Толкова е цената на преработения Demon's Souls, който ще излезе заедно с PS5 на 12 ноември. Destruction All Stars, отново ексклузив за конзолата, ще струва също 80 евро. Все пак добрата новина е при Spider-Man: Miles Morales, който ще струва 60 евро или 120 лева. Но все пак знаем, че играта не се води за продължение в серията, ами по-скоро нещо като стендалоун експанжън, така че е нормално да не е на пълна пазарна цена.
Не знаем какво е положението при Xbox Series X към момента, но можем да сме почти сигурни, че и там цените ще са увеличени. Така next-gen хардуерът може да не е чак толкова скъп - цени от 999 лева за премиум моделите не са спиращи дъха. Но за игри ще трябва да плащаме повече.
В последните месеци разпространителите постоянно намекват, че новото конзолно поколение ще вдигне разходите по разработка. Любопитно е обаче, че в своята есенция PS5 и Xbox Series X са PC-та, на които човек може да играе с малко по-високи настройки, сравнено с настоящите конзоли. Така аргументите, че с новото поколение нещо драстично се е променило в гейм разработката изглеждат доста зле скалъпени.
Още по темата
Но пък много потребители ще се преориентират. Аз самият рядко купувам нещо day1 просто защото почти никога не започвам да играя съответното заглавие веднага, обикновено довършвам нещо друго и чак тогава.
Отделно често новоизлязлите заглавия са пълни с бъгове и след година-2 когато се пооправят бъгове и излязат DLC-та нещата стават по-приятни, да не говорим, че и цената пада...
Наистина човек трябва да се замисли дали твоята логика не би била по-правилната. Поне нещо да си върнеш обратно от вложеното. Иначе тези 100 евро разлика между двата варианта ще ти излязат златни впоследствие.
Вярно, в повечето случаи може да ги шитнеш в olx-а след като ги изиграеш, ама там почва един цигански пазарлък да смъкнеш 20-30лв. надолу Общо взето не си заслужава времето и нервите.
Да си на РС си остава най-евтиния вариант, лошото е че изискванията пак ще скочат с излизането на новите конзоли и ще трябва и там да се наливат пари.
Но аргументите на разпространителите са за кофата, наистина имаме инфлация и т.н., но същевременно пазарът е титанично по-голям днес, съответно е много по-лесно да се избият бюджетите, дори и някоя игра да е по-посредствена.
Та точно титаните в гейминга според мен нямат никакъв резонен аргумент са увеличаване на цените, освен лакомия. Да не говорим, че те си пускат и финансовите резултати редовно, нито Activision Blizzard умират от безпаричие, нито Take-Two, нито EA, напротив, чупят рекорд след рекорд.
Но да, за малките студия е по-тегава конкуренцията. Някои игри имат късмета и се отличават, други - не и потъват, макар че може да са съвсем добри. При хиляди и хиляди заглавия излизащи всяка година пазарът може да е брутален. И тук дори не говорим за мобилния сектор, където е... мамата си джаса. Там нали имаше статистики, че над 90% от игрите са провал и са на минус, ако не и повече.
Да не говорим, че примерно ако погледнем Активижън Близард и последния скандал със заплатите, обяснението за лакомията не е далеч от ума.
Ако игрите бяха без тонове микро транзакции, ако пазара не беше предимно дигитален, можеше и да се съглася, че наистина игрите им струват повече и е нужно цената да се вдигне.
Не ме разбирай погрешно, тяхно право е да вдигнат цената и вероятно ще мине без проблеми.
Другото е, че едно е 50 долара цена при пазар, чийто таван е 1-2-3-4 милиона продажби за куп жанрове, а друго - 50 долара цена при пазар, при който таванът е 100 милиона - 200 милиона минимум (между GTA V и Minecraft, примерно). И 2000 година гейм компаниите имат доста по-високи печалби на бройка продукт, отколкото в други сектори - но тя беше задължителна, защото пазарът е малък. Сега пазарът е голям, но печалбата от бройка продукт пак си остава голяма. Даже още по-голяма - с вдигнатите цени на игрите в последните 15 години и с обръщането към дигиталното, което са си едни 30-40% по-високи печалби. Плюс DLC-та, микроплащания, ингейм реклами и всички шитни, които спомена nightwarrior.
Между другото за разлика от 2000 година днес има абсолютно реален пазар на 20-доларови и 25-доларови игри, тогава за подобни суми се продаваха само най-големите говна, които човек се прецакваше брутално, за да си купи (с много малки изключения). Което реално показва колко високи са печалбите в гейминга. Някои 20-доларови игри са прекрасно направени, най-малкото и Darkest Dungeon ти е в 25-доларовия сегмент... да, там на героите не можеш да им преброиш вените по бицепса, ама все тая.
Също така как Sony ще мотивира цената от 80 евро за Demon's Souls? Вътрешна игра, която ще се продава с над 90% печалба? При 70 евро щяха да са на загуба или какво? Не, просто щяха да вземат по-малко пари, демек - лакомия.
Аз не казвам, че игрите трябва да са на по-ниски цени. Искам, да. Като потребител. Но все пак това "трябва" си е комунизъм. Щом нещо се продава за XXX пари и се купува, значи всичко е точно. Така функционира пазарът. Ако искат да направят игрите и 200 лева, и 250 лева - да ги направят. Ако могат да ги продадат за толкова, защо не? Просто ме дразни тази лъжа - "Разходите се вдигат" и там разни угоени шефове, които едва ли не ще се разплачат - "Ако не вдигнем цените, няма как да храним чааветата". Финансовите резултати на големите компании са публични, специално проверих 7-8 от тях сега. Дори и преди пандемията всички са в цветущо финансово състояние с приходи и печалби в зеленото (без Activision Blizzard, за тях обърках, последната им финансова година наистина беше по-слаба, най-вече защото 2018-а им беше най-добрата в историята... въпреки това при 6.5 милиарда приход и 1.5 милиарда печалба много трудно ще ги оплача).
П.С. Ето един пример за индустрия, в която цените не само не са се увеличли, но и може би леко са паднали в абсолютна стойност за последните 20 години. Средностатистически автомобил днес ти е 20-30% по-достъпен, сравнено със средата на 90-те (а може би и по-достъпен). Има си азбучни истини, но си има и изключения, и контекст. Не можем да сравняваме пазара на домати с гейм пазара.
"Ти говориш за някакви геймърски детайли, аз говоря за глобални неща. Заплати на developers, цена за производство на дискове, цена на електроенергия, цена на транспорт, такива неща."
Margins не са геймърски неща. Това е доста универсално нещо.
А допълнителните микроплащания имат абсурден margin. Пък и, дори и без тях в днешно време изкарваш повече от продажбата от преди.
След това се усетиха - на PC нямаме такси ама там PC геймърите са само една идея по-умни. Нека да направим и PC игрите да са 60 USD. Отне им време но успяха. Заради това 1 продадено копие на PC носи повече пари отколкото на конзола.
В ерата на дигиталната дистрибуция, publishera и developra взимат около 55-60% (30%* + taxing ) кето е по-добре от физическото копие където изкарват 35-40%.
Но каквото и да се прави все им е малко...
Както и да е, това ЩЕ МИНЕ. На Запад не им дреме и те решават парада не Българите. Дано това да накара повече хора да станат PC геймъри ама знам, че това ще засегне и мен също след време.
Уви малко геймъри помнят тези неща. Това изкуство е абсолютен траш вече.
Но това кое е много пара и кое не, дори и в БГ е субективно. За мен ако STALKER 2 е реално добра а не просто ОК, и 500 лева да е ще ги дам. Но не там е въпроса.
Sony и разработчиците лъжат. И дори и да си заможен днес - утре може да не си. А и имаш приятели, които не са. Затова трябва да си против тези лъжи.
Затова се ядосвам. Лъжи и ебане на потребителите. Гейминга стана по-добър, когато ние бедните от Източна Европа влезнахме в него. Игри като Pathologic, STALKER, Metro, Келтски Крале, Imperium 3, Tropico, War Thunder, Witcher... искам това да продължи. Искам и други бедни региони да навлезнат. Но няма как с тавива извратени изроди.
Ето ти още една причина защо аз мразя конзолните и някои от тези компании...