Загубите на Epic Games Store възлизат на 181 милиона долара през 2019-а и 273 милиона долара през 2020-а. През настоящата година се очаква магазинът да е на минус със 139 милиона долара.
Доколкото популярността на Epic Games Store се увеличава, то не е ясно колко време ще мине, докато натрупаните през първите години загуби бъдат изчистени. Адвокатите на Apple твърдят, че "може да отнеме години, а може и да не стане никога".
Самите загуби идват от откупуването на ексклузивности и множеството безплатни игри в Epic Games Store (за които разработчиците получават определени суми като компенсация). Control на Remedy например е получил внушителните 10 милиона долара, за да не излезе в Steam за PC. И при други големи игри се предполага, че сумите са подобни.
Що се отнася до Apple, компанията ползва всякакви аргументи срещу Epic по делото, въртящо се около App Store. Миналата година Epic се опита да предлага микроплащания за Fortnite чрез свой магазин, заобикалящ методите за плащане на Apple. Очаквано ябълките забраниха това. А след това започна мащабно дело, в което Epic твърди, че Apple ограничава конкуренцията.
Диспутът може и да се точи с години - но пък поне ще научим някои интересни подробности за двете компании (Epic не са публично дружество, заради което не са длъжни да дават финансови отчети - така поглед върху представянето на Epic Games Store определено е интересен).
Още по темата
Макар че все пак е разбираемо, те мислят дългосрочно. И EA можеха да направят такова нещо, но не го направиха, защото не им се вкарваха пари. Epic реши да скочи с бутоните напред, може и да им върже в интерес на истината. А може и хората да спрат да ходят там, ако секнат промоциите. Кой знае.
И не съм съгласен че мислят дългосрочно- ще ги слушаме още година/ две как купуват като обезумели разни студия и игри на поразия, ама кат видят че работят на загуба ( а и тва дело срещу Apple нема им излезе евтино)ще се кротнат.
Голяма част от хората, които познавам и имат EPIC акаунт, казват че го имат само заради безплатните игри и повече им не трябва. А една още по-малка част от тях си признават че купуват игри когато EPIC имат разпродажба и им дадат някое ваучер за намаление, та една игра, дет на нормална цена е 20 евра, те я вземат за 4 еврака. (например)
Тоя модел ще работи известно време, докато китайците усетят, че хората хитреят и взимат само безплатното, ще си искат пачките обратно. Ама като няма възвръщаемост- от един Фортнайт (за който също отиват камара пари) не се правят X- милиарди.
Ако ще си взимам игри на PC, то е през Steam, Humble Bundle или GOG.
Както казах- и Фортнайт си иска своето за разработка. Пък и всички сделки с този и онзи за да има разни скинове (Marvel/ Dc/ Alien) определено не струва на Епик една торба ябълки от пазара.
https://i.imgur.com/LWl30sd.jpg
Това за съгласяването им е стандартната форма.
Не знам какъв монопол трябва да убиват Епик, Стийм не е монополист, той е най-големият магазин на РС, но не е монополист. Епик налагат временен монопол над заглавия и това между другото е първи подобен случай на РС. Изключваме вътрешни заглавия (примерно Фифи само в Ориджин(макар вече не) и тн.). Никой не съм чул да негодува, че Фортнайт е Епик ексклузив.
Пак по твоя пример. Ами ако хлябът в локалната пекарна е по-хубав? Ами ако е по-евтин? Пак ли избираш Фантастико? А и примерът ти не е еквивалентен. По-скоро ще е като да отворят нов супермаркет в който хлябът пак е хубав и тогава вече почва дилемата. Щото да се сравняват парите на Епик с квартална хлебарница е несериозно.
Казвал съм го и преди, когато прочетох, че Епик ще правят стор, се зарадвах. На Стийм му трябва конкуренция, а Origin, Uplay не са това. Само че вместо да направят по-добра платформа(пък било и с подбиване на цените в началото), Епик решиха да хванат пряката. Вместо да се учат от десетилетие и отгоре опит и да надграждат, те ти дават по-лоша услуга, но пък държат игри та да се принудиш да ги купиш там, ако не ти се чака. Това дали е наред, може би, дали ми оставя неприятен вкус в устата - със сигурност. От моя гледна точка е жалко че подходиха така. Нито си получих достойната алтернатива на Стийм, нито Стийм има мотивация да се развива, защото "конкурентите" не се конкурират, а са с години назад.
Реално това, което правят - да вдигнат шум, да направят скандали и да купуват ексклузивности - може би е най-добрият начин да се утвърдят. Пък и когато дават безплатни игри редовно, някои от които съвсем нови, то потребителите малко по малко ще простят. Една гадост, която Epic прави, едно хубаво нещо, което Epic прави - неутрална карма. Ако наистина намаляват загубите, значи вървят по правия път... ся тези 500-600+ милиона едва ли ще ги избият скоро, ама Epic Games Store по-скоро се гледа в много дългосрочен план. Epic знаят, че Fortnite е до време, то тази игра ей така на ташак излезе и стана хит, те Epic се бяха отказали от гейм разработката почти на 100% и залагаха само на Unreal Engine. Та те искат докато имат капитал да топнат в някоя по-сочна супа, а това да взимаш пари, без да правиш толкова много от магазин е доста приятно (макар че, както е ставало дума, не е да кажеш, че Steam не прави нищо, доста се е дискутирало, най-вече в презентации от GDC колко улеснява живота на разработчиците една такава платформа, особено на малките такива).
Реално на мен мнението ми за Epic Games Store вече е по-скоро неутрално, в крайна сметка дават пари от собствения джоб, колкото да изкярим и ние. Ако пускат по-честичко нещо като Total War: Troy ще съм доволен.
@Rostik79 - тези документи, дето Apple цитира, са официални реално, заради това дело, дето Epic води с тях преди няколко месеца трябваше да си отворят счетоводните книги. Пък и мисля, че могат да ги съдят, ако цитират грешни данни в подобни изявления.
Пак казвам можеш да се бориш. Повярвай ми, ако просто раздаваха безплатни игри, без да гушат ексклузивност, щяха да са доста по-популярни. Щото за теб сега са ок, но и за мен щяха да са ок(ползвам нас двамата като примери на хора част от различни групи).
И пак ти казвам, сравнението не е подходящо, защото епик не са някаква малка фирмичка(каквато обикновено е кварталната хлебарница), а са си еквивалент на Стийм. Едно си имат камара пари от енджим и Фортнайт, едно че тенсент сипват здраво.
Очевидно не им е проблем да горят пари. Въпросът е как и за какво. На мен това не ми харесва.
"След като си свикнал години наред да пазаруваш от Стийм, имаш ли вътрешен стимул да пазаруваш от друг магазин?"
Корпорациите ги интересуват възрастите от 0 до 30г.
Ако си близо до 30 или си ги навършил, никой не те има за нищо, защото твоите вкусове и навици вече са затвърдени и много трудно могат да бъдат променени - вече си шлифован диамант
Idk, looks kino and comfy to me
Но знаеш ли какво НЕ правят другите сторове - не купуват ексклузивност. Пак казвам същото като горе, ако нямаше ексклузивност, почти никой(все има идиоти) нямаше да ги плюе. Пак казвам, всички са ок, че Фортнайт е Епик ексклузив.
А ти щом смяташ чист PR за глезене, то ясно у кого е проблемът.
Но все пак отговори поне на първият от въпросите ми горе или си признай откровено, че не знаеш какво означава "изнудване", никой няма да се изненада.
Понеже напоследък съм се зарибил по разговори в GDC - там има някакви ветерани разработчици, които обясняват какво е било в миналото, когато не е имало Steam и индита е трябвало да се занимават с всичко сами - методи за обработване на плащания, платформи за разпространение... куп бумащини. В Steam пускаш играта и си взимаш парите, 30% не е малко, но пък не е нужен разпространител... а във времената преди Steam разпространителят няма да ти вземе 30%, ами вероятно ще ти вземе 70%.
Не че ги защитавам чак толкова, CS:GO пак е гнусен хазарт, подобен на Ultimate Team, но разликата е, че Valve си затварят очите за хазартните сайтове и се правят на умрели лисици, че едва ли не това са външни услуги и не носят отговорност за тях (въпреки че имат интеграция в CS: GO). Също така не смятам, че конкуренцията на Epic Games Store е лоша - когато ги "подбутнаха" и се видя, че могат да свалят процента, който взимат.
Поствал съм точно такива преди в pC v Console споровете.
Причината PC игрите да бяха 50 долара а конзолните 60 в миналото беше заради допълните licensing costs. Физическите копия -> при тях макс около 50% отиват за Dev + Publisher, затова PC продажби имат high margin per sale.
Ама тогава го игнорирахте