hategame logo
Барселона във футбола - как едно впечатляващо нещо се прехвалва до неузнаваемост
пуснато на 20 декември 2011 от pseto
barca
По принцип, не обичам да коментирам футбол. И в този сайт няма да има особено много статии на такава тематика, въпреки че следя активно испанското и английското първенство. Под „следя активно” имам предвид това, че рядко пропускам уикенд, в който да не гледам мач на Барселона, Реал, Челси, Пул, Сити, Юнайтед или Арсенал. В много случаи хващам срещите на почти всички от тези отбори, независимо от противника им.

Но в редкия случай, в който ще напиша нещо, свързано с футбола, искам да се възмутя от едно – хайпът, наречен Барселона. Не, нямам намерение да кажа ,че не играят извънземен футбол, когато са във форма. Не, нямам намерение да кажа, че не е фантастично да имаш играчи предимно от школата. Не, няма да кажа, че това не е най-добрият отбор в историята на футбола. Според мен е най-добрият отбор в историята на футбола.

Но когато лапането на ташаци става прекалено... просто е смешно. Когато започнат да се пишат патетични хвалебствия за каталунците, за уникалния им модел и т.н.

Примерно за парите. Във всяка статия за Барселона четеш... „всичко не се купува с пари”. Да, така е – това, което имат каталунците в момента не може да се купи с пари. Не можеш да си купиш лоялността и себераздаването на Меси, Шави, Иниеста, Пуйол, Пике. Не можеш да си купиш отборната им игра. Дори и да потрошиш 2 пъти повече пари, отколкото потроши Сити за трансфери.

Но нека не се лъжем – Барселона хвърля огроми суми за нови играчи и то за ключови нови играчи!

Пример: миналия сезон се дадоха 70 милиона евро за Давид Вия и Хавиер Масчерано. Футболисти, които изиграха ключова роля за спечелването на ШЛ и Ла Лига. Вия е ясен – беше във форма (за разлика от този сезон) и отбеляза куп голове, въпреки че игра предимно като крило. Това, което мнозина не забелязаха е още по-сериозната роля на Масчерано – именно той игра няколко месеца като централен защитник на мястото на контузения Пуйол! Игра във важния полуфинал с Реал Мадрид, игра във финала, игра и в испанското първенство на този пост. И се справи добре.

Какво щеше да бъде, ако не беше купен Масчерано – един от най-добрите дефанзивни халфове във футбола, можещ да играе еднакво добре и като централен защитник? Барселона щеше да има много сериозни проблеми в защита миналия сезон, тъй като, както може би си спомняте, на Абидал му беше намерен тумор на черния дроб по време на елиминационната фаза в ШЛ и съответно и той беше извън игра (вторият избор за централен защитник след Пуйол).

И ето, този пример показва как миналия сезон даването на доста сериозната сума от 70 милиона евро – нещо, което шепа отбори във футбола си позволяват – Барса успя да си купи фантастични играчи, изиграли ключова роля за спечелените трофеи.

Нека преминем към тази година – каталунците пак извадиха съвсем спокойно около 60 милиона за Санчез и за завръщането на Фабрегас. Феноменални играчи, които на момента отнеха титулярните места на Педро и Вия. Тепърва ще следим какво ще е влиянието им този сезон, но мога да предположа, че ще е внушително.

Какво искам да кажа в случая ли? Искам да кажа, че Барселона не са толкова силни само заради колектива си. Това е ключова черта... но не и без нещо друго – парите. Барселона дава сериозни суми за сериозни футболни звезди и то постоянно. Звезди, които се включват като аса от джоба в най-важния момент и правят разликата.

Да, някои играчи са „ротационни” чужденци – като Ето’о, като Роналдиньо, като Ибра, като Яя Туре. Идват, дават каквото дават за отбора 3-4 години и хващат пътя след падане на формата. По тоя път е тръгнал и Вия в момента, който като нищо догодина ще си замине... а пък Барса ще си купи ново крило за 30-40 милиона тип Санчез.

И именно това прави Барселона адски силна – сериозният финансов ресурс плюс фантастичната школа. А и нека само спомена изрично, че Пике прекарва 4 години в отбора на Юнайтед между 17 и 21 години – ключов момент за развитието на всеки професионален футболист. Изобщо не говоря за Фабрегас, който е много спорно дали е продукт на школата на Барселона или на Арсенал. Със сигурност Сеск е играчът, който виждаме днес благодарение на Арсен Венгер...

А ако Барселона нямаше своя финансов ресурс, то нямаше да може да се хвали „с още един младеж” в стартовия си състав... Нямаше и да има изключително качествена резервна скамейка, нямаше да използва услугите на нови ключови играчи всеки сезон...

Но нека оставим настрани парите – уверихме се, че Барселона са ултра богати и могат спокойно да хвърлят по 60-70+ милиона всяко лято за нови звезди, които да запълват всички дупки. Нека преминем към нещо друго: сезонността на отбора.

В момента, Барселона са изродски силни. Победиха Милан, излизайки с 3-4 резерви и напълно експериментална тактика 3-5-2. Разбиха за пореден път Реал в мач, в който Белия балет беше направен за посмешище (отново).

Но така беше и през 2008 година. Така беше и през 2009 година. Така беше и през 2010 година. Така и сега, 2011 година.

Есента е изключително силна за каталунците. Играчите са свежи и могат да покажат най-доброто от себе си. Което е най-доброто, което човек може да види във футбола. Но нещата се променят напролет.

Когато се навъртят едни 40-на мача от сезона в ШЛ, лига, купи... повечето играчи губят своята свежест. Най-вече ключовите Шави, Иниеста и Меси. Да, всеки от тях е способен с 1 пас или 1 дрибъл да промени развоя на мач... но просто успешните извеждащи пасове и успешните дрибли са по-малко.

