Енджинът в мачовете е достатъчно добре изглеждащ - като за подобна инди игра. Плюс е и фактът, че интерфейсът беше значително подобрен - първоначалният му вариант изглеждаше доста "евтино", но настоящият е съвсем окей.
Откъм ефекти играта не се отличава почти никак. Поне аз я общия случай я играх без звук с пуснат някой сериал или мач като фон.
Геймплеят може и да изглежда простичко, но когато човек мине границата от едни 50 часа и се увери, че още има мотивация да цъка Football, Tactics, Glory, че заглавието не му е омръзнало... то бих казал разработчиците са постигнали онова, което са търсели.
Football, Tactics, Glory е игра, която силно препоръчвам на онези, които са фенове на футбола и тактическите походови игри.
Футболните игри винаги са били странно животно. Те са посветени на най-популярния спорт в света и по традиция генерират повече от прилични приходи. И са жанр, който никога не излиза от мода. Както самият футбол не излиза от мода.
От друга страна иновации практически няма. От безкрай време имаме точно три серии, свързани с футбола. FIFA и Pro Evolution Soccer водят титанична война открай време, като ту едната серия не става за нищо, а другата е страхотна, ту обратното... а някъде там из тъча като резерва за черни дни е Football Manager, който е в съвсем различен жанр и практически без конкуренция, особено откакто ЕА спря да прави тъй или инак разочароващите си FIFA Manager заглавия.
Но това e. И да им се иска на футболните фенове, и да не им се иска – това е всичко, с което разполагат. Избор между FIFA и PES при „стандартните“ футболни игри (няма да ползвам думата „симулатори“, понеже и PES, и FIFA са вселенски далеч от тази дума) или пък Football Manager, ако се иска нещо по-тактическо. Реално дори и самият аз изобщо не съм се замислял, че има много повече, което да се направи в жанра на футболните игри.
И Football, Tactics, Glory показва това.
Има една рекламна компания, която редовно ме спами с разни имейли за предимно инди игри. Повечето от тях, откровено казано, изобщо не успяват да хванат окото ми. Но пък от мейла за Football, Tactics, Glory ми се стори, че ще стане дума за нещо яко. Пък и как не – концепцията е за походова тактическа игра от типа на XCOM, но във футболния жанр.
Звучи ли ви интересно?
Да, естествено най-важното е да сте фенове на походовите игри, за да тръгнете изобщо да обмисляте Football, Tactics, Glory. Но ако това условие е изпълнено... бих могъл да кажа, че говорим за едно страхотно инди издание. Което, между другото, забави така или иначе не толкова бързо появилото се мое ревю за God of War. Понеже може би цял един уикенд циклех, развивах отборчето си, опитвайки се да го направя шампион на страната. И след като превъртях God of War... пак тук-таме прекарвам по час-два на Football, Tactics, Glory, взимам някой и друг трофей и обмислям как да направя тъй или иначе мачкащият всичко наред мой отбор още по-брутален.
Но нека се върна назад. Какво имаме във Football, Tactics, Glory?
Стартирам право куме очи с геймплея. То всъщност тъй или инак няма с какво друго да почна. Понеже в tutorial-а научаваме, че ние сме в обувките на безименен млад талант, който е бил сериозно контузен и е трябвало да се насочи към треньорската професия. В един момент получаваме възможността да ръководим новосформиран отбор в аматьорските дивизии на избрана от нас страна...
...и тук много силно се чудя дали да напиша „и всичко останало е история“. Защо пък не?
Та, геймплея. Още при първото зареждане ще видите, че футболното поле във Football, Tactics, Glory адски наподобява бойно поле на XCOM или подобно заглавие. Теренът е разделен на множество квадрати, из които могат да се движат футболистите.
Всеки мач от своя страна е разделен на определен брой ходове. Май стандартните бяха общо 48. Всеки от двата отбора има всичко на всичко три хода, за да осъществи атака. Ако движенията ви свършат – противниците поемат шафетата. Независимо кой контролира топката.
Що се отнася до футболистите, те в началото имат доста базов набор от движения. Говорим ако почнете от аматьорските лиги. Можете да подадете топката, да шутирате към вратата, ако сте в половината на противник, да се придвижите към празно пространство или да се опитате да минете противник с дрибъл.
