hategame logo
За пиратството при игрите – отваряне на старата тема за пореден път
пуснато на 18 декември 2011 от pseto
piratstvo
Пиратството. То е неделима част от ежедневието не само на нас, българите, но и на много други хора в световен мащаб. И докато в Германия, Великобритания, САЩ и т.н. цените на игрите са някак добре балансирани с местните заплати, то у нас нещата са доста различни. И в резултат почти всеки от нас е пират – в една или друга степен. Сигурно са една шепа хората в България без нито един свален филм от нета, нито една рипната mp3-ка, нито една кракната игра или програма.

Но нямам намерение в случая да пиша за това колко сме бедни и т.н. Това ни е пределно ясно. Ще разгледам друга тема – доколко пиратството наистина вреди.

Отварям тази тема покрай една скорошна новина – създателите на The Witcher 2, които се канят да съдят пирати за 1000 евро обезщетение. Според мен, това е глупав и безсмислен ход поради няколко причини.

Какви са те? Ами, първото е, че пиратството в никой случай не е „кражба”. Или поне не и в най-широко възприеманото значение на думата. Най-често, под кражба се разбира 1 предмет да бъде отнет от 1 човек и да попадне в друг човек. В този случай, 1-ният човек става по-беден, а другият – по-богат.

При пиратството, 1 компания не губи нищо от пусната в тракер игра. Не е да кажеш, че всеки свалил нелегално The Witcher 2 отнема пари от банковата сметка на разработчиците CD Projekt Red.

Всъщност, проблемът при пиратството са нереализираните потенциални продажби. Но това не е същото като „кражба”. С други думи, възможно е един пират да си купи The Witcher 2, ако няма възможност да си я свали от интернет, но е възможно и да не си я купи. А това да се прегледат нелегалните сваляния и да се заключи, че всеки от тези хора е щял да си купи играта е абсурдно.

Просто защото наистина много от пиратите нямат пари за игри. Следователно ако те не си ги свалят от интернет... просто няма да ги играят изобщо! Така CD Projekt Red не печели почти нищо, дори и да няма пиратство.

А и един факт, който много често не бива доглеждан... е онзи, че пиратството ти осигурява потенциална клиентела! Нека да дам пример за себе си. Преди 11 години, когато се сдобих с първия си компютър, беше просто абсурдно да играя оригинални игри – нямаше кой да ми даде толкова джобни пари месечно! И съответно цъках хитове като Diablo II, Warcraft III и т.н. пиратски.

След няколко години, когато започнах работа си купих тези игри и някои други. Не съм особено сигурен дали щях да направя това, ако нямаше пиратство – нямаше да съм ги пробвал и нямаше да знам колко са добри. Всъщност, ако нямах възможността в онези времена да играя нелегално игри без да плащам... то дори нямаше да съм геймър. И не само аз, но и куп други хора. Съответно цялата индустрия щеше да загуби и то щеше да загуби немалко!

А и дори да „разширим” това в световен мащаб – въпреки че в западните страни се получават добри заплати, то повечето хора пак не си купуват по 4-5 игри месечно. Напротив, често са 1-2.

Или казано инак – без пиратство, много геймъри ще цъкат само това, което „със сигурност” е добро. Сапунки от рода на Modern Warfare 3, в които знаеш перфектно какво ще получиш. Следователно по-малки компании ще страдат и то много – примерно един западен геймър с ограничен бюджет за месеца ще си пусне The Witcher 2 пиратка, ще го изкефи и когато получи следващата заплата ще си каже – да, тази игра си заслужава, ще подкрепя производителя й. Ако няма бюджет за нея и няма пиратство... ще продължи да си играе Black Ops или нещо подобно. И ще бъде загубен един потенциален клиент.

С други думи, пиратството не е изцяло лошо. Да, ако си представим, че днес магически бъде намерен начин да бъде спрян p2p споделянето и всички торент сайтове, то повечето големи копмании ще отбележат бум в продажбите. Но той ще е краткосрочен и в това съм убеден. Без възможността геймърите да пробват игри пиратски, те няма да се доверяват на по-малко популярни заглавия. И ще наливат кинтите си в Modern Warfare 4, Black Ops 2 и т.н. От което съответно ще пострадат малките компании, които разчитат на иновативност, не на колосални бюджети.

От друга страна, при липса на пиратство, в много по-бедни страни с потенциално добри пазари няма да има геймъри... все пак, в повечето български семейства няма кой да ти даде 120 лева за игра джобни... но пък ако бъдеш закърмен с геймърството, то след 5 години сам ще си купиш игра. Без пиратство, милиони геймъри... просто няма да бъдат геймъри! А от това индустрията ще губи все повече и повече пари!

Не, не искам да оправдая пиратството или нещо от рода. В крайна сметка, положеният труд си е положен труд и никой от нас не би искал да се раздава в продължение на години и най-накрая неговата игра да бъде пиратствана сериозно и студиото, разработило я да банкрутира. А това се случва адски често, за съжаление... и примерно игра като Bulletstorm, която ме изкефи на 100%... почти сигурно няма да има наследник заради слаби продажби.

Но все пак, пиратството има и някои благотворни ефекти. Това е същото като в природата – говорим за една екосистема. Да, едно нещо е вредител... но този вредител е обвързан по такъв начин в целия кръговрат, че ако изчезне магически и изведнъж... то не е ясно какви ще са последиците. Но вероятно те ще са сериозно негативни!

Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл