В интерес на истината, не знам кое от двете е по-добра идея. Като геймър знам, че съм попадал и от двете страни на барикадата. От една страна, при някои любими мои серии си казвам – даеба, защо трябваше да се правят опити за next gen, защо просто не видяхме старата игра с подобрена графика? (Основно Unreal Tournament – още не мога да простя на Epic за недоразумението UT 2003). В други случаи ми се е случвало да си кажа – ами, има разлики, но не достатъчно сериозни.
Положението във Football Manager 2012 е точно такова. Общо взето, разлики има, но в своята есенция играта е непроменен FM 2011. За добро или за лошо.
Основното нещо, което се набива на очи в тазгодишното издание е включването на пълен, истински tutorial за играта. Лично аз не съм фен на поредицата от много отдавна – мисля, че разцъках сериозно Football Manager 2008 за първи път. Съответно ми е пределно ясно колко хипер трудно е човек да навлезе в играта – общо взето, това си е малка наука!
За щастие, тази година всички, които пробват да цъкат FM за първи път ще могат да разучат доста от подробностите за играта в детайл. Разбира се, за да бъде овладяна тя напълно ще е нужно или питане във форуми за някои детайли, или четене в специализирани сайтове. Все пак, нещата са значително улеснени.
Същото важи и за интерфейса при правенето на тактиките. Ако не се лъжа, във FM 2010 беше представена опростената версия, в която можете да изберете примерно дали един нападател да действа като таран, като гюме, като разпределител тип Бербатов и т.н. Преди това за да постигнете същия ефект трябваше да бърникате по това колко искате да участва в защита, как да подава, колко да се меша и т.н.
Та, тази функционалност също е подобрена значително. Така е още по-лесно да пуснете един дефанзивен халф да бъде плеймейкър в дълбочина като Шаби Алонсо... или пък неговите задължения да са предимно дефанзивни като покриване на бековете и неучастване в атаките в стил Хавиер Масчерано. Можете с няколко клика да възложите на централен защитник от рода на Давид Луиз или пък Фил Джоунс да прави изненадващи рейдове с топката напред или пък да си стои отзад и да действа консервативно в стил Пуйол, Тери и Фърдинанд.
Естествено, старите фенове на серията могат във всеки един момент да си пуснат класическия интерфейс, което ще им позволи прецизно да зададат конкретните задачи за даден пост.
Иначе, в играта има и доста по-малки промени. Набива се на очи новата система за мотивиране на отбора преди, по време и след мач. За разлика от миналите части от поредицата, в които чисто и просто не ставаше ясно какъв ефект са имали вашите речи, то сега имате поле, в което директно се казва дали даден играч е бил мотивиран, разсеян, разгневен и т.н. по време на тях. Също така, разговорите в съблекалнята са разделени в пет категории, като можете да говорите с футболистите си неутрално, запалено, агресивно и т.н.
Иначе, от Sports Interactive твърдят, че в играта има над 800 нововъведения – в преговорите, в пресконференциите и т.н. Тези новости наистина се забелязват, но пък цялостното усещане от играта не е особено различно.
Което всъщност е и основната ми критика към Football Manager 2012. Просто е прекалено подобен на FM 2011. Когато започнах традиционно да цъкам от последната дивизия на английското първенство... просто имах чувството, че играя миналогодишната игра с леко подобрен интерфейс. И толкоз.
Както казах в увода на това ревю, не съм много убеден дали е нужно Sports Interactive да правят ново поколение на Football Manager. В крайна сметка, в момента играта им е единственият футболен мениджър на пазара. Има сериозна фенска база. Съответно няма никаква нужда от неоправдани рискове. Все пак, според мен пускането на едно и също нещо всяка година ще започне да омръзва в един момент. Поне аз, който не съм супер маниак на тази серия, някак в последните издания не мога да отцикля, както в началото.
А само ще кажа, че когато се запалих по Football Manager 2008 (май той беше)... изкарах 20 часа нон-стоп пред играта! Да, точно така, 20 часа като 20 шибани часа поред. Така ме грабна. Не съм сигурен дали някога съм играл друга игра повече време без спиране.
Естествено, за истинските фенове на поредицата, малкото разлики са достатъчно сериозни. Мога да ги разбера. Примерно мнозина твърдят, че промените във Fifa 12 са малки, но на мен ми се струват титанични.
А и все пак, чувството на това да хванеш Сталибридж или някой подобен отбор от най-ниското ниво на английския футбол и да го вдигнеш до Висшата лига си е нещо страхотно. Това да си пуснеш Левски, ЦСКА или Литекс и от настоящото им трагично положение да ги превърнеш в отбори, участващи всяка година поне в групите на ШЛ. И т.н.
Разбира се, налична е и колосалната база данни от футболисти. Да, ако тръгнем да се чепкаме за детайлите, можем да достигнем сериозни спорове. Като например защо Чичарито, който беше най-бързият футболист на световното по футбол миналата година, има 17/20 скорост. И който всъщност е нападател, оповаващ се предимно на бързината си и головия си нюх. Но няма смисъл да задълбаваме – факт е, че Football Manager има база данни от десетки хиляди футболисти. А и игри като Fifa Manager имат някои почти абсурдни характеристики на футболистите, тъй че малко занижен Pace на Чичарито, занижен Accelaration на Кр. Роналдо и т.н. не са от никакво значение.
А и в крайна сметка си го има най-якото нещо – това да намериш и развиеш някой напълно непознат талант. Наистина чувството да изнамериш или още по-добре – да извадиш от школата си някой 16-годишен вундеркинд, който да се превърне в суперзвезда е страхотно.
Или пък в тактически план от разгром с 3:0 на полувремето да промениш така нещата, че мачът да бъде спечелен драматично с 4:3. Да, магията на Football Manager си е налична и е добре позната на всеки фен на играта.
Да, има я и обратната страна на медала – 3-4 мача поред да имате по 20 голови положения, но да загубите и отборът ви да изпадне в криза. Което може и да изглежда несправедливо... но ако погледнем реалния свят ще се уверим, че подобни неща се случват напълно постоянно!
Така мога да приключа темата за геймплея със следното... в своята есенция, Football Manager 2012 си е почти същата игра. Промените не са колосални. Да, има някои козметични такива, ама бас държа, че повечето баш фенове не цъкат с „опростения” интерфейс, ами избират този от старите части на играта. Но както казах, може би е по-добре когато имаш нещо хипер успешно... да не пробваш да го промениш. Няма смисъл от риска нещата да станат по-лоши!
От друга страна, ако само сте слушали за тая игра Football Manager и искате да я пробвате, то сега е точният момент. Поне има шибан tutorial! Да, ще ви се стори като исполинска задача да започнете... но имайте предвид, че преди години беше още по-трудно!
Иначе, откъм графика и звук, нещата са напълно познати. Въведеният преди няколко години 3D енджин за мачовете е подобрен допълнително, като има повече нови анимации за атаки, шутове и т.н. Все още изглежда примитивен, но пък за нуждите на играта е напълно адекватен. А и отвреме-навреме падат някои адски красиви голове!
Що се отнася до звука... ами, такъв няма. Кактко винаги. Музиката е тази, която си пуснете от Winamp. Има някои базови ефекти в менюто и по време на мач и толкоз.
Заключението? Football Manager си е Football Manager. Играта си има слабости, но няма как да бъде нахейтена – просто защото е единствената по рода си (както споменах по-рано, Fifa Manager дори не се коментира, толкова е зле). Феновете й ще я цъкат и тази година, без да им пука за това, че новостите не са титанични. Новите играчи пък ще се почувстват далеч по-добре приветствани, сравнено с предходни години... макар че играта все още си е трудна и свикването с нея не е лесно!