hategame logo
Fanview: Dishonored и Thief - Колкото еднакви, толкова и различни
пуснато на 06 септември 2015 от BloodDagger
stat 5
Като въведение в темата, ще кажа, че Dishonored и Thief 4 имат много допирни точки, но в същото време са доста различни. В основата си те са стелт игри от първо лице с лека доза (при Dishonored не е чак толкова лека) магии. От различните ревюта Dishonored получи положителни отзиви, докато Thief по-скоро отрицателни или смесени. Защо ли? Ей сега ще се опитам да ви обясня.

1) Графика, оптимизация.

Ще започна с най-маловажния за мен фактор, а именно с графиката. Тук идва първата допирна точка между двете заглавия - Unreal Engine 3. И двете игри са изградени чрез този малко остарял, но все пак добър енджин. Визуално игрите си приличат, но съвсем малко, защото разработчиците са поели по два различни пътя с оформянето на виртуалния свят на своята игра.

[caption id="attachment_27291" align="alignnone" width="525"]thief 19 Thief[/caption]

При Thief графиката е фотореалистична. Наблягано е най-вече на детайла и реализма и се е получило добре. Всички ефекти, които една съвременна игра притежава като например Tessellation, Ambient Occlusion, Volumetric Fog и др. си ги има. Резултатът е сполучлив, оптимизацията е чат-пат; някои хора имат проблеми като насичане, спад на кадрите, замръзване за секунди дори и на висок клас видеокарти. При мен също имаше подобни проблеми и няколко дразнещи глича.

При Dishonored от друга страна е заложено на арт дизайна. Играта прилича по-скоро на картина. Текстурите са малко замазани, няма толкова много детайл, но все пак играта изглежда зашеметяващо красива. Да не говоря, че по дизайна е работил нашият сънародник Виктор Антонов (City 17, Half-life 2), което си е плюс за мен. Може да няма ефектите, които притежава Thief, но графиката притежава автентичност и оригиналност.  Оптимизацията на Dishonored си я бива. Играта върви дори и на по-слаби машини и не съм срещал никакви проблеми с фреймрейта.

Като заключение за този фактор бих казал, че всичко е от въпрос на вкус. На мен лично и двете игри ми допадат, но ако трябва да избера бих казал Dishonored, защото при Thief няма голяма вариация на цветовете и играта стои сива, докато при Dishonored палитрата е доста по-богата плюс това и хора с нисък клас машини няма да имат проблеми с подкарването й.

2) Атмосфера, свят

[caption id="attachment_12238" align="alignnone" width="525"]dishonored 13 Dishonored[/caption]

Ето и още една допирна точка. Световете или по-скоро Дънуоу (Dishonored) и Градът (Thief) си приличат. И двата града са построени в стил Викторианска  Англия със стиймпънк елементи, по чиито улици върлува чума, бандити и конспирации въртят властта. Но въпросът е: Кой град предава по-добре тази атмосфера? Нека да видим.

Започвам с Градът. Ами какво да кажа: Викториански стил, стиймпънк и  щипка средновековие.  Преобладават най-вече тъмните цветове и леката мъгла. Пробужда ли интереса ми? Ами да…еее донякъде. Малко е празничък и праволинеен, документите,  даващи предистория са оскъдни и като цяло няма нещо за което да се хвана и да го нарека много интересен. Пробужда интерес, но само в първите 2-3 мисии и след това имам чувството, че го знам целия. Нещо забележително, оригинално? Да, може да се каже. Въпреки че Градът е празен от към живот, то архитектурата му предава една доста добра атмосфера.

