два гола на мега див късмет и да го бия. Все ми е тая за тази победа – буквално. Защото знам, че играта го е начукала на опонента ми така, както ми го е начукала в предходния мач примерно на мен.
[caption id="attachment_56451" align="aligncenter" width="525"] Любимият ми екип във FIFA игрите от добавянето му в серията насам![/caption]
Някой сега ще попита – каква е логиката на всичко това? Отборът ти да става по-слаб от нищото? Какво общо има с Ultimate Team?
Вероятно все пак повечето са разбрали, но ще раздуя. Когато те бият като маче у дирек няколко пъти, то си казваш – „Отборът ми е баси слабият, трябват ми подобрения“. Естествено всичко в Ultimate Team, особено сега, след дебюта на играта, е гига скъпо. И какво трябва да направиш? Да си купиш тесте с футболисти с реални пари.
Естествено всеки от нас може да си направи приличен отбор в Ultimate Team за не чак толкова дълго време. С бюджетни, но читави футболисти. И да постигаме някакви временни успехи. В момента във FIFA 16 и с Меси да ти влезе някой, при нормално поведение на играта няма шанс да ти мине целия отбор просто така. Все можеш да го изтикаш, да дойдат още един-двама играчи и да му вземат топката.
И тук е разковничето. EA няма нужда от балансирана игра, има нужда от игра, която да носи пари от микроплащания. Пак повтарям – 400 милиона долара (ако не се лъжа). Толкова пари са спечелили FIFA 15 и Madden NFL 25 от Ultimate Team! И както добре знаем всяка free-to-play игра е балансирана така, че да ти подтиква към микроплащания. Е, същото е и във FIFA 16. Нека сме честни - пречи ли нещо на EA да програмира играта си по начин, търсещ максимален приход от Ultimate Team? Би било абсурдно, ако това не се случваше, мисля...
Отново заставам зад думите си, че FIFA 16 е страхотна откъм геймплей игра. И мисля, че чат-пат ще поигравам по няколко мача в онлайн сезоните. Където не трябва да мисля за скапани тестета футболисти, дали на някой му е изтекъл договора, дали отборът ми е с ниска физическа подготовка и откъде да изнамеря още скапани, гнусни FUT Coins. От цялата тази схема се отказвам официално – и от FIFA 16, и от FIFA 17, и от FIFA 18.
Това не значи, че играта се променя по някакъв начин – напротив. И онлайн сезоните си вървят с подозрителни мачове. Всъщност в предпоследната ми работа играхме много FIFA 14 в офиса 2 на 2 – ами някои симптоми пак си бяха налице! В локална игра, офлайн, четирима човека заедно цъкаме. Това всеки удар да ти е гол от кажи-речи всяка точка на терена в единия мач и в следващия да пробваш всичко възможно да вкараш сам срещу вратаря и просто да не става - ставаше си.
Междувпрочем се каня от много отдавна да напиша една подобна отделна статия, тъй като съм прекарал стотици часове преди FIFA серията в последните да кажем пет години. И доста неща ти се насъбират в съзнанието. Но този път сякаш моментът беше правилен... защото си личи адски много. Точно във FIFA 16. Точно когато защитата и полузащитата са толкова подобрени. Тогава се вижда как в един момент дефанзивните футболисти действат невероятно, а в следващия сякаш участват в уреден мач от А група.
А, да, докато съм хванал да хейтя – макар че се канех да минавам към графиката, звука и заключението на тази статия. Отделям малко време за FUT Draft, една от новостите във FIFA 16. Това е опция, директно взаимствана от Hearthstone, в която трябва да инвестирате определено количество пари – 15 000 монети, за да влезете в мини турнир. В него на случаен принцип ви се падат по няколко футболисти на позиция, като вие избирате онези, които ви се нравят. Можете да се опитате да търсите максимална химия между тях, можете да взимате най-добрите, може да комбинирате аспектите. Очевидно е ваше решението дали да залагате на груба сила, техника, скорост и т.н.
В зависимост от това колко мача спечелите във FUT Draft и наградите ви се увеличават. Ако загубите още първия, то сте фактически на загуба (получавате утешителна награда две тестета с футболисти, струващи общо 10 000 пари, тоест губите 5000 жълтици). Ако спечелите един мач печелите същите тези две тестета плюс едно Jumbo Pack тесте, тоест вече сте на далавера. Ако спечелите максималните четири мача печелите горепосочните три тестета плюс втори Jumbo Pack. При две и три победи в конкретния момент забравих какво се получаваше, честно казано.
Проблемът при FUT Draft обаче е, че печелите единствено шибаните тестета. А поне аз от тях за години не съм отключил и един средно читав играч, който даже да ми избие разходите! Онзи момент, в който спечелих четири поредни мача във FUT Draft какво спечелих? Едно голямо нищо! С някакъв кански зор си избих инвестицията за влизането в турнира от 15 000 монети, а нека да кажа, че да спечелите 4 мача поред не е никак лесна работа. Не искам това да звучи като хвалба от моя страна – поне аз играх около 5-6 пъти FUT Draft и всичко беше една шибана лотария. В някои мачове имах чувството, че съм кукла на конци и действията ми не определят нищо. Сякаш FIFA 16 ми казваше – „Тук ще спечелиш, тук не“. В нито един момент не чувствах удоволствие – не само защото съм платил 15 000 пари, които все пак не се трупат толкова лесно. Мачовете бяха като някакви тотални клизми, а като капак в нито един случай не получих нищо читаво като награда. Може би някой късметлия е извадил Кр. Роналдо или Меси и ще е положително настроен. Аз не съм. Просто защото това е поредната дупка, в която да изливаш FUT Coins и която след като те разочарова те подтиква да извадиш реални пари... (А, да, има ли нужда да казвам, че вход за FUT Draft може да се купи и с истински пари?)
И така, малко време за графика и звук.
Визуално FIFA 16 е подобрена за пореден път. Анимациите са още повече от преди. Разнообразието става все по-значително, а откъм плавност нещата изглеждат определено страхотно. Ясно се усещат силните, ловките, бързите, техничните футболисти. Истинско удоволствие е управлението им.
Откъм звук нещата също отбелязват прогрес. Не само откъм ефекти, песни на агитките и атмосфера по стадионите. Коментаторите също са страхотни. Имат специални реплики почти за всички играчи... не съм сигурен дали примерно размишленията за онзи финт на Робен са от миналата година или са нови, но всеки път е забавно да се чуят. Как всеки в света знае накъде ще тръгне холандецът, когато е около наказателното поле, но никой защитник не може да го спре.
Заключението? FIFA 16 е най-добрата футболна игра в поредицата. Геймплеят е страхотен, когато е справедлив. Фактът, че човек постоянно трябва да мисли – във всяка една ситуация, е огромен плюс за заглавието. Няма момент, в който изключвате мозъка и почвате да цъкате флипер. Защитата е значително подобрена, пасовете са невероятни и най-вече – доста по-реалистични от преди. Шутовете също са окей – няма гарантирани голове, почти никога не сте сигурни какво ще се случи.
От друга страна и наред с всички суперлативи смятам, че е подходящ моментът да отделя време за Ultimate Team и онова, в което се превръща. Нещо уродливо. Да, ще си кажете, никой не ни кара да играем точно този режим. Така е... но в останалите има толкова малко хора, че не е особено интересно.
А най-лошото е, че със свободното пропадане на PES само един бог знае какво ни очаква във FIFA 17. Как ще бъде наклонена играта към микроплащанията, колко драстично. Едно е сигурно – моето мнение е, че във всеки гейм продукт, струващ 120-130 лева за конзоли и към 90-100 лева за PC е просто скандално да има микроплащания под какъвто и да е вид. Именно защото те винаги влияят. Именно защото геймплеят наистина страда от тях. FIFA 16 може да е страхотна, но бъдещето на серията изглежда по-мрачно от всякога. И поне аз имам едно наум.