hategame logo
Прекалено търпеливи ли са PC геймърите – или за Batman: Arkham Knight
пуснато на 26 юни 2015 от pseto
batman arkham knight 15
Batman: Arkham Knight вече е провал. Трудно е да говорим за всички версии на играта - напротив, конзолните получиха страхотни отзиви. Но тази за PC е тотал щета. Буквално - бе спряна дори от продажба. Портът на приключенския екшън, сътворен от малко студио с едва 12 души екип, е катастрофален на всички нива. Лоша производителност дори на конфигурации за хиляди левове, заключване на фреймрейта на 30 кадъра в секунда, че дори и орязани ефекти, сравнено с PlayStation 4 версията. Това са само част от нещата, които оформят Batman: Arkham Knight като катастрофа за PC. Получила ужасни оценки в Metacritic и Steam.

В тази статия обаче нямам намерение да говоря за самия порт на Batman: Arkham Knight. Темата не е особено интересна, по-скоро няма какво точно да се коментира. Онова, което ни остава в момента е само да гледаме комикси по темата и да се смеем. Думите ми долу са посветени на нещо друго – причините да има подобни портове за PC. И дали тя не е в самите потребители.

Защо ли?

Поне според мен, PC геймърите са прекалено търпеливи и толерантни. Ако една конзолна игра върви зле, то не само има зловещ nerd rage в интернет, но и мнозина просто отиват и я връщат в магазина. И това е. Темата приключва. Цели студия си отиват, цели проекти биват забравяни. Просто така. Следователно гейм компаниите предпочитат да си вържат гащите и да направят конзолната ревизия читава. А и в последните години продажбите са по-високи.

При персоналните компютри ситуацията не е подобна. Винаги има някакви псувни при лоша оптимизация, но прекалено често геймърите се захващат и започват сами да поправят бакиите на разработчиците. Това да се отключи фреймрейта от .ini файл е най-лесното нещо. Процедура, която мнозина приложиха моментално и при Batman: Arkham Origins. По подразбиране, без замисляне. Ефекти се включват, изключват, правят се експерименти кое е оптимизирано, кое не е, кое убива фреймрейта.

Върши се шибаната работа на разработчиците в тестовата дивизия. Но това далеч не е всичко.

Понякога се стига дотам и някои хора наново да изпрограмират част от игра – както се случи с Dark Souls и DSFix. Неща, които е ясно, че няма как да се случат за конзоли. И да, хубаво е, че PC геймърите имат възможността да поправят, да подобряват игрите. С позволението на разработчиците или напротив.

Но и всичко това води до една висока толерантност и търпение. Защото човек знае, че нещо и да е доста зле, то все някой някога ще измъдри поправка. Хората си казват – „Ами, хубаво, сега дадена игра е осрано мазало, след 1 седмица вероятно ще е окей“. Изчакват, вместо да ударят разработчиците с псувни или просто да си вземат парите обратно.

И именно тези фактори малко по малко водят именно до Batman: Arkham Knight. Знанието на разработчиците и най-вече разпространителите, че имат пълната свобода да пуснат наполовина счупена игра за PC. Защо не? Потребителите сами си я тестват, изсипват наготово всички бъгове – ясно описани, че даже и нерядко сами си ги поправят. Тук-там има някоя псувня, но какво от това?

А когато знаеш, че можеш да си позволиш малко, то започваш да си позволяваш все повече и повече. И повече. И ето, че в един момент се пръква... Batman: Arkham Knight за PC. Черешката на тортата.

Порт, създаден под презумпцията, че PC геймърите ще го издържат и евентуално ще го поправят. Но когато действаш по подобен начин, то рецептата за провал е зад ъгъла. И ето, че този път вълната негодувание беше титанична.

И то вероятно не само заради самият порт на Batman: Arkham Knight. Ами защото в последно време подобни ревизии на игри зачестиха. Прекалено много. С всяка от тях, ставаща все по-лоша, нервите на PC геймърите започваха да се опъват и беше ясно, че рано или късно ще дойде моментът на истината. В който се казва – „Стига толкоз“. И това стана.

Но се стигна дотук, след като притежателите на персонални компютри бяха тествани дълго време. И защото позволяваха да бъдат. С години. С всеки порт, ставащ все по-лош и по-лош. Но все пак се намираше някаква светлинка в тунела. Какви ли не поправки, бърникания по файлове, специални настройки, модове и тъй нататък. Толерантност и търпение, които големите компании просто не заслужават.

Нито медийният гигант Warner Bros., пищящ постоянно как пиратството убивало филмовата и музикалната индустрия, нито което и да е друго гейм студио. Ubisoft, EA, Activision. Не заслужават да минават метър, докато пестят пари по абсурден начин – убивайки качеството на даден продукт.

Хубаво е обаче, че все пак има някакво възмездие. Някакъв баланс във вселената. И нещата избиха главоломно именно с Batman: Arkham Knight. Наистина и преди имаше сериозно негативни отзиви, но не от чак такъв калибър. Защо ли? Просто когато чашата един път прелее, то връщане назад няма. Щетите обикновено са необратими. И така трябва да бъде. А когато една чаша е вече пълна, то всяка следваща капка води до преливане. Дано такова има и в бъдеще – трагичните портове едва ли ще секнат изведнъж.