Нека сега видим Дънуоу, който намерих за много по-интересен. Отново градът е Викториански стил със стиймпънк елементи. Ще започна с много по-богатата визия, която ни предлага. Палитрата както казах разполага и със студени и със топли цветове и на моменти е мрачно и страшно, но също така е и цветно.  Самият град се чувства като жив. Като започна със съобщенията от радио кулата започващи със „Attention Dunwall citizens…” , бандитите в тихите улички или някой канал пълен със зомбирани от чумата хора наречени weeper-и. Да не говоря за големите електрически стени захранващи се с китова мас. Точно така - основният енергиен източник е китова мас и освен стени има и лампи, стражи на кокили стрелящи огнени стрели, нещо като примитивен влак, хвърлящ труповете и много други. И всичко това е идеално обяснено чрез диалозите между персонажите, документите и книгите, които намирате из света. О, да не забравя и мистичната фигура на града - Outsider-а. Полуангел, полудявол, който се явява само пред избрани и ги дарява със свръхчовешки способности. Многобройните надписи като „The Outsider walks among us” или „You can’t kill the plague”, голямото количество книги, даващи предистория или легенди и вярвания, уникалния начин за построяване на светът правят Дънуоу едно от най-интересните места, който съм имал честта да разучавам.

Като заключение за тази графа ще кажа, че градовете имат някои разлики, но все пак по замисъл доста си приличат. За много по-интересен аз намирам Дънуоу от Dishonored, но това не означава, че и Градът не си го бива.

[caption id="attachment_12228" align="alignnone" width="525"]dishonored 2 Главният персонаж Корво в Dishonored[/caption]

3) Сюжет, персонажи

По сюжет игрите нямат допирни точки. Като цяло и двете истории започват да се развиват със смъртта/изчезването на близък, обаче посоките, по които поемат са съвсем различни.

Хайде отново да започна с Thief. Накратко историята започва с общото приемане на Гарет и Ерин  да откраднат специален камък с неизвестна сила. След като те попадат по средата на ритуал, свързан с камъка, Ерин изчезва, камъка се чупи, а в окото на Гарет попада парче от него, заради което изпада в кома за 1 година. След като се събужда  започва да изследва изчезването Ерин. Присъстват и паранормални елементи, но не чак толкова много. Сюжетът се развива най-вече в търсенето на парчета от магическия камък и търсенето на изчезналата му ученичка.

При Dishonored историята се развива около смъртта на императрицата на Дънуол. Главният герой Корво е натопен (естествено) и хвърлен в затвора. След като успява да избяга, той се запознава с т.нар. лоялисти - тайна организация, която е против новият режим на управление, и тръгва да отмъщава. Да не забравя, че Корво е надарен със свръхчовешки способности от Outsider-а, но за тях ще говоря по-късно. Играта притежава 3 различни края. До кой от тях ще стигнете зависи единствено от решенията, които вземате и вашите действия в играта. Основната цел на Корво е да свали Лорд Рийджънд от трона и да възкачи малката дъщеричка на императрицата Емили, с която има много силна връзка.

[caption id="attachment_27275" align="alignnone" width="525"]thief 3 ...и Гарет от Thief[/caption]

За персонажите ще говоря общо тъй като и тук двете игри имат общи черти. И в Thief и в Dishonored има зъл владетел - съответно Барона и Лорд Рийджънд, които имат вземане даване с нашите хора. И в двете има гений, който разполага с акъла да оправи положението в града. И в двете има мистериозна стара жена, на която помагате- Кралицата на просяците (Thief) и Granny Rags (Dishonored). И в двете има бунтовническа организация.  В Dishonored обаче присъства един персонаж - Outsider-а, който пробуди много интереса ми, защото никой не знае от къде се е пръкнал и защото играе ролята на наблюдател и  на практика не заема ничия страна. Доколкото главните герои… Гарет не ми хареса като персонаж. В речта му няма никакво чувство и подхвърля глупави, изпълнени с клишета  шеги. Корво не говори, буквално. За него няма актьор за озвучаване и разговаря чрез надписи (най-често два - повечето са „да” или „не”). Дали ми хареса не мога да определя точно, но ми се понрави повече от Гарет. Ако ще говориш простотии по-добре не казвай нищо са казали хората.

Като заключение по този фактор мога да кажа, че сюжетът при Dishonored е по-добър. Защо? Защото сюжетът на Thief е доста объркан и е изпълнен с клишета.

4) Геймплей

[caption id="attachment_27278" align="alignnone" width="525"]thief 6 Лъкът и множеството различни стрели са водеща част от арсенала на Гарет[/caption]

Започва се…  за да стане по-ясна тази част ще я разделя на 4 по-малки: способности и приспособления на Гарет и Корво; оформление на нивата; изпълнение на стелт елемента; малки детайли;

-Способности и приспособления

Хайде по традиция започвам с Гарет. За своето успешно промъкване и крадене той разполага с значителен брой инструменти. Главното му оръжие е лък, за който има обикновена стрела, подсилена стрела (за брони), подпалваща стрела, водна стрела (за изгасване на факли), стрела с мъх (за безшумно преминаване през счупен предмет), тъпа стрела (за изключване на ключовете от разстояние) и стрела със въже. Другите му оръжия са claw, който ви служи за изкатерване  на по-високо място и blackjack, служещ за нокаутиране и бой. Също така разполага и със скалпел за изрязване на ценни картини, със отвертка за развиване на табели и болтовете на шахтите и инструменти за разбиване на ключалки. Има и различни видове бомбички, които в общия случай не са много нужни. Да не забравя за фокус способността, която ви позволява да видите по-добре предметите за крадене, не че те не блестят и не ви се набиват в очите, но… Като цяло репертоарът на Гарет звучи страхотно, но само на хартия. В графата за оформление на нивата ще ви обясня защо.

Да видим сега с какво разполага Корво. Започвам с меча му, чийто дизайн е много интересен; служи само за убиване и бой, а преспиването става с голи ръце. За далечни убивания Корво си служи с арбалет, за който има обикновени, приспивни и експлодиращи стрели, а също така и пистолет, който е по-силен, по-шумен и има по-малък обхват на изстрела. Главният герой в Dishonored разполага и с бомбички и трапове пускащи корда, която разрязва опонентите ви. Най-интересното го оставих за накрая и това са магическите му способности. Те се състоят най вече от способност за телепортиране, спиране/забавяне на времето, тъмна визия, с която виждате стражите през стените и тяхното полезрение, призоваване на плъхове, пускане на вихрушка и обсебване. Има и пасивни такива, които са най-вече вдигане на кръвта, по-висок скок, бонус сила на ударите и сенчесто убиване (стражите изчезват след като ги умъртвите). Те се присвояват и ъпгрейдват с помощта на руни. Корво разполага и с тъй наречените Bonecharms - става дума отново за пасивни скилове и са един вид добавки (например по-дълго дишане под вода). Уменията на Корво позволяват да играете Dishonored като стелт и като екшън игра. Като цяло всички негови приспособления са полезни и единствения минус е, че липсва баланс между тях. Има по-малко стелт способности, а според мен играта е най-забавна когато се играе с промъкване.

[caption id="attachment_12239" align="alignnone" width="525"]dishonored 14 Корво никак не се притеснява от директните сблсъъци с противници[/caption]

-Оформление на нивата

Оформлението на нивата в Thief е ужасно. Това е голяма дупка, която разваля целия геймплей на играта. Нивата са дефиницията на линейност, липсва креативност и най-дразнещото е, че Гарет не може да се качи на сандък половин метър от земята, ако това не е обозначено. Сега ще разберете защо казвам, че приспособленията на Гарет са страхотни само на хартия. Гарет може да използва Claw-а за да се качи  само на специално обозначено място, може да използва стрелата със въже само на специално обозначено място, в някои части на нивата много, ама много рядко има два различни пътя за минаване (единият от които често е през шахта). Няма много места за криене и даже понякога трябва да мина директно през някоя улица или коридор със стражи само защото дизайнерите на нивата не са лепнали някой друг сандък или шкаф. О и когато превъртите играта ви е дадена опция за отворен свят, който е доста затворен и ограничен. Да не забравя и онези досадни анимации когато отваряте прозорец или преминавате между сандъци, през които зарежда следващата зона. Като цяло пълна липса на различни опции за преминаване, липса на креативност и с тези специално обозначени места девелопърите  показват, че трябва да играем играта както те искат, а не както ние искаме. Накратко дизайнът на нивата на тази игра ме дере отвътре.

[caption id="attachment_27292" align="alignnone" width="525"]thief 20 Прекалената линейност е особен минус в Thief[/caption]

При Dishonored нещата са съвсем различни. Всяко ниво представлява мини-отворен свят със странични мисии, руни и други колектабъли за откриване и най-вече основната ви цел- смъртта на някой, замесен в убийството на императрицата. А самата задача може да бъде изпълнена по повече от 3 начина. Линейност липсва, скришни места - много, а възможностите са още повече. Има много сгради, в които може да влезете, почти всички от които нямат време за зареждане (а ако имат отнема секунди) и има моменти в които влизате в шахта уж да търсите някоя руна, а пък се озовавате на мястото в което е вашата цел. Една мисия можете да я въртите цял час само да обикаляте в търсене на специални места или ъпгрейди. Накратко - дизайнът на нивата в Dishonored е много по-добър от този на Thief.

-Стелт елементи

При Thief стелт елементите можеше да са добре изпълнени, но уви, ужасният дизайн на нивата и баналното A.I развалят нещата. Гарет има 3 вида движения- бягане, тихо вървене и съвсем безшумно вървене, разполага и с хубави инструменти както споменах и е способен да отстрани всеки без да бъде забелязани, да отключи всеки сейф. Но всичко това бива смачкано и хвърлено в коша. Как? А.I-то е просто ужасно. Например на най-висока трудност (Master) се движа из сенките и съм буквално на един метър от стражите и те не ме виждат. Сякаш зениците им са колкото върха на топлийка и при най-малкото затъмнение не забелязват нищо. За сметка на това понякога имат сякаш рентгеново зрение и ме виждат от другия край на картата. А когато ви видят и подгонят ви търсят доста време, но скриете ли се в някой гардероб е 99.99% процента сигурно, че няма да ви намерят. А как се справя играта с елемента на краденето, та нали се нарича Thief? Ами зле. Това което крадете през 75% от времето са чаши, вилици, картини, табели и някои „случайно” оставени прецизно подредени монети, в сейфовете има златни писалки и часовници, а можете и да джобите лошковците. Можете да крадете и красиви огърлици и пръстени, но те са колектибъли и нямат стойност. В старите игри от поредицата имаше изискване да откраднете 50% от нещата в нивото, а сега няма такова нещо. О, а ако ви видят- спукана ви е работата, което си е плюс. Накратко стелтът  в Thief също има дупки и най-вече се проваля от дизайна на нивата и A.I-то.

[caption id="attachment_12230" align="alignnone" width="525"]dishonored 4 Паранормалните умения на Корво разнообразяват геймплея[/caption]

Стелтът в Dishonored е изпълнен на ниво. A.I- то е добре замислено и стражите нямат кокошо зрение. Могат да ви видят от нормално за човешкото око полезрение. Стелтът в тази игра на моменти също е лесен най-вече заради специалните умения на нашето момче като това за спиране на времето, обладаването и основно заради телепортацията и възможността да виждате през стените. Но спокойно, ако ви сгащят можете да включите в режим Рамбо и да избиете всичко живо. Не винаги обаче  -  не можете да разполагате с абсолютно всички способности на Корво и ако да речем играете със онези за стелт и сте на последна трудност, няма да ви е много лесно да избиете всички в директен конфликт. Арбалетът също играе голяма роля в стелта и едновременно го прави по-лесен. В Thief споменах за елемента на краденето  ще спомена и тук. Dishonored, колкото и да е смешно, се справя по-добре и в този елемент. Освен разпръснати монети можете да крадете и статуетки, скъпи ликьори, парфюми, кюлчета,да преджобите някой страж и много други и за разлика от Thief всичко това отива в касичката. Като цяло стелтът в Dishonored си е добре изпълнен, на моменти лесен, но има и трудни ситуации *cough* Flooded District *cough*.

-Малки детайли

За какво ще спомена тук ли? Ами за ъпгрейдите и Chaos системите на игрите.

Всичко което откраднете в двете игри моментално се превръща в монети, с които си купувате ъпгрейди. В Thief ъпгрейдите не са важни и няма да има голяма разлика от това дали ги купите или не. За това казвам, че елемента на крадене в играта е занижен; купувате някоя друга стрела и храна, за всеки случай, като не давате повече от 50 монети. В Dishonored ъпгрейдите имат значение, защото наистина си вършат ролята на ъпгрейди и в повечето случаи са полезни; има и различни схеми из града, които ви дават достъп до още от тях. Тук трябва преди старт на мисия да проверите колко еликсири за мана или за кръв и колко стрели ви остават.

thief 10И двете игри имат един вид Chaos система.

При Thief не може да се нарече точно Chaos система. Просто на края на всяка мисия ви е дадено как сте се справили: Predator - убивали сте много, Ghost - минали сте ниво, без да сте убивали или да сте усетени, Opportunist - нещо по средата. Това как сте минали дадена мисия не повлиява сюжета.

В Dishonored Chaos системата е доста по-сложна. Тя е базирана на това колко стражи или невинни сте убили, колко намерени тела има, дали сте били забелязвани и като цяло светът се променя на базата на тези статистики. Понякога е нечестно, защото ми дава High Chaos ако съм убил 4 зомбирани weeper-а, за които на никого не му пука, но това е малък кусур.

Като заключение за цялата графа бих казал, че Dishonored скрива Thief в малкия си джоб от към геймплей.

5) Заключението

dishonored 1Въпреки че доста оплювам Thief в това сравнение. все пак играта не е чак толкова зле. Има своите плюсове и ако обичате дрънкулки ще ви хареса. Ако случайно я играете преди да сте играли Dishonored или по-стара Thief, то играта може да ви хареса. Даже ще напиша и по няколко думи за ниво от двете игри, направило ми най-голямо впечатление.

Bank Heist (Thief) - това ниво даже не е от главната история, но на мен доста ми се понрави. Имах едно такова приятно чувство докато го играех. Бих казал, че и мисиите за Ектор също ми направиха приятно впечатление.

The Golden Cat (Dishonored) - почти всички мисии в Dishonored ми допадат, но тази, не знам, просто ми хареса най-много. В бардака промъкването си беше трудно, а и алтернативния начин за минаването й ми хареса.

Последните ми думи за сравнението са, че и двете игри имат допирни точки от към оформление на света и графиката, но откъм геймплей разликите са като ден и нощ.

Fanview е рубриката в сайта, за която всеки с повечко желание може да напише статия - за някоя нова или по-стара игра. Горе можете да прочетете сравнението между Thief и Dishonored на BloodDagger, като това е първата му статия тук.

Коментари
undefined
koko
08 септември 2015
Готина статия, от една седмица чакам някой да пусне dishonored за ps4 в olx-a, но уви.
pseto avatar
pseto
08 септември 2015
Да ти кажа имам някакви съмнения, че някой ще го пусне в olx, вероятно който е искал да играе го е цъкал за PC вече. Вероятно по-скоро новите игри могат да се намерят.

Иначе статията на BloodDagger добре е станала, а освен това съм съгласен със сравнението на двете игри.

bobkata.gerov avatar
bobkata.gerov
08 септември 2015
трябва и аз да напиша нещо та да се поопражня иначе за статия 6-ца
Включете се в дискусията
Отговор на
Регистрация
Потребителско име
Парола
Парола (отново)
Имейл