
Хъдсън прекарва над 2 десетилетия в BioWare. Той постъпва в компанията през далечната 1998 година и е работил над MDK, Baldur's Gate II, Knights of the Old Republic, Jade Empire и оригиналната Mass Effect трилогия.
Що се отнася до Дара, той е изпълнителен продуцент на трите досегашни Dragon Age игри. Вероятно той е заемал същата позиция и в четвъртата част, която се подготвя в момента.
И естествено големият въпрос е - защо двамата напускат? От самите тях не научаваме нищо интересно. В типични корпоративни съобщения те благодарят за всичко на BioWare и EA, споделяйки, че решението им да напуснат е било много трудно. Не се намеква нищо за проблеми в отношенията с Electronic Arts.
Рядко обаче имаме раздели в гейминга, които са с лоши чувства. Така не можем да знаем какви са реалните причини за напусканията на Хъдсън и Дара. Може би се готвят съкращения или спиране на проекти в BioWare? Двамата са имали разногласия с мениджмънта? Или пък са решили да основат своя компания?
Още по темата


Слочаеност? Но наистина интересна тенденция и ми е чудно защо. Толкова ли не са доволни от вида на игрите, че напускат?



Не бих се изненадал обаче, ако се готвят и съкращения. Обикновено преди такива някои шефове напускат. Което пак си е логично, де, не искат да са "съучастници" един вид.



Не че можем да четем в детайли корпоративните намерения на големите риби, но имам усещането, че ЕА разчитат на количество игри. Активижън не са много по различни.
От друга страна Witcher III може би беше комерсиален успех и най вероятно и Cyberpunk 2077 ще бъде такъв, ако предположим че се получи читава игра. Но дори и това едва ли би представлява модел за финансов успех като чиста печалба и влияние за ЕА от тяхната перспектива, защото CDProject като дизайнери и издатели реално изкарват игра на 5 години. Докато ЕА наистина даже не са на собствен кяр да разчитат на студиа, които да правят игра веднъж на 5 години, а трябва ежегодно да се бълват по десетина продукта, а дори и пет от тях да не стават, голяма работа. Аз не мога да се сетя за примери за нещо ново и интересно, което да е оказало някакво влияние на гейминга или поне нещо малко оригинално. Та най - оригиналното нещо, което видях от много време на сам беше последния Стар Варс от миналата година, която като добър дебют очакваме да бъде осран както всичко друго. Всъщност май няма значение качеството, но количеството е текущо, защото хората купуват и това е.
Разбира се, ако някое дизайнерско студио би искало играта им да достигне до повече хора, значи ли че ще бъде по успешна? Чудя се ако Activition не издаваха Sekiro като изключение, а Bandai Nanco както с повечето игри на From Software, то щеше ли да стане Game of the Year за 2019та пак?

Не че EA и Activision не искат подобни игри, просто когато те придобият някое студио го задушават, най-вече с крайни срокове и принуждаване да комерсиализира всичко. Това е инстинкт за подобни корпорации. Като един вълк - колкото и да го тренираш, в един момент инстинктът винаги ще надделее. EA и Activision може и да осъзнават, че не правят правилното нещо, но не могат да се спрат.
Иначе Sekiro щеше да си е GOTY претендент, който и да беше разпространител. Просто защото са оставили From да си вършат работата. Ама и From не са вътрешно студио... реално Respawn мисля добре се справиха, като бяха външна компания за EA, особено с Titanfall 2, тъй че все пак има изключения. Не съм сигурен дали и Jedi: Fallen Order не го издадоха като независими, преди да ги купят.