Но най-иронично е, че на пръв поглед Batman: Arkham Knight е добра игра. Оценките за конзоли са страхотни. Но е хубаво да има подобни отрезвителни шамари за големите компании – да имат едно наум, че може да вложат и вероятно стотици милиони в разработката на даден продукт, но заради липса на читав PC порт да загубят доста продажби. Понеже нещата са обвързани. PC феновете влияят и на конзолните, когато хулят и когато оценките са убийствени. А освен това човек ще има и едно наум за бъдещите игри на Warner Bros... и на доста други компании.

Но каквото повиква - такова се обажда. Със сигурност Batman: Arkham Knight няма да е последният трагичен порт, но можем да се надяваме да е началото на нещо. На една вълна негодувание, която да се надига в подобни ситуации - колкото гейм компании да се замислят малко повече какво вършат. Понеже PC геймърите може и да бяха толерантни, но вероятно винаги си има една граница.

Коментари
rosniak avatar
Roskobg
26 юни 2015
Само ще кажа, че Pc gamer-ите сме като българите- ебът ни под наклон и на квадрат и на нас ние кеф, кеф, кеф- да го поемаме във всички дупки и във всякакви пози..............
sauron93 avatar
sauron93
26 юни 2015
Играта получи високи оценик за представянето си на конзоли и ми се струва че играта е добра . Лошата оптимизажия на пц обаче разваля целият кеф ,но съм сигурен че сега като я фикснат и пц версията ще получи високи оценки . Но добре стана че това се случи , отсега нататък разработчиците ще имат едно наум .
rosniak avatar
Roskobg
26 юни 2015
Ми.. не, няма да го имат впредвид
nightwarrior avatar
nightwarrior
27 юни 2015
То тука въпроса е малко по-комплексен. Да вярно е РС геймърите са по-различни, но не бих казал по-търпеливи. Реално до момента нямахме инструмент за връщане на игрите(в повечето случаи). Ориджин беше ок, но да върнеш игра в Стийм беше... почти невъзможно. Сега се виджда как платформите взеха да влизат в ред. Дори смея да кажа(лично разсъждение), че изтеглиха Батмана, точно защото ще ги заринат с върнати копия.

А и как да го кажа, РС геймърите като че сме по-злопаметни. На конзолите всяка година претоплената манджа CoD бележи добри продажби, а на РС... За Ghosts онези нагляри от IW мрънкаха, че на РС не се е продала според очакваното.

Фактът, че вече и на РС има механизъм да кажеш "Абе аз тоя шит няма да го играя, върнете си ми парите", тепърва ще почне да плаши производителите.

pseto avatar
pseto
28 юни 2015
Да, напълно прав си всъщност. Досега нямаше как PC геймърите да покажат среден пръст в лицето и да кажат - "Яжте лайна", но сега е напълно възможно. И тепърва ще има страдание.

Но все пак си мисля, че в немалко случаи дори и отзивите в интернет не бяха такива, каквито трябваше да бъдат. Защото върнатите бройки удрят директно в ташаците, но и отзивите в интернет - не по-малко. Всички, които бяха решили да не поръчват предварително вече са си казали - "Ебал съм го, тая игра няма да я купувам за PC". Хейтът води до не по-малко пропуснати ползи за разпространителите, колкото и директно върнатите бройки.


Вероятно има някаква комбинация от двете, понеже все ми се струва, че разпространителите започнаха да стават гига нагли и то защото има кой да им свърши работата. Но вече ще му мислят здраво (и то пак благодарение на Valve, въпреки че ми е интересно колко ли вреди това и на самия Steam, щото все пак това им носи хляба и им плаща сметките - върнатите копия на игри означават пропуснати приходи).

nightwarrior avatar
nightwarrior
28 юни 2015
Steam не ги грижай, това е точен ход за тях по няколко причини. Първо вдигат имиджа(а това може да е безценно), второ(и по-важно) правят потребителите по-смели. Аз като правило НЕ приордървам, почти не купувам на day 1, точно заради изцепки като Батмана. Когато си взема игра след време, я вземам в състояние, в което съм сигурен, че вече работи(къде по-безпроблемно, къде по-малко). Сега обаче може да има случаи, в които да си взема дадено заглавие в Steam на day 1, просто защото вече го няма риска, ако върви като шит и е шит - връщам я, ако не играя си я. А смятам е ясно защо day 1 покупка(която може да отпадне) е по-ценна от покупка на произволна разпродажба(която няма да отпадне)
Former Gaming Shithole avatar
Пабло Ескобар
28 юни 2015
Много странна статия.
Former Gaming Shithole avatar
Пабло Ескобар
28 юни 2015
Иначе като цяло си прав за търпеливостта на пц геймърите.Аз лично не мисля да играя тази игра някога.Нямам идея кога ще бъде поправена цялата игра.Надявам се да е скоро и успех на тези които ще я играят.
pseto avatar
pseto
29 юни 2015
И аз бих я бойкотирал само заради принципа, но знам, че ще я играя. Още не съм сигурен дали ще е PC версията или конзолната, де - с каквото първо се сдобия.
God avatar
God
30 юни 2015
отговорът е в консуматорското мислене. Затова и толкова неща се приордват, защото масата не я вълнуват особено качествата на играта. Дори с опцията за връщане малко хора ще го правят, защото не им се занимава или са фенове или все им е тая. Важно е самото пазаруване, а ако е в ден 1, това определено води до оргазъм.
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл