hategame logo
The Walking Dead – пореден прекрасен куест в последните години
пуснато на 21 декември 2012 от pseto
the walking dead cover2
The Walking Dead е просто един страхотен куест, който препоръчван на всички фенове на жанра. Шансът да не ви хареса... е минимален. Ако такъв има изобщо! grafika 3Ако говорим за графика в един куест, детайлността не е важното. Ами визуалният стил и атмосферата. Два елемента, които са определено страхотно изпълнени в The Walking Dead! zvuk 3Гласовата актьорска игра е просто невероятна! Страхотно, професионално изпълнение, което се среща много рядко, дори и във високобюджетни игри. Истинско удоволствие е да слушате диалозите, които освен това са и идеално написани. gameplay 3Предизвикателството в The Walking Dead може и да не е много сериозно, но пък това е кинематичен куест. С акцент на атмосферата и психологията. Позволяващ ви да се потопите изцяло в опустошения от зомбитата САЩ и да ви пука наистина за главните персонажи. ocenka 3Една от най-добрите игри на 2012 година. Препоръчвам изцяло! the walking dead dinnerПреди около 13 години жанрът на куестовете беше пред загиване. След като изживя златната си ера през 90-те години. Какви бяха причините за това? Нямам идея. Може би сериозното навлизане на шутърите, които и до ден-днешен владеят пазара?

Може би масовото навлизане на интернет и възможността човек да намери отговорите на всички пъзели там намалиха удоволствието от тези игри? Или нещо друго?

Няма значение. Факт е, че дълги години куестовете почти бяха изчезнали от гейм сцената. В последните години обаче, това започна да се променя. С игри като L.A. Noire, като Portal. И последният представител на жанра – The Walking Dead.

the walking dead 11Всъщност, по една или друга причина не бях разцъкал тази игра. Нейните пет епизода излязоха в периода април-ноември тази година, като пълната колекция беше пусната в продажба през декември. Когато я разцъках.

И не съжалявам за нито една минута, която прекарах пред The Walking Dead. Определено една от най-добрите добри за 2012 година и то продаваща се на доста скромна цена!

Какъв е сюжетът в заглавието? Както можете да се уверите по нейното название, то говорим за зомбита. Любопитно е, че тази цъкалка не е базирана на сериала The Walking Dead, ами комикса със същото име. Тъй че ако по някаква причина не ви кефят тези серии, то недейте да си мислите, че играта е свързана по какъвто и да е начин с тях.

the walking dead 3Самият сюжет е що-годе познат – група оцелели се опитват да се спасят от поредния апокалипсис, при който мистериозна зараза превръща хората в зомбита. Вие поемате ролята на Лий Еверет, като се запознавате с него в полицейска кола. Той бива закаран към пандиза, като ние, геймърите, нямаме идея защо.

В продължение на петте глави, ние разкриваме различни подробности за миналото на Лий, както и другият основен персонаж в заглавието – невръстната девойка Клемънтайн.

Всъщност, именно това е основното нещо в The Walking Dead – диалогът. Както споменах още в началото, заглавието е куест и това е напълно нормално. Така геймплеят е разделен на три основни части.

the walking dead 6Най-дълго време прекарвате в диалози – но това далеч не значи, че те са протяжни. Напротив! Написани са адски добре, като и темпото им е страхотно. За разлика от игри като Max Payne 3 например, в които имаме разни монолози по 10 минути, които втръсват изцяло на човек в един момент, то в The Walking Dead има баланс през цялото време.

Основната причина за това е, че разговорите са интерактивни. Всяко решение, което вземете, е възможно да има сериозни последствия в развитието на историята след това!

the walking dead 8А имайте предвид, че това не са просто празни думи. Например в първата глава има момент, в който можете да спасите сина на единия персонаж или пък заклещен мъж под трактор. Аз избрах втория от двамата (а освен това, детето оживява при всички положения!).

Интересно е, че този момент дори не бива споменаван повече в първата глава на играта! Но за сметка на това във втория от петте епизода, бащата на детето ви реже с думите, че „помни как не сте спасили сина му“.

Така историята на The Walking Dead може да се раздели по множество различни начини. И е изключително приятно да разберете как много от вашите избори се помнят – позволява ви да изиграете това приключение по начин, помагащ ви да се слеете с главния герой Лий.

the walking dead clemДа, към The Walking Dead има и някои критики. Най-вече относно това, че в доста ситуации какъвто и избор да направите, то резултатът е що-годе един и същ. Докато това е така, то в цъкалката подобни решения са по-скоро от морално естество. А не толкова да се разнообрази до крайност геймплея.