В случаите, в които се изправяте едно срещу едно с някой опонент – примерно ако искате да го измешате – в сила влизат някои от статистиките на футболистите ви. Които, всъщност, са само четири броя и това е решение на разработчиците, което адски много ме кефи. Вашите човечета имат точност, подаване, защита и контрол.
Предполагам статистиките нямат особена нужда от разяснение, но нека все пак раздуя. Точността влияе единствено при шутовете към вратата и е от ключова важност за нападателите. Защитата показва какъв шанс има играч в дефанзивната фаза на играта да пресече подаване, блокира удар към вратата или вземе топката ефективно при влизане за нея. Контролът помага на футболист или да задържа добре топката, или да дриблира през противникови футболисти и навлиза в наказателното поле в Меси стил.
Подаването, от своя страна, изисква малко допълнително обяснение. Във Football, Tactics, Glory ако подавате с пас по земя до ваш съотборник, до който имате пряка видимост (няма футболист на противника в квадратчетата по линията на топката), то тогава топката винаги достига до своята дестинация. Ако обаче искате да подадете през противник по земя, тогава трябва да имате по-висок пас от защитата на противник. Що се отнася до пасовете по въздух, те почти не могат да бъдат пресечени и покриват голяма дистанция, но ако ваш играч няма достатъчно добро подаване, то е вероятно топката да попадне в празно поле или в противник. Което значи, че трябва да изхабите още един ход, за да стигнете до нея.
Начините, по който началните статистики си противодействат стават очевидни адски бързо. Контрол срещу защита, ако искате да дриблирате през опонент; отново същото, ако опонент се опитва да отнеме топката от вас или вие от него; пас срещу защита, ако искате да подавате през противник; точност срещу защита (защитата е и основната статистика за вратарите), когато биете към вратата. Това, общо взето, е оснвовата на Football, Tactics, Glory.
И нека да кажа, че първоначалните мачове, които ще изиграете... изобщо не изглеждат така, сякаш е възможно да прекарате десетки часове пред заглавието. Аз вече наближавам 70...
Ако се пуснете на Normal – всъщност май Hard дори нямаше, като почвах да играя, а това бе само преди няколко седмици – играта се развива доста бързо!, то тогава ще имате приличен отбор в аматьорските нива. И е вероятно в първите мачове да има такива срещи, в които просто подавате на нападател, заобикаляте противник за пряка видимост към вратата... биете и вкарвате. В този момент ще си кажете – „Бахти, това ли е всичко във Football, Tactics, Glory?”.
Но когато започнете да се срещате с по-сериозни отбори, при които не всеки удар е гол – тогава мачовете започват да изглеждат различно. А в един момент трите хода, които имате на разположение, за да стигнете до противниковата врата и отбележите ви се струват адски, адски малко и немалко срещи завършват 0:0 с постоянно кюскане на топката в центъра на терена в стил дерби от А група.
Кое тогава прави играта толкова яка?
Това са специалните умения на футболистите ви. Които в началото на играта... е възможно дори да не забележите, че ги има. Понеже започвайки с пълни аматьори те трябва да вдигнат няколко нива, докато изобщо стигнат до момента, в който имат възможността да научат скил. А това, от своя страна, не става от раз. Нужни са 12, 18, даже 24 месеца за това! Което са си един-два сезона... и наистина има опция за моментално купуване на умения, само че цената в специалния ресурс Glory е адски, адски висока! Поне в началото на играта - защото когато стигнете до най-горните нива в дадено първенство или ШЛ се трупа доста по-бързо.
Което означава, че е вероятно известно време дори да не ползвате умения и да не знаете какво е тяхното значение изобщо за Football, Tactics, Glory. А то е огромно!
Огромно е поради една причина – при успешно ползване на доста от уменията при определени обстоятелства вие получавате един допълнителен ход! И да, в повечето срещи сами с три движения шансът да отбележите е адски малък. Вече с четири, пет... е съвсем друга история! (Всъщност нека съм точен – при успешно ползване на умения не получавате допълнителен ход, а просто не се „изхабява“ настоящия ви, което е горе-долу същото, но не точно, понеже мачът е с фиксиран брой ходове - 48, въпреки че фактическият им брой винаги е по-висок от това число.)
Самите умения... са може би дузина, може би малко повече. Например имате възможност да направите рискован шпагат в стил Матераци, който обаче ако е успешен не хаби ход. Можете да направите далечен пас по земя през противник. Което умение за мен е тотално задължително за поне два халфа в отбора ви, а защо не и някой друг защитник... Наличен е и layoff pass, който има по-малък обхват от умението за дълъг пас, но пък ви позволява да смените позицията на играча, който получава топката. И при него ако подадете през противник не хабите ход (като плюсът е, че можете да преместите така играчът, към когото е насочен пасът, че нарочно да е нужно преминаването през краката на противник).
Налични са и други неща. Например rainbow feint – бога ми, ще го намразите адски рано. Става дума за финт, който при високи нива може да разсипе защитата ви. Особено ако вашите футболисти нямат противодействие за него... което от своя страна е друго пасивно умение.
Но като започнах да говоря за самите специални скилове не отделих време за едно нещо – как изобщо действат те? Сега осъзнавам, че не споделих нещо адски важно по-горе. Как се изчислява шансът ви да надвиете противник.
Логиката е следната: ако вие имате примерно 200 точки точност, а вратар – 200 защита, то се хвърля своеобразен зар. И се излъчва произволно число от 1 до 200 и за атакуващ, и за дефанзивен футболист. Не съм голям математик, ама мисля, че при равни числа шансът да вкарате е 50:50. Ако от своя страна вратарят има 100 защита, а вашият нападател – 200 точност, то бихте се уверили, че е много по-вероятно вие да извадите по-високо число.
Но въпреки това е напълно вероятно дори и при това положение стражът да получи 100, а нападателят – примерно 20. И тогава головият опит ще е неточен. Да, говорим за подобна на XCOM игра и има доста игра на числа. Мисля, че математиката на Football, Tactics, Glory е някак справедлива – макар че има мачове, в които и при ваше огромно предимство откъм числа нищо не влиза... и такива, в които сте адски слаби и с някакъв почти невероятен удар вкарвате. Кой знае – може би точно като в реалния футбол?
Всъщност има настройка още на началния екран, при която да промените логиката. Например спектъра на числата, които се падат да е 30% от статистиката на играчите като минимум и 100% като максимум. Вместо 1-100%. Но аз предпочетох да цъкам стандартно.
Нека отбележа обаче, че ако биете към вратата например почти винаги вие имате и защитник пред вас. За който също си има отделно хвърляне на зара. А ако топката трябва да мине през трима души, то при равни статистики на съответно защита/точност шансът ударът ви да премине намалява прогресивно.
И тук идват специалните умения. Най-интересното при тях е, че те не се влияят изобщо от точност, подаване, защита и контрол!
В резултат някой футболист може и да има минимална стойност на паса си от рода на 5-10-15, но пък ако е развил умението Long Pass - то ще ниже немалко перфектни продавания през противниците в стил Иниеста и Шави. Възможно е и играч с ниска защита да има умението за шпагат, благодарение на което постоянно да взима топката и от играчи с максимален Control и т.н.
За да минат успешно специалните скилове имаме различно хвърляне на зар, което е от 1 до 10. И това е един момент, който е леко коварен във Football, Tactics, Glory и никъде не е обяснен. Понеже не говорим за „абсолютен шанс“. Не е просто хвърляне на зар от 1 до 10. Ако примерно имате трето ниво на някое умение, то шансът ви успешно да преборите противник е може би към 90%. Или айде 80%.
И да, наистина с ползване на уменията максималното ви хвърляне на зар намалява – за да не ги спамите. Примерно ако в началото на мач е 10, след три ползвания става 7. Също така и Stamina-та на футболистите допълнително намалява шанса ви. Но дори и да е примерно 4-5, то тогава пак специалните скилове минават прекалено лесно, без да бъдат спрени.
Естествено има и защита срещу тях! Почти всяко офанзивно умение си има дефанзивна контра. Омразният ми rainbow feint може да се спира с пасивно умение от защитници и вратар. Дългото подаване по земя и layoff pass се контрират с един и същи пасивен скил за пресичане на подаване. Офанзивни движения за вкарване на гол като cannon shot и olympic kick също могат да се контрират. Хубавото е, че ако имате трето ниво на защитните скилове, то шансът да ви надвият с тях е точно 0.
И тук вече Football, Tactics, Glory започва да звучи като доста по-дълбока игра, нали? Особено и ако добавя, че в зависимост от класа, който изберете на ваш футболист можете да екипирате само един или два скила. Това е всичко! Тоест трябва внимателно да подберете какво ви е нужно.
Да, яко е един защитник да има защита срещу rainbow faint… но също така е яко да може да изнесе топката до центъра с дълъг пас, който да не ви струва никакви движения. Също както е яко да има скила за heading, с който да спирате ефективно центрирания по въздух. И пресичания на пасове не биха навредили в определени ситуации... и се оказва, че общо взето всичко ви трябва.
Има и една друга уловка при уменията. В зависимост от класа на футболист можем да изберем 1 или максимум 2, както споменах. Но нямаме достъп до пълния списък скилове, когато тръгнем да специализираме играч! Вместо това ни се падат само 3 от тях, от които можем да избираме. И доколкото те са обвързани с позицията на играч - примерно при защитник няма да видим умения за вкарване като cannon shot - то все пак често се случва да не ни се падне онова, което искаме. А и халфовете като цяло имат достъп до почти всички умения. И нерядко се случва да се паднат такива 3 броя, от които липсва нещо ключово. Например long pass.
Иначе системата с уменията е някак противоречива за мен. От една страна е странно, че те не се влияят от статистиките на футболистите ви. Примерно е логично някое дрибъл умение като rainbow feint и nutmeg да е по-ефективно с висок контрол, нали така? И е някак странно футболист с 1 точка на подаване от максималните 300 да подава като Давид Силва и Де Бройне, защото има умението long pass или layoff pass?
Но пък от друга страна разбирам защо е направено това в контекста на Football, Tactics, Glory.
В някои срещи защитите на ваши противници имат прекалено високи статистики. И скиловете са начин някак все пак да пробиете защитата им. Примерно ако имате нападател със 100 точност и се изправите срещу вратар с 250 защита – то шансът да го преодолеете е адски малък. Конвенциално. Но пък с един cannon shot от подходящото място, ако вратарят няма пасивното умение да го спре – имате огромен шанс за гол. Или пък някой скил като olympic kick, с което можете директно да вкарате от корнер...
Разбира се за ефективно ползване на уменията трябва да планирате внимателно. И нямаме скилове, с които прекалено лесно да отбелязваме. Което е добре.
Естествено и разнообразието на умения е от ключова важност за състава ви. Понеже не можете да знаете какво ще стане в следващия мач и е добре да имате възможно най-много опции пред вашия тим. Точно както и в реалността.
В самите мачове има и някои по-тънки моменти. Които усещате чак след десетки срещи. Например ако успешно вземете топката на опонент пред наказателното ви поле да кажем – той разменя мястото си с футболиста, който е направил успешно влизане. Което в рамките на същата атака не е от значение. Но ако загубите топката – това означава, че вие сте дали на противников играч отлична позиция точно пред вратата си! От която той може спокойно да се възползва.
Така вие можете дори умишлено да губите топката в определени моменти в борба за позиция. Която е от огромна важност. Можете например умишлено да дриблирате през противник, знаейки, че нямате шанс да го минете – тогава губите топката, но пък ваш офанзивен играч излиза на чиста позиция. И ако си представим, че не ви вкарат (при което положение позициите на футболистите се рестартират) – то имате голям шанс да отбележите после. Но е важно да не допускате същото при опонентите. Тъй като често се случва да се впуснем в атака и забравим за защитата. И заради един-единствен висок далечен пас в момент, в който мислим, че владеем цялото положение да изпуснем уж спечелен мач.
Естествено ако говорим за тактическа футболна игра от ключово значение е как ще подредим футболистите ни, нали? Е, всъщност тук имам някои критики към Football, Tactics, Glory. И най-вече това, че специално в защита някои тактики са доста по-ефективни от други. Почти задължително е да набиете трима души директно пред вратаря, понеже противниковите нападатели много лесно се промъкват ако са налични каквито и да е празни пространства и ви вкарват евтини голове. Но пък този подход спъва доста от специалните умения, които тъй или инак имат различните класове дефанзивни играчи... но за мен формирането на стена в стил Моуриньо е най-успешната стратегия. Всъщност някои отбори даже нареждат играчите в стил Captain Tsubasa – ако помните онова детско от вече по-далечното минало. В която имаме 5-6 футболиста в линия пред вратата. Която стена, между другото, се преминава доста тегаво! (Реално ако се замисля - това е стилът на Моуриньо...)
Иначе Football, Tactics, Glory не дава прекалено много места на терена, където да поставим футболистите си. Вероятно това е направено с цел баланс да не чийзваме прекалено много, понеже са неактивни точно онези невралгични зони, в които ако струпаме футболисти ще променим адски много динамиката на мачовете. Но все пак това ограничение води до някои минуси... а именно, че в една или друга степен формациите, които трябва да правим изглеждат леко еднообразно.
Все пак нека отбележа, че има поле за различни билдове. И думата е точно такава, понеже при развитието на футболистите има някои специфики, за които ще говоря след малко. Макар че ако се замисля – дори и в големия футбол виждаме тимове, които са си своеобразни „билдове“ от игри. В които три, четири, пет години при наличен отбор от качествени играчи виждаме примерно акцент на фалшивата деветка в стил Барселона, наличието на тарани, които да разпределят топката, силни флангови футболисти и тъй нататък. Втория ми отбор, който направих във Football, Tactics, Glory , за да играя на Hard беше по-различен от първия в немалко аспекти... и не съм сигурен кой от двата беше по-добрия билд.
Но от друга страна мога да се сетя за още поне 3, 4, 5 различни начина, по които бих искал да играя. Например залагайки на класически флангови играчи повече и евентуално някое 2 тарана като времената на „стария“ футбол, които да се опитват да отбележат с глава постоянно... и какви ли не други извращения.
Защо обаче говоря за билдове?
Цялата динамика при развитието във Football, Tactics, Glory – говоря извън мачовете – е доста специфично. Не, не говорим за Football Manager, бъдете сигурни в това. При трансферите например не можем просто да идем и да почнем да си говорим с някой футболист, за да го вземем. Имаме доста рестриктивни трансферни листи, които понякога предлагат страхотни играчи, а в други случаи – такива, които общо взето не стават за нищо. С други думи в общия случай трябва сами да създадем футболистите, които искаме. Откъм основни статистики. И откъм специални умения.
Което отнема години. Но това не е всичко. Ако не пускаме футболистите ни да играят, то те общо взето не се развиват. И не е достатъчно те да са просто на терена и да не вършат нищо. Те трябва да участват в мачовете! Не става просто да сложим някой като връзкар-бек на майната си и след три години той да се превърне в Бекенбауер.
Не.
Футболистите във Football, Tactics, Glory можете да си представите като войници в XCOM. И те имат два вида нива. Едното е общият им левъл – от 1 до 100, а другото – специализацията.
Втория вид нива се трупа по време на мачове. Колкото повече един футболист играе с топката, ползва специални умения, вкарва голове – толкова повече му се вдига специализацията. След всяко вдигнато ниво ние вдигаме пасивни умения. От които можем да изберем какъв клас защитник, халф или напдател да е нашият футболист; а също и най-важното – да получава повече опит за общия левъл по време на мач и при всяко вдигнато ниво на общия левъл да получава 2 или 3 точки на стат, който тренираме (по подразбиране 1 ниво = 1 точка на защита, нападение, пас или контрол).
Последното е адски важно, понеже един нападател на 90 ниво може да има и само 90 точност, ако няма този скил, но може и да е 270, което си е определено различна ракия, нали? Естествено няма как футболист на прекалено малко ниво да е стигнал до нужното ниво на специализация, за да вдига по 3 точки на статистика за ниво. Но е важно сравнително рано да стигнем дотам. За да има смисъл да залагаме на играч.
И тук идва иронията. Ако сме стигнали до първото ниво на някое първенство, жънем яко победи с футболистите ни по 80-90 ниво и сме общо взето безсмъртни, ама те остаряват... и след това трябва да се върнем доста по-назад, за да създадем новото поколение успешни играчи. Понеже трябва да им даваме доста шансове, за да се развият добре.
Разбира се можем да правим плавна смяна на поколенията. Но... нещата стават бавно. Което е едновременно малко скучно и досадно на моменти, но пък доста забавно от друг ъгъл – яко е като видим как сме превърнали якия талант, излязъл от школата на 16 в машина и на 22 години вече е супер скъп и мачка противниците.
Ако се замисля обаче – в реалния футбол също нещата стават бавно. При създаването на един играч. И винаги можете просто да дадете 15-20-30 милиона, когато стигнете ендгейма и да си вземете развит стабилен футболист. Ама... почти винаги няма да е точно онова, което искате. Откъм основни статистики. И умения.
И тук идваме до още един адски интерсен момент във Football, Tactics, Glory. Класовете футболисти.
В зависимост от това на коя позиция пускате играч на терена той се специализира в нея. В аматьорските нива на футбола никой няма позиция. Играчите са с нулева специализация и след известно време някъде из терена могат да се превърнат във вратари, защитници и т.н.
Останалите по-кадърни футболисти на по-висок левъл още от школата излизат с позиция. Вратар, защитник, халф, нападател.
Да, но и при последните три си има специфични позиции. Както много добре знаете. Един халф може да е дефанзивен, атакуващ, крило, централен. Един нападател – таран, крило. Един защитник – да е бек, централен, а и sweeper (позиция, несъществуваща отдавна в модерния футбол, но пък в игрите, особено тактическите, обичат да я вкарват). И тук идва още един дълбок елемент от Football, Tactics, Glory, който ми отне известно време да схвана.
На трето ниво от специализация можете да изберете дали един футболист да е от „универсален“ клас или пък конкретен такъв. При първо изиграване избирах тесните. Тъй като те дават доста по-сериозни бонуси. И не разбирах каква изобщо е логиката на универсалните. Но...
...такава има. Ако пуснем един централен халф да играе по фланга например – той губи всичките си бонуси за позицията. Докато един универсален футболист, независимо дали защитник, нападател или халф, може да бъде пуснат на всяко място по терена (без вратарската позиция). Без наказания. Нещо като Джеймс Милнър.
Това не е всичко. Универсалните футболисти могат да тренират максимално... две умения, вместо едно! Което е огромен бонус и заради което си струва да се замислите за такива. Въпреки че в някои случаи тясната специализация е адски важна. Примерно тараните сами се приближават към вратата, ако има свободни места, без да изразходват ходове. Което е екстремално яко умение. Страничните халфове и бекове могат да се движат по 4 квадратчета, вместо 1-2, стандартно за универсалните футболисти. И тъй нататък. Трябва внимателно да се замислите дали можете да жертвате едно допълнително (важно!) умение, за да създадете специалист в дадена зона. А също и гъвкавостта – при контузии е добре да имате играчи, които да могат да играят на различни места от терена.
Иначе цялостното развитие на играчите е свързано с това в колко мачове играят. Казано накратко. Доколкото има ъпгрейди и за резервите на скамейката – тях можете да отключите чак нааай-накрая, когато така или иначе вече сте формирали адски силен клуб, който мачка всичко наред. Което за мен идваше леко... рестриктивно като цяло. Защото човек общо взето през повечето време има една „силна“ единайсеторка плюс един-двама-трима тотални слабаци с потенциал, които чат-пат вкарва с надеждата да станат поне леко полезни. Изобщо не говоря за това, че при офанзивните футболисти е адски трудно да си създадете нов, особено ако имате нападатели с да кажем 250 точност...
Но от друга страна е яко, че пак има някакво предизвикателство. Когато се пенсионират доста от звездите ви вие трябва да налагате нови играчи и изведнъж от машини, които мачкат всичко пак се превръщате в леко посредствен клуб... само за да се вдигнете пак нагоре. А това е нещо доста трудно за постигане в подобен тип заглавия.
Другото яко е, че системата с играчите е направена по такъв начин, че можете да почнете от долните дивизии с куп аматьори и накрая да ги превърнете в тотални машини. Джейми Варди стил. Което определено носи удовлетворение – да се сетите какви слабаци са били настоящите ви играчи в последните дивизии. И сега как мачкат наред и вдигат ШЛ и какви ли не други купи.
А реално Football, Tactics, Glory няма много повече неща от онова, което ви посочих досега. Имате опции за ъпгрейд на стадиона, намиране на скаутове (за по-големи трансферни списъци с по-млади футболисти), треньори (даващи повече опит след мач и по-бързо вдигане на нива за футболистите), а също и развитие на младежката школа. Почти всички от тези – без школата и стадиона – искат валутата Glory. Нея трупате с победи, спечелване на трофеи и като цяло постижения в заглавието. И е от ключова важност. С нея можете моментално да развивате скилове на футболисти, вместо да чакате с години или пък да им предлагате договори дори и когато са решили да се пенсионират на 34-35 години.
Ама – това е всичко. Имате мачовете. След среща гледате докъде са се развили вашите хора. И след това карате нататък. Трансферите, както казах, са доста опростени. Липсват преговори със скаути и тъй нататък, подобно на Football Manager. Продължаването на договори също е реализирано в опростен вид. Като цяло Football, Tactics, Glory ви кара да мислите за две неща. Как да развиете настоящия си състав и на какъв „билд“ да залагате... и как да печелите мачовете си.
И всъщност ако ви стане прекалено скучно – което е напълно възможно в момента, в който станете адски добри и победите в мачовете станат рутина – можете да ползвате опцията Simulate. С която играта изиграва мача вместо вас... и нека да кажа, че го прави адски добре! В немалко случаи компютърът прави точно онова, което и вие при налични определени опции. А понякога минава срещите и по-добре от мен! И като цяло е адски важно нещо – особено когато искате да видите някой млад играч в пълния му блясък, ама ви мързи да чакате цял сезон. То реално със Simulate един сезон минава за час-два или нещо такова. Особено ако сте силни и не се налага важата „интелигентна“ намеса за победи в тегави мачове.
Като забравих да отбележа нещо друго – AI-то във Football, Tactics, Glory като цяло се справя доста добре, държи мачовете интересни, а в някои случаи прави откровено хитри неща, за които и аз не бих се сетил. Мога да кажа, че е очевидно колко труд е хвърлен в този асапект и мога само да похваля разработчиците.
Нещо друго, за което почти не споменах нищо – Hard режима. За него можете да се замислите след като създадете първия си успешен клуб. Което не е чак толкова трудно на нормалната трудност, особено ако сте достатъчно целенасочени и нацелите какво точно трябва да правите. На Hard обаче е по-тегаво.
Вашите опоненти се развиват по-бързо от вас. В началото почвате с мега отвратителен клуб с всички футболисти на 1 ниво и като цяло първите ви мачове са обречени на загуби. И то гръмки такива. Понеже всеки удар за противника е гол и направо ви размазват, докато не се поразвиете малко. А също така разходите за заплати и някои ъпгрейди са доста завишени.
Специално заплатите са пипкава тема във Football, Tactics, Glory и на моменти даже трябваше да продавам ценни футболисти, за да подновя договорите на останалите. Поради която причина Hard режимът предлага нужното предизвикателство... въпреки че реално ви бави с няколко сезона, преди пак да вдигнете вашия отбор до горните дивизии. И да почнете да жънете успехи.
А, да, още едно нещо – колкото и минималистични да са трансферите, то е яко да виждате как водещи играчи се прехвърлят от един голям клуб в друг. И нерядко трябва да се замислите дали искате да продадете някой адски силен защитник на ваш силен опонент... помня как в някои случаи трябваше в мач от купата да играя срещу мой бивш добър играч. Който скоро сигурно щеше да се пенсионира, да реших да взема кинтите за него. Да, ама пичът ми скъса гъза в следващия мач и спря всичко, което можеше да се спре!
Също така е яко, че и другите клубове срещат същите проблеми като вас. Най-добрите им играчи се пенсионират, нивото им спада. Онези отбори, които в един момент са ви мачкали – в следващия са напълно посредствени. Има някаква макроикономика във Football, Tactics, Glory – макар и реализирана на базово ниво.
Но като цяло - играта предлага точно толкова съдържание, колкото да ни зариби достатъчно. А хубавото е, че не само има потенциал да се добави още такова - разработчиците постоянно развиват заглавието. Което за цената си е страхотно.
Преди да приключа обаче ще отделя типичните редове за графика и звук.
При втория компонент слагам... сиво. Ефектите са на средно, базово ниво. Аз лично играех тотално без звук - примерно на единия монитор си пусках сериалче, на другия - Football, Tactics, Glory. Или пък още като вървяха първенствата из Европа - стрийм на някой мач. Пасваше си идеално.
Графика - като за такава игра е супер. Футболистите имат приличен набор от различни муцуни и прически, а мачлетата изглеждат добре, макар и в прекалено анимационен стил, който няма да се хареса на всички. Мен ме израдва. Въпреки че бих се радвал на повече анимации за определени движения/скилове/голови удари, понеже повечето са едни и същи и омръзват бързо. Губи се тръпката - просто гледате числата и ако видите, че се развиват във ваша полза знаете, че е паднал гол.
Заключението? Ако сте фенове и на футбола, и на тактическите игри, то Football, Tactics, Glory има пълният потенциал да ви завладее. Както се случи при мен. Особено ако вникнете в геймплея, който в началото изглежда прекалено простичък, но след няколко часа започва да се отваря.
Пък и кой знае - ако повече игри като Football, Tactics, Glory са успешни - то това би могло да означава повече иновации в намиращия се в постоянна стагнация жанр на футболните игри?