Лично аз започнах да се чудя дали Telltale ще успеят да задържат високото ниво. В крайна сметка разработката на цели четири поредици в едно и също време си е... множко. Особено и когато говорим за кинематични игри с акцент на сюжета, в които падне ли един път качеството на сценарий и диалози... всичко ще отиде по дяволите. Специално за Tales from Borderlands имах сериозни подобни съмнения.
Е, първият епизод вече излезе и може да се каже следното за него – отново е размазващ. Който си го може си го може - това е истината за Telltale. А пък всичко, до което се докосне студиото определено се превръща в злато.
Но нека започнем отначало – що е то Tales from the Borderlands – в случай, че нямате идея за какво иде реч? Става дума за смесен проект на Telltale и Gearbox, които са всъщност създателите на серията Borderlands. Действието се развива именно в тази виртуална вселена – или по-конкретно крайно извратената планета Пандора.
На пръв поглед изглежда, че двете гейм студия наистина са работили заедно – атмосферата е хем много близка до Borderlands, хем е и изцяло в духа на миналите Telltale игри. А най-важното нещо – хуморът – наистина е на топ ниво.
Тук няма как да не намеся Borderlands: The Pre-Sequel – отново игра, правена от външно студио, макар и изцяло в духа на предишните представители на серията откъм геймплей. Ами, хуморът за мен тотално не беше смешен. Личеше си, че различни хора са се опитали да копират нещо любопитно и са се провалили звучно.
В случая на Tales from the Borderlands, то някак се усеща, че фенове на на поредицата игри на Gearbox са разработвали продукта. Хуморът е хитро обвързан с Borderlands вселената, но и без същевременно да е неясен за онези, които не са запознати с нея.
Адски забавно е например да инспектирате химическа тоалетна и да видите обяснение за нея – „Извратено висок шанс да намерите плячка в нея“. Или пък параван за преобличане, имащ статистики като например точки щит и бързина на регенерация (явен намек за един от най-важните предмети в инвентара ви в Borderlands).
От подобни лафчета виртуалният свят изобилства и е препоръчително да изследвате всяка подробност от него. Всъщност можете и да си минете, без да четете – но всеки, който е фен на игрите знае, че макар и епизодите на всяка от тях да са кратки, почти нищо в тях не е излишно и сложено като плънка.
Но разбира се, огромният плюс в Tales from the Borderlands отново са диалозите. Страхотни и феноменални, прекрасно написани. Не се усещат като жалките напъни, налични в един Dragon Age: Inquisition – насилени, писани колкото да бъдат предадени XXXX страници текст и после да се получи заплата според количеството. Напротив.
Разговорите в Tales from the Borderlands са разчупени, разнообразни и най-вече – естествени. Изключително приятно е като водите разговор с някой и изберете да отговорите с някое тъпо лафче да чуете как трети наблюдател ви казва „Really”, а пък след това онзи, с който си говорите също ви се подиграе. Нещата се усещат реалистично, сякаш истински хора си говорят. А не като в много игри – Гошо и Пешо лаят някакви реплики в лицата си и туйто...
Друго нещо, което е редно да отбележа още в началото за Tales from the Borderlands е фактът, че този път темпото е по-бързо, сравнено с минали игри на Telltale. Акцентира се повече на забавни/абсурдни/пародийни/водевилни моменти, отколкото на психологията – както беше в The Walking Dead и The Wolf Among Us. Но знаете ли? Смяната на темпото е страхотна идея.
Защо ли? Просто се дава дава възможност на Telltale да покажат, че имат достатъчно богат репертоар и могат успешно да направят и хумористична игра. Което всъщност е едно от най-трудните неща в изкуството като цяло – независимо дали иде реч за филм, книга или каквото и да е друго. Да се направи забавно произведение. Е, дори и някой да се е съмнявал – Telltale ги бива и в това.
Разбира се, акцентът на психологията пак го има – бързо усмивката ви след някой абсурден момент може да се смени на сериозна гримаса при някоя малко по-тежка сцена, идваща както винаги в перфектния момент. Но определено Tales from the Borderlands си има своя, различна, уникална атмосфера, много различна от тази на The Wolf Among Us и The Walking Dead.
Иначе в играта имаме една сериозна новост – главните герои са двама. Единият от тях е Рис – работник на средно ниво в корпорацията Hyperion. Другият пък е Фиона – дребна измамничка от Пандора. Пътищата им се пресичат, когато и двамата се опитват да подобрят ниското качество на своя живот и да направят „големия удар“.
Наличието на двама герои предлага по-разчупено развитие на историята. В Tales from the Borderlands успоредно се развиват по две нишки, две гледни точки – дори и в един и същи момент. Рис и Фиона се разделят, вършат разни неща и пак се срещат – като вие имате пълния контрол върху тях.
В интерес на истината Tales from the Borderlands е игра, много близка до сериал. Виждаме различни сцени от погледа на отделни персонажи, които тук-таме се преплитат заедно. И мога да кажа, че за игрите на Telltale това е прекрасно решение и се вписва идеално в концепцията им.
Иначе и Фиона, и Рис за мен са поредните силни персонажи на гейм студиото, наред с всичките им странни придружители. Най-хубавото е, че не са нинджи или командоси, не са vault hunter-и като героите от основните Borderlands игри. Напротив, става дума за две малки риби, които се борят за оцеляването си и срещат трудност да се справят дори и с най-елементарния гащник в пряк конфликт.
Още по-яко е, че се завръщат някои познати лица от Borderlands вселената – само като контраст колко дребни са вашите персонажи в сравнение с... легендите. Но винаги е хубаво да видим и различна гледна точка, нали? На "малкия човек" в извратения свят Borderlands...
[caption id="attachment_38933" align="aligncenter" width="525"] Подобни ситуации, в които даден герой запомня действията ви винаги оказват ефект в бъдещи епизоди на игрите на Telltale[/caption]
Що се отнася до сюжета – за който очевидно не мога да ви давам спойлери, понеже традиционно първият епизод на Tales from the Borderlands не е чак толкова дълъг – той също е добър. Обратите са немалко и действието се развива адски яко. Както винаги една от запазените марки на Telltale е налична – решенията ви в играта да оказват влияние и в бъдещите епизоди.
Като стана дума за геймплей – както споменах по-рано, Tales from the Borderlands е по-бърза игра. В резултат имате доста повече quick-time action събития от предишни игри на Telltale.
Както винаги, повечето от тях не са никак трудни. Но за сметка на това наситеността им придава по-високо темпо, което се вписва идеално в Borderlands вселената - все пак игрите на Gearbox са френетични шутъри и е логично и този смесен проект да има с една идея по-различна скорост на действието. Пък и честно казано, в случая на Tales from the Borderlands, нещата изглеждат доста по-зрелищно от преди, което е допълнителен плюс – не говорим за малки, изолирани и кратки екшън сцени, ами по-дълги и динамични такива.
Сравними дори и с Call of Duty и подобни нему шутъри, превърнали се в последните години в своеобразни кинематични цъкалки като геймплей с множество quick-time event-и. (Това в кръга на шегата, де... или напротив?)
Като един от плюсовете на Tales from the Borderlands ще посоча, че първият епизод на заглавието е някак... по-дълъг от обичайното. Вместо обичайните около 2 часа, то този път дължината е към 3 часа. Особено ако инвестирате малко допълнително време да разгледате всички детайли за виртуалния свят, което се случва чрез роботизираното око на единия от главните герои Рис (нещо, което препоръчвам изцяло!).
И така, идва време за заключението, но преди него – традиционните редове за графика и звук.
Визуалнo Tales from the Borderlands си е на все същото ниво като останалите игри на Telltale. А именно – хубав визуален cel-shaded (рисуван) стил, който не блести с някакви извънземни анимации или пък графичен детайл, но най-важното – върши си работата идеално. Интересното е, че в тази игра студиото трябва да се напасне към визията на друг гейм франчайз, което е любопитен експеримент. Но също така – успешен!
Звукът както винаги е перфектен. Няма как по друг начин да се определи. Гласовата актьорска игра е безупречна - отново (имах нужда от нещо такова след провала в този аспект Dragon Age: Inquisition). Ефектите, саундтракът – всичко си е на точното място.
Като заключение мога да кажа, че студиото Telltale за пореден път се справя идеално с работата си. Да, компанията успя да си създаде свой собствен жанр игри до известна степен. Но най-хубавото е, че засега няма изгледи, че се изчерпва. Напротив. Tales from the Borderlands е нова висока точка и показва ясно, че компанията може да разкаже и различен тип история. Не толкова сериозна и тежка като тези в The Wolf Among Us и The Walking Dead, но по-лековата и хумористична такава. Самият жанр е различен – сякаш четем книга на един и същи автор, но в нетрадиционен за него жанр. Усещаме основния стил и знаем, че това е същият човек. Но го виждаме под различна светлина.
Tales from the Borderlands е именно това – малко по-различна, малко по-нова, но и същевременно напълно същата като предишните игра на Telltale. И да, едва ли има смисъл да ви го казвам – ако сте фенове на компанията, впускайте се в новото приключение!
Още по темата
С други думи изобщо не го мисли от тази гледна точка, а "скачай" в игрите на Telltale.
Именно и заради това казвам, че не говорим за класически сериал. Ако един сериал го спрат преди финала му, то няма заключение, няма нищо. Все едно си спрял да четеш една книга 100 страници преди края. В случая не е така.
Тъй че ако си обмислял да цъкаш - хвърляй се. Ще видиш накрая за какво ти говоря.
Всъщност Telltale като всяка друга компания има куп екипи и предполагам скоро ще започна да гледам надписите в началото/края на епизодите, които казват кой е режисьор и кой - сценарист.