Колкото и да бяха интересни тези данни – които покрих в някаква дълбочина тук – то имаше един подозрителен момент. Нещо, което напълно основателно пораждаше скептицизъм. Всички данни бяха извадени на бял свят от „анонимен източник“. Наистина издания като Guardian, от което избухна скандала, не си играят на дребно като нашите медии. И не крият под думите „анонимен източник“ някакви приказки от 1001 нощ. Но щеше да е друго, ако се знаеше откъде идва информацията.
Е, вече е известно! Човекът, който извади тайната програма PRISM на бял свят се казва Едуард Сноудън!
Той е на 29 години, американец, бивш служител на ЦРУ. Именно по тази линия успява да научи подробности за PRISM.
Проектът се води от Агенцията за националната сигурност на САЩ, като тя получава директно данни от множество водещи компании. Видео, гласови и текстови дискусии от Skype. Списък с приятели, снимки и прочее от Facebook. Информация къде сме били и какво сме правили от GPS приложенията на Google Android и Apple iOS. Общо взето, всички данни, които имат за нас водещите технологични компании.
„Видях неща, които са притеснителни“, казва Сноудън като отговор защо е публикувал секретните документи в интернет. Той добавя, че съвестта му е започнала да го гложди и в крайна сметка се е решил на крайната стъпка.
„Не очаквам нищо добро в живота си нататък“, разкрива Сноудън. Той смята, че правителството на САЩ ще го накаже тежко за разкритата тайна. Въпреки това е убеден, че е направил правилното нещо, тъй като не иска да живее в общество, в свят, който позволява подобни неща.
Интересно, Сноудън решава да се скрие не къде да е, ами в Хонконг.
„Трагично е, че американец трябва да се пресели на място, което има репутация за ограничаване на човешките права. Въпреки това, в Хонконг има голяма свобода на речта въпреки влиянието на Китай“, казва той.
Все пак, Сноудън разкрива, че има своите страхове. Най-вече да не бъде депортиран от Хонконг. Той добавя, че ще се опита да намери политическа закрила на място, което споделя неговите идеали за свобода.
Сноудън продължава с думите в дълго интервю за Guardian, че Агенцията за национална сигурност редовно лъже Конгреса на САЩ относно това какво количество и колко поверителна информация се събира. Но пък техните правомощия са били осигурени не от кого да е, ами президента.
„Повярвах на Барак Обама през 2008 година, както и много хора, които гласуваха за него. Истината е, че той продължи политиката на своите предшественици“, казва Сноудън.
Определено нещата стават интересни. Особено след като скандалът PRISM вече има и своето лице. Сега остава да видим какво ще направи Барак Обама, както и обвинените водещи технологични компании... не мисля, че досегашните им извадени от макета реплики „Оооо, ние нищичко не знаем“ ще свършат работа...