И това е напълно нормално. В природата има някакъв паритет, макар и не задължителен – рядко се случва един футболист хем да е хипер техничен, хем и да има фантастична генетика. Такъв в Барселона е Дани Алвеш – неуморим, почти не страда от контузии, силен, бърз, изкарва по 50+ мача на сезон. Но Меси, Шави и Иниеста не са такива играчи. Те са душата на отбора... но физиката им не им позволява да са на топ ниво 50+ мача. А да не забравяме, че освен клубни ангажименти, има и такива на национално ниво.

Именно поради тази причина винаги идва пролетта, в която каталунците не са толкова убедителни. Тогава поддръжниците на отбора започват да обвиняват противниците на Барса, че играят дефанзивно, но нека гледаме без очила – Реал също игра доста дефанзивно на Ел Класико преди няколко седмици и пак бяха убити. Барселона може да победи всеки отбор във форма, ако ще да се нареди и с 10 човека на 2 линии пред вратата. Просто има 4-ма играчи, всеки от които може да даде ключовия извеждащ пас във всяка една секунда – Меси, Шави, Фабрегас, Иниеста...

Просто напролет тези играчи се изморяват. А като отворих дума за Фабрегас, нека да уточня, че английският еквивалент на Барса... а именно Арсенал... традиционно се сгромолясва с гръм и трясък именно през пролетта. Именно защото тогава започват да валят контузии и именно защото тогава техничните играчи се изморяват и свежестта им се губи.

А тогава Барселона е най-уязвима - напролет. И тогава падат някои... противоречиви... съдийски решения в тяхна полза в най-важния момент.

Дали това е справедливо? Не съм сигурен. Миналата година като гледах финала Юнайтед-Барселона се замислих за едно – добре, срещу Арсенал каталунците бяха подпряни по най-престъпния начин. Но същевременно, Юнайтед са смешници и играят жалък, грозен футбол. Те ли трябваше да станат шампиони? Или може би Реал, които щяха да излязат с 3 дефанзивни халфа и 4-ма защитници на финала? След мача стигнах до извода, че с оглед на красотата си, Барселона заслужава да е номер 1, въпреки престъплението срещу Арсенал. Просто защото са най-добрите в Европа.

Но същевременно е очевидно, че Барселона не може да изкара по стандартите на модерния футбол. Които, за съжаление, са в полза на Юнайтед, Челси, Ливърпул и Реал Мадрид – отбори с неособено много  технични и креативни, но адски здрави физически играчи, които могат да държат добро ниво цял сезон. Да, тези отбори не могат да се сравняват със свежа Барселона, но отпаднала Барселона е напълно възможно да загуби от тях. И помнете ми думите, напролет нещата за каталунците няма да са като разходка в парка! Въпреки че Гуардиола е много интелигентен треньор и прави всичко възможно да намери тактика, с която хем играчите да отпочиват, хем и резултатите да са добри... това не е лесна задача за постигане. И заради това този сезон каталунците изгубиха немалко точки.

В крайна сметка, идеята на всичко това е следната – трябва да се гледа реално, не да се хайпва. Хубаво е да не се забравя колко богат клуб е Барселона – а без пари, дори Валдес, Пуйол, Пике, Меси, Шави, Иниеста и Педро нямаше да могат да изнесат цялото шоу на гърба си. Просто защото нямаше да ги има Дани Алвеш, Абидал, Масчерано, Ето’о, Санчез, Вия, Фабрегас... малко на брой „чужденци”, но изиграли (и играещи) сериозна роля в отбора.

И в крайна сметка, не е лошо да се забравя едно – Барселона играе много по-зле напролет. Просто защото в супер комерсиалния модерен футбол с по 50+ клубни мача и още 5-6 на национално равнище годишно... не всеки може да издържи на високо ниво цял сезон. Дали има нужда от промяна на тези календари? Да, има нужда – ако имаше по-малко мачове годишно, то конкуренцията на Барселона нямаше да се бори с нея с физическата мощ на Пепе, Серхио Рамос, Марсело, Кедира, Шаби Алонсо, Кр. Роналдо, Бензема... щеше да разчита много повече на техника. И от това ще спечелят всички. Особено ние, феновете.

Но все пак, правилата са такива. Мачовете са много на брой. Съответно Барселона трябва да се съобразява с това... а ние не трябва да забравяме, че спадът на формата традиционно ще дойде след няколко месеца.

А ще е хубаво това да е нещо очаквано... тъй като вече 3 поредни години се сочат с пръст някои отбори, сякаш те са виновни за падналия тонус на каталунците напролет. Вероятно и 4-та поредна година ще се случи това. Не е нужно това. Нека гледаме реално на нещата.

А ако ще търсим виновници... то трябва да посочим с пръст горните етажи на УЕФА и ФИФА. Това са хората, одобряващи безумни календари с по 60+ мача на сезон. Те са хората, които все повече бутат футбола в коловоза на телешката сила, вместо да се опитват да го обърнат към техниката на Барселона. Те са хората, които вероятно ще превърнат каталунците в умираща порода и след 15 години звездите вероятно ще са много по-близки до Руни и Кр. Роналдо – бързи, силни, отскокливи, издръжливи... но пък неспособни да те изненадат с нищо, невъзможни да изкарат едно „уау, ето заради това обичам този спорт” от устата ти. Неспособни за цял сезон да направят това, което Меси прави поне по веднъж във всеки мач.

Но не виждам смисъл да бъдат сочени с пръст Моуриньо, Венгер или поредния друг „злодей на деня”, излязъл с 2 реда защита срещу Барса. Всеки търси мястото си под слънцето... а ако трябва да има виновни, това са УЕФА и ФИФА. Всичко останало е хайп.

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл