И може да се каже, че картинката не е много красива. Поне аз видях колко съм завсим от този сайт, видях какво е значението му за интернет. И видях, че може би е време могъщи правителства като американското да си имат отделни комисии от адекватни хора, които да гласуват свързани с виртуалната мрежа закони, а не издъхващи фосили, които си нямат и идея как се пуска компютър.
Да, някой веднага ще каже - "онзи ден имаше множество начини да се заобиколи протеста на Wikipedia". Това ми е ясно. Но в духа на протеста, аз се постарах да не използвам сайта, за да видя какво би било без него.
И видях, че влизането на Wiki е просто рефлекс за мен. Също както и търсенето в Google.
Намирам някакъв интерсен термин, който не знам какво значи? Wikipedia.
Започвам да се чудя къде е играл даден футболист, четейки спортна новина? Wikipedia.
Забравил съм на коя точно дата се е появила дадена игра? Wikipedia.
Интересува ме даден исторически факт? Wikipedia.
Влизам в спор дали алкохолът е депресант? Вадя си телефона и показвам Wikipedia.
Общо взето, няма нещо, което да не знам и да не погледна в Wiki за него. Да, задълбаването се случва в специализирани сайтове, но пък ако искаш да се запознаеш отгоре-отгоре относно нещо... изборът е един.
А сериозният плюс за разпространяването на познание при Wiki е фактът... че не губиш време да търсиш нещо. Понеже модерният човек е прекалено зает (най-често с това да не прави нищо), за да губи време в търсене на инфо за нещо интересно. А Google, въпреки множеството си плюсове, не е добър за тази цел. Просто защото има огромен брой лъжливи сайтове с наплескани огромен брой ключови думи, което те карат да рафинираш търсенето си 3-4-5-6 пъти, което в крайна сметка често може да те откаже.
Да, мнозина биха поспорили, че повърхностното познание не е истинско познание. Възможно е. Но в крайна сметка, светът върви към това не човек да знае един трилион неща... ами човек да знае как за 20 секунди да намери нужната му информация за един трилион неща.
И така Wikipedia успя да покаже едно нещо - че е интегрална част от интернет. Да, всеки от нас знае много добре това. Не е някаква новина този факт. Но пък всеки от нас почти винаги не се замисля над нещата които има, които се приемат за даденост... като доброто здраве например. И чак когато започнем да ги губим разбираме важността им.
А и в тази статия говоря само за Wikipedia - я си представете света без Google или дори... Facebook. Може те ли? Не, аз не съм фен на лицевата книга - напротив, прекарвам не повече от 30 минути дневно там. Все пак, в сайта има доста полезни опции и общо взето интернет би бил по-лошо място без Facebook. Въпреки че цялата клюкарска помиярщина и споделяне на от празни по-празни мисли не е нещо, което кара душата ти да пее.
Естествено, за Google няма какво да говоря. Буквално не мога да си представя интернет без търсачката. Помня едно време времената на Alta Vista, Yahoo и т.н. - ами беше си ебаси тегавото.
Така в крайна сметка дни като 18 януари ни показват колко важни са някои сайтове в интернет, които приемаме за нещо съвсем нормално като течащата вода или канализацията например. Но също така ни показват защо трябва да сме задружни при заплахи като законопроектите SOPA и PIPA, които заплашват виртуалното пространство. Да, може всички тези мои умотворения да ви звучат прекалено драматични, но истината е, че има много компании и асоциации, за които интернет е враг... като MPAA например. Но мисля, че това е подходяща тема за бъдеща статия, не за тази.
Засега, всички ние можем да се радваме, че SOPA е мъртъв законопроект... но заплахите за интернет тепърва ще растат... ТАДАДАДАААААМ.
Сори. Не се сдържах да завърша без драма.