Вселена
Star Citizen ще е вселена с над 130 системи, които ще могат да бъдат посетени. Преминаването от една към друга ще се случва благодарение на т.нар. jump point-ове, които ще са три вида - съответно за малките, средни и най-големи по размер кораби.
Точките за прескачане между системите няма да са фиксирани рингове или какъвто и да е уред, с чиято помощ да прескачаме от система на система когато пожелаем. Напротив, те ще променят мястото си през определен период от време. Тук идва и една от възможните роли за геймърите - "explorer" или откривател, който ще търси jump point-ове и когато ги намери ще има възможност да продава данните за местоположението им на пазара.
Планетите
Всяка от планетите ще се състои от две своеобразни части. Едната е базата, където можем да кацнем - тя няма да се генерира автоматично, като винаги ще има един и същи изглед. Същото не важи за остатъка от дадена планета, който ще можем свободно да изследваме. Там ще функционира системата за автоматично генериране. Редно е да се отбележи, че ако сте кацнали някъде и околната среда вече е генерирана, тя ще е същата за всички останали геймъри, които посетят същото място. Ако на дадена планета няма играчи, то генерираната повърхност няма да се съхранява повече в данните на сървърите и при следващо посещение е доста вероятно локацията да изглежда различно.
Икономика
Голяма част от икономиката ще бъде движена от NPC-та - около 90%. Ще има различни корпорации, интриги между тях и войни. Пример - пирати нападат играчи, за което се обявява награда за главите им и се пуска мисия за играчите. Геймърите, чиито кораби са унищожени ще трябва да си закупят нови, но при недостиг на материали за направата им ще се генерира мисия за събиране на ресурс. Що се отнася до пиратите, на тях ще им трябват муниции, които трябва да закупят от корпорация за оръжия. Тя пък от своя страна е в друга система, откъдето пуска мисия за търговците да доставят стока от точка А до точка Б, която е пазарът. От него пък други могат да си закупят оръжия.
За създаването на стоки са нужни ресурси, които се добиват от миньорстване. За целта отново се генерира мисия от корпорациите. Професията обаче е опасна, поради която причина често ще е нужен ескорт, за който обаче се плаща хонорар - процент от печалбата. Самите мини пък нямат безкрай ресурси и могат да се изчерпят, поради която причина трябва да се закупи информация къде има още такива. Тук отново се пуска мисия за откривателите, които трябва да намират нови. И почти всички мисии ще могат да се генерират от играчите. Като можем да пускаме и ние мисия от сорта "Трябва ни ескорт от точка А до точка Б или "Корабът ни е разрушен и сме в болница далеч от планетата, на която е резервният ни кораб и ни трябва някой да ни прекара до там".
Иначе геймърите ще имат възможност да избират дали да работят за корпорации или за себе си. В първия случай получават фиксирана сума пари, а във втория - каквото си изкарат при добив на ценни ресурси, търговия и т.н.
Ремонт на кораба
При ремонт на кораба може да изберем дали играч или компютър да го поправи. В някои случаи ще можете и самите вие да се заемете със задачата.
Как става всичко това? Вие трябва да намерите повредените сектори, да ги изрежете, съберете химичните съставки, които са нужни за определена част, чиято подмяна предстои. След това започвате конструкцията, при която поемате управлението върху роботизирана ръка и започвате да извършвате цялата операция ръчно. Много важно е да не прекалявате с изрязването или да не объркате химичните съставки. Както бихте се уверили дори и подобни рутинни наглед неща са реализирани под формата на мини игра.
Товари
Товарите ще са физически обекти, а не просто картинки в инвентара. Ще ги пренасяте и редите ръчно. В зависимост от това как сте ги наредили ще се оказва влияние на тръстерите на кораба.
Трябва и да мислите специално, ако пренасяте лесно избухлив товар. Трябва да го вържете добре - в противен случай може да не стигнете цели до точка Б, за да го предадете.
Защо играта се прави толкова дълго?
Повечето игри биват обявявани на широката публика, когато са били в разработка поне 2-3 години. Star Citizen беше разкрит от ден първи в Kickstarter. Първоначално е било замислено бюджетът е да е по-малък, а оттам и играта не чак толкова мащабна. Наличните средства обаче се променят и плановете за заглавието стават все по-големи. От своя страна потребителите искат много повече неща в Star Citizen - и още, и още... дават пари, които впоследствие са стигнали до огромната сума от 109 милиона долара. Но с интегрирането на повече елементи разработката се бави.
Друг проблем е използваният CryEngine, който може да е труден за ползване от много разработчици. Проблем при графичния двигател е също, че е оптимизиран предимно за сингъл игри и онлайн шутъри, при които няма толкова механики, колкото в Star Citizen. В резултат се налага добавяне на новости в енджина за нуждите на космическата игра.
Освен това в процеса на разработката се прави преход от CryEngine 3 към по-ново поколение на двигателя. В резултат физиката в космоса, станциите и планетите е била подобрена. Графично Star Citizen е претърпял промени за по-добро, откъм аудио също. Системата за генериране на random съдържание още се подобрява. Трансферът на данни от клиент към сървър също търпи постоянни промени. Анимациите на движение са драстично подобрени откъм качество и количество.
Инвентар на героя
Подобно на товарите в кораба инвентарът няма да се състои от куп картинки в измислена чанта. Ще има физически обект за всяко нещо. Ако искате да носите оръжие, то екипировката ви трябва да има слот, където да го закачите. Ако искате да екипирате гранати или други джаджи ще е нужно да имате колан и т.н. Хубавото е, че всички тези визуални елементи ще са налични и при вашия противник. Така не е нужно да гадаете дали носи гранати, има още пълнители или други джаджи.
Професиите
По-рано стана дума за професии - в Star Citizen те ще са разделени на няколко основни категории. Първата е Military - там очевидно се залага на грубата сила. Професиите във военната категория включват военни, пирати и т.н.
След това имаме икономическия аспект - в него е включена търговията, пренасянето на стоки между различни системи, миньорстването и тъй нататък.
Последната категория е на откривателите, които също ще са от ключова важност за вселената на Star Citizen - както бе споменато те могат да намират астероиди с ресурси, локациите на jump point-ове и др.
Под този пасаж можете да видите и малко геймплей от последната версия на Star Citizen.
Още по темата
Ето линк към видео правено след това и без промени по файловете от моя страна. >