
В резултат EA са заставени да променят последните три игри от футболната си серия. А именно - FIFA 19, FIFA 20 и FIFA 21. В тях микроплащанията в Ultimate Team трябва да бъдат елиминирани. EA дължи по 500 000 евро седмично за всяка седмица, в която не са приложени промените. Максимално глобата може да достигне 10 милиона евро.
Electronic Arts обявяват, естествено, че имат намерение да обжалват. За тях проблем е не толкова глобата – дори и 10 милиона са нищо за подобен гигант. Проблем е, ако в ЕС започват да се поставят подобни прецеденти, които могат да бъдат последвани и от други държави. Което би означавало евентуално премахване на Ultimate Team, съответно и солидно намаление на приходите за EA.
За последната си финансова година режимът – наличен и в други спортни серии като Madden NFL и NHL – е донесъл близо 1.5 милиарда долара.
Засега Белгия и Холандия са най-строги срещу микроплащанията – не само ако става дума за FIFA, но и купи други игри. Те обаче не са най-големите европейски пазари. В държави като Великобритания, Германия, Франция, Италия и Испания хазартните комисии единствено изследват Ultimate Team, но не са го окачествили като хазарт засега.
Още по темата



Мен ме дразни, че с успеха си Ultimate Team повлича и целия гейминг, защото всеки се чуди как да направи криминални луут кутии, от които да изкарва по милиард-два годишно, както се случва с EA. Ако най-накрая малоумните регулатори и правителства се усетят, че Ultimate Team си е чист хазарт и започнат да го третират като такъв (луут кутиите също), тогава ще стане... доста по-интересно. Ясно е, че EA не може да функционира в регулирана среда, едно на ръка са ти данъци, друго ти е 18+, трето почти навсякъде има задължителни опции за поставяне на лимити и самоограничаване от залагане, четвърто регулаторите си имат всякакви изисквания. EA ще лапнат дедовия здраво.