С други думи, изборите ни помагат да се запознаем с психологията, да се потопим в атмосферата на играта. А не да имаме безброй възможности за преиграване.

А когато се подходи към The Walking Dead е добре да се знае, че това е „кинематична“ игра. Разчита се на прекрасна атмосфера, добре написан сюжет, прекрасни диалози и страхотно озвучаване. Всичко това е налично. Но не е да кажеш, че постоянно имаме контрол над персонажа, че можем като в GTA да търчим наляво-надясно, взривяваме сгради и т.н.

the walking dead 7Освен диалозите, в повечето време Лий обикаля из поредната зона, в която се намира. Типично за класическите куестове от 90-те, вие трябва да намирате различни предмети, с които да изпълните дадена задача. В „режима на обикаляне“, така да се каже, осъществявате и повечето диалози с околните персонажи. Като цяло тази част от играта не е особено трудна, но и не е дебилно лесна. Пак е нацелен балансът между двете неща.

Целият геймплей се оформя от някои спорадични екшън сцени. Те служат като нещо, разнообразяващо темпото в заглавието. Преминаването им не е особено трудно, а най-често се състоят в това да изберете дадена слаба точка от тялото на ваш противник и да го нацелите. Примерно главата на зомби с брадвата, която носите и т.н.

the walking dead 2Този елемент от играта като цяло е адски лесен и по-скоро се гони изкарването ви от рутината и изненадването ви, отколкото някакво гейм предизвикателство. Но при игри като куестовете, рядко се търси „чисто умение“, което ни трябва за някой шутър или приключенска игра. The Walking Dead изисква мислене от нас, като тук-таме ни стряска с някоя атака на зомбита.

Но в своята есенция, това си е една кинематична игра. По начина, който трябва да изглежда подобно заглавие. Всъщност, Rockstar могат спокойно да се учат от Telltale Studios – може и да имат култови игри тип Grand Theft Auto, ама Max Payne 3 беше тотално осран с протяжните си, безкрайни и скучни кът сцени. Елементи, които тотално отсъстват в The Walking Dead.

the walking dead 4Игра, която е доста балансирана. При която просто хващате чаша вино, отпускате се и се потапяте в игралния свят. Естествено, за тази цел трябва да сте от хората, които си падат по жанра! Ако се кефите на екшъни или това постоянно да контролирате събитията, то The Walking Dead не може да ви предложи това.

Плюсовете са други. Силно изградени персонажи. Сюжет, в който не липсват брутални моменти... едни герои умират, други оцеляват, а вие през цялото време трябва да балансирате в цялото мазало.

С други думи, както си трябва куест. Мнозина го наричат играта на 2012 година... може и да се съглася с тази квалификация.

the walking dead 13Естествено, за успеха на The Walking Dead водеща роля играят графиката и звука. Които са на страхотно ниво.

Визуално, играта използва cel-shading технология, която е изпълнена идеално. Игралният свят е нарисуван много добре, също както и лицата на персонажите, които виждате в голяма част от времето.

Не само това, но анимациите на физиономиите им са супер! Това спомага наистина да се потопите в игралния свят – говорим за ниво, подобно на някое анимационно филмче! Общо взето, визуалният елемент на The Walking Dead е страхотно изпълнен. (Имайте предвид, че тук не говоря за фантастична детайлност или нещо подобно... говоря чисто като арт стил и анимации на лицата!)

the walking dead 1При звука, положението е също идеално. Гласовете на актьорите са едни от най-добрите в игра, която съм докосвал в последните години. Екстремално високо ниво. В почти всяка игра отделям някой ред за този елемент, понеже често се заслушвам в емоциите – и на реалните хора, и в сериалите, филмите, игрите. В The Walking Dead са на най-високо ниво! А гласовата актьорска игра е елемент, който бива подценяван в адски, адски много игри.

Заключението? За всички фенове на куестовете и кинематичните игри, The Walking Dead е просто задължителен. Това е истината. Не само играта е адски добра, но ви осигурява и възможности за преиграване... да направите различни решения, да видите как ще се развие сюжетът тогава.

clementineДа, играта няма разнообразен геймплей, ако говорим за екшън елементите. И да, на моменти щеше да е по-хубаво да има повече различни варианти за развитие на действието. Това си е истина.

Но като за нискобюджетен куест, The Walking Dead е страхотен. Аз повече не мога да искам от подобни игри. А съм сигурен, че продължение ще има... няма как да няма!

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл